• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Ukrayna'da Süren Kriz Diğer BDT Ülkelerine de Yayılır mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistan Savunma Bakanı İstifa Etti

  23 Ekim 2014

  yeni kazakistan savunma bakanıEski başbakan ve düne kadar Kazakistan Savunma Bakanı görevini yürüten Serik Ahmetov dün görevinden istifa ettiğini açıkladı ve istifası Nazarbayev tarafından da kabul edildi. İstifa sebebi ile ilgili bir açıklama yapmayan Ahmetov 4 Nisan 2014’ten bu yana bu görevi yürütüyordu. Ahmetov’dan boşalan Savunma Bakanlığı görevine Devamını okuyun »


  Astana’ya Yeni Vali

  23 Ekim 2014
  2008’den beri Astana Valiliği görevini yürüten İmamali Tastambekov’un Kazakistan Savunma Bakanlığı’na atanmasından sonra boşalan valilik koltuğuna eski bir savunma bakanı ve halen Kazakistan Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten Jaksibekov atandı. Yeni Astana Valisi Nisan 2014’e kadar savunma bakanlığı görevini yürüten ast

  Devamını okuyun »


  Türkmen doğalgazı Hint Okyanusu’na ulaşacak

  23 Ekim 2014

   

  doğalgaz çıkarımı Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Türkmenistan doğalgazını Hint Okyanusu’na ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAP) boru hattının inşaatına 2015′te başlanacağını açıkladı. Türkmenistan Devlet Başkanı, Aksakallar Konseyi’nin Türkmenabat kentinde yapılan yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Devamını okuyun »


  Astana Dünyanın “En Akıllı” 21 Şehri Arasında

  23 Ekim 2014

  astana yesil

  Teknoloji ve gelişmişlik düzeyi baz alınarak belirlenen ve Amerika’dan 5, Avustralya ve Tayvan’dan 3, Brezilya, Japonya, Kenya ve Yeni Zellanda’dan bir şehrin girdiği listeye bu sene ilk kez bir Kazak şehri Astana da dahil oldu. Dün bir basın toplantısı yapan ve Devamını okuyun »


  BDT Ortak Hava Savunma Sistemi eğitimlere başladı

  23 Ekim 2014

  9savas-ucagiRusya’nın başını çektiği Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ortak Hava savunma Sistemi’ne üye 7 ülke, 100’ün üstünde uçakla sistem dahilinde eğitimlere başladı. BDT Ortak Hava savunma Sistemi’nde işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Ermenistan, Devamını okuyun »


  Nazarbayev Asya-Avrupa Zirvesi İçin Milano’da

  17 Ekim 2014
  Nazarbayev 16-17 Ekim 2014 tarihlerinde Milano’da düzenlenen 10. Asya-Avrupa Zirvesi’ne iştirak etmek için  İtalya’da. Kazakistan’ın ilk kez katıldığı 53 ülkenin katıldığı zirvede bu seneki gündem “Sorumlu Ortaklık Kurma ve Sürdürülebilir
  milano

  Büyüme ve Güvenliği İlerletme”. Avrupa ve Asya ülkeleri arasında finans alanındaki işbirliğinin güçlenmesi ve iki tarafın önemli uluslararası sorunları ortaklaşa çözmesinin yanı sıra,  Devamını okuyun »


  Kazakistanlılar en çok ne için kredi alıyorlar, bankalara borçlanıyorlar?

  17 Ekim 2014

   

  kredi. Kazakistan merkezli ranking.kz internet portalı tarafından Kazakistan’da halkın en çok ne için kredi aldığını araştıran bir çalışma yapıldı. “Kazakistanlılar neler için borçlanıyor?” soruna cevaben bir sıralama hazırlandı. Doğum günü partisi düzenlemek için bile Devamını okuyun »


  Rüşvet alan Tarım Bakan Yardımcısına 10 yıl hapis cezası

  17 Ekim 2014

   

  Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Muslim Umiyaev  100.000 dolar rüşvet almak suçlamasıyla Astana Savcılığı tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kısa süre önce Astana mahkemesinde görülen Umiyaev’e karşı açılan dava sonuçlandı. Mahkeme kararıyla HAPİSHANE KAZAKİSTAN'DA

  Devamını okuyun »


  Eğitim Fakülteleri Parasız Olsun!

  17 Ekim 2014

   

  öğretmenler günü kz Nazarbayev’in kızı Dariga Nazarbayeva’nın eğitim sistemini eleştirerek Sovyet dönemi ders kitaplarını okutalım çıkışından sonra ülkenin önemli eğitim mekanlarından Abay Üniversitesi rektöründen de öğretmenler için parasız eğitim teklifi

  geldi. Kazakistan Abay Üniversitesi Rektörü Seik Praliyev, pedagoji bölümlerinde okuyan ya daokuyacak öğrencilerin Devamını okuyun »


  Kazaklar 14 Dakikada Yurtayı Kurdu

  17 Ekim 2014

  yurtaAlmatı’da Toy-Kazan-2014 Festivali düzenlendi. Festivale komşu ülkelerden çok sayıda katılımcı da iştirak etti. Festivalde göçebelerin taşınabilir çadırı Yurtanın kurulumuyla ilgili bir yarışma da düzenlendi. Yarışmada Kazaklar bir rekora imza attı. Kazak takımı tarafından Devamını okuyun »


  Nazarbayeva: Sovyet Birliği dönemi ders kitaplarına dönelim

  13 Ekim 2014

  sov dersKazakistan Parlamentosunun alt kanadı Meclis’in Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kızı  Dariga Nazarbayeva, Sovyet Birliği döneminde okullarda okutulan ders kitaplarının tekraren  kullanılmasını teklif etti. Meclis’te düzenlenen oturumda konuyla ilgili konuşma yapan Nazarbayeva Devamını okuyun »


  300 binden fazla Kazakistan vatandaşı yurt dışında mülk sahibi

  13 Ekim 2014

   

  villa Yurtdışında mülk sahibi Kazak vatandaşlarının sayısı 300 bini aştı. En popüler ülkeler arasında Türkiye, Bulgaristan ve İspanya bulunuyor. Forbes.kz’nin haberine  göre internet ortamında yurt dışında gayrimenkul alım-satım alanında faaliyet gösteren Tranio.Ru adlı internet portalından bir uzman Yuliya Kojevnikova,

   yurt dışında mülk sahibi olmak için Tranio.Ru aracıyla arama yapan Kazak vatandaşı sayısının bir yıl içinde % 77 oranında artığını, Devamını okuyun »


  Gümrük Birliği Ülkeleri Elektrik Üretiminde Dünya 3.’sü, Çelik Üretiminde 4.

  13 Ekim 2014
  Kazakistan’da 2. Makine Yapım Forumu düzenlendi. Forum, Kazakistan Başbakanı Karim Masimov’un katılımıyla dün  yapıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Masimov Nazarbayev’in de makine yapımının geliştirilmesinin, Kazakistan’ın kalkınması için itici bir güç olarak gördüğünü
  çelikdemir üretimi

  belirtti. Forum sırasında Kazakistan Maliye Bakanlığı temsilcileri tarafından da Gümrük Birliği ülkeleri Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya’nın elektrik ve çelik üretimine ilişkin bazı bilgiler verildi: Devamını okuyun »


  Alkol Bırakma Milli Günü Kutlanacak

  13 Ekim 2014

   

  votka Her ne kadar halk arasında pek bilinmese de Kazakistan’da Alkol Bırakma Milli Günü , 2007 yılından bu yana ekim ayının son  çarşamba günü kutlanıyor. Kazak yetkililer, ülkede alkol tüketiminin devamlı olarak azaldığının gözlemlendiğini  belirtmekteler. Kazak araştırmacılarının verilerine göre ülkede 1998-2012 yılları arasında yapılan Devamını okuyun »


  Kazakistan-Çin Korgas sınır kapısında tarihi hareketlilik

  13 Ekim 2014
  2014 yılının ilk üç çeyreğinde Kazakistan-Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Korgas sınır kapısından giriş çıkış yapanların sayısı 1 milyon 500 bini aştı, böylece yeni bir rekor kırılmış oldu. korgas

  Çin’in 1 Ekim Milli Bayramı sırasında Korgas sınır kapısını kullanan tursitlerin sayısı da Devamını okuyun »


  Rus savaş gemileri İran’ın Enzeli Limanı’nda “Moskova-Kazan hızlı tren hattı Pekin’e kadar uzatılabilir” Marifetli ustanın hayatından bir gün Nazarbayev Belçika’ya yatırım çekmeye ve arabuluculuk yapmaya gitti AB’ye Göre Kazakistan’da Ortalama Maaş 421 Avro 9 Yılda Petrol Üretimi Yıllık 100 Milyon Tona Çıkıyor Hazar’da Kazak-Rus Ortak Tatbikatı Sona Erdi Nazarbayev’den Putin’e Doğum Günü Kutlaması Putin: Rusya, Çin’e petrol ihracatını Kazakistan üzerinden yapacak Kazakistan’da nükleer santral inşa ediliyor