• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da Yakın Zamanda Devalüasyon Olmasını Bekliyor musunuz?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Çin-Kazakistan 23.6 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzaladı

  31 Mart 2015

   

  Geçtiğimiz Cuma günü Pekin’e Bo’ao Asya Forumu’na katılmak üzere giden ve bir de çalışma ziyareti gerçekleştiren Kazak Başbakanı Karim Masimov Çin Başbakanı Li Keqiang ile hidro-elektrikten çelik sektörüne kadar 33 alanda işbirliğini öngören toplam 23.6 milyar kazak çin işbirliği

   dolarlık ticari anlaşma imzaladı. Anlaşma sonrası Çin Başbakanı yaptığı açıklamada imzalanan anlaşmalar ikili işbirliğimizin başarısını gösteriyor ve Devamını okuyun »


  Almatı ile Saat Farkı 3’e Düştü

  31 Mart 2015

   

  saat farkı Kazakistan’ın yaz saati uygulamasını iptal etmesi ile kış döneminde Almatı, Astana ile Türkiye arasında 4 saate çıkan fark dünden itibaren yeniden 3 saate düştü. Yaz saati uygulamasına devam eden Devamını okuyun »


  Almatı Yakınlarında 4.5 Şiddetinde Deprem

  31 Mart 2015

  almatı

  Dün yerel saat ile 12.48’de Almatı’nın 75 km kuzeydoğusunda yerin yaklaşık 10 km altında 4.5 şiddetinde deprem kaydedildi. Deprem Papua Yeni Gine açıklarında Devamını okuyun »


  Air Astana Astana-Tiflis Düzenli Seferleri Başlatıyor

  31 Mart 2015

  tiflisHaziran’ın 2’sinden itibaren Kazakistan’ın başkenti Astana ile Gürcistan’ın başkenti Tiflis arasında düzenli uçuşlar başlayacak. Konuya ilişkin açıklamayı Gürcistan’ın Kazakistan büyükelçisi Zurab Pataradze Devamını okuyun »


  Kırgızistan’da Şüpheli ABD’li Sınırdışı Edildi

  31 Mart 2015

   

   

  Kırgızistan’ın güneyindeki Oş kentinde Hizb-ut Tahrir terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanan kişiler hakkında bilgi topladığı gerekçesiyle Umar Faruk isimli ABD vatandaşının önce gözaltına alındığı,

  bayrak kırgızistan

  ardından sınırdışı edildiği  bildirildi. Yerel basında yer alan habere göre, çıkarıldığı Oş Şehir Mahkemesi tarafından sınır dışı edilmesine karar verilen Faruk, Devamını okuyun »


  Pegasus Asia Uçağı Kırgızistan’da Pistten Çıktı

  31 Mart 2015

  pegasus kaza

  Kırgızistan’ın Oş şehrinde dün sabah Bişkek’ten Oş’a inen Pegasus Asia uçağı yerel saatle 08.54’te kar yüzünden pistten çıktı. Pist 4 saat boyunca trafiğe kapatıldı. %49’u Pegasus’a ait olan Air Manas 2013’ten bu yana Kırgızistan’daki faaliyetlerini Devamını okuyun »


  Yedisu’ya bahar geldi

  31 Mart 2015

  bahar

  Devamını okuyun »


  Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimine üç aday katılıyor

  26 Mart 2015

   

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi başvurusunu yapan adaylardan sadece üçünün bütün gerekli  yükümlülükleri yerine getirerek evraklarını temin etmesi nedeniyle yarışa sadece üç adayın devam  edeceğini açıkladı. Diğer adayların zorunlu olan dil
  electkz

  sınavında başarısız olduğu ya da gerekli evrakları temin etmediği belirtildi. Böylece Kazakistan’da  26 Nisan 2015 tarihinde  yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Devamını okuyun »


  Kazakistan Rusya-Çin Boru Hattının Kazakistan Üzerinden Geçmesini İstiyor

  26 Mart 2015

   

  kazakistan doğalgazı Kazakistan, Rusya ile Çin tarafından  inşaası planlanan  “Sibirya Gücü”  adlı doğal gaz boru hattının Kazakistan üzerinde döşenmesini  taraflara tekrar teklif etti.  Moskova’ya bu teklifin yapıldığı Kazmınay Gaz CEO’su Suat Minbayev

  tarafından açıklandı. Rusya ile Çin, “Sibirya Gücü”  doğal gaz boru hattının Devamını okuyun »


  Kazakistan-Rusya Ticareti %20 Daraldı

  26 Mart 2015
  Geçtiğimiz Cuma Astana’da biraraya gelen Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya liderleri toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Nursultan Nazarbayev Rusya ile ülkesinin ticaret hacminin geçen seneye göre %20 daraldığını
  ticaret artmakta

  söyledi.  Nazarbayev   Devamını okuyun »


  Fransa’da Düşen Uçakta Üç Kazak Vatandaşı da Hayatını Kaybetti

  26 Mart 2015

  uçak kazasıFransa’nın güneyinde düşen Germanwings uçağında  üç Kazakistan vatandaşının bulunduğu öğrenildi. Uçakta hayatını kaybeden Kazak vatandaşların aynı aileye mensup olduğu açıklandı.Kazada hayatını kaybedenlerin Devamını okuyun »


  16 Yaşındaki Kazak Güzeli Orta Asya Yüz Güzeli Seçildi

  26 Mart 2015

   

  ba2cb140746c52b8d4446601bc6064ca_0_500_0 16 yaşındaki Kazak güzeli  Face of Central Asia Yarışması’nda birinciliğini elde etti.10. kez Kazakistan, Özbekistan ile Kırgızistan’dan modellerin katılımıyla gerçekleştirilen Face of Central Asia Yarışmasına toplam 42 model katıldı.  17-20 Mart tarihleri arasında düzenlenen yarışma bu yıl Almatı Eyaleti’nde yapıldı. Yarışmanın, Asia model Awards Yarışması kapsamında düzenlenmesi nedeniyle Face of Central Asia Yarışması’nı Devamını okuyun »


  Gagavuzların Yeni Başkanı İrina Vlah Demir

  26 Mart 2015
  Geçtiğimiz pazar günü Hristiyan Türklerin yaşadığı Moldova’nın Gagavuz Özerk Cumhuriyeti’nde cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi. Seçmenlerin yüzde 53,21’inin oyunu alan İrina Vlah, siyasi rakiplerini
  gagavuzya başkanı

   büyük ara geride bırakarak Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Başkanlığı seçimlerini ilk turda kazandı. İrina Vlah, Gagavuzya’nın Rusya ve Türkiye Devamını okuyun »


  Nevruz Tatili Bugün Başlıyor

  20 Mart 2015

  photo_82879(1)

  Bugün, 20 Mart mesai bitiminden itibaren Kazakistan 5 günlük uzun Nevruz tatiline giriyor. Nevruz  Bayramı kutlamaları 21 ve 25 mart tarihleri arasında yapılacak, yani  Kazakistan’da işbaşı 26 Mart perşembe günü yapılacak. Nevruz kutlamaları süresince ülkenin her tarafında gösteriler ve bayram törenleri düzenlenecek. Biz de tüm okuyucularımızın Nevruz Bayramı’nı kutluyoruz.


  Putin’li üçlü zirve bugün Astana’da yapılacak

  20 Mart 2015

  nazarbayev-putin-lukasenko-uclu-zirvesi-ertelendi2

  Geçen cuma yapılması planlanan Putin ve Beyaz Rusya Başkanı Aleksandr Lukaşenko ve Nazarbayev’li  üçlü zirve Astana’da yapılamadı. İki  lider  Nevruz Bayramı’ndan önce Kazakistan’ı ziyaret edecek. Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya liderlerinin Astana’da 13 Mart’ta bir araya gelmesi bekleniyordu, ancak üçlü görüşme yapılmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir haftadır ortalıkta görünmemesi ve Astana’da yapılacak zirvenin iptal edilmesi Kazak ve Rus basınında bir takım söylentilere neden olmuştu. Putin’in hasta olduğu, Kremlin’de saray darbesi hazırlandığı, Devamını okuyun »


  Kazakistan, ileri teknolojiyle yatırımların karşılığını doğal kaynaklarla verecek Romanya’nın Yetenek Sizsiniz Yarışmasında Kazakistanlı Eva Fırtınası Nazarbayev’in Yeğeni ile Malezya Başbakanının Kızı Evleniyor Putin: Kırgız ekonomisi, AEB’ye adapte edilebilir Çavuş Pavlov’un Evi’nin Son Kahramanı da Özbekistan’da Öldü “9 çocuklu Tacik başkan Rahman oğlunu halefliğe hazırlıyor” Kazakistan Kazakça bilen hakiki güzelini seçti Adaylık Başvuru Süreci Tamamlandı Almatı 5.1 Şiddetinde Sallandı İşsizlik %6, Ortalama Maaş 662 Dolar