• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistan Milli Güvenlik Komitesi : Almatı Bölgesinde Terör Saldırıları Önlendi

  24 Ağustos 2016

  polisKazakistan Milli Güvenlik Komitesi(KMGK) 18 Ağustos’ta Almatı bölgesinde saldırı hazırlığında olan 4 adet radikal dincinin yakalandığını açıkladı.  Kazakistan ve Kırgizistan vatandaşı olan radikal İslamcıların Devamını okuyun »


  AEB Geçiş İşlemlerini Yeknesaklaştırıyor

  24 Ağustos 2016

  aeb

  Avrasya Ekonomik Birliği(AEB) üyesi beş ülke sınırlardan geçiş işlemlerini yeknesaklaştırma kararı aldı. Yeni düzenlenen talimatname AEB üyesi Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Beyaz Rusya ve Rusya arasındaki sınır geçiş işlemleri uygulamalarını Devamını okuyun »


  “Nazarbayev Sovyetler Birliği’nin korunması taraftarıydı “

  24 Ağustos 2016

  тяк

  Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesine yardımcı olan ve Ukrayna’nın güneydoğusundaki krizin çözümünde arabuluculuğu rolü üstlenen Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Sırbistan ve Polonya ziyaretleri öncesi  Sputnik Kazakistanlı politolog Eduard Poletayev’e  Nazarbayev’in neden Devamını okuyun »


  Kazakistan’daki Türk okullarının FETÖ ile bağlantılı olup olmadığı araştırılıyor

  24 Ağustos 2016

  turk kazak lisesiKazakistan Milli Eğitim Bakanı Erlan Sagadiyev, bakanlığa bağlı bir çalışma grubunun Kazak-Türk okullarının FETÖ ile bağlantılı olup olmadığı konusunda incelemelere Devamını okuyun »


  “Cihatçı bir saldırı Orta Asya’yı istikrarsız hale getirebilir”

  24 Ağustos 2016

  Orta Asya’da cihatçı grupların terör saldırıları son birkaç yılda arttı. Bölgenin en sakin ve görece güvenli ülkesi olan Kazakistan’da bile son iki ayda önce Aktobe ardından Almatı’da olmak üzere iki saldırı gerçekleşti; önceki gün Kazakistan Güvenlik Komitesi’nin açıklamasına göre de saldırılar zinciri dört radikal dinci teröristin yakalanması ile önlendi.  Kırgizistan’da yaşayan ve bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Fransız politolog Rene Cagnat’ın Humanité Dimanche gazetesindeki 11 Ağustos tarihli yazısı sendika.org için  Fransızca orijinalinden Devamını okuyun »


  Putin Nazarbayev’e Türkiye Aracılığı İçin Teşekkür Etti

  17 Ağustos 2016

  putin nazarbayevKazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev  ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Soçi’de görüştü. İkili ilişkiler başta olmak üzere her iki ülkeyi ilgilendiren bir çok konuyu alan liderler, Türk-Rus ilişkilerine de değindi. Rusya’nın, dost olan ve yıllar içinde benzersiz bir işbirliği ilişkisi kurduğu Türkiye’yle ilişkilerin tam teşekkülü olarak yeniden kurulmasını Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Türkler çalışma izni sayısında ikinci sırada

  17 Ağustos 2016

  çalışma izni

  Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın Servisi,  ülkede çalışan yabancıların çoğunun Çin, Türkiye ve Özbekistan gibi ülkelerden geldiğini açıkladı. Bu yılın ilk altı ayında toplam Devamını okuyun »


  Rio’da altın alan sporculara 200’er bin dolar verilecek

  17 Ağustos 2016

  rio olimpiyatlar

  16 Ağustos itibarıyla toplamda 10 madalya ile madalya sıralamasında 16. Sırada bulunan Kazakistanlı sporculara Kazak hükümetinden maddi destek açıklaması geldi. 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları’na 26 dalda 104 sporcusuyla katılan Kazakistan,  Devamını okuyun »


  Kazakistan’da piramit benzeri mezar bulundu

  17 Ağustos 2016

  lklKazakistan’ın Karagandı bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda piramit benzeri basamaklı yapıya sahip bir mezar bulunduğu belirtildi. Sputnik’e konuşan Saryanskiy Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırma lideri İgor Kukuşin, Devamını okuyun »


  Türkmenistan Türk-Türkmen Üniversitesini Kapattı

  17 Ağustos 2016

  turkmenistanTürkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta  Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi   FETÖ bağlantısı iddiasıyla kapatıldı. Dünya Bülteni’nin Türkmenistan’ın RFE / RL Haber Ajansına dayanarak yayınladığı habere göre,  Devamını okuyun »


  Kazak güzeli Karaipler’de ilk 10 arasına girdi

  17 Ağustos 2016

     kzlKarayip Denizi’nde Antique’de  finali yapılan Miss Regal International güzellik yarışmasına katılan 18 yaşındaki Kazak güzeli, En Güzel 10 Yarışmacı arasına seçildi.  Kazakistan’dan  ilk defa bu yarışmaya bir yarışmacının katıldığı açıklanırken, Devamını okuyun »


  Nazarbayev’in talimatıyla Kazakistan’daki Kazak Türk Okullarında Denetleme Çalışmaları Başlıyor

  9 Ağustos 2016

  turk kazak lisesiKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’ye  gerçekleştiği ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 5 Ağustos 2016 tarihinde Ankara’da görüştü. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada Devamını okuyun »


  Nazarbayev: Hedefimiz Türk-Kazak Ticaret Hacminin 10 Milyar Dolar Olması

  9 Ağustos 2016

  нз15 Temmuz sonrası Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren ilk devlet başkanı olan Nursultan Nazarbayev’in T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrası yapılan ortak açıklamada iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin nasıl artırılabileceği konusu da ele alındı. Görüşme sonrası açıklamada Nazarbayev,  Kazakistan ve Türkiye’nin, ticaret hacmini 10 milyar dolara ulaştırmayı planladığını belirtti. Nazarbayev, Devamını okuyun »


  Dünya Göçebe Oyunlarına 40 Ülke Katılıyor

  9 Ağustos 2016

  dünya goçebe3-8 Eylül arası Kırgızistan’da gerçekleştirilecek ve yaklaşık 40 ülkeden sporcuların katılacağı Dünya Göçebe Oyunları, Dünya Göçebe Oyunları Başkan Yardımcısı Maksat Çakiyev tarafından alternatif olimpiyatlar olarak nitelendirildi. Gelecek ay başlayacak oyunlar hakkında bilgi veren  Çakiyev, oyunların ilkinin 2014 yılında gerçekleştirildiğini, Devamını okuyun »


  Kazakistan, BMGK Geçici Üyeliğini Resmileştirdi

  9 Ağustos 2016

  birlesmis-milletler-guvenlik-konseyiKazakistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi(BMGK) geçici üyeliğine kabul edilmesini öngören Paris Anlaşması’nı imzaladı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov, anlaşma ve anlaşma çerçevesindeki yükümlüklerle ilgili konuları ele almak üzere Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Pan Ki Mun Devamını okuyun »


  Türkiye: Kazakistan’daki Kazak-Türk liselerine yönelik önlem alın Kazakistan: Kazak Türk Lisesinin Çalışmalarına Müdahale Edilmeyecek 104 Kazak Sporcu Rio Olimpiyatlarına Katılıyor Kazak halkı EXPO-2017 öncesi tükürük-temizlik konusunda eğitilecek Atambayev’den Çavuşoğlu’nun Fetullahçı Darbe Tehdidine İlginç Çıkış Başsavcı: Ülke İçi Terör Artıyor Krizde Kazaklara Konut Satışı Düştü Kazakistan’da yeni eğitim yılında okullarda ‘kısıtlı’ kıyafet serbestliği uygulanacak Brezilya, Kazakistan vatandaşlarına vizeyi kaldırdı Kazakistan neye gülüyor?