• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Ukrayna'da Süren Kriz Diğer BDT Ülkelerine de Yayılır mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Putin: Rusya, Çin’e petrol ihracatını Kazakistan üzerinden yapacak

  2 Ekim 2014

   

  kazakistanda petrol uretimi Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katılımıyla Atırau’da Rus-Kazak Bölgesel Forum düzenlendi.Forum sırasında iki lider, ticaret, ekonomi, enerji ve yatırım alanlarındaki Devamını okuyun »


  Kazakistan’da nükleer santral inşa ediliyor

  2 Ekim 2014

  nz ptKazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11. Bölgeler Arası İşbirliği Forumu çerçevesinde Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki liman şehri Atırau’da bir araya geldi. İki ülke arasındaki son aylarda Rusya’ya uygulanan amborgalar sonrası Devamını okuyun »


  Senato seçimleri yapıldı

  2 Ekim 2014
  Kazakistan Parlamentosu’nun üst kısmı senato için seçimleri 1 Ekim’de  yapıldı. Kazakistan Senatosu’nda görev süresi dolan 16 senatörün yerine geçecek adayların belirlendiği seçimlerde 39 aday yarıştı. 47 üyeli senatonun 15 üyesi cumhurbaşkanı tarafından atanırken, geri kalan 32 üye 16
  kırgızistanda seçimler

  Devamını okuyun »


  2050 yılında Kazakistan nüfusunun % 19’u yaşlılardan oluşacak

  2 Ekim 2014

   

  yaşlı insanlar  Global AgeWatch Index 2014’ün yayınladığı rapora göre 2050 yılında Kazakistan nüfusunun % 19’u yaşlılardan oluşacak. Raporda, “Kazakistan’da yaklaşık 1,7 milyon kişi 60 yaşını doldurmuş vaziyette. Bu ise nüfusun % 10,4’ünü oluşturuyor. 2030 yılına doğru nüfusun %14,3’ü, Devamını okuyun »


  Hazar Zirvesinde Kısmı İlerleme Sağlandı

  2 Ekim 2014
  Hazar Denizi’ne kıyıdaş ülkelerin Astrahan şehrinde bir araya gelen liderler siyasi bildiriyi imzaladılar. Söz konusu siyasi bildiri, işbirliğinin Hazar’ın hukuki statüsü ile ilgili Sözleşme’nin temelini oluşturacak ön ilkelerini içeriyor. Ülkelerin
  hazar

  Devamını okuyun »


  Ülkede altı yılda 19 baraj inşa edilecek

  2 Ekim 2014
  baraj Kazakistan’da 2016 yılından itibaren 19 yeni barajın inşası başlatılacak. Bu yıl başında hazırlanan 2014-2020 yılları için  Su Kaynakları Programı, kısa süre önce Kazakistan Hükümeti tarafından kabul edildiği açıklandı. Barajların çoğunun ülkenin 7 eyaletinde inşa edilmesi planlanılıyor. Devamını okuyun »


  Lavrov: Batı’nın Ortadoğu’daki askeri faaliyetleri mevcut durumu her an kontrolden çıkartabilir

  2 Ekim 2014
  Türkiye kendi topraklarında yabancı askerin konuşlanmasına da izin veren bir tezkere çıkarmak için TBMM’yi toplantıya çağırırken, Ortadoğu’nun bir başka önemli aktörü Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan uyarı gibi bir açıklama geldi. Rusya’nın Sesi’nde yayınlanan haberde Lavrov’un  2 Ekim Salı günü basına yaptığı açıklamalar yer alıyor.  Dün Moskova’da düzenlenen basın
  rusya dışişleri bakanı lavrov

  toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devamını okuyun »


  Rusya ile Türkiye Mavi Akım’ın kapasitesini arttırıyor

  2 Ekim 2014

  mavi akım

  Gazprom tarafından dün (2 Ekim) yapılan açıklamada, Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı’nın yıllık 16 milyar metreküp olan mevcut kapasitesinin önümüzdeki günlerde 19 milyar metreküpe çıkartılması konusunda Rusya ile Türkiye’nin anlaşmaya vardığı belirtildi. Moskova’da dün erken saatlerde gerçekleştirilen ve Gazprom İcra Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bir araya geldiği görüşmeye istinaden yapılan açıklamada, Devamını okuyun »


  4. Hazar Denizi Zirvesi, Hazar Denizi’nin paylaşımı için 5 devletin liderlerini topladı

  30 Eylül 2014

  hazar_1Rusya’nın Astrahan şehrinde 29 Eylül’de(dün) düzenlenen 4. Hazar Denizi Zirvesi sırasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Başkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hazar Denizi’nin hukuki Devamını okuyun »


  Kazakistan ve Rusya arasındaki ticaret hacmi yaptırımlardan olumsuz etkilendi

  30 Eylül 2014
  kazakistan ve rusya Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası Başkan Yardımcısı Rahim Oşakbayav, Kazakistan ve Rusya arasındaki ticaret hacminin ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlardan dolayı %23 azaldığını belirtti. Rusya ile sadece iki dost ülke olmadıklarını, aynı zamanda stratejik ortak olduklarını belirten Oşakbayav, Devamını okuyun »


  Kazakistan’da buğday hasadının 17 milyon, ihracatın 7 milyon ton olması bekleniyor

  30 Eylül 2014
  Orta Asya’nın tahıl ambarı ve dünyanın sayılı buğday üreticilerinden  Kazakistan’da hasat çalışmaları devam ediyor. Bu yıl buğday hasadının önceki yıldan biraz daha az, ancak daha kaliteli olması bekleniyor. Kazakistan Tarım Bakanlığı Devlet Denetleme Departmanı, buğday hasatı

  Devamını okuyun »


  “Öğretmen Günü kutlamaları iptal edilsin”

  30 Eylül 2014
  öğretmenler günü kz Kazakistan Müslümanlar Birliği, Kazakistan’da Öğretmenler Günü kutlamalarının iptal edilmesini istedi. İlginç çıkışları ile tanınan Kazakistan Müslümanlar Birliği, gerekçe olarak bu günün kutlanmasının yolsuzluk gerekçesi Devamını okuyun »


  Harkov’da dev Lenin heykelini yıktılar…

  30 Eylül 2014

  lenin1

  Ukrayna’da radikal örgütlerin öncülüğünde Sovyetler Birliği’nin simgelerine karşı saldırılar sürüyor. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’un Özgürlük Meydanı’nda bulunan ve eski Sovyet coğrafyasındaki Devamını okuyun »


  Hindistan’ın uzay aracı Mars’a ulaştı

  30 Eylül 2014

   

  Hindistanlı bilim adamları 24 Eylül’de  otomatik gezegen istasyonu “Mangalyaan”’ın  Mars’a ulaştığı ve bu aracın Mars’a kadar başarılı bir şekilde ulaşan ilk Hint uzay aracı ünvanını kazandığını duyurdu.75 milyon dolar değerindeki “Mangalyaan” aynı zamanda son zamanlarda uzaya gönderilen en uzay hint

  Devamını okuyun »


  Moğolistan: Ordos, Hayalet Şehir

  30 Eylül 2014

  hayalet şehir10 Devamını okuyun »


  Almatı yakınlarında Su-27 savaş uçağı düştü Putin Kazakistan’a Geliyor Kazakistan’ın tarihinde ilk defa Milli Muhafız birliklerine petrol yataklarını koruma görevi verildi. Kazakistan’da doğalgazla çalışan araçlara geçiş teşvik edilecek Eski Karaganda Valisi Rüşvetten Gözaltında Kazakistan sikkesi dünyanın en iyi hediyelik sikkesi olarak seçildi “Almatı’da Güneşli Bir Gündüz Vaktinde Seks” Moskova ile Minsk ortak vize uygulamasını görüşüyor Nazarbayev Tataristan Cumhurbaşkanı ile Görüştü Ay sonunda Rusya’da Hazar Denizi Zirvesi yapılacak