• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da Yakın Zamanda Devalüasyon Olmasını Bekliyor musunuz?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Erken Seçim 26 Nisan’da

  27 Şubat 2015
  nazarbayev oy kullan
  Kazakistan’da  erken cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi belirlendi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 25 Şubat’ta yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçiminin 26 Nisan 2015 tarihinde yapılmasına ilişkin kararı imzaladığını  belirtti. Nazarbayev, konuşmasında seçimde aday olup olmayacağına dair Devamını okuyun »


  Kazakistan Enerji Bakanlığı: Petrol üretimini artıracağız

  27 Şubat 2015
  petrol resimleri
  Düşen petrol fiyatlarının ülke ekonomisini vurduğu ve asrın projesi denilen Kaşagan petrol sahasında petrol üretimi yılan hikayesine dönen ve bu sahada petrol üretimine başlayamayan Kazakistan, petrol üretimini önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık %30  arttıracağını açıkladı. Kazakistan Enerji Bakan Yardımcısı Uzakbay Karabaldin,   Devamını okuyun »


  Kazakistan intihar eden Nazarbayev’in eski damadının ölümünün kapsamlı biçimde incelenmesini istiyor

  27 Şubat 2015
  Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in eski damadı ve Kazakistan’ın eski Viyana Büyükelçisi Rakhat Aliyev’in  Viyana’da tutuklu bulunduğu  ve duruşmaya çıkacağı gün olan 24 Şubat salı günü hapishanede sabah saatlerinde  ölü bulunmasının ardından  Kazak basınında ölüm sebebi,  olayla ilgili
  aliyev
  değerlendirmeler yazılmakta. Avusturyalı yetkililer yapılan otopsi sonrası olayın intihar olduğunu dün açıkladılar; fakat Devamını okuyun »


  Kazakistan’da her yıl askerlik yapan kişilerin sayısı 30 bini geçmiyor

  27 Şubat 2015
  kazak ordusu 17 milyon nüfusa sahip Kazakistan’da 2015 yılında toplam 30.000 bin kişi askerlik yapacak. Kazakistan Savunma Bakanlığı, 2015 yılının Nisan-Haziran döneminde toplam 15.000 gencin vatan görevini yerine getirmek üzere askerliğe


  ABD’de İstanbul’a Gitmeye Çalışan 3 Orta Asyalıya ‘IŞİD gözaltısı’

  27 Şubat 2015
  ABD’nin New York kentinde, biri Kazak vatandaşı üç kişi IŞİD’e katılma planı yaptığı gerçekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan, Abdurasul Hasanovich Juraboev, Akhror Saidakhmetov ve Abror
  ıd
  Habibov’un, IŞİD’e maddi destek sağlamak suçundan yargılanacağı bildirildi. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve New York Emniyet Müdürlüğü (NYPD) Ortak Terörizm Görev Gücü, Devamını okuyun »


  Rusya’dan Kuzey Kutbu için “savaş” uyarısı

  27 Şubat 2015
  kutup
  “Arktika için silahlı mücadele yaşanabilir.” Büyük doğal zenginlikler barındıran, komşu ülkelerin üzerinde hak iddia ettikleri Kuzey Kutup bölgesi ile ilgili Moskova’dan gelen bu açıklama “yeni bir gerginlik kaynağının ufukta olduğu” yorumlarını güçlendirdi.  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Arktika’daki çıkarlarını silahlı mücadele araçları ile koruma ihtimalini, Devamını okuyun »


  Kazakistan’ın Mayıs Ayında DTÖ’ye Üye Olması Bekleniyor

  24 Şubat 2015

   

  dtö Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyelik görüşmelerinin nisan ve mayıs aylarında tamamlanacağı bildirildi. Kazakistan Ekonomi Bakanı Yerbolat Dossayev, geçen hafta düzenlenen basın

  toplantısında, Kazakistan ile DTÖ arasındaki üyelik görüşmelerinde son Devamını okuyun »


  Nazarbayev’den Kazak Mike Tyson’a övgü

  24 Şubat 2015

   

  gggGeçen hafta sonu Kazakistan başta olmak üzere boks dünyasının gözleri orta sıkletin Mike Tyson’u olarak bilinen Kazak boksör Genady Golovkin’deydi.  Monte Carlo’da  Kazak boksör Genady Golovkin, İngiliz boksör Martin Murray ile karşılaştı. Olağanüstü bir performansla 11 round  Golovkin ile mücadele eden Devamını okuyun »


  Azerbaycan’da %34 devalüasyon oldu

  24 Şubat 2015

  Azerbaycan-manatı-1

  Petrol gelirlerine bağlı Azerbaycan’da yüksek oranlı devalüasyon gerçekleşti. Geçtiğimiz cumartesi günü Azerbaycan’ın devalüasyona gitmesinin ardından Azerbaycan manatı, euro karşısında yüzde 33,8, dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybederken, Devamını okuyun »


  Kazakistan’da 23 Şubat Vatan Savunucuları Günü kutlandı

  24 Şubat 2015

   

  Rusya başta olmak üzere neredeyse bütün eski Sovyet ülkelerinde Vatan Savunucuları Günü kutlanıyor.  Kazakistan’da bu gün resmi tatil olmasa da ülke genelinde halk tarafından kutlamalar yapılıyor. 23 Şubat’ta kutlanan Vatan
  sscb1

  Savunucuları Günü’nün tarihi, Sovyetler Birliği dönemine dayanıyor. Vatan Savunucuları Günü, Devamını okuyun »


  Çin’den Kazakistan’a askeri yardım

  24 Şubat 2015

   

  askeri tatbikatı Çin, Kazakistan’a askeri yardım yapacak. Uzmanlar, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin önemli oranda geliştiğine işaret ediyor. Çin’in, karşılıksız olarak Kazakistan’a 500 milyon tenge(yaklaşık 2,7 milyon dolar) Devamını okuyun »


  Altın kaplama diş sahiplerine kötü haber

  24 Şubat 2015

  zolotoy zub

  Sovyet zamanından kalan altın protez diş takma geleneği Kazakistan’da belli bir kesimde unutulmadı ve hâlâ rağbette. Megapolis Gazetesi, son zamanlarda daha az, ancak yine de kullanılan altın diş kaplama yöntemi seçenler için kötü bir haber Devamını okuyun »


  Astana’da yeni bir havaalanı inşa edilecek

  24 Şubat 2015

  astana kışAstana şehri yetkilileri  başkentin yeni gelişme planını  açıkladı.  2030 yılına kadar başkentin hangi yönde gelişeceğine dair bilgiyi aktaran plana göre Astana’da 2030 yılına doğru ikinci  bir uluslararası havaalanın Devamını okuyun »


  Doğunun emekçi kadını! Kendini özgürleştir, fabrikaya gir, kolhoza gir!

  24 Şubat 2015

   

  karikatür1

  Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Büyüme Tahminleri Yarıya Düşürüldü

  20 Şubat 2015
  tengeg 2016-2019 dönemi için GSYİH büyüme tahminleri düşürüldü. Kazakistan’da daha önce  2015-2019 yılları için yapılan ülkenin sosyo-ekonomik gelişmişlik durumuna ilişkin  rapor, petrol fiyatlarının düşmesi ve Rusya’ya Devamını okuyun »


  Kazakistan Rusya ile askeri işbirliğini arttırıyor “Kazakistan’da uçak biletlerinin ucuzlaması kaçınılmaz” Kazakistan’da Ortalama Yaşam Süresi 70.4 Yıl Kazakistan’da Petrol Üretiminde %2.4 Düşüş “Irgat, yoksul ve orta sınıf köylünün birleşmiş gücüyle biz kulakı ezeriz.” Kazakistan’da Erken Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yolda Merkel Nazarbayev’i Arayarak Görüşmeler Konusunda Bilgilendirdi Eski Başbakanın Ev Hapsi Uzatıldı Kazakistan, Özbekistan-Umman ulaşım koridoru projesine dahil oluyor Kış, Kazakistan’a eksi 35’le dönüyor