• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Astana Görüşmelerinin 7. Turu Ay Sonunda

  17 Ekim 2017

  сирия

  Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Suriye çözümüne ilişkin müzakerelerin yedinci turunun bu ay sonunda düzenlenebileceğini belirtti. Kosaçev, “Kesin tarihlerle ilgili bilgiyi henüz veremiyorum, Devamını okuyun »


  Kazakistan’ın üç üniversitesi En İyi 250’de

  17 Ekim 2017

  alfarabi universitesi

  QS Uluslararası Ajansı,  yüksek eğitim veren kurum ve kuruluşlarını değerlendirdiği Gelişmekte olan Avrupa ve Orta Asya Sıralamasını yayımladı. 250 üniversitenin başarı sıralamasını belirleyen kuruluş QS tarafından son yayımlanan listede Kazakistan’dan  Devamını okuyun »


  Kazakistan’da İlk 8 Ayda 1,8 Milyar Dolar Çıkış Oldu

  17 Ekim 2017

   

  dolar-deste 2017 yılında Kazakistan’dan yurtdışına  çıkarılan tutarın dolar cinsinden 1,8 milyar dolar olduğu açıklandı. 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde Kazakistan’dan yurtdışına çıkarılan dolar tutarının 1,8 milyar dolar olduğu ve bu göstergenin bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu bildirildi. Önceki yıla Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Uluslararası “Sarsılmaz Kardeşlik-2017” Tatbikatı Başladı

  17 Ekim 2017

  odkb_Kazakistan Savunma Bakanlığı, 16 Ekim 2017 tarihinde İliyski Poligonu’nda Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barışçıl güçlerinin katıldığı  “Sarsılmaz Kardeşlik-2017”  tatbikatının başladığını bildirdi. 20 Ekim’e kadar  devam edecek tatbikata Devamını okuyun »


  Kırgızistan’ın başına Sosyal Demokrat Partinin Adayı Geçti

  17 Ekim 2017

  bayrak kırgızistanKırgızistan’da halk, 5’inci dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak üzere sandık başına gitti. İlk verilere göre seçimlerde Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov kazandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, Devamını okuyun »


  Ankara’da Kazakistan Kültür Günleri Başlıyor

  17 Ekim 2017

  Kazakistan Kültür GünleriTürkiye-Kazakistan Diplomatik İlişkilerinin kurulmasının 25.yılına ithafen düzenlenen Kazakistan Kültür Günleri Türkiye’nin başkenti Ankara’da bu Devamını okuyun »


  Kazakistan’dan Kardeş Okul Antalya’daydı

  17 Ekim 2017

  kardeş okul antalya

  Ülkeler arasında eğitim işbirliğinin okullar düzeyinde de gerçekleştirilmesi, okullar arasında iletişim ağı oluşturulması, ortak kültür değerlerimizin kuvvetlendirilmesi, teknolojik gelişmelerin paylaşılması, tarih, kültür ve eğitim sistemlerinin tanıtılması, barış, sevgi, kardeşlik ve dostluk duygularının geliştirilmesi amacıyla uygulanan Devamını okuyun »


  Kazakistan Merkez Bankası 1 Milyar Dolar Sattı

  10 Ekim 2017

   

  DOLAR DESTE Dolar karşısında son 14 ayın en düşük, Ruble karşısında ise son 19 ayın en düşük seviyesinde seyreden Tengenin değerini yabancı paralar karşısında korumak için devlet denetimindeki şirketlerin kontrolünü yapan Samruk Kazına Fonu’nun bu sene içerisinde 1 milyar dolardan fazla para bozdurduğu Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Benzin Sıkıntısı

  10 Ekim 2017

  121Kazakistan’da neredeyse her yıl bu mevsimde baş gösteren “geleneksel” benzin sıkıntısı dönemi başladı. Yetkililer durumun kontrol altında olduğunu belirtse de ülkede akaryakıt sıkıntısı artarak devam ediyor. Ülkede akaryakıt fiyatlarının düzenlenmesinin ardından Devamını okuyun »


  5.000 Yıllık Sarıarka Piramitlerinin Restorasyonu Tamamlandı

  10 Ekim 2017

  piramitKazakistan’ın Karaganda şehrinin yakınlarında geçen yıl bulunan Sarıarka Piramidi’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. MÖ 3 bin yılına ait Devamını okuyun »


  Nazarbayev ve Putin Soçi’de bir araya gelecek

  10 Ekim 2017

  putin nazarbayevKazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’u Astana’da ağırladı. Kazakistan’a resmi ziyarette bulunan Lavrov’un, Abdrahmanov ile iki ülke arasındaki ilişkileri üzerinde durduğu bildirildi. Bununla birlikte, Devamını okuyun »


  Nazarbayev: Yeni alfabe dilin öğrenimini kolaylaştıracak, Rusçayı etkilemeyecek

  10 Ekim 2017

  alfKazakistan  Cumhurbaşkanı Nazarbayev, “Kazak alfabesinin Latin alfabesine geçişi, herhangi bir şekilde Rusça konuşan insanların, Rus dili ve diğer dillerin haklarını etkilemez. Yeni alfabeye geçiş Kazak dilinin öğrenimini kolaylaştıracak” dedi. Nursultan Nazarbayev, Devamını okuyun »


  Kazakistan Merkez Bankası Politika Faiz Oranını Değiştirmedi

  10 Ekim 2017

   

  kazakistan merkez bankası Kazakistan Merkez Bankası politika faiz oranının %10.25 +/- 1% koridorunda dalgalanmasına ait faiz kararını açıkladı.  Eylül ayı sonu itibarıyla yıllık enflasyonun %71.1 oranında seyrettiği ve eylül ayında fiyatlar genel seviyesinin %0.3 oranında düştüğü de kaydedildi. Döviz

  kurunu dalgalı ortamda belirleyen Devamını okuyun »


  Kazakistan’da üretilen taksiler Tacikistan yollarında

  10 Ekim 2017

  tj_newtaxi.jpgKazakistan yapımı otomobillerin ilk partisi Tacikistan’a ulaştırıldı. Kazakistan merkezli Sarıarka Avtoprom ile Hyundai Trans Auto şirketleri tarafından üretilen modeli  “Peugeot 2012” ve “JAC S3” olan otomobiller 7  Ekim’de Tacikistan’a Devamını okuyun »


  Kazaklar Dolar Dışındaki Dövizlere İlgi Göstermiyor

  27 Eylül 2017

  doviz burosu

  Kazakistan Merkez Bankası,  Kazakistanlıların 2017 yılı ağustos ayında döviz alma giderlerinin, 313,6 milyar tengeye ulaştığını bildirdi. Kazakistan Merkez Bankası Basın Servisi’nden Devamını okuyun »


  Kaşagan’da 1 yılda 6 milyon ton petrol üretildi Geçen Yıl Kazakistanlıların %80’i Rüşvet Vermedi! Kazakistan’da hasat 20,4 milyon ton Nazarbayev ve Putin Suriye Krizini Görüştü Kazakistan’ın En Güzel Beş Kadını Rusya’nın Jet Yakıtı İhracını Azaltması Kazakistan’da Sıkıntı Yarattı Nazarbayev: Latin alfabesine geçişi doğru bir şekilde anlamak gerekiyor Kazakistan’ın yıllık enflasyonu %7’ye geriledi Nazarbayev Bu Sene 6. Kez Özbek Lideriyle Biraraya Geldi Kazakistan’ın Nüfus 18 Milyonu Geçti