• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Çimkent

  01 Ağustos 2010
  Çimkent Kazakistan’da çok nüfuslu bölgelerden biri olup Kazakistan’ın Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezidir.Çimkent 661.200 nüfusuyla (1 Temmuz 2008) Kazakistan’da Almaata ve Astana’dan sonra en büyük 3. kenttir ve ülkenin önemli

  metropollerindendir. Şehir coğrafi olarak Güney Kazakistan’da Sayram Nehri vadisinde kurulmuş olup, denizden yüksekliği(rakım) 512 metredir. İklimi görece yumuşak ve Kazakistan’ın en sıcak yerlerinden biri olarak da bilinmektedir. Çimkent Almaata’nın 690 km batısında, Taşkent’in 120 km kuzeyinde bulunmaktadır. Türkistan-Sibirya Demiryolu kavşağında bulunan kentte ayrıca Çimkent Uluslararası Havaalanı da bulunmaktadır.

  Çimkent adı Türkçe iki sözcükten türemiştir.Çim (yerde yeşeren otlar) ve kent (şehir merkezi) ten türemiştir. Kazakça ve Özbekçe’deki şive farklılığından dolayı kent bazılarınca Çimkent, bazılarınca Şimkent olarak farklı adlandırılmaktadır.

  Çimkent Kazakistan’ın en eski şehirlerinden biridir. Şehirdeki tarihi yapıların bir kısmı 12.yy’dan kalmıştır. Tarihi geçiş yolları üzerinde olması sebebiyle şehrin tarihi İpek Yolu üzerinde küçük karavanların konaklaması amacıyla kurulduğu belirtilmektedir. Günümüzde de tren istasyonları ve karayolu trafiğinde de bu geçiş yolu özelliğini korumaktadır. Timurlenk zamanında Çimkent en önemli ticaret merkezlerinden biri sayılmaktaydı. 1810 yılına kadar Hokand Hanlığına  bağlı iken, 1810-1864 arası Buhara Hanlığına bağlı olarak kaldı. 1864’de Rus işgaline uğrayarak önce Çarlık yönetimine ve ardından Sovyet yönetiminde kaldı. Ruslar 1914 yılında şehrin adını Chernyaev olarak değiştirilmiş ardından tekrar eski ismini almıştır. Sovyet döneminde 1930’lara kadar çinko, karakul koyunu, at, tekstil ve eczacılık alanlarında bölgenin en önemli kenti durumunda idi. Bugün kentte orta ölçekli rafineriler ve PetroKazakistan Çimkent Rafinerisi bulunmakta, ayrıca çimento, kimya sanayi(özellikle fosfat işleme), gıda ve imalat sanayinde Kazakistan’ın önde gelen şehirleri arasında bulunmaktadır.

  Şehirlerarası Telefon Kodu: +7 7252

  Kazakistan İçi Posta Kodu: 160000

  Çimkent’te gezilip, görülecek yerler:

  -Zafer Parkı

  -Merkez Park

  -Afgan Savaş Anıtı

  -El-Farabi Türbesi

  -Tarihi Türkistan ve Otrar bölgesini gezmek amacıyla gidecekler için de Çimkent merkez olma niteliğiyle kalınacak en önemli yerlerden biridir.

  “Çimkent” için 24 Yorum

  1. MURAT BEYAZTAŞ diyor ki:

   Tam 1,5 ayım geçti orada.Türkiyeden farksız gerçekten ata toprakları.İnsanlar çok iyi ve samimi.Yaşam Anadoludan farksız.

  2. Baturcan diyor ki:

   Şimdi bu yorumları okuyunca daha da özlemim artıyor ana vatanıma. Çimkent çok farklıdır diğerlerinden

  3. INTERNATIONAL INVESTMENT FORUM ONTUSTIK INVEST 28 – 29 Nisan 2016
   Türkiye’den katılım için lütfen bize ulaşın..

  4. nurettin diyor ki:

   selam olsun. Ordaki dost ve Akrabalara, sizi çok seviyoruz.Banda orda doğdum ve orda okudum. 16yıl sonra Türkye geldim, ama çok özlyorum sayıgılar.Shımkent.Çimkent.

  5. feyzullah beğen diyor ki:

   çimkent benim ençok sevdigim sehirdir gezmedigim yeri yok gibidir perkları geniş geniş yolaı beni çok etkiledi …………………………………………………………………………………………….
   bahardan ulaştıkyaza
   yeşile boyandı doga
   birdaha unutmam asla
   çimkent seni çimkent seni tüm doslara selamlar

  6. bahtiyar diyor ki:

   Hayatımın en güzel 2 ayını yaşadım. Ordaki dostlara selam…( rahmet)

  7. zaynmalik2312 diyor ki:

   istanbul çimkent uçakları hangi gün oluyor acaba bn kazakistanlıyım ananem gitcekti . <3

  8. Hamdi Açık diyor ki:

   Çimkenti türkler sevmez olurmu be kardeş, biz türkiye türkleride orta asyadan geldik öz ana vatanımız elbette severiz, barlek kazak dosttarga turkiyadan salem, barlek kazakti jahse köremin aman esen bolasez koruskenxe kun jahse

  9. fatma demir diyor ki:

   çimkenti çok fazla duymamıştım bununla birlikte son zamanlarda daha sık duyar oldum çalıştığım firmamın orada genel merkez ofisi açtığını öğrendim eğer ilgilenenler olursa gelip bu bölgede çalışma yapıp bu güzel iş fırsatını çimkentli arkadaşlarımızla paylaşmak isterim…ilgilenen arkadaşlar bana emailden ulaşabilirler fatmademir45@hotmail.com

  10. MUHARREM diyor ki:

   bu sehir insanı kendine cekiyor.

  11. MUHARREM diyor ki:

   Çimkent helede Sarıağaç . o kadar ülke gezip son durağım olacağını hiç sanmazdım. Bu ülkeyi bu ülkede Çimketi Çimkentte Sarıağaç ı gerçekten çok seviyorum.

  12. shota2030 diyor ki:

   Haftada 2 kere Istanbul-Cimkent ucak seferleri mevcuttur.

  13. koksalkinali diyor ki:

   ben o sehirde iki yil kaldim gercekten gormeye deyer bir sehir adres kafeyi cok ozledim dostlarla orada bulusurdukcim kente cok selam

  14. Mahir yalcin diyor ki:

   Tashkent’te kaldığım dönemlerde gitmek kısmet olmamıştı. 16 yıl sonra insallah ziyaret edeceğim. Turkistan piri hoca Ahmet Yesevi türbesini ziyaret etmeyi de Cok istiyorum.

  15. mehmet bulut diyor ki:

   bende beğendim çok güzel bir şehir gitmeyi çok isterim.

  16. fb diyor ki:

   istanbul-simkent ucak seferleri varmi

  17. gaşık diyor ki:

   bekle beni guzel sehir geliyorum:)

  18. mehmet diyor ki:

   güzel şehir ama eskiden dahada güzeldi şimdi biraz yozlaşma başlamış malesef burada

  19. balaiym diyor ki:

   cimkent ozlenmez mi, cok ozledim hem de cok….

  20. balaiym diyor ki:

   Simkenti seven turkler de varmis, cok sevindim.

  21. hüseyin sarı diyor ki:

   beni ordan koparanlar utansın

  22. ömer birinci diyor ki:

   bende özledim çimkenti…..

  23. Dr.Nurjan diyor ki:

   Özledim Şimkentimi….

  24. Türkçe diyor ki:

   İnşallah yakında görüşürüz seninle güzel şehir…

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın