• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Haftalık Bülten

  02 Ağustos 2010

   

  Türkkazak.com, Bülten No:82, 10 Ekim 2013

   

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

   

  Bülten’den bazı başlıklar;

   

   

   

   

  -Kazakistan İrtiş ve İşim Nehirleri Arasına Kanal Açıyor

   

  -Kazak Tursunov’un Filmi Oscar’a Aday

   

  -Air Astana’dan İstanbul Çıkışlı  Almatı ve Astana Konaklamalı Asya Uçuşları

   

  -Kazakistan BM Güvenlik Konseyi Üyeliğine Aday

   

  -Karaganda’da Sakalar Dönemine Ait Heykel Bulundu

   

  -Romantik Komedi 2 Kazak Sinemalarında

   

  -Kazakistan’da Devalüasyon Söylentileri Gündemde

   

  -Astana’da 160 yabancı göz altına alındı

   

  -Orta Asyalılar Gümrük Birliği üyeliğini  destekliyor.

   

  -Kazakistan’ın %55’i Aşırı Kilolu

   

  -Almatı’ya yeni alt ve üst geçitler yapılıyor

   

   

   

  Kazakistan İrtiş ve İşim Nehirleri Arasına Kanal Açıyor

   

  Sokullu Mehmet Paşa 16. yüzyılda ulaşım ve ticareti geliştireceği düşüncesiyle Volga ve Don nehirlerini birleştirmeyi düşünmüş; fakat o dönem bu proje hayata geçirilememişti. Kazakistan önümüzdeki on yıl içinde tamamlanması beklenen projesi ile Rusya, Çin ve Kazakistan’dan geçen 4.248 km uzunluğundaki İrtiş Nehri ile İşim Nehri arasına 340 km uzunluğunda bir kanal açmayı planlıyor. Çevre Bakanı Nurlan Kaparov Parlemento’nun alt kanadı Meclis’te yaptığı konuşmada Sovyet döneminde düşünülen projeyi Astana’yı İrtiş ve İşim nehirleri ile bağlayacak şekilde yeniden yapacaklarını söyledi. Projenin maliyetinin 3.3 milyar dolar olacağını söyleyen bakan, Astana valiliğinin Astana ve İrtiş Nehri- Karaganda arasında bir su kanalı yapma projesi üzerinde de hassasiyetle çalıştıklarını, bu projenin maliyetinin 700 milyon dolar olacağını ve bu kanala her yıl 170 milyon metreküp su sağlanacağını da söyledi.

   

   

   

  Kazak Tursunov’un Filmi Oscar’a Aday

   

  Kazak senarist ve yönetmen Ermek Tursunov’un Şal(Yaşlı Adam) adlı filmi bu sene yabancı film dalında Oscar’a aday olarak gösterildi. Hollywood Reporter’da yer alan habere göre, Aleksandr Vovnyanko ve Kazakfilm tarafından çekilen 102 dakikalık filmde Ebrulat Toguzakov,  Orynbekov Moldahan ve  Isbek Abilmazhinov rol aldı. Film, yetişkin bir adamın  atalarının geleneksel değerleri ile yeni değerleri bağdaştırma çabasını konu alıyor.

   

   

   

  Air Astana’dan İstanbul Çıkışlı  Almatı ve Astana Konaklamalı Asya Uçuşları

   

  Air Astana İstanbul çıkışlı Pekin, Seul, Bangkok, Hong Kong, Ho Chi Minh, Kuala Lumpur, Delhi gibi Asya destinasyonlarına Almatı ve Astana’da konaklamalı “Stopover Holidays” paketini hayata geçiriyor. Almatı ve Astana’da konaklayarak varış destinasyonuna uçacak yolcular Air Astana ile anlaşmalı otel, restaurant, araç kiralama gibi birçok hizmetden indirimli faydalanabilecekler.  Yolcular Air Astana’nın her gün ön ödemeli otel, transfer ve şehir turu paketlerimi ile Pekin, Seul, Bangkok, Hong Kong, Ho Chi Minh, Kuala Lumpur, Delhi gibi Asya destinasyonlarına aktarma yapmadan önce Almatı veya Astana’yı keşfetme şansına sahip.

   

  Ayrıntılı bilgi ve gezi seçenekleri, anlaşmalı yerler için: http://www.airastana.com/uploadedFiles/Specials_and_New_Routes_Content/Special_Deals/Brochure_Website.pdf

   

   

   

   

   

  Kazakistan BM Güvenlik Konseyi Üyeliğine Aday

   

  Kazakistan 2017-2018 yılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz ay BM Genel Kurulu’nun açılışı için Nev York’u ziyaret eden Kazak Dışişleri Bakanı Erlan İdrissov ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev’in bu yönde girişimlerde bulunduğu ve Kazakistan’ın BM’ye kabulünğn 25. yılı olacak olan 2017-18 döneminde Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliğine aday olduğunu açıkladılar. Güvenlik Konseyi’nin Çin, ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa’dan beş üyesi daimi, geri kalan 10 üyesi ise 2 yıllığına diğer ülkelerden seçilmekte.

   

   

   

  Karaganda’da Sakalar Dönemine Ait Heykel Bulundu

   

  Karaganda yakınlarında kazı çalışmalarına devam eden Kazak arkeologlar Sakalar dönemine ait eserler buldu. Arkeologlar M.Ö. 8. yüzyıla ait erken Saka döneminden kalma olduklarını düşündükleri eserlerin ilginç bir şekilde aynı dönemde Karadeniz bölgesinde yaşayan halklara ait abidelere benzediklerini açıkladılar. Arkeologlar eşsiz granit heykel bulduklarını ve bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini açıkladılar. İki ay önce başladıkları kazı yerinin 1960’lı yıllarda bölgede traktör kullanılmaya başlanmasıyla çok zarar gördüğünü belirten uzmanlar, buldukları heykelin bundan önce bulunan Sakalara ait materyallerin aksine savaş malzemesi içeren bir yapıda olmadığını, heykelin gözleri, burnu, başı ve vücuduyla daha çok kadına benzediğini; fakat göğüslerinin olmadığını belirttiler.

   

  Romantik Komedi 2 Kazak Sinemalarında

   

  Başrollerini Sinem Kobal, Burcu Kara, Engin Altan Düzyatan ve Sefer Abacı’nın paylaştığı, yönetmenliğini Erol Özlevi’nin yaptığı 108 dakikalık film 17 Ekim’den itibaren önce Almatı ve Astana, ardından Aktobe, Janaözen, Karaganda, Kızılorda, Öskemen, Semey, Temirtau ve Çimkent’te gösterime girecek. Filmin gösterileceği sinemalar ve kısaca konusu şöyle;

   

  СПИСОК КИНОТЕАТРОВ*

   

   фильм «РОМКОМ. ХОЛОСТЯКАМ ТУТ НЕ МЕСТО»

   

   

   

  №        Город  Кинотеатр

   

  1          Астана           Арман 3D

   

  2                      Арсенал

   

  3                      Кинопарк 8

   

  4                      Star Cinema

   

  5          Алматы          Chaplin ADK 3D

   

  6                      Арман 3D

   

  7                      Иллюзион Максима

   

  8                      Иллюзион Атриум

   

  9                      Арман МАРТ

   

  10                    Silk Way City

   

  11                    Star Cinema (Мега)

   

  12                    Star Cinema (Прайм Плаза)

   

  13                    Star Cinema (Апорт)

   

  14                    Cinema towers

   

  15                    Bekmambetov Cinema

   

  16                    Кинопарк 11

   

  17                    Кинопарк 6

   

   

   

  Также следующие города:

   

  1)         Актобе;

   

  2)         Жанаозен

   

  3)         Караганда

   

  4)         Кызылорда

   

  5)         Оскемен

   

  6)         Семей

   

  7)         Темиртау

   

  8)         Шымкент

   

   

   

  *Полный список кинотеатров, а также расписание сеансов будет доступно с 17 октября по ссылке: http://kino.kz/movie.asp?id=4564.

   

   

   

  Özeti: Esra evlilik hazırlıklarına hız verirken, Didem grupta henüz evlenmemiş tek kız olarak kaldığını fark eder. Panikleyen Didem, sevgilisi Cem’i bir punduna getirip evlenmeye ikna etmeye çalışır. Fakat Didem’in bu hallerinden habersiz Cem yeni bir filmin hazırlıklarına başlar ve başrolü paylaştığı Gözde adında bir kadınla tanışır; tamamen işine konsantre olur. Her şey üst üste gelince Didem kıskançlık krizine girer ve Cem’e çaktırmadan onu izlemeye alır ve ekibin erkeklerinin Antalya’da bekarlığa veda partisi yaptıklarını öğrenir. Erkeklerin peşine düşen kızlar, otele dansöz kılığında girmenin yollarını ararlar…

   

   

   

  Kazakistan’da Devalüasyon Söylentileri Gündemde

   

   Görev süresi önümüzdeki ocak ayında dolacakken yaklaşık 4 yıldır Kazakistan Merkez Bankası’nın başkanlığını yapan Grigori Marçenko’nun Nazarbayev isteği ile geçtiğimiz hafta görevden alınarak Başbakan Yardımcısı Kayrat Kelimbetov’un Merkez Bankası’nın başkanlığına atanmasından sonra  devalüasyon söylentileri yine gündeme geldi.

   

  Kazak basınında devalüasyon olacağına dair söylentiler  hızla yayılmaya başladı. Bazı ekonomi uzmanları da  ülkede aşamalı bir devalüasyon olabileceğini düşünmekte.

   

  Daha önce ülkede devalüasyon beklentisinin olmadığını defalarca belirten eski MB Başkanı Marçenko’nun tüm açıklamalara rağmen  nisan ayından itibaren dolar bir miktar artış göstermişti.  Kadınlarda emeklilik yaşının yükseltilmesi ile emeklilik “reformu” yaparak halkın, özellikle de kadınların tepkisini çeken Marçenko’nun görevden alınması, halk tarafından şüpheyle karşılandı ve halk arasında da devalüasyon söylentileri yine konuşulmaya başlandı. Kazak ekonomi uzmanı Pert Svoik bu konuda düşüncelerini gazetecilerle  paylaştı.

   

  Svoik, Devalüasyon olacak demiyorum.  Devalüasyon zaten  var. 1 ABD doları 147 tenge iken kısa süre önce 150 tenge çıktı ve halihazırda 154 tengeye  alınıyor. Böyle giderse artış 170 tengeye de ulaşır, fakat  ortama bakılınca  bu rakamlar daha fazla da olabilir,dedi.

   

  Ülkenin bazı ekonomi uzmanları ise, devalüasyon için herhangi bir önkoşul olmadığını düşünmekte. Türkkazak.com okuyucularına hatırlatalım ki, eylül ayının başından itibaren Kazakistan döviz kurunu serbest piyasada belirlemek yerine, yabancı paraların değişik ölçekte ağırlıklandırılmış bir döviz sepetine Kazak tengesinin değerini bağlamıştı.

   

   

   

  Astana’da 160 yabancı göz altına alındı

   

  Kazakistan’ın başkentinde yabancıların yasal açıdan ülkeye giriş  ve ülkede kalkış durumu kontrol edildi.  Kazakistan Milli Güvenlik Komitesi Sınır Koruma Departmanı tarafından gerçekleştirilen denetim operasyonu  esnasında ülkeye giriş  kuralları ihlali gerekçesiyle  toplam 160 yabancı  göz altına alındı. Milli Güvenlik Komitesi Sınır Koruma Departmanı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada,  Astana’ya giriş kurallarını ihlal eden toplam 160 yabancı göz altına alındı. Çalışma yada iş bulma amacıyla ülkemize Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Güney Kore’den gelen toplam 160 kişi  göz altına alındı, denildi.

   

  Göz altına alınan yabancıların  Göç Polisi Departmanı’na  sevk edildiği açıklandı.

   

   

   

  Orta Asyalılar Gümrük Birliği üyeliğini  destekliyor.

   

  Avrasya Kalkınma Bankası tarafından 11 BDT ülkesinde 14.000 kişinin katılımıyla  bir anket gerçekleştirildi. Anket sonuçlarına göre, zaman içinde BDT ülkelerinde  halklar “Gümrük Birliği üyeliği” seçeneğine sıcak bakmaya başladığını gösteriyor.  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avrasya Kalkınma Bankası Basın Servisi, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya’nın halkı  Gümrük Birliği ve Tek Ekonomik  Alanı üyeliğini desteklediği ve tüm faaliyetlerine sıcak baktığını bildirdi.  Açıklamada, BDT ülkelerinde Avrasya Kalkınma Bankası tarafından bir anket yapıldı. Ankete göre, Kazakistanlıların %73’ü, Rusyalıların %67’si  ve Beyaz Rusyalıların % 65’i Gümrük Birliği’ni destekliyor. Önceki yıl yapılan  ankete göre, Gümrük Birliği ve Tek Ekonomik  Alanı üyeliğini destekleyenlerin sayısı  Kazakistan’da %7, Beyaz Rusya ve Rusya’da %5 oranında arttı.

   

  Bununla birlikte, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya  tarafından kurulu olan Gümrük Birliği ve oluşturulmakta olan Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılması teklifine  Özbekistan halkının % 77’si, Tacikistan halkının % 75’i, Kırgızistan halkının % 72’sı ve Ermenistan halkının % 67’si  sıcak bakıyor. Gürcistan’da “Gümrük Birliği üyeliği”  seçeneği  halkın %59’u seçerken  Azerbaycan’da bu rakam % 37, Moldova’da % 24 ve Ukrayna’da % 28 oranında, denildi. Sonuçlara göre, Orta Asya’da yaşayan halkların BDT’nin batı kısımlarında yaşayan halklara göre Gümrük Birliği’ne daha sıcak baktığını göstermekte.

   

   

   

  Kazakistan’ın %55’i Aşırı Kilolu

   

  Kazakistan Beslenme Akademisi(KBA) obezitenin Kazakistan’da hızla yayıldığını açıkladı.KBA verilerine göre 14 yaşın altındaki çocukların %22’si obez. Bu rakam yetişkinler için %55’e çıkmakta. KBA Başkan Yardımcısı Şamil Tazhibayev, Bu rakamlar ortalama rakamlar. Obezite ile aşırı kiloluluk arasında derecelendirmede bir farklılık var. Bununla birlikte Kazakistan’daki erkeklerin %16’sı, kadınların %25’i ve çocukların %11’i obez. Alarm zili çalmış durumda. KBA bu konu ile ilgili üç yıllık bir plan hazırlamakta, dedi.

   

   

   

  Almatı’ya yeni alt ve üst geçitler yapılıyor

   

  Almatı’da yol çalışmaları devam ediyor.  Şehirde trafiği rahatlamak için yapılan kavşak ve alt geçitlere yenileri de ekleniyor. Almatı Valiliği, şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde trafik akışını kolaylaştırmak amacıyla  yeni dört  adet alt ve üst geçit, ayrıca bir adet yeni  kavşak projesini onayladı. Megapolis Gazetesi, yeni kavşak ve araç alt ve üst geçitlerin  Seyfulina-Jansugurova, Rıskulova-Yemsova, Bakeyhan-Severnoey Kolso ve Al-Farabi-Remizovka  caddelerinin kesişimine inşa edileceğini yazdı.

   

  Konuya ilgili bilgi veren Almatı Valisi Yesimov,  Bu projelerin tamamlanma tarihleri henüz belirlenmedi. Finansman ve proje tasarımı ile ilgili konular da henüz görüşme aşamasında, dedi. Megapolis ise, bu projelerin tamamlanması için geçecek sürenin  2 ya da 3 yıl olacağını yazdı.

   

   

   

  Ekim Ayında Kazakistan’da Benzin Sıkıntısı Yaşanması Bekleniyor.

   

  Petrol zengini, fakat rafineri fakiri olan Kazakistan’da geçen yıl yaz aylarında  oldukça fazla hissedilen akaryakıt sıkıntısı yine boy göstermeye başladı. Kanal 31’in haberine göre, ülke genelinde benzin krizinin yaşanabilir ve Astana’da benzin tedariki ile ilgili  ilk sıkıntılar  hissedilmeye başladı bile.  Kanal 31’e göre , “Geçtiğimiz hafta Astana’da benzin sıkıntısı yaşandı. Başkentte benzin talonlarla (fiş, benzini haftada ya da günde belli bir miktar satın almak için yetkililer tarafından verilen özel bir fiş-) satılıyor. Ekim ayında ülkenin üç petrol rafinerisinden biri olan Çimkent Petrol Rafinerisi tadilat çalışmaları nedeniyle üretimini durdurunca benzin sıkıntısı daha da hissedilecek”, diye yazıldı.

   

  Kazakistan Akaryakıt Derneği’nin verilerine göre, Kazakistan’ın  benzin hacminin büyük bir kısmı  tarım üreticileri ve  demir yollarının ihtiyaçlarını karşılamak  için  kullanılmakta.  Perakende alıcılara ise, kısıtlı bir şekilde benzin tedariki yapılmakta.

   

  Halihazırda ülkede Rusya’dan benzin tedariki kısıtlamasının geçerli olduğu biliniyor.  Uzmanlar, bu kısıtlamaların kaldırılmasının ülkede  akaryakıt sıkıntısını giderebileceğini düşünmekte. Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı ise, bu konuda henüz her hangi açıklamada bulunmadı.

   

   

   

   

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:81, 26 Eylül 2013

   

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

   

  Bülten’den bazı başlıklar:

   

  -MB Başkanı: Kazakistan’ın Geleceği Rusya ve Çin’e Sıkı Sıkıya Bağlı

   

   

  -Kazakistan AB ülkelerine vizeyi kaldırıyor

   

  -Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri: Kazak Futbol Takımı Maç Öncesinde Kurban Keserse Tutuklansın!

   

  -İngiltere Kazak işadamlarına  iki günde vize vermeye başlıyor

   

  -CNN, Euronews ve Bloomberg’te Kazakistan’a Yatırım Yapın Tanıtım Filmi Yayınlanmaya Başladı

   

  -Kazakistan Savunma Bakanı Ankara’da

   

  -Baş Muhalif Siyasetten Çekiliyor

   

  -Astana Euro 2020 İçin Yarışıyor

   

   

   

  MB Başkanı: Kazakistan’ın Geleceği Rusya ve Çin’e Sıkı Sıkıya Bağlı

   

  2 Eylül’de dalgalı kur rejimini terk ederek döviz sepetine bağlı çıpalı kur sistemine geçen Kazakistan’ın Merkez Bankası Başkanı Grigori Marçenko Kazakistan’ın geleceğinin Rusya ve Çin’e sıkı sıkıya bağlı olduğunu açıkladı. Döviz sepeti sistemi ile tengenin değerinin sadece dolar tarafından belirlenmesini önlediklerini iddia eden Marçenko, hali hazırda Kazakistan’ın dış ticaretinin %92’sinin ABD doları ile yapıldığını ve bu durumun bir sorun yarattığını söyledi. Coğrafi konumunun Kazakistan’ın ticaretini belirlediğini söyleyen Marçenko, ihracatın %50’sinin Avrupa’ya Rusya ve Çin üzerinden yapıldığını, ardından da Rusya ve Çin’in en büyük ticari ortakları olduğunu belirtti. Kazakistan’ın geleceğinin Rusya ve Çin ile sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyleyen Marçenko, bu ülkelerin kurlarında yaşanan değişmelerin tengenin değerini belirleyeceğini söyledi. Okuyucularımıza hatırlatalım, döviz sepeti uygulamasında Kazak tengesinin değerini belirleyen sepetin %70’ini dolar, 20’sini Euro ve %10’ınu Rusya rublesinin oluşturduğu bir sepet belirliyor. 2014’ten itibaren bu sepette doların payının azaltılıp Çin’in rembinisinin getirileceği duyuruldu.

   

   

   

  Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri: Kazak Futbol Takımı Maç Öncesinde Kurban Keserse Tutuklansın!

   

  UEFA kupasında karşılaşacak olan Kazakistan’ın Shaktar Karagandı takımı ile Yunanistan’ın Paok takımı arasında Selanik’te oynanacak maç öncesi Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri Grubu Kazak takımı Kazak takımı ile mücadele ediyor. Basın açıklamada bulunan Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri Grubu,  Shaktar Futbol Takımı’nın maç öncesinde  kurban kesmemesi için çağırıda bulundu. Bilindiği üzere, bu yıl  Astana’nın Arena stadında  İskoç futbol takımı Celtic ile karşılaşan Shaktar Futbol Takımı yetkilileri maç öncesinde  maç kazanma ümidiyle kurbanlık kesmiş ve bu durum Avrupa ülkelerinin hayvan hakları savunucularının tepkisini çekmişti. Olay ilgili  ayrıntı ve görüntüler basında geniş yer aldıktan sonra  hayvan hakları savunucuları takıma büyük tepki göstermişti. Halihazırda PAOK Futbol takımıyla karşılaşmak için Selanik’te bulunan  Kazak takımı, Yunanistan Hayvan Hakları Dernekleri Grubu’ndan da büyük tepki alıyor. Maç öncesinden futbol sahasında kurbanlık kesilmesinden korkan hayvan hakları savunucuları, Selanik Başsavcılığı’na dilekçe vererek  Selanik’te  kurbanlık kesilmesi durumunda Shaktar Futbol Takımı’nın oyuncu ve idari kadrosunun göz altına alınmasını talep etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Shaktar Futbol Takımı Antrenörü Viktor Kumıkov, Selanik’te  farklı hedeflerin peşindeyiz, dedi.

   

   

   

  CNN, Euronews ve Bloomberg’te Kazakistan’a Yatırım Yapın Tanıtım Filmi Yayınlanmaya Başladı

   

  1992-2012 arası dönemde 125 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekmeyi başaran Kazakistan, bu rakamı arttırmak için harekete geçti. Kaznex Invest’in girişimiyle tüm dünyada Kazakistan’ın yatırım potansiyeli tanıtılacak. CNN, Euronews ve Bloomberg kanalları,  Kazakistan’ın yatırım potansiyeli tanıtılacak videolar yayımlamaya başladı.

   

  Kazakistan İhracat ve Yatırım Ajansı Kaznex Invest’in resmi sitesinde verilen  bilgiye göre,  ABD, Avrupa, Afrika, Asya ve  yakın doğu ülkelerinde  dünyada önde gelen televizyon kanallarının yardımıyla 15 Kasım tarihine kadar Kazakistan’a Yatırım Yapın adlı tanıtım filmi yayımlanacak.

   

   Kazakistan’ın yatırım potansiyelinin tanıtılacağı video Kazakistan ve Rusya’da oldukça iyi tanınan film yapımcısı Timur Bekmambetov tarafından  hazırlandı.

   

   Video  için tıklayın:

   

  http://tengrinews.kz/kazakhstan_news/mirovyie-telekanalyi-nachali-krutit-rolik-o-kazahstane-241869/

   

   

   

  İngiltere Kazak işadamlarına  iki günde vize vermeye başlıyor

   

  İngiltere Kazak işadamlarına  vize verme prosedürünü kolaylaştırıyor. Kısa süre önce Astana’da  Kazak-İngiliz İş Forumu gerçekleşti.

   

  Kazakistan Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Aset İsekeşev ve İngiltere Başbakan Yardımcısı Charles Henry başkanlığında gerçekleştirilen forum esnasında  Kazak İngiliz ilişkilerinin yeni bir seviyeye ulaşması için bir dizi anlaşma yapıldı. Forum açılışında konuşma yapan Charles Henry, İngiltere’nin, Kazak işadamlarına  vize verme prosedürünü kolaylaştırdığını açıkladı.

   

  Henry, Halihazırda özel uygulama kapsamında  Kazakistan vatandaşları için iş vizesi  verme prosedürü iki üç gün  sürmekte. Bu uygulama üzerine  İngiltere başbakanının Kazakistan’a yaptığı  ziyaret sonrasında çalışma başlandı. Toplam 16  şirketten vize talebi geldi ve yaklaşık 150  vize alındı. Bu uygulama süresiz.

   

  Air Astana Hava Yolu tarafından  bu yılın ekim ayından itibaren Astana  ve Londra arasında direkt uçuş seferlerinin başlatılması da çok iyi bir haber. Görüyoruz ki, aramızda  bir çok  istikamette ilerleme var, dedi. Öte yandan  forum sonucunda basın mensuplarıyla görüşen Aset İsekeşev, İngiltere Başbakan Yardımcısı Charles Henry başkanlığında gelen heyet ile  farmakoloji, metalürji ve makine yapımı alanlarında bir dizi yeni ortak proje ile ilgili konuları ele aldık, dedi.

   

   

   

   

   

  Ekim Ayında Kazakistan’da Benzin Sıkıntısı Yaşanması Bekleniyor.

   

  Petrol zengini, fakat rafineri fakiri olan Kazakistan’da geçen yıl yaz aylarında  oldukça fazla hissedilen akaryakıt sıkıntısı yine boy göstermeye başladı. Kanal 31’in haberine göre, ülke genelinde benzin krizinin yaşanabilir ve Astana’da benzin tedariki ile ilgili  ilk sıkıntılar  hissedilmeye başladı bile.  Kanal 31’e göre , “Geçtiğimiz hafta Astana’da benzin sıkıntısı yaşandı. Başkentte benzin talonlarla (fiş, benzini haftada ya da günde belli bir miktar satın almak için yetkililer tarafından verilen özel bir fiş-) satılıyor. Ekim ayında ülkenin üç petrol rafinerisinden biri olan Çimkent Petrol Rafinerisi tadilat çalışmaları nedeniyle üretimini durdurunca benzin sıkıntısı daha da hissedilecek”, diye yazıldı.

   

  Kazakistan Akaryakıt Derneği’nin verilerine göre, Kazakistan’ın  benzin hacminin büyük bir kısmı  tarım üreticileri ve  demir yollarının ihtiyaçlarını karşılamak  için  kullanılmakta.  Perakende alıcılara ise, kısıtlı bir şekilde benzin tedariki yapılmakta.

   

  Halihazırda ülkede Rusya’dan benzin tedariki kısıtlamasının geçerli olduğu biliniyor.  Uzmanlar, bu kısıtlamaların kaldırılmasının ülkede  akaryakıt sıkıntısını giderebileceğini düşünmekte. Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı ise, bu konuda henüz her hangi açıklamada bulunmadı.

   

   

   

   

   

  Kazakistan AB ülkelerine vizeyi kaldırıyor

   

  Ülkeye yatırım ve turist çekmek için gayret içinde olan Kazakistan, önümüzdeki yıl yaz aylarında bazı AB ülkesi vatandaşlarına vize uygulamama kararı aldığını açıkladı.  Kazakistan, 2014 yılının yaz ayları döneminde bir kısım AB ülkelerine vizesiz rejim uygulaması projesini başlatmayı planlıyor. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı  Bakan Yardımcısı Rapil Joşıbayev, Kazakistan’ın, yaz ayları döneminde AB ülkelerine vizesiz rejim pilot uygulamasını başlatmayı planladığını açıkladı. Joşıbayev, AB  vize verme konusunda yeni uygulamaları hazırlıyor. Biz de aynı yolu izlemekteyiz. Schengen Bölgesi’nin  tarafımıza  vermekte olduğu koşulları göz önünde bulundurarak bizler de yeni uygulamalar hazırladık. Birçok ülke için bu uygulamalar oldukça büyük kolaylıklar sağlayacak. Önümüzdeki yıldan itibaren  yaz aylarında  AB ülkelerine vizesiz rejim uygulaması olanaklarını  görüşmekteyiz. İlk sene deneme olacak,  seneye ne  elde  edileceğine bakarız, dedi.  Vizesiz rejim uygulanacak ülkeler listesinde  Hırvatistan ve Karadağ’ın olduğunu vurgulayan  Joşıbayev, hangi ülkelerin vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanacağı ile ilgili bilgi vermedi.

   

   

   

  Kazakistan Savunma Bakanı Ankara’da

   

  Kazakistan Savunma Bakanı Adilbek Dzhaksibekov’un 27 Eylül’e kadar sürecek olan Türkiye’ye resmi ziyareti dün başladı.  A.Dzhaksibekov, ziyaret kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel ile özel görüşmelerde bulunacak. Görüşmelerde , Kazakistan Özel Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin Türkiye tarafından eğitimi, NATO bünyesinde “Barış İçin Ortaklık” programı çerçevesinde işbirliği ve savunma sanayi alanında işbirliği, Aselsan’ın Kazakistan’da üretim yapmak üzere Kazak tarafı ile ortak kurmuş oldukları Kazakhstan Engineering’in faaliyetlerinin gündeme gelmesi bekleniyor.

   

   

   

   

   

  Baş Muhalif Siyasetten Çekiliyor

   

  Ülkedeki  muhalif güçlerin en bilinen simalarından Azat Partisi eş başkanı Bolat Abilov siyasetten çekilme kararını açıkladı.  Kazak siyasetinde  oldukça faal olan Abilov,  ülkede son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  kendini aday gösterip başarısız olduktan sonra birkaç defa referandum  için  çalışma da düzenlemişti. Çeşitli konularda,halkın dikkatini çekmek üzere sürekli miting ve toplantılar düzenleyen muhalif Azat Partisi Başkanı Bolat Abilov KazTag Haber Ajansı’na   gönderdiği yazılı basın açıklamasında siyasetten çekilme kararını  açıkladı.  Açıklamada Abilov, Kendim için oldukça zor bir karar verdim. Birkaç yıl  süreyle  aktif siyasi faaliyetlerimden uzaklaşıp hayal ettiğim  bazı  fikir ve planlarımı hayata dönüştürmek istiyorum. Bu hayaller arasında film yapımcılığı ve kitap yayıncılığı var. Yapacağım faaliyetler bizi, ülkemizi kapsayacak. Biz kimiz? Nereye ilerliyoruz? Ne hakkında düşünüp hayal ediyoruz?  ‘Kazak Dünyası’nı’ nasıl kurmaya çalışıyoruz ?, gibi soruları cevaplamaya çalışacağım, dedi. Abilov’un özgeçmişi ile ilgili bazı dikkat çeken ayrıntıları okuyucularımızla paylaşıyoruz:

   

   

   

  Özgeçmişten Bazı Başlıklar;

   

   1957 doğumlu Bulat Abilov, Karaganda  Teknik Üniversitesini bitirip madencilik sektöründe çalıştıktan sonra 1991 yılında Butya adlı şirketini kurduktan sonra başarılı bir iş adamı oldu.

   

   

   

  1994-1996- Gayri resmi  Kazakistan Cumhurbaşkanı Danışmanı (Kendi sitesinde bu şekilde yazıyor!)

   

   

   

  1998-1999- Soros –Kazakhstan Fonu Başkanı

   

   

   

  1999 – Otan Partisi üyesi

   

   

   

  2002- Ak Jol Partisi Başkanı

   

   

   

  2004-  Hakaretten 1,5 yıl  hapis cezasına çarptırıldı ve şartlı olarak 19 Eylül 2004 tarihinde düzenlenen parlamento seçimlerinde aday olma hakkını kaybetti

   

   

   

  2005- Hakiki Ak Jol Partisi Eş Başkanı

   

   

   

  2008 yılından bu yana Azat Partisi Başkanı

   

   

   

  Astana Euro 2020 İçin Yarışıyor

   

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 13 ülkede düzenlenecek 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2020) için 32 ülkenin yarışacağını açıkladı. Euro 2020′ye ev sahipliği yapmak için mücadele edecek aday şehirler arasında   İstanbul’un yanı sıra Astana da bulunmakta.

   

  Bilindiği üzere, Euro 2020′ye 13 ülkenin ev sahipliği yapmasına karar verildi. Ülkelerden 12′sinin üç “grup maçı” bir de son 16 ya da çeyrek final maçı olmak üzere bir “eleme usulü maça” (standart paket) ev sahipliği yaparken, bir ülkede de yarı finaller ve final maçı oynanacak. UEFA’nın prensibi doğrultusunda  kapasitesi 70 bin kişilik statlarda  finaller ve yarı finaller, 60 bin kişilik  statlarda çeyrek finaller ve 50 bin kişilik statlarda grup maçları gerçekleşecek.  Kapasitesi 30 kişilik statlarda ise,  grup maçları karşılaşmalarının düzenlenmesi planlanılıyor.

   

  Astana’nın Arena stadının kapasitesinin 30.000 kişilik olduğu biniyor.  Euro 2020′ye ev sahipliği yapacak ülkeler, 25 Eylül 2014′te açıklanacak.

   

  UEFA’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, başvuruda bulunan 32 federasyon ve aday kentler şöyle:

   

  ” Kazakistan (Astana), Türkiye (İstanbul), Azerbaycan (Bakü), Beyaz Rusya (Minsk), Belçika (Brüksel), Bulgaristan (Sofya), Hırvatistan (Zagreb), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag), İngiltere (Londra), Finlandiya (Helsinki), Fransa (Lyon), Makedonya (Üsküp), Almanya (Münih), Yunanistan (Atina), Macaristan (Budapeşte), İsrail (Kudüs), İtalya (Roma, Milano), , Hollanda (Amsterdam), Polonya (Varşova, Chorzow), Portekiz (Lizbon, Porto), İrlanda Cumhuriyeti (Dublin), Romanya (Bükreş), Rusya (Saint Petersburg), İskoçya (Glasgow), Sırbistan (Belgrad), İspanya (Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia), İsveç (Solna), İsviçre (Basel), Ukrayna (Kiev, Donetsk),Ermenistan (Erivan) ve Galler (Cardiff).”

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:80, 19 Eylül 2013

   

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

   

  Bülten’den bazı başlıklar;

   

   

   

   

  -Aylık Ortalama Maaş  110 Bin Tenge

   

  -Almatı’nın En Büyük Pazarı Baraholka’da  Yangın Çıktı

   

  -ŞİÖ’nun Bişkek Zirvesi sonuçları

   

  -Kaşagan’da ilk petrol fışkırdı

   

  -Al-Farabi Üniversitesi Dünyanın En İyi 300 Üniversitesi  Arasında

   

  -Kazaklara Çin Vizesi İşkence Oldu

   

  -Astana Akıllı Şehir Projesi Gerçekleşiyor

   

  -Kazakistan’ın BDT İçindeki Yatırımları 5.6 Milyar Dolara Ulaştı

   

  -Türkmenistan’dan Çin’e Yeni Bir Doğalgaz Boru Hattı

   

  -Kazakistan’da Yerli-Yabancı Çalışan Arasında Maaş Farkı Mahkemelik Oldu

   

   

   

  Kaşagan’da ilk petrol fışkırdı

   

  Son 30 yıl içinde  dünyada bulunan en büyük rezerv olan Kaşagan petrol yatağında ilk petrol fışkırdı. Kazakistan’ın en zengin petrol yataklarının bulunduğu ve dünyanın en pahalı petrol yatağı unvanı taşıyan Kaşagan projesinde ilk sondaj  çalışmaları  gerçekleştirildikten sonra petrol çıkarıldı.  Konuyla ilgili proje ortakları adına  North Caspian Operating Company B.V. (NCOC) Şirketi  basına açıklama yaptı. Açıklamada, Kaşagan yatağında ilk sondaj çalışmaları yapıldı ve ilk petrol  elde edildi, denildi. Kazakistan karasularında bulunan Hazar Denizi’ndeki Kaşagan sahasında petrol üretimi için oluşturulan yapay adanın maliyetinin 50 milyar doları aştığı biliniyor.

   

  Kaşagan Projesinin hissedarları arasında  ABD, İngiliz, Rus, İtalyan, Kazakistan ve Çin’in şirketleri bulunmakta.

   

   

   

  Al-Farabi Üniversitesi Dünyanın En İyi 300 Üniversitesi  Arasında

   

  Her yıl dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan İngiltere merkezli  değerlendirme ajansı QS, 2013/2014 yılı için dünyanın en iyi 300 üniversitesini açıkladı.

   

  Bu yıl Kazakistan’ın ilk defa bir  üniversitesi ilk 300’e girdi.  Kazak yetkililer,  tarihte ilk defa bir Kazak üniversitesinin Dünyanın En İyi 300 Üniversitesi Sıralamasına girmesini   büyük başarı olarak değerlendirmekte. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren Al-Farabi Üniversitesi Kazakistan’ın da en iyi üniversite  sayılmakta.

   

  Bununla birlikte, bu yıl BDT ülkelerinden  ,Kazakistan da dahil olmak üzere, sadece üç üniversitenin dünyanın en iyi 300 üniversitesi sıralamasına girebildiği açıklandı..

   

   

   

  Kırgızistan’da şarbon vakası görüldü

   

  Kırgızistan’ın kuzey batısındaki Talas bölgesinin Intımak köyü, şarbon salgını nedeniyle karantina altına alındı. Karantina 21 Eylül’e kadar sürecek. Haberi geçen KirTAG haber ajansı, Kırgızistan Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı yöneticisi Dinagul Otorbayeva’nın, “Söz konusu önlemler, çiftlik hayvanlarının hareketini kontrol etmek için alınmıştır. İki hafta boyunca köyden ne hayvan ne de et çıkarılabilecek.” sözlerine yer verdi. Otorbayeva, şarbon şüphesiyle 16 kişinin Talas Bölge Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti. İkisinin teşhisi doğrulanırken, 5’i eve gönderildi, 9’u da laboratuar sonuçlarını bekliyor. Talas bölgesinde şarbon salgınının patlak verdiği eylül ayı başlarında duyurulmuştu. Intımak köyünde 22 ve 30 Ağustos günleri büyük baş hayvan kesimi yapılmıştı ve kesime katılanlar ile eti alan herkes hastaneye kaldırılmıştı. Şarbon, genellikle hayvandan insana geçen bulaşıcı bir hastalık. Tedavi eksikliği koşullarında yüzde 90 oranında ölümle sonuçlanmakta. Hatta tedavinin yapılması durumunda bile ölüme sebep olmakta.

   

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

   

   

  Kazaklara Çin Vizesi İşkence Oldu

   

  KTK Kanalı’nın  haberine göre,  Almatı’da  Çin’in Almatı Konsolosluğu etrafı  neredeyse  savaş alanına döndü. Çığlıklar, çocukların ağlama sesi ve ıslıklar Çin konsolosluğunun  bulunduğu semtin sakinleri  rahatsız etmekte. Çin’in Almatı Konsolosluğu vize bölümü sadece haftada üç saat 12.00’ye kadar çalışıyor. Fakat konsolosluk binasının önünde daima kuyruk var. Çin’in yeni vize uygulamasına göre, vize işlemlerinin takibi ve vize alma sadece  vize alacak kişi tarafından gerçekleştirebiliyor. Pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde  vize almak için  bir gün önce akşam saatlerinde gelip sıra listesinde olduğunu göstermek gerekiyor. Konsolosluk bölümünün çalışma günlerinden bir gün önce  sırada olduğunu  belirtemeyenlerin başvuruları çalışma günlerinde kabul edilmiyor. Yeni uygulamalar halk için adet çile haline geldi. Konsolosluğun önünde bekleyen bir Kazak sakini, Bulanbayev duygularını şöyle paylaştı: ‘ Yaklaşık 1.5 ay  oraya git şuraya git. Herkes bizden usandı. Cebimde artık tek kuruş kalmadı’ Bunlar (TK-Çin yetkilileri kastedilmekte)  istedikleri gibi ‘işkence çektiriyor’,dedi.’ Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, Kazakistan’la dostluk ve işbirliğini yeni düzeye taşımanın, Çin’in dış politikasının önceliklerinden biri olduğunu söylemesine rağmen Çin yetkililerinin vize verme prosedürleri Kazakistan’da bundan etkilenmiş görünmüyor. Öte yandan Kabar’ın haberine göre ise, geçtiğimiz hafta Bişkek’te toplanan ŞİÖ İş Konseyi Çin Bölüm Başkanı Tian Yujun “ŞİÖ üyesi ülkelerde daha özgürce hareket etmek için vize işlemlerini basitleştirmeye ortak çaba göstermeyi öneriyorum. Hem de ülkelerin gümrük ile ilgili işlemlerini basitleştirmek gerekir”, diye kaydetti.  Çin Bölüm Başkanı, vize işlemlerini basitleştirmenin ŞİÖ üyesi ülkeler arasında ticaret yapmayı kolaylaştıracağını söyledi. Onun söylediğine göre, bu yönde daha önce bazı önlemlerin alınmasına rağmen, zorluklar hala vardır ve bu zorluklar girişimcilerin çalışmasına engel olmaktadır.  Yujun, “Ülkeler arasında ilişkileri artırmak, pekiştirmek gerekir. Biz yeni bir temas noktası oluşturmalıyız”, diye ekledi.

   

   

   

  Astana Akıllı Şehir Projesi Gerçekleşiyor

   

  Kazakistan, Tokyo, New York ve Berlin gibi  şehirleri örnek alarak  başkentinde Akıllı Şehir Projesi’nin gerçekleştirilmesi için ön hazırlıklara başladı. Ülkede geleceğin Akıllı Şehir (smart city) Projesi hayata geçirilmesi için yaklaşık 3 milyar tenge harcama yapılması gerekiyor.  Akıllı Şehir Projesi çerçevesinde 2017 yılında Astana’da  navigatör özelliği taşıyan trafik lambaları, ‘güvenli’ otobüs, sokak ve kapalı  yerlerde yerleştirilecek fotoğraf ve video kayıt cihazları gibi yenilikler kullanılması planlanılıyor.  Astana Valiliği projenin geliştirilmesi sürecinin henüz bitmediğini ve yabancı uzmanlarının katılımıyla devam ettiğini, sonuçları en kısa zamanda açıklayacaklarını belirtti.

   

   

   

   

   

  Türkmenistan’dan Çin’e Yeni Bir Doğalgaz Boru Hattı

   

  Geçtiğimiz hafta Şangay İşbirliği Örgütü 13. Zirvesi için Bişkek’te bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping maiyetindeki heyet ile Kırgız yetkililer arasında ekonomik alanda birçok anlaşma imzalandı. Bunlardan en önemlisi Kırgızistan’ın Türkmenistan-Çin arasında uzanacak ve 65 milyar metreküp doğalgaz ihracını öngören anlaşmada topraklarından geçecek 220 km uzunluğundaki hattan alacağı geçiş ücreti. Konuyla ilgili konuşan Kırgız Başbakan Yardımcısı Comart Otorbayev “Türkmenistan’da yakında gaz yatağı açılmış ve bu yatak işletmeye açılmak üzeredir. Çin bu yataktan 65 milyar metreküp gazın ihraç edilmesi hakkında Türkmenistan ile anlaşma onayladı. Böylece, Özbekistan ve Kazakistan’dan Çin’e geçen üç hatta Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan’dan Kaşgar’a çıkan dördüncü hat eklenecek. Kırgızistan toprağından 220 kilometre gaz boru hattı geçecek”, dedi. Otorbayev, “Proje gelecek yıl başlayacak ve 3-4 yıllık bir süre içinde uygulanacak”, diye ekledi.  Otorbayev’in yaptığı açıklamaya göre, Kırgızistan sadece kira alacak, söz konusu gaz boru hattından ülkeye gaz sağlama tasarlanmamakta. Çin’in Kırgızistan’da kuzey-güney otoyolu yapımı için 400 milyon dolar kredi vereceği de açıklandı.

   

   

   

  Almatı’nın En Büyük Pazarı Baraholka’da  Yangın Çıktı

   

  Almatı’da Kazakistan’ın en  büyük pazarında çıkan yangın panik yarattı. Hafta sonu çıkan yangını söndürmek için  16 saat itfaiye ekipleri çalışmalarını devam ettirdi. Şehrin en büyük pazarı Baraholka’da (Halk arasında -Çin Pazarı)  meydana gelen yangın sonucu 7 kişi de yaralandı.  Çin Pazarı’nda çıkan yangında Olaj, Keremt, Alatau ve Ayan adlı pazar bölümleri tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

   

  Yaklaşık 230  satış noktasını yok eden yangın  geçen cuma günü (13 Eylül)  öğlen saatlerinde meydana geldi.  Almatı İtfaiye Müdürlüğü’nün basın servisinden yapılan açıklamada, cuma günü yerel saatle 13.55’de yanmaya başlayan  Çin pazarı bir sonraki gün  saat 06.38’de söndürüldü.  5.400 metre karelik alana büyük zarar veren yangının söndürülmesi için toplam 5.000 ton sun kullanıldı. Çıkan yangının pazar yakınlarında bulunan evlere yayılmadan ve can kaybı yaşanmadan yangını kontrol altına alındı. Tıbbi yardım almak için 7 kişi yetkililere başvurdu. Çıkış sebebinin henüz belirlenemediği yangınla ilgili soruşturma başlatıldı,denildi. Yangın tanıklarına göre, itfaiye çalışmaları pazar çalışanları tarafından zorlaştırıldı. Satış noktalarından  mallarını kurtarmaya çalışanlar  yangın söndürme çalışmalarının uzamasına sebep oldu.

   

   

   

  ŞİÖ’nun Bişkek Zirvesi sonuçları

   

  Rusya, Çin, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’dan oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderlerinin katılımıyla 12-13 Eylül’de  Bişkek’te düzenlenen zirvede Suriye krizinin çözülmesi, Kalkınma Bankasının oluşturulması, Enerji Kulübünün kurulması, ŞİÖ Üniversiteler Ağı projesinin gerçekleştirilmesi gibi konuları görüştüler. Zirvenin sonuç bildirisi olan Bişkek Deklarasyonu son dönemin en güncel ve önemli dış politika konularına adandı. Deklarasyonun büyük bölümü ŞİÖ üye ülkelerinin Suriye krizinin çözümüne dair görüşlerine ayrıldı.

   

   

   

  Zirve konukları BM, KGAÖ, Avrasya Ekonomi İşbirliği Örgütü gibi etkili uluslararası kuruluşların temsilcileri de görüşmelere katıldı. Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise gözlemci ülke sıfatıyla zirveye iştirak etti. Suriye’deki kimyasal silahların uluslararası kontrole devredilmesi insiyatifinin teşvik edilerek ilerletilmesi gerektiğini vurguyan Vladimir Putin, şunu açıkladı: ‘Son zamanlarda gösterilen diplomatik çabalar Suriye’ye yönelik doğrudan tehditleri azalttı. Bu bağlamda Suriye’deki kimyasal silahlar üzerinde uluslararası kontrol sağlanması insiyatifinin başlatılmasının büyük bir rolü bulunuyor. Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’ne tam üye olma kararını da memnuniyetle karşılıyoruz’.

   

   

   

   Bişkek Zirvesinin ekonomik gündemini Rusya’nın ileri sürdüğü Kalkınma Fonu kurma girişimi ve Çin’in ŞİÖ Kalkınma Bankası oluşturma önerisi olan iki kilit öneme sahip inisiyatif oluşturdu. Kalkınma Bankası’nın rolüne değinen Rusya Devlet Başkanı şunu söyledi: ‘Çok taraflı işbirliğinin olumlu bir örneği olarak ŞİÖ Bankalararası Kurumu’nun faaliyetlerini kaydetmek istiyorum. Bu Kurum ortak altyapı projelerinin desteklenmesi, tasarruf teknolojilerinin geliştirilmesi, işbirliğinin genişletilmesine büyük katkıda bulunmaktadır’.

   

   

   

  Zirve katılımcıları ayrıca Enerji Kulübü’nün oluşturulması, eğitim programları konularını ele aldılar. ŞİÖ Üniversiteleri Ağı Projesinin gerçekleştirilmesinde büyük başarılara ulaşıldığı belirtildi. Bugün itibariyle projeye katılan yüksek okulların sayısı 69’a yükseldi.

   

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

   

   

  Kazakistan’da Yerli-Yabancı Çalışan Arasında Maaş Farkı Mahkemelik Oldu

   

  Kazakistan’da yerli ve yabancı çalışan arasındaki maaş farkları son yıllarda sık sık gündeme gelmekte. Özellikle petrol ve maden şirketlerinde bu ayrımcılığın önlenmesi için sık sık da grev ve protestolar yapılmakta. Kazakistan Çalışma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamalar ile özellikle yabancı şirketlerin bu konuda dikkatli olmasını istemişti. Bu sefer yerli-yabancı çalışan arasındaki maaş farkı Kazak mahkemelerine taşındı. Çin merkezli Sinopek Şirketi’nin  müdür yardımcısı Kazak vatandaşı Ruslan Kojahmet, çalıştığı şirkette yabancı işçilerin yerli işçilerden  daha fazla maaş aldıkları gerekçesiyle  mahkemeye başvurdu. Kazakistan’da geçerli olan  ve iş ayrımcılığını yasaklayan İş Kodeksi’ne dayanarak  mahkeme yardımıyla  kendi ve kendisinden önce aynı pozisyonda çalışan Çin vatandaşının aylık ücretini kıyaslayan Ruslan Kojahmet: “Genellikle Çin şirketlerinde elemanlar ‘yerli’ ve ‘yabancı’  kategorilere göre ayrılmakta. Şirkette  benden önce müdür yardımcılığını yapan Çin vatandaşının aylık ücreti 1.333.334 tenge(8.800 dolar) olurken  benim aylık maaşım 259.586 tenge(1.730 dolar). Mali müdürlük görevini üstlenen Kazakistan vatandaşı Marziya Matkarim Mali 300.000 tenge(2.000 dolar) tutarında aylık maaş alırken  Çin vatandaşı müdürümüzün aylık maaşı 3 milyon  tenge(20.000 dolar),dedi.

   

  Mahkemede duruşma esnasında davalı ve davacı temsilcileri arasında oldukça gergin anlar da yaşandı.  Duruşmada yabancı işçi  ve yerli işçilerin maaşlarını eşitlemenin doğru olmadığını söyleyen Sinopek Şirketi’nin temsilcisi İlya Grigoryenko  davacı avukatının tepkisini çekti.  Davacının avukatı Nurlan Ustemirov,  Kazakistan’da vatandaşlarımızı hayvan yerine koyma adeti var gibi gözüküyor. Yüksek eğitim görmeyen bir Çin vatandaşı yerli uzmandan  beş kat daha fazla maaş alıyor. Bu ayrımcılık değil!  Bu kanunsuzluktur!,dedi

   

  Davacı avukatının ‘sıcak’ konuşmasına rağmen  mahkeme,  şirket  tüzüğüne aykırı değil gerekçesiyle davacının talebini reddetti.

   

   

   

  Fitch: Kaşagan’da petrolün üretilmesi ülkenin ekonomik büyümesini sağlamlaştırır

   

  Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Kazakistan’ın en zengin petrol yataklarının bulunduğu ve yaklaşık 50 milyar dolarlık maliyetiyle dünyanın en pahalı petrol yatağı unvanını taşıyan Kaşagan projesinde ilk sondaj  çalışmalarının  gerçekleştirilmesi ve petrolün üretilmesinin ülkenin ekonomik büyümesinin toparlanmasına büyük  fayda sağlayacağını açıkladı.

   

  Fitch Ratings, 2012 yılında Kazakistan ekonomisinde büyüme hızının yavaşlamasının  Kaşagan’daki petrol üretimi ile giderilebileceğini düşünüyor. Kazmunaggaz Şirketi’nin tahminlerine göre, seneye Kaşagan petrol yatağı faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) ve nakit akımına büyük katkıda bulunacak.

   

  Tahminen ortalama 35   milyar varil petrol bulunan  Kaşagan petrol yatağında  ilk sondaj çalışmaları 11 Eylül 2013 tarihinde yapılmış ve ilk petrol  elde edilmeye başlanmıştı.

   

  North Caspian Operating Company B.V. (NCOC) Şirketi’nin verilerine göre,  Kaşagan petrol yatağındaki 2013-2014 dönemini kapsayan ilk  üretim aşamasında  günlük 180 bin varil petrol üretilmeyi planlıyor.

   

   

   

  Kazakistan’ın BDT İçindeki Yatırımları 5.6 Milyar Dolara Ulaştı

   

  Avrasya Kalkınma Bankası verilerine Kazakistan Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ülkeleri arasında Rusya’dan sonra en büyük yatırımcı ülke pozisyonunda. Kazakistan’ı 1,57 milyar dolar ile Ukrayna ve 1,55 milyar dolar ile Azerbaycan takip etmekte. Son üç yıl içinde BDT ülkelerinin karşılıklı yatırımlarının %32 oranında arttığı da Avrasya Kalkınma Bankası raporunda belirtilmekte.

   

   BDT ülkelerine en çok yatırım yapan ülke olan Rusya’nın BDT ülkeleri içinde toplam 44.5 milyar dolarlık yatırımı bulunmakta. Rusya en çok yatırımı ise 17,1 milyar dolar ile Ukrayna’ya yapmakta. Rusya’nın yatırımlarının %82.7’si doğrudan yatırımlar ve doğrudan yatırımların da %16’sını telekomünikasyon sektörü oluşturmakta. Bir diğer veri de Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya’dan kurulu Gümrük Birliği tüm BDT ülkelerinin GSMH’sının %87’sini oluşturmakta.

   

   

   

  Aylık Ortalama Maaş  110 Bin Tenge

   

  Kazakistan İstatistik Kurumu ülkede ortalama aylık maaşlar  ile ilgili bilgi yayımladı. İstatistik Kurumu’nun verilere göre; ülkede 2013 yılının  ağustos ayı itibarıyla ortalama aylık nominal maaşın  110.020 tenge olduğu kaydedildi. Bu rakam yaklaşık 700 dolara tekabül etmekte.  Ülkede ortalama aylık nominal maaşının  bir önceki yılın ağustos ayına göre % 5.2 oranında artış gösterdiği de açıklandı. Ayrıca, 2013 yılının temmuz  ayında ülkede kişi başına düşen nominal gelirin   önceki yılın aynı döneme göre %4.8 oranında artarak aylık 56.155 tenge (yaklaşık 370 dolar) tutarına ulaştığı da belirtildi.

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:79, 11 Eylül 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Kazakistan Dalgalı Kur Rejimini Bırakıyor

  -Kazakistan’a En Çok Gelen Yabancı İşçi Hangi Ülkelerden Geliyor?

  -Antalya Uçağında Rusça-Kazakça Kavgası

  -Uluslararası Avrasya Forumu Astana’da Açılıyor

  -Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Astana’da

  -Kazakistan’da ülkedeki Rus askeri poligonlarının kapatılsın kampanyası!

  -Xi Jinping: “Deve zilinin sesini duyar gibi oldum…”

   

  Kazakistan Dalgalı Kur Rejimini Bırakıyor

  Tengenin dolar ve diğer döviz birimleri karşısında piyasa koşulları ile oluşturulan kur politikası dün itibarı ile Kazakistan’da yürürlükten kalktı. Merkez Bankası Başkanı Grigori Marçenko yaptığı açıklama ile bundan sonra tengenin değerinin dolar, Euro, rubleden oluşan döviz sepetine sabitlenerek belirleneceğini açıkladı.  Marçenko açıklmasında “MB üç yabancı paranın hareketlerini izleyecek: ABD Doları, Euro ve Rus Rublesi. Başlangıçta tengenin değerini bu üç para biriminden oluşan sepette 113.7 tengeye sabitleyeceğiz. Bu sepete önümüzdeki dönemlerde Çin Yuan’ını da ekleyeceğiz”, dedi.  Oluşturulacak sepetin yüzdelik ağırlığı: %70 ABD Doları, %20’si Euro, %10’u Rus Rublesi olacak. Marçenko açıklamasında Rusya’nın da benzer bir uygulama yürüttüğünü, bu uygulamanın spekülatif hareketlere izin vermeyeceğini  söyledi. Hatırlanacağı üzere, Kazakistan’da bir süredir devalüasyon söylentileri Kazak basınında yer almkata idi ve bunları türkkazak.com okuyucularını da aktarmıştık.

   

  Antalya Uçağında Rusça-Kazakça Kavgası

  Scat Havayolu tarafından geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen  Antalya-Astana  uçuş seferi sırasında hostes ile yolculardan biri kavga etti. Uçak Kazakistan’a indikten sonra hostesin şikayetçi olması ile hostes ile kavga eden yolcu üç gün göz altına alındı ve yolcu hakkında dava açıldı. Fakat yolcunun gazeteci olması olayın basına aks etmesine ve tartışmanın nedeninin ülkede bir süredir Latin alfabesine geçiş tartışmalarında taraflar arasında gerginlik oluşturan Kazakça-Rusça tartışması olduğu iddiasını gündeme getirdi.

   Olayın kahramanı, Kazak dilinde yayım yapan Juldızdar Otbası Dergisi’nin editörü Jarılkapa Kalıbay Türkiye’den dönerken bindiği uçaktaki hostesin  üstüne meyve suyu döktükten sonra hostesin gelip geçerken  iki kez  kaba bir şekilde ona çarptığı iddia ederek, “Elimde çocuk ağlıyor. Onu susturmaya çalışıyorum. Hostes ise gelip geçerken iki kez çarptı bana. Kazakça Ne oluyor?, diye sordum ona.  Hostes ise, benden Rusça konuşmamı istedi. Bu ise  beni daha şaşırttı. Kavga bundan dolayı çıktı.” dedi.

   

   

  Kazakistan’a En Çok Gelen Yabancı İşçi Hangi Ülkelerden Geliyor?

  Kazakistan İçişleri Bakanlığı Göç Polisi Departmanı Başkanı Serik Sainov, Kazakistan’ın göç süreci ile  basına bilgi aktardı.  Kazakistan’a  en çok  gelen yabancılar Çin ve Türkiye’den geldiğini ortaya çıktı. Yabancı işçilerinin çoğunlukla Çin ve Türk  vatandaşları  olduğunu belirten  Sainov,  her yıl ülkeye gelen ortalama yaklaşık  bir milyon yabancının büyük bir kısmı Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelmekte olduğu açıklandı.  Kazakistan’a gelen Çin vatandaşlarının çoğunun Kazak asıllı olduğu biliniyor.

  Kazakistan’a 2011 yılında toplam 48.000, 2012 yılında  65.000 ve  2013 38.000  Çin vatandaşının  geldiği kaydedildi.  2011 yılında toplam 42 ve  2012  yılında  ise 54 Çin vatandaşı Kazakistan’dan sınır dışı edildi. Sainov, üç yıl içinde ülkeye gelen Çin vatandaşının 150 bini aştığını söyledi.  Sainov,  Halihazırda ülkede yasal olarak   167.700 yabancı ülke vatandaşı ikamet etmekte. Belirtilen rakamının % 47’sini BDT ülkelerinden gelen yabancılar oluşturmakta. Ülkede ayrıca 2.227 Türk, 1.818 Alman, 440 İsrail, 256 Pakistan, 310 Güney Kore ve 480 Afgan vatandaşı yasal olarak ikamet etmekte, dedi. Bununla birlikte, Kazakistan’da  geçerli olan Göç Yasasılarını en çok Özbekistan vatandaşlarının ihlal ettiği belirtildi. 2013  yılında Kazakistan’da  Göç Yasası ihlali nedeniyle   ülkeden toplam 1.804 kişi sınır dışı edilmişti.

   

  Uluslararası Avrasya Forumu Astana’da Açılıyor

  Bugün, 10 Eylül 2013 tarihinde Astana’da Gelişmekte Olan Piyasalar Avrasya Forumu kapılarını katılımcılara açtı.  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlığında  gerçekleştirilen 21. Yüzyılda Avrasya – Güncel ve Modern  Liderlik adlı forum esnasında  Kazakistan’ın Avrasya bölgesinde ticaretin gelişmesi ve daha çok yatırımı nasıl çekebileceği yoğun olarak tartışılacak. Konuyla  ilgi bilgi veren Başbakan Yardımcısı Yerbol Orınbayev, Eski Sovyet Ülkeleri  bölgesinde ilk defa bu formatta böyle  bir forum düzenlenmekte. Yaklaşık 200 yabancı uzmanın katıldığı forumda  ülkemizin  dünyanın ilk 30 gelişmiş ülkesi arasına girme olanakları masaya yatırılacak, dedi . Eski Sovyet Ülkeleri  bölgesinde ilk defa bu formatta düzenlenen 2 günlük foruma BDT ülkeleri, Asya, Latin Amerika, Afrika ve ABD gibi ülkeleri temsil eden yaklaşık 200 katılımcının iştirak etmekte olduğu açıklandı. Hatırlanacağı üzere geçen hafta meclis ve parlamentonun açılışında konuşan Nazarbayev , Kazakistan’ın  2050’de  dünyanın en gelişmiş 30 ülke arasına girmek üzere adımlar atması ve buna hazırlanması gerektiğini söylemişti.

   

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Astana’ya Geliyor

  11-12 Eylül 2013 tarihlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un resmi bir ziyaret için Kazakistan’a geleceği açıklandı. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Altay Abibulayev’in verdiği bilgiye göre, 11-12 Eylül 2013 tarihlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, resmi ziyaret çerçevesinde  Kazakistan’ı ziyaret edecek.

  Abibulayev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Dışişleri Bakanı İdrisov ile görüşmesinin  beklendiğini, görüşmeler kapsamında enerji ve uzay sektörü, bölgelerarası ve sınırlar arası işbirliği  çerçevesinde Kazakistan ve Rusya arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ile ilgili konuların ele alınacağını söyledi. Abibulayev, Rusya ve Kazakistan dışişleri bakanları tarafından  ayrıca BDT, Gümrük Birliği, ŞİO, Avrasya Ekonomik Topluluğu (EvrAzES) ve BM çerçevesinde  işbirliği ilgili konular ele alınacak, denildi.

   

   

  Kazakistan’da ülkedeki Rus askeri poligonlarının kapatılsın kampanyası!

  Kazakistan’da  ülkede bulunan  Rus askeri poligonlarının kapatılması için kampanya başlatıldı. Kazakistan’da  bulunan  Rus askeri poligonlarının karşıtları halk arasında bilgilendirme çalışmaları   sürdürüyor. Karşıtlar, ülkede toplam 8 Rus askeri poligonun çalışmalarının durdurulması ve Kazak topraklarından fırlatılan Proton Uzay aracının fırlatılmasının durdurulmasını  da talep ediyor.

  Hatırlanacağı üzere, bu yılın Temmuz başında Rusya’nın Kazakistan’da bulunan Baykonur uzay üssünden üç uyduyu taşıyan Proton-M uzay aracı kalkıştan birkaç saniye sonra yönünü 180 derece değiştirerek  fırlatma rampasının yakınlarına düşmüştü. Gayri resmi  tahminlere göre, Proton-M uzay aracının düşmesi Rusya’ya yaklaşık 300 milyon dolar mal olmuş;

  roketin düştüğü bölgede can kaybı olmamış, fakat bölgede ekolojik durum olumsuz etkilenmiş, bölgede yaşayanlar bir süre dışarı dahi çıkamamıştı. Bu durum Almatı’da Rus konsolosluğu önünde yapılan bir gösteride protesto edildikten sonra  halk arasında Proton Uzay aracının Kazakistan’dan fırlatmaması için kampanya  başlatılmıştı. Gayri resmi açıklamalara göre, Rusya’nın Kazakistan’da askeri poligon  bulundurmak için ödediği yıllık ücret tutarının 27.5  milyon dolar. Bazı iddialara göre, Kazakistan’ınKazak vatandaşlarının Rus askeri okullarında okutulması için poligonlarını Rus askerlerine  kullandırmakta.

   

   

  “Deve zilinin sesini duyar gibi oldum…”

  St. Petersburg’daki zirve sonrası Astana’ya gelen Çin Cumhurbaşkanı  Xi Jinping’in 2 günlük resmi ziyareti  dolu dolu geçti. Xi Jinping Astana’da, Nazarbayev Üniversitesi’nde konuşma yaptı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, üniversitede Xi’yi karşıladı, öğretmen ve öğrencilerle  birlikte Xi’nin konuşmasını dinledi. Konuşmasında İpekyolu’nun diriltilmesinden, ŞİÖ üyesi ülke öğrencilerine her yıl 30.000 kişilik Çin’de kontenjan ayrılıp masraflarının Çin Halk Cumhuriyeti tarafından karşılanacağına kadar bir çok konuya değindi. Çin Ulusal Radyosu’nda da yayınlanan Jinping’in konuşmasından bazı başlıklar şöyle;

  “Deve zilinin sesini duyar gibi oldum…”

  “Memleketim Shaan’xi eyaleti, eski İpek Yolu’nun başlangıcında bulunuyor. Burada tarihi düşünürken, dağlar arasında yankılanan deve zilinin sesini duyar gibi oldum…” Konuşmasının başında, 2 bin yıllık geçmişe sahip, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan eski İpek Yolu’ndan söz eden Xi Jinping, bütün ülke halklarının eski İpek Yolu boyunca binlerce yıldır konuşulan bir dostluk destanı yazdığını belirtti. Xi, 2 bin yıllık temasların, dayanışma, karşılıklı yarar ve güven, eşitlik, hoşgörü, tecrübe paylaşımı, işbirliği ve ortak kazanç temelinde yürütüldüğünü hatırlattı. Çin Cumhurbaşkanı, bu temelin, farklı etnik grupların, inançların ve kültürlerin, bulundukları ülkelerde barış içinde bir arada yaşamasının ve ortak gelişmeyi sağlamasının temeli olduğunu vurguladı.

  “Nadir görülebilen fırsatlar ortaya çıktı”

  Xi, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesinde nadir görülebilen fırsatlar ortaya çıktığını hatırlatarak, bu ülkelerle birlikte, karşılıklı güveni derinleştirerek ve gerçekçi işbirliğini güçlendirerek ortak kazancı gerçekleştiren, karşılıklı yarara dayalı birliği inşa etmeye hazır olduklarını kaydetti. Şi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Avrupa ve Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkinin daha da yoğunlaştırılması, işbirliğinin daha da derinleştirilmesi ve gelişme alanının daha da genişletilmesi için, ‘İpek Yolu Ekonomik Şeridi’ inşa edebiliriz. Bu, İpek Yolu’nda bulunan ülkelerin halklarına iyilik sağlayabilecek büyük bir dava olacaktır.”

  “Piyasa çapı ve potansiyeli eşsiz”

  Xi Jinping ayrıca, ilgili ülkelere, politik temasları güçlendirmeleri, “Farklılıkları da gözeten ortaklık ve sorumluluk” ilkeleri temelinde, bölgesel işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen plan ve önlemler saptayıp uygulamalarını, politika ve hukuk alanında bölgesel ekonomik birleşmeye “yeşik ışık” yakmalarını tavsiye etti. Bu ülkelerin ulaşım, ticaret ve finans alanlarında işbirliğine elverişli ortam sağlamaları gerektiğini belirten Xi, şöyle konuştu:

   

  “3 milyar nüfusu kapsayan İpek Yolu Ekonomik Şeridi’nin piyasa çapı ve potansiyeli eşsizdir. Ülkelerin ticaret ve yatırım alanlarında işbirliği de büyük potansiyele sahiptir. Bütün taraflar, ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını ele almalı ve buna yönelik olumlu ayarlamalar yapmalıdır. Ticari engellerin kaldırılması, ticaret ve yatırım masraflarının düşürülmesi durumunda, bölgesel ekonominin dolaşım hızı ve kalitesi yükseltilebilecek, ortak yarar ve kazanç gerçekleştirilebilecektir.”

   

  Öğretmen ve öğrencilere davet

   

  Xi Jinping, Çin ve Kazakistan arasındaki kültürel temaslarda yaşananlardan küçük hikayeler anlattı, gençlerden iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesine katkı yapmalarını istedi. Bunun yanı sıra Xi, Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) çerçevesinde gençler arasındaki temasların güçlendirilmesi için önümüzdeki 10 yıl içinde ŞİÖ’ye üye ülkelerden 30 bin öğrenciye hükümet bursu vereceklerini ve Konfüçyüs Enstitülerinden 10 bin öğretmenle öğrenciyi Çin’e davet edeceklerini söyledi. Xi konuşmanın sonunda, Nazarbeyav Üniversitesi’den 200 öğretmeni ve öğrenciyi önümüzdeki yıl Çin’e gelerek, yaz kampı etkinliğine katılmaya davet etti.

   

  “Güvenilir birer dost ve ekonomik ortağız!”

   

  Xi Jinping’in ileri sürdüğü önerileri olumlu karşılayan Nazarbayev, Çin’in Kazakistan’ın dostu ve ortağı olduğunu, ikili ticaret hacminin 26 milyar dolara ulaştığını ve önümüzdeki birkaç yıl içinde 40 milyar dolara yükseleceğini belirtti. Çin ile uzun vadeli işbirliği yapacaklarını vurgulayan Nazarbayev, şöyle söyledi:

   

  “İleri sürdüğünüz ‘İpek Yolu Ekonomik Şeridi’ inşasını ilerleteceğiz. Ekonomik işbirliğinin yanı sıra, kültürel ilişkiler ve gençler arası temaslar da önemlidir. Üniversite öğrencileriyle ilgili davetiniz için size teşekkür ederiz. Biz de Çinli üniversite öğrencilerini ağırlamak istiyoruz. İki ülke gençlerinin birbirlerini daha iyi tanıyacağına, mevcut olan ilişkilerimizin gelişmesini daha da hızlandıracaklarına inanıyorum. Kazakistan, Çin ile uzun vadeli işbirliği yapmaya hazırdır. Çin’in iyi bir komşusu, güvenilir bir dostu ve ekonomik ortağı olmaya devam edeceğiz.”

   

  Türkkazak.com, Bülten No:78, 04 Eylül 2013

   

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

   

  Bülten’den bazı başlıklar:

   

   

   

   

  -Nazarbayev’in torununun düğününde Mustafa Sandal, Beyonce, Kanye West konser verdi

   

  -Nazarbayev: Hedefimiz dünyanın ilk 30 gelişmiş ülkesi arasına girmek

   

  -Yavuz Erol NBP Bank Yöneticisi Olarak Kazakistan’da Bankacılığa Geri Dönüş Yaptı

   

  -Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomik Birliği’nde Frene mi Basılıyor?

   

  -Almatı’da konser esnasında çıkan kavga sonucunda 165 kişi göz altına alındı

   

  -Kazakistan’ın ilk uçak fabrikası iki yılda tek bir uçak üretemedi

   

  -ABD’nin Manas’taki Üssü Kazakistan’a Taşıyacağı İddialarına Kazak Dışişleri’nden Cevap

   

  -Kazakistan’da yıllık petrol üretim hacmi 110 milyon tona çıkacak

   

   

   

   

   

  Nazarbayev’in torununun düğününde Mustafa Sandal, Beyonce, Kanye West konser verdi

   

  Nazarbayev’in torunu 23 yaşındaki Aysultan Nazarbayev’in Almatı’da yapılan dillere destan düğününde birbirinden ünlü birçok dünya starı sahne aldı. 31 Ağustos’ta Almatı’ya yakın dağ eteğinde bulunan Royal Tulip Oteli’nin Grand Ballroom salonunda yapılan düğün töreninin açılışı Nursultan Nazarbayev ve eşi Sara Nazarbayeva tarafından gerçekleştirildi. Düğünün sunuculuğunu ünlü Rus şarkıcı Alla Pugaçeva’nın kocası Maksim Galkin yaparken, Beyonce, Mustafa Sandal, ünlü ABD’li rapçi Kanye West,  A-Studio, Lev Lesçenko gibi bir çok sanatçı düğünde sahne aldı. Düğün töreninin başında  kısa süre için Dariga Nazarbayeva düğünün  sunuculuğunu da yaptı.  Düğün töreni Kazak  gelenek, örf ve adetlerine göre yapıldı: Betaşar Geleneği (gelinin yüz açma geleneği), Neke kiyu ( Muslüman geleneğe göre  nikah kıyıma geleneği), Toybastar ( hediye verme geleneği) ve Bata Beru ( soy büyüklerinin hayır duasının söyleme geleneği) gibi gelenekler yerine getirildi. Düğün töreninin eğlence kısmının sunuculuğunu ise Rusya’nın en  ünlü şarkıcı Alla Pugaçeva’nın eşi Maksim Galkin üstlendi. Düğünde, Mustafa Sandal, A-Studio, Lev Lesçenko ve Vahtang Kekabidze (Sovyet zamanının meşhur şarkıcısı) konser verdi. Düğünde gençlere özele bir salonda ayrıca, ABD’li sanatçılar Beyonce Knowles  ve Kanye West’in konser verdi.  Söylentilere göre, dünyaca meşhur rapçi  konser için inanılmaz yüksek ücret talep eden  Kanye West, ülkenin en büyük banka sahibi (haberde isim verilmemekte) tarafından gençlere ‘armağan’ edildi. West’e ödendiği ücretin 6  milyon dolar olduğu söyleniyor.

   

   

   

  Nazarbayev: Hedefimiz dünyanın ilk 30 gelişmiş ülkesi arasına girmek

   

  Astana’da  Nursultan Nazarbayev’in başkanlığında Kazakistan Parlamentosu, meclis ve senato, ortak oturumu düzenlendi. Oturumun açılışını yapan Nazarbayev, ülkenin 2015 yılına kadar izleyeceği gelişim stratejisinin ana hatları ile ilgili bazı bilgiler verdi. Kazakistan’ın,  dünyanın ilk 30 gelişmiş ülke arasına girmesini hedefleyen Nazarbayev, “Küresel duruma baktığımızda uzun zaman  oldukça zor şartlarda çalışmamız gerekeceği kanısındayım. Dünya ekonomisinin gidişatını  tahmin edebilmek güç. Birçok  ülkede  iç çatışmalar, işsizlik ve aşırı nüfus artışı  gelirlerin düşmesine neden oluyor. Kazakistan  bu konularda daha farklı bir seyir izliyor.  2050 Stratejimiz çerçevesinde, önümüzdeki 37 yıl içinde Kazakistan’ın  dünyanın ilk 30 gelişmiş ülke arasına girmesini hedefliyoruz. Belki de bu süreç daha da  kısa olabilir. Ülkede Kazakistan-2050 Kalkınma Programı gerçekleştirilecek ve bu programın  hedefe ulaşabilmesi için tüm Kazak halkına büyük sorumluluklar düşmekte, dedi. Oturum esnasında Nazarbayev hem meclis hem de senato üyelerine ülkenin gelişmesi için neredeyse tüm sektörleri kapsayan bir çok yeni yasaların hazırlanması ve geliştirilmesine yönelik birçok talimat verdi.

   

   

   

   

   

  Yavuz Erol NBP Bank Yöneticisi Olarak Kazakistan’da Bankacılığa Geri Dönüş Yaptı

   

  Kazakistan’da ilk faaliyete geçen Türk bankası Demir Kazakistan Bank’ta uzun yıllar çalışan ve bu bankanın genel müdürlüğü görevini de yürüten Yavuz Erol, bankanın Bank Pozitiv’e satılması sonrası bankacılığa ara vermişti.  Geçtiğimiz hafta Kazakistan’da faaliyet gösteren  Pakistan Ulusal Bankası (National Bank of Pakistan)’nın marketing ve operasyonlardan sorumlu direktörü olarak bankacılığa geri dönüş yaptı. Tebrik için görüştüğümüz Yavuz Erol “Pakistan’ın devlet bankası olan National Bank of Pakistan(NBP) ile tekrar Kazakistan’daki dostlarımıza bankacılık hizmeti vermeye başlıyoruz. NBP’nin şimdilik Almatı ve Karaganda’da yapılanması mevcut. Kısa zamanda diğer şehirlerde de yapılanacağız. Bununla birlikte tüm Orta Asya’da, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan ve Azerbaycan’da faaliyet göstermekteyiz. Kazakistan’da, özellikle Almatı’daki Türk şirketlerini dost ve kardeş ülke Pakistan devletinin güvencesindeki NBP’nin rekabetçi fiyatları ve Türkçe bilen personeli ile çalışmaya davet ediyorum. Bölgede iş yapan Türkler ve Türk şirketleri ile kısa zamanda geniş ölçekli büyüyeceğimizi düşünmekteyim,” dedi.  Biz de kendisine başarılar diliyoruz.

   

  National Bank of Pakistan’ın Almatı Merkez adres ve telefonu:

   

  Merkez Şube 040900 Kaslelen, Nauruzbay Batır Ul 27A

   

  Tel. +7 727 3001444

   

  Almatı Şubesi

   

  050051 105 Dostyk Avenue Alatau Otel Önü Almatı

   

  Tel +7 727 2597602

   

  National Bank of Pakistan’ın Karaganda adres ve telefonu:

   

   100000  Karaganda Lenin Ul. 2

   

  +7 7212. 402820

   

   

   

   

   

  Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomik Birliği’nde Frene mi Basılıyor?

   

  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi, bu  yıl içinde Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun resmi bir ziyaret için Kazakistan’a geleceğini bildirdi. Görüşmelerin ana konusu ise Beyaz Rusya, Kazakistan ve Rusya arasında kurulu olan Gümrük Birliği içinde iki ülke ve Rusya ile yaşanan sıkıntılar olacak.  Dışarıdan bakıldığında  iki ülkenin ilişkilerde nerdeyse sorun yok gibi gözükse de, 2010’un Ocak ayında Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya arasında oluşturulan gümrük birliğinin tek bir ekonomik çerçevede hareket etmesi beklenirken Kazakistan ve Beyaz Rusya arasındaki ikili ve Tek Ekonomik Alan çerçevesinde ilişkilerde birçok  sorun mevcut. Kazakistan ve Beyaz Rusya arasındaki ilişkilerde ortaya çıkan sorunlar bu iki ülkenin Rusya’yla karşılıklı ilişkilerinde Rusya’nın hakim taraf olmasından kaynaklanıyor olmasından. Yapacağı resmi ziyaret esnasında Lukaşenko’nun ilk önce  Tek Ekonomik Alan çerçevesinde Kazakistan ve Beyaz Rusya ilişkilerini Kazak muhatapları ile görüşmesi bekleniyor. 2013 yılının ilk yarısında iki ülke arasında Tek Ekonomik Alan çerçevesinde  ticaret hacminde oldukça büyük azalma gözlemlendi.  Beyaz Rusya’nın Kazakistan’a yaptığı  ihracatda % 17 oranında düşüş kaydedilirken Kazakistan’dan Beyaz Rusya’ya yapılan ithalatının hacmi % 34 oranında arttı.

   

  Bununla birlikte, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Rusya tarafından kurulmaya çalışılan  Avrasya Ekonomik Birliği sürecinin yavaşlatılmasının de ele alınması planlanılıyor. Petrol sektörü de dahil ikili ilişkilerde  Moskova’nın parmağının olması bazı anlaşmazlıklar da yaratmakta. Kazak petrolü, Beyaz Rusya üzerinden Avrupa’ya gönderilmekle birlikte tedarik edilen petrol hacmi Rusya tarafından ayarlanılıyor. Kazakistan  ve Beyaz Rusya için Kazak petrolünün Beyaz Rusya’da  işlenmesi daha karlı görünüyor, fakat bu sefer de Moskova  buna müdahale edip zorluklar çıkartabilmekte. Lukaşenko Kazakistan’a yapacağı ziyaret esnasında yukarıda bahsedilen çözülmeyen mesele ve sorunları çözmeye çalışacak, fakat ne kadar başarılı olacak zaman gösterecek

   

   

   

  Kırgızistan’da vebadan bir kişi öldü

   

  Kırgizistan’da geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden 15 yaşındaki gence konulan hıyarcıklı (bubonik) veba teşhisi doğrulandı. Hastalığın nedeninin dağlık bölgede dağ sıçanından hazırlanan kebap olabileceği açıklandı. Genç, yüksek ateş ve deri üzerinde buboların (lenf bezlerinin şişmesi) oluşması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Kan testlerinin ön sonuçlarında vebaya rastlanmadı. Teşhis ancak otopsinin ardından doğrulandı. Genç 22 Ağustos günü hayatını kaybetti. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, bölgede acil kontrol önlemleri almaya başladı. Ölen genç ile temasta bulunan 90 kişi hastaneye kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı’nın acil ekibi, bu insanlara aşılamak ve olası hıyarcıklı veba salgınını durdurmak için olayın yaşandığı Aksu ilçesine yaklaşık 100 tane aşı getirdi. Öte yandan Kırgızistan Sağlık Bakanı Dinara Saginbayeva, ülkenin veba salgınıyla karşı karşıya olmadığını açıkladı.

   

  Saginbayeva, “Kırgızistan’da bubonik veba salgını olmayacak. Hastalığın merkezi tek bir bölgede tespit edildi ve komşu ülkelerle sınırları kapatmak için bir neden yok.” dedi.

   

  Kaynak: www.turkish.ruvr.ru

   

   

   

   

   

  Kazakistan’ın ilk uçak fabrikası iki yılda tek bir uçak üretemedi

   

  Kazakistan’ın ilk  uçak fabrikasının iki yıl içinde tek bir uçak üretememesi halkın tepkisini çekmekte. Karaganda Eyaleti’nde  2011 yılının  kasım ayında  açılan ülkenin ilk uçak fabrikasının üretim kapasitesinin yıllık 36 adet uçak olduğu açıklanmış; üretilecek uçakların Fermer-1, Fermer-2 ve Fermer-3 tipi tarım uçakları olacağı kamuoyuna duyurulmuştu. Yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen tek bir uçak  üretilememesi tepki çekti.  Konuya ilişkin olarak, 40 kişinin çalıştığı fabrika yetkilileri Rus meslektaşlarını suçluyor.

   

  Karaganda’daki Sunkar  Uçak Fabrikası Kazakistan merkezli  KazAviaSpektr şirketine ait. Rus şirketi ile yapılan ortaklığa göre, Rusya’nın Kazan şehrinde  faaliyet gösteren MVEN (МВЕН) şirketi  Karaganda’daki fabrikanın üretim sürecine teknik destek sağlayacağını taahhüt etmişti.  Kazak şirketinin ortağı olan Karaganda Eyaleti Valiliği  yetkilileri Rus şirketin uçak üretimi için gerekli olan teknik  desteği ve lisans  evraklarını Kazak tarafına vermemesinden  dolayı üretimin yapılamadığını ve bu durumdan tamamen Rus tarafının sorumlu olduğunu iddia ediyor.

   

   

   

  Kazakistan’da yıllık petrol üretim hacmi 110 milyon tona çıkacak

   

  Kazakistan Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanı Yerbolat Dosyaev, iki yıl içinde  petrol üretim  hacminin yıllık 110 milyon tona  artırılacağını açıkladı. Bu rakam mevcut üretimin 27 milyon ton fazlası demek ve yaklaşık yüzdelik artış ise %32. Kazakistan Hükümeti oturumunda  2014-2016 dönemi için  devlet bütçesi yasa tasarısının tanıtımını yapan Dosyaev,  Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı’nın tahminlere göre  2014 yılında ülkede yaklaşık 83 milyon ton petrolün üretilmesi bekleniyor. 2016 yılına doğru ise bu rakam 110 milyon tona kadar artırılır, dedi. Daha önce Kazakistan Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanlığı, ülkede 2013 yılında yıllık petrol üretiminin 82, 2014 yılında 83 ve 2015 yılında 90 milyon ton civarında üretilmesi planlanıldığını açıklamıştı.

   

  Bununla birlikte 2014-2018 dönemi içinde sanayi üretimindeki net katma değer vergisinin %2.7 oranından % 6 oranına kadar artacağını belirten  Dosyaev,  hızlı tempoyla  hizmet sektörü de gelişecek. Ticaret hacmi büyümesinin % 9.8 ve ulaşım ve komünikasyon  hizmetlerinin de %7 oranında artması bekleniyor,dedi.

   

  Öte yandan,  ihracatta  yaklaşık % 4.2 oranlık düşüş yaşanacağını söyleyen Dosyaev, 2015 yılından itibaren ekonomik büyümenin % 8.7 oranında gerçekleştirilmesinin beklendiğini de  bildirdi. Geçtiğimiz aylarda IMF uzmanları tarafından hazırlanan Kazakistan ekonomisine ilişkin raporda önümüzdeki sene Kazak ekonomisin %5 oranında büyümesinin beklendiği açıklanmıştı.

   

   

   

  ABD’nin Manas’taki Üssü Kazakistan’a Taşıyacağı İddialarına Kazak Dışişleri’nden Cevap

   

  Geçtiğimiz günlerde Kursiv Gazetesi’nde yer alan bir iddiaya göre Kırgızistan’da kapatılacak ABD üssünün Kazakistan’ın Çimkent ya da Aktau bölgesine taşınacağı iddia edilmiş ve bu iddia tarafımızca haber yapılmıştı(http://turkkazak.com/site/?p=33311). Bu iddialar üzerine Kazak Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Amerika’nın Kırgızistan’daki askeri üssünün Kazakistan’a intikal ettiği yönündeki haberleri tekzip etti. Canbolat Evsinov yaptığı açıklamada, Manas üssünün Kırgızistan’dan Kazakistan’a taşınıyor olması yönündeki iddiaya itibar edilmemesi gerektiğini ifade ederek, bunun bir ABD yetkilisinden gelen bir mesaj olduğunu ve bu bağlamda şimdiye kadar hiç bir müzakere yapılmadığını belirtti. İran’ın Sesi Radyosu’nun haberine göre, ABD Meclisinden bazı temsilciler son günlerde yaptığı  açıklamalarıyla, Manas üssünün Kırgızistan’dan Kazakistan’a intikal ettiğini teyit ederken, Kazakistanlı yetkili bu iddiayı tekzip ediyor.

   

  Bazı haber kaynakları, ABD’nin Kazakistan’ın Çimkent ve Oktav üssülerini kendi seçenekleri arasına aldığını bildiriyor. Nitekim bir süre önce, Manas üssünde görevli askerlerin Tacikistan’ın Kulab üssü ve hatta Özbekistan’ın üslerine konuşlandırılması gündeme getirilmişti.

   

   

   

  Almatı’da konser esnasında çıkan kavga sonucunda 165 kişi göz altına alındı

   

  Ünlü Kazak şarkıcı Kayrat Nurtaz’ın konseri 165 kişinin göz altına almasıyla sonuçlandı. Sahneden polis yardımıyla uzaklaştırılan sanatçı sağ salim kurtulurken olay esnasında çok sayıda hafif yaralananların yanı sıra 16 kişinin ağır  yaralandığı da açıklandı.

   

  Almatı’nın Prime Plaza Alış Veriş Merkezi’nin önünde yapılan Kayrat Nurtaz’ın konseri sanatçı tarafından  yarıda kesilince olaylar çıktı.   Konserin devamını isteyen  yaklaşık  iki bin seyirci önce taş ve pet şişeleri sahneye atmaya başladı.  Memnuniyetsizliklerini ifade etmek için seyirciler hızla sahneye yaklaşmaya başladığında AVM ve konser ekibinin güvenlik elemanları yetersiz kalırken  Almatı Özel  Arlan polis ekibi çağırıldı. Sinirlenen kalabalık ise coştuktan sonra  birbirine   girmeye başladı ve konser büyük bir toplu kavgaya dönüştü.

   

  Kavga polis müdahalesiyle yatıştırıldı ve 165 kişi göz altına alındı.  Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Sanatçı Kayrat Nurtaz’ın annesi basın mensuplarıyla görüşüp olayın tamamen provakasyon olduğunu iddia etti.

   

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:77, 21 Ağustos 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Kazak-Kırgız sınırında Türkiye’den gelen kaçak mallara el konuldu.

  -Nazarbayev’in torunu evleniyor

  -Kazaklar Hayatından Memnun!

  -Kazakistan Küçük Ölçekli Yabancı Yatırımcı İstemiyor

  -Norveçli 2.188 Litre Benzin Alabilirken Kazak 987 Litre Alabiliyor

  -Kazakistan’dan “Bozkır Kartalı-2013″ tatbikatı

  -Kazakistan Hazar Denizi kıyısında yeni petrol yatağı keşfetti

  -Annelerin Annesi Amina Ömirzakova…

  -Ablyazov üç ülkede yargılanmak üzere Fransa’da tutuklu olarak bekletiliyor

   

   

   

   

  Kazak-Kırgız sınırında Türkiye’den gelen kaçak mallarına el konuldu.

  Türkiye’den Kazakistan’a  yapılan mal kaçakçılığının rotası Kırgızistan üzerinden oldu. Türkiye’den uçakla Kırgızistan’a gümrüksüz gönderilen malların Kazakistan’a kaçak yolla sokulmaya çalışıldığına dair haberler Kazak basınında yer aldı. Kırgızistan Gümrük Servisi’nden verilen bilgiye göre, Türkiye’den kaçak yollarla Kazakistan’a sokulmaya çalışılan mal Kırgızistan’a uçakla getirildikten sonra   kara yoluyla  Kazakistan’a ulaştırılmaya çalışılıyor. Kırgızistan Gümrük Servisi’nden yapılan açıklamada, Kırgız-Kazak sınırına yakın bulunan Kırgızistan’ın Hunçi  köyü civarında Türkiye’den gelen ve kaçak yolla Kazakistan’a  mal geçirmeye çalışan 5 Kırgızistan vatandaşı  göz altına alındı.

  Çoğunlukla eşya, gıda ve özel bakım ürünlerin bulunduğu 33 balyanın içindeki malların toplam değeri yaklaşık 1 milyon som  olarak hesaplandı, denildi. Olay üzerine incelemelerin devam etmekte olduğunu açıklayan Kırgızistan Gümrük Servisi Yetkilileri, gözaltına alınanları yargılanmak üzere en yakın mahkemeye sevk ettiklerini açıkladı.

   

  Nazarbayev’in torunu evleniyor

  Nazarbayev’in torunu 23 yaşındaki Aysultan Nazarbayev’in düğünü  bu ayın sonunda Almatı’da yapılıyor.  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kızı Dariga Nazarbayeva’nın Rahat Aliyev ile olan evliliğinden olan 23 yaşındaki Aysultan Nazarbayev’in evleneceği haberi  Kazak basınında en çok okunan haber  oldu. Düğünün bu ayın sonunda Almatı’ya yakın dağ eteğinde bulunan Royal Tulip Oteli’nin Grand Ballroom salonunda yapılacağı, düğün töreninin açılışının Nursultan Nazarbayev ve eşi Sara Nazarbayeva tarafından gerçekleştirileceği duyuruldu.

  İngiltere’de Sandhurst Askeri Akademisi’nde eğitim alan Nazarbayev’in torunu Aysultan, mezun olduktan sonra Kazakistan Savunma Bakanlığı askeri istihbarat bölümünde teğmen olarak göreve başladı. Aysultan’ın nişanlısı  Kazak-Rus Şirketi KazRosGaz  başkanı Kayrat Boronbayev’in 20 yaşındaki kızı Alima da İngiltere’de eğitim alıyor.  Alima, Londra Courtauld Enstitüsü Sanat Okulu’nda sanat, tasarım ve tarih üzerinde eğitim görüyor.

  Nursultan Nazarbayev’in Dariga, Dinara ve Aliya adındaki üç kızından  üç erkek, beş kız torunu bulunuyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazaklar Hayatından Memnun!

  Resmi verilere göre, Kazakistanlıların % 20’si orta sınıf kategorisinde bulunmakta. Resmi olmayan anket sonuçlarına göre ise, ülkede her iki kişiden biri hayat standardının orta düzeyde olduğunu düşünmekte. Karavan Gazetesi,  resmi verilere bakıldığında anlaşılıyor ki halkımızın hayata  ayrı bir bakışı var, diye yazıyor. 

  Kazakistan’da halkın gösteriş meraklısı olduğu yazılan  Karavan Gazetesi’ndeki makaleyi okuyucularımıza olduğu gibi aktarıyoruz: ‘ Ülkemizde ‘Fakir’ olmanın  utanç verici olması nedeniyle   halkımız  etrafındakilerin yanında  ‘çamura düşmemek’ için  sık sık kredi alır.

  Bu nedenle,  halk en pahalı düğünleri düzenler ve çocuklarımız ellerinde inanılmaz pahalı son model cep telefonlarıyla gezer.

  Bu nedenle, benzin istasyonlarında çok pahalı son model  ciplerin sahipleri cüzdanlarında kuruşları sayarak, “bin tengelik benzin koy”, derler.

  Sosyologlar tarafından yapılan halk anketi sonuçlarına göre, Kazakistanlıların % 67.9’u    orta sınıf kategorisinde yer aldığını düşünmekte. Resmi verilere göre ise, Kazakistanlıların sadece % 20’si orta sınıf kategorisinde bulunmakta. Avrupa ülkelerine göz atıldığında ise,  halkın sadece  üçte biri orta sınıf kategorisinde bulunmakta olduğunu görüyoruz. Anket sonuçlarımıza bakıldığında ise, biz  süper yaşıyoruz!.’

   

   

  Kazakistan Küçük Ölçekli Yabancı Yatırımcı İstemiyor

  Nazarbayev tarafından Yabancı Yatırımcı Konseyi’ne üye olabilmek için gerekli yatırım tutarının alt sınırlarının beş kat artırıldığı açıklandı.Kazakistan Akorda Cumhurbaşkanlığı Resmi Sitesi’nde  verilen bilgiye göre,Nazarbayev’in  talimatı üzerine ülkede yabancı yatırımcıların  faaliyetlerini düzenleyen ve denetleyen  kurum olan Yabancı Yatırımcı Konseyi’nin çalışma hükümleri değiştirildi. Değişikliklere göre,  Yabancı Yatırımcı Konseyi’ne üye olabilmek için   doğal kaynaklar sektöründe faaliyet gösterecek yabancı yatırımcılar için alt yatırım sınırı 100 milyondan 500 milyon dolara, diğer sektörlere yatırım yapacaklar için ise 25 milyondan 125 milyon dolara artırıldı. Bununla birlikte, Yabancı Yatırımcı Konseyi’ne  gözlemci  üyelerin gireceği ve  konseyin toplantılarına katılıp raporlarını sunabileceği de belirtildi. Bilindiği üzere Konsey toplantısına Nazarbayev de katılıyor. Kazakistan’ın böyle bir karar alması, Kazak devletinin ülkede artık küçük ölçekli yatırımcıdan ziyade büyük ölçekli yatırımcıları görmek istediği şeklinde yorumlanıyor. Ülkede yabancılar arasında en çok KOBİ düzeyindeki firmaların Türk firmaları olduğunu da belirtmek gerekir.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Norveçli 2.188 Litre Benzin Alabilirken Kazak 987 Litre Alabiliyor

  RİA Reyting Araştırma Merkezi tarafından Avrupa’nın en pahalı benzinini kullanan ülkeleri sıralaması yapıldı. Öncelikle belirtelim ki, Türkiye bu araştırmaya dahil edilmedi.

  2013 yılının ilk altı aylık dönemi için yapılan sıralamaya göre, Avrupa’da en pahalı 95 oktan kurşunsuz benzin Norveç’te  satılmakta.  Sıralamada ikinci sırada İtalya ve  üçüncü sırada Hollanda yer almakta.  Norveç’te 1 litre 95 oktan kurşunsuz benzin için  yaklaşık 392.5 tenge (yaklaşık 2.5 dolar), İtalya’da 370.7 tenge (yaklaşık 2.41 dolar) ve Hollanda’da 369 tenge (yaklaşık 2.40 dolar) . En ucuz benzinin ise  Gümrük Birliği’ne üye ve birliğin kurucu ülkeleri olan Q Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya’da satıldığı ortaya çıktı. Sıralamaya göre, Beyaz Rusya’da 1 litre 95 oktan kurşunsuz benzin için  137 tenge ( yaklaşık 0.89 cent) , Kazakistan’da142  tenge ( yaklaşık 0.92 cent) ve Rusya’da 146 tenge ( yaklaşık 0.95 cent).

  Ukrayna’da   ise 1 litre 95 oktan kurşunsuz benzin için  203 tenge ( yaklaşık 1.32 dolar).

  Öte yandan sıralamada, Kazakistan’da benzinin ucuz satılmasına rağmen  ortalama aylık gelire bakıldığında bir Norveç vatandaşı ayda 2.188 litre benzin satın alabilirken Kazakistan’da yaşayan biri   ortalama aylık geliri ile sadece 987 litre alabileceği belirtildi.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Kazakistan’dan “Bozkır Kartalı-2013″ tatbikatı

  “Bozkır Kartalı-2013″ adlı tatbikat, 10 Ağustos’da Kazakistan’ın güneyinde bulunan Almatı eyaletindeki İliysk askerî bölgesinde başladı. İki hafta sürecek tatbikata Kazakistan, ABD, İngiltere, Litvanya, İsveç, İtalya, Kırgızistan ve Tacikistan’dan bin 680 asker katılacak. İspanya, Almanya ve Belarus da tatbikata gözlemci gönderecek. Tatbikat, çok uluslu askerî birliklerin, barış koruma çalışmalarındaki işbirliği yetkinliğini artırmayı amaçlıyor. Tatbikat sırasında ayrıca NATO ve Kazakistan’dan askerî uzmanlar, Kazakistan’ın barış koruma güçlerinin performansını değerlendirecek. Yılda bir kez yapılan Bozkır Kartalı tatbikatının ilki, 2003 yılında, NATO ve Kazakistan’ın askerî işbirliği programı kapsamında düzenlendi.

  Kaynak: turkish.cri.cn

   

  Kazakistan Hazar Denizi kıyısında yeni petrol yatağı keşfetti

  Kazakistan Ulusal  Petrol Şirketi Kazmunaygaz tarafından  başlatılan petrol arama çalışmaları başarılı bir keşifle sonuçlandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile  görüşme yapan yeni Petrol ve Doğalgaz Bakanı Uzakbay Karabalin, petrol arama çalışmaları esnasında Jambıl Eyaleti’de yeni petrol yatağının  keşfedildiğini söyledi. Karabalin, “Yeni petrol yatağının   günlük petrol kapasitesi yaklaşık 60 ton. Çalışmaların yapıldığı  bölgede  incelemeler devam etmekte 46masına rağmen şimdiden yeni petrol yatağımızın  açılmış olmasından dolayı ülkemizi tebrik etmek istiyorum, dedi. Bununla birlikte petrol ve doğalgaz sektörüyle  ilgili olarak Nazarbayev’e bilgi veren Kabıldin,  2013 yılının ilk altı ayında  toplam 40 milyon ton petrol ve doğalgaz kondensatı çıkarıldı. Bu yıl  petrol ve doğalgaz kondensatının çıkarımı önceki yılın aynı dönemine göre %1,8  oranında arttı, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Annelerin Annesi Amina Ömirzakova…

  Geçtiğimiz günlerde Kazakistan’ın milli havayolu Air Astana yeni aldığı uçaklardan birine Kazakistan’ın efsanevi sinema ve tiyatro sanatçısı Amina Ömirzakova adını verdi.  Sinema kariyerinde birçok filme imza atmasına rağmen özellikle oynadığı anne rolleriyle   Kazakistan’da ünlenen Ömirzakova, Kazakistan’da Kazak anne örneği olarak belleklere kazınmış bir isim. Air Astana’nın Türkiye Müdürü Karlygash Omurbayeva,   2006 yılında sonsuzluğa uğurladığımız, kendi hayatı da film gibi olan  bu ünlü anneyi filmleriyle beraber biz Türk okurlarına tanıtmak  için duygu  yüklü bir yazı kaleme aldı.

  “Yaşasaydı, bu sene Amina Hanım 95 yaşına basacaktı…

  Kazakistan Cumhuriyeti’nin halk sanatçısı, ödüllü tiyatro ve sinema oyuncusu Amina Ömirzakova 1919 yılında dünyaya geldi. Babası o doğduktan kısa bir süre sonra vefat edince, 12 kardeşi ile birlikte hayata tutunmaya çalışmış ve en büyük ağabeyleri bütün kardeşlere babalık yapmağa başlamıştır. Oldukça zor geçen çocukluk dönemine o yıllar Sovyetler Birliği’nde yaşanan  hem açlık, hem  de göç yılları rast gelmiştir. Amina Hanım’ın çocukluğu ve okul yılları çok hareketli geçti. Özellikle okulda her çeşit aktiviteye katılmaya çalışıyordu. Tiyatro macerası da bu şekilde başladı.  15 yaşına girdiği sene Leningrad Tiyatroculuk Okulu’ndan Kazakistan’a yetenekli gençler aramaya gelen eğitmen grubunun haberini alır almaz arkadaşı ile başvuru yapıp  sınav için Leningrad’a yola çıkarlar. Birkaç kelime dışında Rusça bilmemesi ve ilk kez tek başına ve  tanımadığı bir yere gidiyor olması da onu durduramaz. Sınavda ona verilen rolü başarıyla yerine getirince, yaşının küçük olmasına bakmaksızın okula kabul edilir ve 4 sene sonra buradan mezun olur. 1938’de mezuniyetinden sonra Kazakistan’ın Şımkent şehrindeki Drama Tiyatrosu’na tayini çıkar ve orada Shakespeare’in ‘Aşk ve İntikam’ oyunundaki Luisa rolüyle sahnelere adım atar. 1940 yılında 2.Dünya Savaşı başladıktan sonra 1940’da tiyatrodan ayrılır ve eşini savaşa uğurladıktan sonra Almatı’ya taşınarak Kazakfilm stüdyolarında videomontaj elamanı olarak yeniden işe başlar. Sinema ile ilk tanışması da burada gerçekleşir. Savaşın son yılında ‘Abay’ın Şarkısı’  adlı film çekimi çalışmaları devam ederken montajcı olarak çalışan Amina, yönetmen Georgiy Roşal’ın dikkatini çeker ve provalara davet edilir ve hiç beklemediği anda Abay’ın annesi rolünde Amina’ya  başrol teklif edilir.

   

  Film çekimi bitince Amina eski işine geri döner ve birkaç ay sonra Almatı’da açılan TUZ (Teatr Yunyx Zritelei – Genç Seyirci Tiyatrosu) tiyatrosuna eşinin desteği ile oyuncu olarak başlar ve emekliliğine kadar aynı tiyatroya sadık kalır. Bu tiyatroda 100’ün üzerinde oyunda rol alan Amina,  birçok filminde Kazakça seslendirmesinde rol aldı.

   

   

   

  Tiyatroda çalışırken Amina Hanım sinemadan da kopmadı. 1945 ve 1963 yılları arasında ‘Jambıl’, ‘Kız-oğlan’, ‘Kanatlı hediye’, ‘Aynı semtte’ gibi birçok filmde yer aldı. Sinemaya verdiği emeklerinden dolayı 1958 yılında Kazak Sovyet Cumhuriyeti Onur Sanatçısı ünvanına sahip oldu. Film yapımcısı Karpov’un ‘Anne hakkında hikaye’ filmindeki başrol oyunuyla 1964 yılında Birinci Sovyet Cumhuriyetleri Leningrad Sinema Festivali’nde  En İyi Kadın Rolü Ödülüne sahip oldu. 1965 yılında ise sinema sanatına katkılarından dolayı Kazak Sovyet Cumhuriyeti Halk Sanatçısı ödülüne layık görüldü. ‘Anne Hakkında Hikaye’ filminin temelindeki kahraman – anne; 17 yaşındaki biricik oğlunu savaşa göndermiş ve ondan haber bekleyen cesur ve güçlü bir anne. Okuma yazması olmamasına rağmen ek iş olarak oğlundan bir mektup gelir umudu ile postanede çalışmaktadır. Her gün gelen ölüm haberlerini evlere dağıtmakta, bunun ağır yükü altında kıvransa da umutla oğlundan haber beklemeye ve gelen kara haberlerı dağıtmaya devam etmektedir. Filmde annenin özel bir ismi yok, adı üstünde, anne, herkes ona anne diye hitap ediyor. Anne, dünyadaki en güzel isim. Amina Hanım da anneyi bütün samimiyeti ve içtenliği ile oynuyor… Onun sayesinde bu film bir kişinin trajik öyküsünün çok ötesine taşınıyor.

   

  ‘Annem çok geniş yelpaze oyuncusu idi’ diyor oyuncunun film yapımcısı olan oğlu Talas. Küçük çocuktan gençlere veya yaşlılara kadar her yaştaki rollere çok kolay adapte olabilirdi’. Oyuncunun kendisi de ‘Önemli olan ruhumun genç olması, ben 100 yaşındaki kadını bile oynayabilirim’ derdi. 1968 yılında Şaken Aimanov’un ‘Takkeli Melek’ filmi vizyona girmiştir. Genç yaşına rağmen oynadığı, orta yaştaki oğlunu evlendirmeye hevesli ve bütün film boyunca oğluna gelin arayan bir anne rolü hayatının rollerinden birisidir. Bu film Amina Hanım’ı ülkenin en iyi sanatçıları arasına taşıdı ve bütün Sovyetler Birliği’nde tanınmasına  da vesile oldu. Amina Hanım sinema kariyerinde birçok filme imza atmasına rağmen özellikle oynadığı anne rolleriyle ünlenmiştir. Kazak anne örneği olmuştur. Anne rolleri Amina Hanım’ın oynadığı en güzel roller olmuştur.

   

  1968 ve 1996 yılları arasında oyuncu 10’un üzerinde filmde başrol oynamıştır. Bunlardan en tanınmışları Şamşiyev’in ‘Issık Göl’ün pembe gelincikleri’,  Nitoçkin’in ‘En güzel gemiler’, Pursurmanov ve Çugunov’un ‘Düşman, 9.oğlundan kork’ gibi filmlerdir. 1991’de Çatayev’in ‘Roza anne’ filmindeki rolüyle ‘Sozvezdiye’ Film Festivali’nde En İyi Yaşlı Rol ödülünü almıştır. 1996 yılından sonra sinema sektöründe çalışmadı; fakat aktif olarak sosyal hayatını sürdürdü; farklı televizyon, basın yayın projelerinde yer aldı. 1999 yılında ‘Vatan’ madalyasına layık görüldü, 2001 yılında ise ‘Tarlan’ (Bağımsız Ulusal Ödül) ödülünü kazandı.

   

  Eşini 45 yaşında kaybeden Amina Hanım bir daha evlenmemiştir. Hayatının sonuna doğru birçok amansız hastalıkla boğuşmasına rağmen her zaman dim dik ayakta kalmayı başarmış; yaşama sevinci ve güleryüzlülüğünü ise ömrü boyunca hiç kaybetmemiştir. 2006 yılı Eylül’ünde hayata veda ettiğinde bile hayat dolu idi.

   

  Air Astana, Mart ayında aldığı Embraer 190 uçağına bu efsane Kazak sanatçının ismini vererek, oyuncunun ismini ölümsüzleştirmiştir. Kazak Halk Sanatçısı Amina Ömirzakova’nın hatırası ve sanatı daha nice yıllar yeni nesillere Air Astana aracılığı ile aktarılmaya devam edecek…”

   

  Hazırlayan: Karlygash Omurbayeva

   

  Karlygash.Omurbayeva@airastana.com

   

   

  Ablyazov üç ülkede yargılanmak üzere Fransa’da tutuklu olarak bekletiliyor

  Kazak mahkemeleri tarafından aranan,  Şekerbank’ın da %34 hissesine sahip olan BTA Bank’ı beş milyar dolandırmaktan suçlu bulunarak hakkında gıyabi tutuklama çıkartılan ve 5 yıldır aranan Muhtar Ablyazov 31 Temmuz tarihinde Fransa’nın Kan(Cannes)  şehri yakınında yakalandı.  Fransa bölge emniyet güçleri tarafından yakalanan Muhtar Ablyazov’un Fransa’da adli makamlara teslim edildiği ve Paris’te mahkemeye çıkacağı belirtildi.

  Bununla birlikte, Ablyazov ile birlikte kız kardeşi Gauhar Ablyazova’nın da aynı evde olduğu ve onun da tutuklandığı ifade edildi. Çeşitli suçlar ile ilgili olarak yargılamak üzere Ablayazov’un iade edilmesini Kazakistan başta olmak üzere Rusya ve Ukrayna da talep etmekte. Kazakistan ve Fransa arasında suçluların iade edilmesine dair  anlaşma olmaması nedeniyle Ablyazov yasal olarak Rusya’ya ya da Ukrayna’ya  iade edilebilir.

  Öte yandan, Rusya ve Fransa arasındaki suçluların iade edilmesi anlaşmasında bazı kısıtlamaların olmasından dolayı Ablyazov’un iade edilmesi  Ukrayna’ya gerçekleştirilebilir.

  Öte yandan, Ablyazov’un eşi Alma Shalabayeva ve kızının  İtalya’da göz altına alınarak sınır dışı edildiği ve  Kazakistan’a  teslim edildiğini daha önce yayımlamıştık.( http://turkkazak.com/site/?p=32508) Kazak muhalefeti ise, Fransız yetkililerinden adil yargılanma sağlanamayacağı gerekçesiyle Ablyazov’u Kazakistan’a iade etmemesini istedi.

  www.azattyq.org internet sitesi ayrıca, Ablyazov’un Rusya’ya ya da Ukrayna’ya iade edilmesinin Kazakistan’a iade edilmesinden farksız olduğunu da vurguladı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Türkkazak.com, Bülten No:76, 31 Temmuz 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -MB Başkanı: Devalüasyon Yok

  -20.000 tengelik banknotlar piyasaya çıkacak

  -Devalüasyon Yok Diyen Marçenko Eleştiriliyor

  -Almatı’da iki yolcu treni çarpıştı

  -Bişkek’te Günde 1,5 Miting Düzenlenmiş

  -Nazarbayev 4 Ağustos’ta İran’a Gidiyor

  -Kazakistan  ürettiği ilk helikopterleri komşularına satacak

  -Kızılorda’da hava sıcaklığı rekor kırdı

   

   

   

   

  Atlas Jet Kazakistan’da Havayolu Şirketi Kurdu

  1 Ekim 2013’den itibaren geçerli olacak düzenlemeyle yabancı şirketlerin Kazakistan’dan charter kaldırmalarına yasak gelmişti. Bu kararın hemen akabinde Atlas Jet’in Kazakistan’da Jet One isimli bir havayolu şirketi kurduğu açıklandı. Atlas Jet eş zamanlı olarak Kırgızıstan’da Kyrgyz Airlines, Kuzey Irak’ta Zagrosjet adlı şirketleri de kurduğu açıklandı. 8 Kasım’da faaliyete geçmesi planlanan havayolu ile ilgili olarak Hürriyet’te yer alan habere göre, Atlasjet’in İcra Kurulu Başkanı Sami Alan, “Kazakistan’daki Jet One havayolumuz ile de başkent Astana ve en büyük şehri Almatı’dan Dubai’ye, Mısır’da Sharm El Sheikh, Tayland’da Rayong’a ve Puket’e, Çin’de Sanya’ya, Sri Lanka’da Colombo’ya seferler düzenlemeyi planlıyoruz.” dedi. Alan, şunları kaydetti:

  “Bu yıl kış tarifesiyle birlikte Kırgızistan’daki havayolumuz Kyrgyz Airlines ile Bişkek – Moskova, Bişkek – İstanbul, Bişkek – Ulan Batur, Bişkek – Beijing, Bişkek – Urumçi ve Oş – Moskova olarak seferlere başlamayı planlıyoruz. İlk etapta bu destinasyonlarla başlanacak; ikinci etapta Bişkek merkezli Seul, Pekin, Rusya gibi önemli destinasyonların da eklenmesi düşünülüyor.”, dedi. Kyrgyz Airlines ve Zagrosjet’in eylül ayında, Jet One’ın ise 8 Kasım’da uçuşlara başlaması planlanıyor.

   

  MB Başkanı: Devalüasyon Yok

  Geçtiğimiz ay rublenin dolar karşısında dalgalanması sonrası Kazak basınında Kazakistan’da devalüasyon olacağına dair yorumlar artınca Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigori Marçenko açıklama yapmak zorunda kaldı. Marçenko yaptığı açıklamada “MB Başkanı olarak bir kez daha,  bazı grupların çıkarlarına hizmet eden ve kasıtlı olarak yayılan tengenin devalüasyona ilişkin söylentilerin doğru olmadığını belirtmek isterim. Geçtiğimiz 4,5 sene boyunca bu tür söylentiler 15 kez daha ortaya atıldı. Küresel enerji fiyatları ve bizim önemli ticari partnerlerimizdeki kur dalgalanması tengenin uluslararı alandaki değerini etkileyen en önemli öğelerdir. Küresel enerji fiyatlarında ham petrolün varilin  100 doların üstünde ve yavaşça artan bir seyir izlemekte. Kazakistan’ın önemli ticari partnerlerinde de dalgalanma değil  istikrar var. Rus rublesindeki dalgalanma yüksek ölçekli değil. Bir ay önce Rus rublesindeki depresyon artık sona erdi ve bunun Kazakistan tengesine etkisi yok. “Dedi. Marçenko geçtiğimiz hafta Nazarbayev ile de bu konu hakkında görüştüklerini açıkladı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  20.000 tengelik banknotlar piyasaya çıkacak

  Kazakistan Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre, Kazakistan ulusal  para birimi tengenin kullanımının 20. yıl dönümü nedeniyle hatıra 20 bin tengelik banknotlar basılacak. 26 Nisan 2013 tarihinde Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla  basılacak 20 bin tengelik banknotlar ülkenin en büyük  banknotu olacak.

  15 Kasım 1993 tarihinde ilk defa  kullanılmaya başlanan Kazakistan ulusal  para birimi tengenin en yüksek değerli banknotu 10 bin tenge değerinde. Kazakistan’da tedavülde olan ve Kazakistan’ın bağımsızlığının 20. yıldönümü için özel olarak basılan hatıra 10 bin tengelik banknotlar, Uluslararası Banknot Cemiyeti’nin (IBNS – International Bank Note Society) düzenlediği yarışma sonucunda dünyada “2011 Yılının Banknotu” olarak seçilmişti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Devalüasyon Yok Diyen Marçenko Eleştiriliyor

  Rublenin dolar karşısında dalgalanması sonrası Kazak basınında Kazakistan’da devalüasyon olacağına dair söylentileri yalanlamak üzere önce Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigori Marçenko ve ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev açıklama yaptı.  Ülkede devalüasyon beklentisinin olmadığını söyleyen Marçenko ise, ülkedeki ekonomistler tarafından eleştirildi.Finansal sektörde iyi tanınan ekonomi uzmanı Aydan Karibjanov  Merkez Bankası Başkanı’yla aynı fikirde değil.

  Zakon.kz haber sitesi, tengenin devalüasyonuna ilişkin Marçenko’nun konuşmasını değerlendiren Karibjanov’un Facebook sosyal paylaşım sitesindeki kendine ait sayfasında yazdıklarını yayımladı.

  Karibjanov,  Marçenko bir konuşma yaptı ve şöyle dedi: ‘ Petrol fiyatları yüksek. Bu nedenle devalüasyon için herhangi bir önkoşul yok. Rublenin değeri düşüyor, fakat 2008 yılındaki gibi  hızlı değil.  Marçenko ile görüşen Nazarbayev de  buna benzer konuştu.

  Kendi fikrimi açıklamak istiyorum. Merkez Bankası’nın rezervleri azalmakta. Bu da Merkez Bankası’nın  ‘piyasaya karşı durduğunu’ gösteriyor. Bu durum Merkez Bankası’nın halihazırdaki kuru desteklemek için döviz harcadığını gösteriyor.

  Ruble  düşmekte. Uzmanlar bunu görüyor ve devalüasyon gerçekleştiğini kaydediyor. Şimdi sadece ne kadar hızlı ve ne kadar derin gerçekleşecek sorusu soruluyor. Suni olarak kurun desteklenmesi iyi de, fakat sonra  devalüasyon yine de keskin ve acı bir şekilde gerçekleştirilecek.

  Merkez Bankası şimdi değil daha önce izlediği yolu tutmalıydı. Sürece yumuşak ve tutarlı bir şekil vermeli. Şimdi ise her şey  Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’na bağlı. Rublenin düşüş dönemi başladığında ‘Merkez Bankacımız’ ortadan kayboldu. Kayboldu! Şimdi ise ortaya çıktı. ,dedi. Karibjanov ayrıca, Marçenko’nun konuşması esnasında  devalüasyon da dahil bir çok soruya somut bir cevap veremediğini de söyledi.

  Karibjanov, Ekonomi için böyle bir durum oldukça tehlikeli. Bu bir kriz, fakat bu sefer  ‘el yapımı’. Dünyada ne petrol fiyatlarının düşmesi, ne de kriz var. Son derece kaynar duruma getirilen bir olay var ortada bence, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Almatı’da iki yolcu treni çarpıştı

  Almatı şehrinde meydana gelen tren kazası büyük faciaya dönüştü. İki yolcu trenin çarpışması tren seferlerinin aksaması ve yolcular arasında paniğe neden oldu.  28 Temmuz 2013 tarihinde yerel saatle 18.05’te şehrin neredeyse göbeğinde bulunan  Almatı-2 garında bir lokomotifin manevra sırasında Almatı-Novosibirsk istikametine gitmeye hazırlanan yolcu trenine çarpması sonucu 55 kişi yaralandı. Meydana gelen  tren kazası esnasında 5 kişinin ağır yaralanıp hastaneye kaldırıldığı  diğerlerinin ise ayakta tedavi gördüğü bildirildi.

  Hastaneye kaldırılan 5 kişi arasında  bir  yolcunun  ve dört görevlinin bulunduğu açıklandı.

   Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre,

  Olay üzerine Kazakistan Semirechye Savcılığı  tarafından  başlatılan soruşturma ve incelemeler sonucunda Almatı-Nobosibirsk ve Almatı Petropavlovsk seferli   yolcu trenlerin çarpışmasının tren trafik kontrolörü  görevlisi (dispeçer) tarafından verilen yanlış komutdan kaynaklandığı tespit edildi.

   

  Bişkek’te Günde 1,5 Miting Düzenlenmiş

  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bu yılın ilk altı ayında çeşitli insan grupları, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin liderleri ve diğer kamu oluşumları tarafından 288 miting düzenlendiği Ulusal Haber Ajansı Kabar tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre, 288 mitingden 194’ü siyasi nitelikte, 94’ü sosyo-ekonomik ve gündelik sorunlara ilişkin denildi.  180 günde 288 miting düzenlenmiş olması, günlük ortalama gösteri sayısının 1,5’a tekabül ettiğini göstermekte.

   Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Nazarbayev 4 Ağustos’ta İran’a Gidiyor

  Nazarbayev’in  İran’ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin görevi eski cumhurbaşkanı  Mahmud Ahmedinejad’dan alarak resmen görevine başlaması dolayısıyla 4 Ağustos’ta düzenlenecek resmi törene  katılacağı açıklandı. Konuyla ilgili bilgi veren Kazakistan Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü Altay Abibulayev, Nazarbayev’in ayrıca Tahran’da Hasan Ruhani ile  Hazar Denizi statüsü konulu ikili görüşme de yapacağını belirtti.

  Törene ABD ve İsrail dışında tüm dünya ülkelerinin liderlerinin davet edildiği biliniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan  ürettiği ilk helikopterleri komşularına satacak

  Kazakistan, Eurocopter Kazakhstan Engineering şirketi tarafından üretilecek  ЕС645Т2 tipi askeri uçakların ilk müşterileri Moğolistan ve Rusya olacak.  ЕС645Т2 tipi askeri uçağının tanıtımı esnasında basın açıklaması yapan Eurocopter Kazakhstan Engineering şirketinin müdürü Karıbay Ableozv, Moğolistan ve Rusya’nın savunma bakanlığından  bu uçaklarımız için siparişler var. Uçaklar ülkemizde üretilecek. İlk uçağının üretimi  2014 yılında tamamlanacak. Uçaklar, Rusya ve Moğolistan başta olmak üzere Azerbaycan ve diğer ülkelere de satılacak, dedi.  Eurocopter Kazakhstan Engineering şirketinin verilere göre, uzun uçuş süresi, güç ve kargo kapasitesi yüksek olan ЕС645Т2 tipi askeri uçaklar özellikle dağlık ve sıcak iklimde  uçuşları gerçekleştirmek üzere  tasarlanmış. Hatırlanacağı üzere, Eurocopter Kazakhstan Engineering şirketi 2010 yılında Kazakistan ve Fransa cumhurbaşkanlarının anlaşması üzerine  kurulmuştu. Şirketin yıllık üretim kapasitesi 12 uçak olup Astana Uluslararası Havalimanı’nı yakınında faaliyet göstermekte.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kızılorda’da hava sıcaklığı rekor kırdı

  Kazakistan’ın Kızılorda   şehrinde hava sıcaklığı Temmuz ayının son haftasında rekor seviyeye ulaştı. Ülke genelinde kısa süre öncesine kadar  havan zaman zaman yağmurlu ve parçalı bulutlu idi. Ülkede sıcaklığın kademeli olarak artması beklenirken Kızılorda’da hava sıcaklığı gündüz 46 dereceye çıktı.

  Gölgede 46 dereceyi gösteren termometreler şehir yetkililerini de harekete geçirdi. Acil durum rejiminde çalışan  ambulans servisi, şehir sakinlerinin tansiyon  ve kalp rahatsızlıklarının çok artmasından şikayet ettiği bildirildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:75, 24 Temmuz 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Charterlara Uçuş Yasağı Ertelendi; Fakat Sorunlar Çözülmedi

  -Ablyazov Olayı İtalya İle Diplomatik Krize Doğru

  -En Pahalı Daireler Almatı’da, En Pahalı Müstakil Evler Astana’da, En Pahalı Arsalar Aktau’da

  -2013’te Kazakların % 44’ü rüşvet vermek zorunda kalmış

  -Türkiye-Kazakistan Uçuşları Pahalanıyor mu?

  -“Türkiye Gümrük Birliği’ne girebilir”

  -Air Astana İlk Altı Ayda 1.7 Milyon Yolcu Taşıdı

  -Kazakistan En Çok Gelini Rusya’ya Veriyor.

  -Türkiye’den Kazakistan’a kaçak mal getiren 12 tıra el kondu

  -“Türk Tarafından Ültimatom Yok”

  -auto.kz domaini  93 bin dolara  satıldı!

  -Orta Asya’nın En Zengini Kazakistan

  - Kazakistan’da ilk 6 ayda GSYİH %5.1 oranında büyüdü

  - Boston Olaylarındaki Kazak öğrencilerin davasında gizlilik ve erteleme kararı

   

   

   

   

   

  Charterlara Uçuş Yasağı Ertelendi; Fakat Sorunlar Çözülmedi

  Sky Air’in iflas etmesi sonrası Antalya’da mahsur kalan ve ardından

  Kazakistan devletinin finansmanı ile Almatı’ya dönebilen 1.018 Kazak yolcu olayının ardından Türk turizmini etkileyebilecek “yabancı ülke menşeili charter uçuşlarına yasak” Kazak devletince kondu. Bu durum haliyle öncelikle  Kazakistan’ın her sene 400.000 turist gönderdiği Türkiye ve Kazakistan’da yaşayan binlerce Türk vatandaşını etkiliyor. Bu hafta sonu başlaması gereken uçuş yasağının 1 Ekim tarihine kadar erteleneceği açıklandı. Buna gerekçe olarak da turizm sezonu sonuna kadar Türkiye’ye gidecek charter seferlerinde yaklaşık 80.000 adet koltuğun önceden satılmış olması. Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanlığı’na ait olan facebook sayfasında konuya ilişkin şöyle bir açıklama yapıldı:  21 Temmuz 2013 tarihinden itibaren uygulanması planlanan charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanması  1 Ekim 2013 tarihine kadar ertelenebilir.

  Açıklamada ayrıca, charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanmasını öngören  uygulanma tur operatörleri ve  Türkiye turları satın alan turistleri arasında büyük tepkilere neden oldu. Bu nedenle Kazakistan Turizm Derneği(KTA) ve Kazak Sivil Havacılık Komitesi tarafından Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanlığı başkanlığında  bir dizi görüşme yapıldı ve charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanmasının ertelenmesine karar verildi.

  Kazak basınına göre önümüzdeki günlerde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik bu konuyu görüşmek üzere Astana’ya gelecek. Ayrıca bugün Türkiye’den Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin de Kazakistan’a gelmesi bekleniyor.  Konuya ilişkin tengrinews’e konuşan Kazak Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Serik Mukhtubayev Türkiye’deki muhataplarına Sky Air’in iflası sonrası ortada kalan yolcular ve bu durumun nasıl çözüleceğine dair müracaatda bulunduklarını; fakat bu zamana kadar karşı taraftan herhangi bir cevap gelmediğini söyleyerek, uçuş yasağının arkasında bu olayın yattığını ima etti.

  Vremya Gazetesi: ‘Türkiye merkezli havayolları Kazak turistlerin tatil sezonunun bozacağını tehdit etti’

  Vremya Gazetesi ise olayı yukarıdaki başlıktaki gibi duyurdu. Gazete’de,  Türkiye merkezli havayolları, ülkemizde kısa süre önce yürürlüğe gireceği açıklanan yabancı şirketlere charter yasağına yanıt olarak Kazak meslektaşlarını tehdit  etti, diye yazdı.

  Vremya Gazetesi Muhabiri Viktor Burdin bir tur operatörü müdürü (haberde şirket adı ile ilgili bilgi verilmemekte) Saltanat Omarova ile  röportaj yaptı.

  Saltanat Omarova, Türkiye merkezli bir hava yolu temsilcisiyle konuştum. Onlar bizim hava taşıyıcılarımıza  sorun yaratmaya  ve tüm turizm sezonunu bozmaya hazırlanıyorlar. Birkaç gün içinde bu durumun netleşmesi bekleniyor. Bunu Türk partnerlerimize ve otellerine anlatmaya çalışıyoruz. Bu doğru değil, çünkü turistler mağdur kalır.

  Maalesef,  bu problemi çözmek yerine onlar savaş istiyor. Bu sorunu savaşarak çözemeyiz, dedi

  Öte yandan Vremya Gazetesi, dört yıl önce Arap Birleşik devletleri merkezli Fly Dubai Havayolu’nun Kazakistan’da  yaşadığı zorlukları da hatırlattı. Haberde dört yıl önce düşük bütçeli Fly Dubai Havayolu Dubai-Almatı uçuşlarını başlatmak için Kazakistan yetkililerine başvurdu.  Kazak yetkilileri ise,  Fly Dubai Havayolu’nun ucuz uçak biletleriyle Air Astana’nın yolcularının bir kısmını kendine çekeceğinden çekinip  bu hava yolunun yolunu kesti, denildi. Buna cevap olarak Dubai’li yetkililer Kazakistan Ulusal Havayolu Air Astana’nın  Dubai’ye inişlerini yasakladı. Halihazırda da Air Astana yolcularını sadece Abu Dabi’ye ulaştırabiliyor, denildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Ablyazov Olayı İtalya İle Diplomatik Krize Doğru

  Kazak mahkemeleri tarafından Şekerbank’ın da %34 hissesine sahip olan BTA Bank’ı beş milyar dolandırmaktan suçlu bulunarak hakkında gıyabi tutuklama çıkartılan ve 5 yıldır aranan Muhtar Ablyazov’un eşi Alma Shalabayeva ve kızının  İtalya’da göz altına alınarak sınır dışı edilmesi, sınırdışının ardından İtalyan hükümetinin Ablyazov’lara sahip çıkması hem İtalya’da hem de Kazakistan’da krize dönüşecek gibi görünüyor. Gazete manşetlerinden düşmeyen olay İtalya İçişleri Bakanı Emma Bonino’nun, Kazakistan’ın Roma Büyükelçisi’ni yanına çağırmasıyla devam ediyor. İtalya İçişleri Bakanı Emma Bonino, Kazakistan’ın Roma Büyükelçiliği’ne olayla ilgili  büyük şaşkınlığı ve hoşnutsuzluğunu ifade etti. Kazakistan’ın Roma Büyükelçisinin halihazırda Roma’da bulunmaması nedeniyle İtalya İçişleri Bakanı Emma Bonino, Kazakistan’ın Roma Büyükelçiliği Temsilcisi Janibek İmaliyev ile görüştü.

  Kazak diplomatlarının ‘böyle hassas bir konuda’ İtalyan yetkililerine başvurmamasına şaşırdığını söyleyen  Bonino, olaya  16 yaşını doldurmamış bir çocuğunun karışması durumunun, insan hakları açısından daha da ciddi olduğuna vurguladı.

  Hatırlanacağı üzere, Kazak işadamı Muhtar Ablyazov’un eşi Alma Shalabayeva ve kızı, Kazak yetkililerin İtalyan güvenlik güçlerine verdiği bilgi doğrultusunda 28 Mayıs’ta gece yarısı Roma yakınlarındaki Casal Polacco’daki eve yapılan bir operasyonla gözaltına alınmıştı. 29 Mayıs’ta yürütülen yargı süreci sonunda Shalabayeva’nın İtalya’ya Orta Afrika Cumhuriyeti’ne ait sahte pasaportla ülkeye giriş yaptığı belirtilerek hakkında sınırdışı kararı alınmış ve 31 Mayıs’ta kızıyla birlikte özel uçakla Kazakistan’a gönderildiği ortaya çıkmıştı.

  Bu olayda sorumluluğu olduğu ifade edilen İtalyan bakanlık müsteşarı Giuseppe Procaccini  istifa etmişti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  En Pahalı Daireler Almatı’da, En Pahalı Müstakil Evler Astana’da, En Pahalı Arsalar Aktau’da

  ©Kazakistan’da gayrimenkul fiyatları  en yüksek  ve en düşük şehirler açıklandı.

  Pahalılığı açısından daima önde gelen  Almatı, Astana ve  Aktau şehirlerdeki hayat standartları, ev kiraları, sağlık ve gıda harcamaları, ulaşım, giyim ve sosyal aktiviteler de en pahalılar arasında. Ülkenin  büyük şehirlerinde gayrimenkul fiyatları diğer şehirlerle kıyaslanınca oldukça büyük fark gözlemlenmekte. Yıllarca Kazakistan’ın  en pahalı şehri  unvanını taşıyan  Almatı’yı  geride bırakan Astana artık ev kiralama ve konut satış fiyatlarında  da   kültür başkentiyle yarışır hale geldi. 

  Kazakistan merkezli emlak ofisi KazRielt’in yaptığı incelemelere göre,  en pahalı daireler Almatı’da, en pahalı müstakil evler Astana’da ve en pahalı arsalar Aktau’da satılmakta. KazRielt’in araştırmasına göre, 2013 Mayıs ayı itibarıyla  ülkenin en pahalı  daireler Almatı’da satılmakta. Bir metre kare için verilen  ortalama satış fiyatı 1.941 dolar olarak belirlendi. En ucuz  şehir ise, Karaganda Eyaleti’nde bulunan Temirtau şehri olduğu açıklandı. Bir metre kare için  verilen ortalama satış fiyatı 567 dolar olarak hesaplandı. Astana’da  ise, en pahalı  müstakil evler satılmakta. Astana’da en müstakil evlerin ortalama fiyatının 352 bin dolar olduğu belirtildi.

  Öte yandan, ülkenin en ucuz ortalama müstakil ev  fiyatları 78.756 dolar ile Taraz’da satılmakta. En pahalı arsalar Aktau’da olup bir 100 metre kare için  verilen ortalama fiyatı 12.539 dolar. En ucuz arsalar ise, Ust-Kamenogorsk şehrinde satılmakta. Burada 100 metre kare için  verilen ortalama fiyat 1.468 dolar olarak belirlendi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  2013’te Kazakların % 44’ü rüşvet vermek zorunda kalmış

  Dünyada yolsuzluk yapılan ülkelerin sıralamasına ilişkin her yıl raporlar yayınlayan Transparency International’ın verilerine göre, 2013 yılında dünya nüfusunun %27’si rüşvet vermek zorunda kalmış durumda. Transparency International tarafından 107 ülkede 114 bin kişinin katıldığı bir anket düzenlendi. Ankete katılanlara “Rüşvet verdiniz mi? “, sorusu soruldu. Ankete katılanların %27’si bu yıl içinde rüşvet verdiklerini ve en çok rüşvet verilen yerlerin ise polis ve mahkemeler olduğunu belirtti.  Kazakistan’da da söz konusu anketin benzeri de yapıldı.

  Rusya merkezli ROMİR Araştırma Şirketi tarafından kamuoyu araştırmaları çerçevesinde telefon aracıyla yapılan  ankete göre, 2013 yılında Kazakistanlıların % 44’ü rüşvet vermek zorunda kaldıklarını belirttiler.

  Ankete 1.000 Kazakistan vatandaşı katıldı. Ankete katılanların %44’ü  devlet hizmeti almak için rüşvet verdiği söyledi. Rüşvetin en çok verildiği kurumlar ise kolluk kuvvetleri(polis, asker), mahkeme, eğitim ve sağlık kuruluşları oldu.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Türkiye-Kazakistan Uçuşları Pahalanıyor mu?

  Dün yayınladığımız haberde(http://turkkazak.com/site/?p=32419) Kazakistan Turizm Derneği(KTA)’nin Kazak Sivil Havacılık Komitesi toplantısında dile getirdiği “Kazak vatandaşlarının mağdur edilmesinden dolayı yabancı şirketlere charter uçuş izni verilmesini yasaklanmasını” istediğini yazmıştık. KTA’nın talebi Kazakistan Ulaştırma ve Enformasyon  Bakanlığı tarafından da uygun bulundu ve 21 Temmuz’dan itibaren yabancı şirketlerin Kazakistan çıkışlı charter uçuşu yapamayacakları açıklandı. Ulaştırma ve Enformasyon  Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanması  21 Temmuz 2013 tarihinden itibaren uygulanacak, denildi.

  Bu önlemin, Kazakistan vatandaşlarının haklarını korumak ve havacılık hizmetinin kalitesinin artırılması amacıyla alındığı  belirtilen açıklamada ayrıca, Kazakistan’dan kalkan charter uçaklarının düzenleyici şirketlerin, tur operatörleri ile doğrudan hizmet verme sözleşmeleri imzalayıp uçuşların gecikmeleri ve  iptallerinden sorumlu olmadığına da vurgu yapıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Sivil Havacılık Komitesi Başkanı Beken Seydahmetov, Kazakistan’dan kalkan charter uçaklarının düzenleyici şirketlerine  uçuş gerçekleştirilmesi izinleri sadece 21 Temmuz’a kadar verilecek. Fakat  charter uçuşlarını düzenli uçuşlar haline getiren şirketler faaliyetlerine  devam edebilecek, dedi.

  Peki Bu Durum Bilet Fiyatlarına Nasıl Yansır?

  Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz Kazakistan’da yerleşik en büyük Türk turizm firmalarından Daphne Taravel International ve IATI Kazakistan Genel Müdürü Mete Şarlak; “Bu durum tabii ki bilet fiyatlarının artmasına yol açar. Daha önce Almatı-Antalya uçuşları zaman zaman 100-150 dolara kadar bulunabiliyordu; artık bu fiyatların bir daha görülmesi şimdilik pek mümkün görünmüyor. Ama Kazakistan Cumhuriyeti’nin almış olduğu kararda da haklılık payı var. Geçtiğimiz ay tam 1.018 Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşı iflas eden Türk şirketi yüzünden Antalya’da günlerce mahsur kaldı ve Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tüm masraflarını kendileri karşılayıp uçak kiralayarak bu yolcuları Kazakistan’a geri getirdi. Bu olay bardağı taşıran damla oldu ve Kazakistan devleti haklı olarak bu tür olayların önüne geçmek ve muhataplarının Kazakistan yasalarına ve hukuğuna tabi şirket ve kişiler olmasını istemektedir.

  Ayrıca, charterların yabancı firmalara yasaklanması bence Türkiye’ye gidecek yolcu sayısını da düşürecektir. Kazakistan’da en çok charter uçuşları düzenleyen firmalar Türk firmaları idi ve bu durum da uçağı hazır olan yolculara kolay ve ucuz destinasyon sağlıyordu. Artık bu çok önemli destekten Türk turizmi mahrum olacak. Haricen şöyle de bir olasılık bulunmaktadır. Havacılık kurallarına göre Türkiye de mütekabiliyet ilkesine göre Kazakistan menşeili firmalara uçuşları yasaklayabilir. Bu durumda ne olabilir? Bu durumda hiçbir Kazakistan uyruklu uçak Antalya ve diğer yerlere inemez, o zaman da kaos doğabilir” dedi.

   

  “Türkiye Gümrük Birliği’ne girebilir”

  Kazakistan’ın başkenti Astana’da “Dünya ekonomisinin ve Gümrük Birliği ülkelerinin gelişimi” konulu konuşma yapan Rusyalı ekonomist Mihail Hazin, “Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomi Topluluğu genişlemeli. Böyle güçlü bir ilerleme açısından, görüşüme göre, Türkiye’nin birliğe katılması gerek.” dedi. Hazin, Rusya, Kazakistan ve Belarus’un kurduğu Gümrük Birliği’nin Türkiye’nin katılımıyla genişleyebileceğini söyledi. Öte yandan Rus ekonomist, Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomi Topluluğu gibi bütünleşme birliklerinin kurulmasının, dünya iş bölümü sisteminin dağılması kapsamında doğal bir süreç olduğunu kaydetti. Halihazırda Gümrük Birliği ülkelerin, yatırım süreçleri, varlıkların azalması ve petrol ihracatının düşüşü konularını ayrıntılara kadar incelemesi gerektiğini belirten Hazin, tek para birimi konusunu konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

  Kaynak: www.turkish.ruvr.ru

   

   

   

  Kazakistan En Çok Gelini Rusya’ya Veriyor.

  Kazakistan’da yabancılarla evlilikler son yıllarda oldukça artmakta. Türkiye’nin de başta yer aldığı yabancı evliliklerinde istatistiklere bakıldığında Kazakistan’dan en çok Rusya’ya gelin gidiyor.  Son dört yıl içinde  kıyılan nikahlarının 12 bini Rusya vatandaşlarıyla gerçekleşti.  Kazak meslektaşlarıyla görüşen Rusya Başkanlık Konseyi Çocuk Hakları Yetkilisi Pavel Astakhov konuyla ilgili şöyle konuştu, Son dört yıl içinde  kıyılan nikahlarının 12 bininin Rusya vatandaşlarıyla gerçekleşti. Hesaplarımıza göre bu evliliklerden yaklaşık 20.000 çocuk oldu, dedi.

  Bununla birlikte, evlilik yapmak amacıyla Kazakistan’dan Rusya’ya gidenlerin çoğunluğunu bayanların oluşturduğu da ortaya çıktı.

  Kazakistan Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Rusya’ya gelin giden Kazak vatandaşlarının  büyük bir kısmı Almatı şehri, Karaganda, Akmola ve Pavlodar  eyaletlerinin sakinleri. Öte yandan, 2012 yılı İstatistik  kurumu’nun verilerine göre Kazakistan’a en çok Rusya ve Avrupa ülkelerinden damat geliyor. Rus ve Avrupalı damatları ABD ve Türkiye’den gelen damatlar  izliyor. Yabancı damat sıralaması yapılırsa Rusya 1., Avrupa ülkeleri 2., ABD 3. ve Türkiye 4. sırada bulunmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Air Astana İlk Altı Ayda 1.7 Milyon Yolcu Taşıdı

  2013’ün ilk yarısında Air Astana geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısını %11 arttırarak 1.7 milyon yolcuya ulaştı. Air Astana tarafından yapılan açıklamaya göre bayrak taşıyıcı şirket ilk altı ayda gelirlerini %12 oranında arttırarak 442 milyon dolara çıkarırken, 11.9 milyon net kar elde ederek karlılık oranını geçen senenin aynı dönemine göre %143 oranında arttı. Aynı dönemde koltuk kapasite ise %13 genişledi. Air Astana Başkanı Peter Foster “hem yakıt hem de yakıt dışı giderleri azaltmamız karlılığımızı arttırdı. Yılın ilk  yarısı bizim için düşük sezon, bu dönemde yakıt tasarrufu ile büyümeye önemli ölçüde katkı sağlayan olay Türk Hava Yolları ile İstanbul güzergahında varmış olduğumuz Code Share anlaşması ve yeni açılan Kiev rotası oldu.” dedi. Air Astana bu sene içinde Almatı’dan Vietnam’ın başkenti Ho Chi Minh, Kiev, Kostanay; Astana’dan Kiev, Orenburg, Bişkek ve Atırau’dan Moskova’ya yeni seferler düzenlemeye başladı.

  www.airastana.com

   

  Türkiye’den Kazakistan’a kaçak mal getiren 12 tıra el kondu

  Kazakistan Gümrük Yetkilileri Türkiye’den gelen ve kaçak yolla mal getirmeye çalıştığı iddia edilen 12 tıra el koydu.  Kazakistan merkezli bir şirket (haberde şirketin ismi verilmemekte)  için mal getiren ve Almatı şehrine doğru ilerleyen 12 tırın evrak kontrolünden geçirilirken evrak uyuşmazlığı tespit edildi. Araçların denetimi  yapıldı ve araçlarda bulunan malların ağırlığı beyan edilmiş resmi evraklardaki rakamlardan oldukça fazla olduğu ortaya çıktı.  Gümrük Yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre, araçlarda toplam 279 milyon tenge  tutarında  mal bulunuyordu. Evraklarında ise, araçlarda sadece 133 milyon tenge tutarında beyan edilmiş malın bulunduğu gösterilmişti.  Kazakistan Gümrük Yetkilileri, devlet bütçesinin  kaçak yolla  90 milyon tenge tutarında zarara uğratılmaya çalışıldığını açıkladı. Olay üzerine  yapılan incelemele sonucunda kaçak yolla ülkeye mal sokan şirketin bir çalışana dava açıldığı belirtildi. Bu olay bu sene Türkiye’den Kazakistan’a kaçak yolla mal getirdiği tespit edilen 2. vaka oldu.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  “Türk Tarafından Ültimatom Yok”

  Kazakistan’da 1 Ekim 2013’de yürürlüğe girmesi karara bağlanan charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanması ve bu yasak kararının da Kazakistan’da en çok charter uçuşları gerçekleştiren Türk kökenli şirketleri ve Türkiye’ye gidecek turist sayını etkileyecek olması, Türk sivil havacılık yetkilileri ile Kazak tarafı arasındaki ilişkileri de gerginleştirmiş görünüyor. Kazak basınında çıkan “Türk charter şirketleri ültimatom verdi” başlıklı haberlere cevap olarak, Kazakistan Turizm Birliği (KTA) Başkanı Raşida Şaykenova, Türkiye’nin, charter uçuşları gerçekleştirilmesinin yabancı şirketlere yasaklanmasından dolayı Kazakistan’a ültimatom vermeyeceğini belirtti.

  Basına demeç veren Şaykenova, kısa süre önce Astana’da Türk yetkililerin katılımıyla Charter Uçuşları Gerçekleştirilmesinin Yabancı Şirketlere Yasaklanması konulu bir toplantının düzenlendiğini hatırlattı.

  Türk tarafının ültimatom vermesi için herhangi bir sebebinin olmadığını söyleyen Şaykenova, Bu uluslararası bir anlaşma  ve  ültimatomla  sorunlar çözülmüyor. Yönetim temsilcilerinin diyalog kurması ve sonunda karşılıklı çıkarları gözeten kararların alınmasının gerekliliği açık, dedi.  Konuşmanın devamında Şaykenova, Türkiye ve Kazakistan  yetkililerinin iştirak ettiği  toplantı iş diyalogu şeklinde yapıldı.  Türk tarafı  kendi isteklerini ifade etti. Bize dikte etme hakları yok.

  Türk tarafının bu işe nasıl baktığı bizi ilgilendirmiyor. Sky Airlines ile yaşanan durum ortaya çıktığında devletimiz turistlerin ülkeye dönmesini sağlamak zorunda kaldı.

  Türkiye herhangi bir şey yapmadı. Türkiye Havacılık Komitesi Başkan Yardımcısı (haberde isim verilmemekte) Sky Airlines’in lisansının alındığını söyledi.  Bu konu ile ilgili tüm davaları ise Türkiye’de  açtırmamız  gerekiyor.  Bu güne kadar Türkiye’den, halihazırda farklı çalışma lisanslarıyla çalışan ve Sky Airlines olayıyla doğrudan bağlantılı olarak bizim rezervasyonlarımızı iptal eden Qualitum Tours’un faaliyetlerini durdurması için neler yapıldığına dair net bir  açıklama dahi alamadık,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  auto.kz  93 bin dolara  satıldı!

  Kazakistan’da internet kullanımı yaygınlaştıkça kz uzantılı domain sayısı da paralel olarak azalıyor.  Tüm dünyada akılda kalıcı domainler her zaman dudak uçuklatacak fiyatlara ulaşıyorken, Kazakistan’da en çok talep edilen domainlere verilen ücret 10 bin doları geçmemekte idi. Geçtiğimiz günlerde bu alanda bir rekor kırıldı. Auto.kz (otomobil.com gibi) domaini tam 93.000 dolara alıcı buldu. Forbes.kz’nin haberine göre, Bu yıl ülkede satılan en pahalı domain olma unvanını 93 bin dolarlık satış rakamı ile elde eden auto.kz gerçekleştirmiş oldu. Auto.kz domaini  Arenda.kz şirketi tarafından satın alındı. Araç kiralama ile uğraşan Arenda.kz Şirketi  Müdürü Marat Azarov, domain ücretinin makul olduğunu ve karşılığını vereceğini düşündüğünü söyledi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

   

  Orta Asya’nın En Zengini Kazakistan

  Dünya Bankası’nın hazırladığı rapora göre 2013 yılında kişi başına milli gelir büyüklüğüne göre Orta Asya’nın en zengin ülkesi konumunda. Dünya Bankası’na göre Kazakistan’da kişi başına düne gelir 9.730 dolar/yıl. Orta Asya’da Kazakistan’ı Türkmenistan takip etmekte. Türkmenistan’da kişi başına milli

  gelir 5.550 $, Özbekistan’da 1.650 $, Kırgızistan’da 990 $, Tacikistan’da ise

  860 dolar olarak açıklandı.  Dünya Bankası’nın verilerine göre dünyada en çok GSMH yaratan ülke ise ABD. ABD’yi sırasıyla Çin, Japonya, Almanya ve Fransa takip ediyor.

  Dünyanın en fakir ülkesi ise yıllık kişi başı 220 dolar gelir ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti.

  Kaynak: Katiad’ın  109 nolu bülteninden türkkazak.com tarafından derlenmiştir.

   

  Boston Olaylarındaki Kazak öğrencilerin davasında gizlilik ve erteleme kararı

  ABD’de okuyan geçtiğimiz mayıs ayında Boston’daki olaya karıştığı iddia edilen Dias Kadirbayev ve Azamat Tazhayakov adlı Kazak öğrenciler ABD’de gözaltına alındıktan sonra  soruşturma ve incelemeler başlatılmış ve gençlerin tutukluluğu halen devam etmekte. Temmuz başında yapılması beklenen ilk duruşma, KTK Kanalı’nın haberine göre Ağustos ayına ertelendi ve dava kamuoyundan gizli tutulacak.

  Konuyla ilgili  açıklama yapan tutuklu olan öğrencilerinden birinin  babası Amir İsmagulov, Amerikan Savcılarının isteği üzerine davanın görülmesinin Ağustos ayına ertelendiğini ve kamuoyundan gizli tutulacağını söyledi.

  ABD’li yetkililer tarafından Kazak öğrenciler bombalamaya karışmakla suçlanmıyorlar. Savcı, Kazak öğrencileri bombalama olayı sonrası Tsarnayev’in(iddialara göre Boston bombacısı) yurttaki eşyalarını kaldırarak soruşturmayı engellemekle suçluyor. Avukat, bu suçtan dolayı Kazak öğrencilerin 5 ila 8 yıl arası hüküm giyebileceğini ve yaklaşık 250.000 dolar da kefalet ödemek zorunda kalacaklarını açıkladı. Bu konu ile ilgili daha önce yayınladığımız haberler için: http://turkkazak.com/site/?p=31062  ; http://turkkazak.com/site/?p=30969 ; http://turkkazak.com/site/?p=30923

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan’da ilk 6 ayda GSYİH %5.1 oranında büyüdü

  Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov, bu yılın ilk yarısında Kazakistan’ın GSYİH’nın %5.1 oranında büyüdüğünü açıkladı.  Kazakistan Parlamentosu oturumunun açılışında  bilgi veren Ahmatov, Bu yılın ilk beş ayında  GSYİH %5 oranında büyümüştü. İlk altı aylık sonuçlara baktığımızda ise gayri safi yurtiçi hasıla %5.1 büyürken sanayi hacmi endeksi % 1.8 oranında arttı.  Oldukça  olumlu bir şekilde sabit varlık yatırımları (%8 oranında) da artmakta.  2013 yılının ilk altı ayında enflasyon oranı %2.7 olarak kaydedildi, dedi. Ülkedeki madencilik ve imalat sektörünün zor bir dönem yaşadığını belirten Bakan, Madencilik ve petrol ve doğalgaz sektörü oldukça kötü bir dönemden geçmekte. Daha öne belirlenmiş petrol ve doğalgaz üretimi tempolarının da  gerisindeyiz, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:74, 11 Temmuz 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -İşadamları En Çok Sürekli Yapılan Denetimlerden Şikayetçi!

  -Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı  Değişti

  -Putin’den  Nazarbayev’e Yaş Günü Ziyareti

  -Nazarbayev: İktidarı barış içinde devredeceğim

  -Kazakistan ilk 6 ayda GSYİH %5.1 oranında büyüdü

  -Araçta Cep Telefonu İle Konuşan Sürücünün Ehliyetine El Konulacak!

  -Kazak Devlet Radyosu’nun Bu Haftaki Konuğu IATI Kazakistan Genel Müdürü

  -Kırgızistan’dan Nato’ya Geçiş İzni

   

  İşadamları En Çok Sürekli Yapılan Denetimlerden Şikayetçi!

  Kazakistan Siyasi Çözümler Enstitüsü, ülkede faaliyet gösteren işadamlarının en çok şikayet ettiği konuların başında  vergi ve devlet kurumları tarafından sürekli yapılan denetimlerin olduğunu açıkladı. Enstitü yetkilileri tarafından gerçekleştirilen araştırma esnasında  birçok sektörde oldukça kapsamlı incelemeler yapıldı. Araştırma çalışmaları esnasında Kazakistan’da farklı alanda iş yapan işadamları ankete katıldı ve  verilen sorulara dayanarak varılan sonuçlar şöyle;

  -Ülkede geçerli olan vergiler iş geliştirmeyi teşvik etmemekte.

  -İşadamları tarafından sürekli  ve aniden değişmekte olan ceza tutarları orantısız ihlaller olarak kabul edilmekte.

  -Vergi Daireleri: Vergi konusunda bilgilendirme  çalışmalarında eksiklik mevcut, muhasebe sistemi çok karmaşık, yüksek KDV oranları ve vergi yükü katsayısı, şirketlerin daha büyük bir iş kategorisine geçmesini  motive etmemekte.

   -Banka kredilerinde ise oldukça yüksek faiz oranlarından şikayet ediliyor.

  Bununla birlikte, işadamlarının çoğu iş güvenliği konusunda  tedirgin olup baskın ve haksız rekabetten her zaman çekindikleri ve rahatsız olduklarını belirttiler.

   Konuyla ilgili bilgi veren  Bağımsız Girişimciler Derneği Başkan yardımcısı Timur Nazkhanov,  sürekli yapılan denetimlerden sadece iş değil, devlet bütçesi de zararda. Milyonlarca tenge harcanmakta. Denetimlerin azalması ya da olmaması yeni işlerini başlatan girişimcilerin  gelişmesini ve yeni istihdam yerlerinin oluşmasını sağlayabilirdi, dedi.

  Denetimleri eleştiren  Nazkhanov,   yapılan denetimler esnasında birçok hata yapılmakta. Aralarında ilk önce denetimlerin aniden  gerçekleştirilmesi, buna herhangi bir gerekçenin olmaması ve cezaların  denetim esnasında kesilmesi bulunmakta. Bütün bunlar nedeniyle birçok işadamı  her zaman rüşvet vermek zorunda kalıyor, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı  Değişti

  Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Suat Mınbayev’in başka bir göreve atanmak üzere Petrol ve Doğalgaz  Bakanlığı görevinden alındığı açıklandı. 2007 -2010 yıllarında Kazakistan Enerji  ve Maden Kaynakları Bakanlığı ve 2010 yılından itibarıyla bu yana Petrol ve Doğalgaz Bakanlığını üstlenen Mınbayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı üzerine Kazakistan Ulusal Kazmunaygaz Petrol Şirketi Başkanlığına atandı.  Mınbayev’in yerine ise  2009 yılından itibaren bu yana Kazakistan Petrol ve Doğalgaz Enstitüsü  Başkanı Uzakay Karabaldin getirildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Kazakistan’da İnternet Kullanıcı Sayısı 10 Milyonu Aştı

  Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı’nın verilerine göre Kazakistan’da nüfusun %62,3’ü (yaklaşık 10 milyon) internet kullanıcısı. Bakanlık açıklamasında “ABD’de yayınlanan ve 192 ülkedeki internet kullanıcısı oranını açıklayan listede Kazakistan bu alanda 2. sırada. Aynı alanda 2005 yılında ise 31. sırada idi. Öte yandan, e-devlet uygulamalarında 38. Sırada yer alırken, on-line hizmetlerde ise 14. Sırada bulunmaktadır.” dedi.  Bakanlık 2015 yılına kadar eğitimin %50’sinin ise e-eğitim yoluyla yapılmasını planladıklarını açıkladı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Kırgızistan ve Kazakistan Sınırları Seneye Belirliyor

  Kırgızistan ve Kazakistan gelecek yıl devlet sınırını işaretleme ve sınırlandırma üzerinde bir anlaşma imzalayacak. Kırgızistan’ın  “Sınır İşaretleme Konularından Sorumlu” Hükümet Özel Temsilcisi Kurbanbay İskandarov, Bişkek’te düzenlenen basın toplantısında: Şu anda Kırgızistan ve Kazakistan’ın devlet sınırı kesiminde sınır direklerini koyma üzerinde süreç gerçekleşmektedir. Gelecek yıl Kırgız-Kazak devlet sınırını işaretleme ve sınırlandırma üzerinde bir anlaşma imzalanacak”, diye açıkladı.

  Hükümet Temsilcisi, iki ülke arasındaki sınırın uzunluğu 1241 kilometre olduğunu da kaydetti.

   

  Putin’den  Nazarbayev’e Yaş Günü Ziyareti

  Kazan’da Üniversite Oyunları’nın açılışına katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ardından Kazak lider Nursultan Nazarbayev’in yaş günü kutlamalarında ve Astana’nın başkent oluşunun 15. Yıldönümü etkinliklerinde  yer almak üzere Astana’ya geldi ve Astana’da Nazarbayev’in 73′üncü doğum günü kutlamalarına katıldı.

  Nazarbayev ile görüşen Putin, “Dün, hem Sizin doğum gününüz hem de Şehir Günü’ydü. Sizi, bu iki olay dolayısıyla kutluyorum. Kazakistan için çok şey yaptınız ve daha çok şey yapacağınızdan eminim.” dedi.

  Nazarbayev’in başkent Astana’nın kurucusu olduğunu belirten Rusya lideri, “Şehir Günü, bence, Sizin gününüzdür. Bu şehre, çocuğunuz gibi muamele ettiğinizi biliyorum.” diye kaydetti. Sıcak sözleri için Rusya Devlet Başkanı’na teşekkürlerini bildiren Nazarbayev, “Yoğun programınız arasında, kutlamak ve aynı zamanda işlerimizi konuşmak için zaman bulduğunuza minnettarım. Bu gerçekten de duygulandırıyor.” dedi. Nazarbayev görüşmede, Rusya ile Kazakistan arasındaki işbirliğinin kapsamının günden güne zenginleştiğini hatırlatarak, ikili ilişkilerde çözülmemiş sorun kalmadığını belirtti.

  Putin’in özellikle iki ülke arasında uzay alanındaki işbirliğine değindiği görüşmede, ayrıca Afganistan ve Suriye konuları gibi önemli uluslararası sorunlar da ele alındı. Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov da, “Bu ziyaret, hem Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yaş gününü kutlamak, hem de ikili ilişkilere dair güncel konuları ele almak için güzel bir fırsat oldu” açıklamasını yaptı.

  Kaynak: turkish.ruvr.ru, turkrus.com,turkish.cri.cn

   

   

   

  Nazarbayev: İktidarı barış içinde devredeceğim

  Kazakistan’ın KTK televizyonunda gösterilen “Nazarbaev.Live” filminde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, iktidarı sona erdiğinde iktidarı barış içinde devredeceğini ifade etti. Nazarbayev, uzun süren iktidardan sonra en iyi şekilde iktidarı devreden liderlere örnek olarak 1959 yılında göreve gelip 1990 yılına kadar kalan Singapur Başbakan Lee Kuan Yew’u, 1981-2003 yıllara arasında ülkeyi yöneten Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’i ve görevi vekaleten Vladimir Putin’e devredip çekilen Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin’i gösterdi. Ancak Nazarbayev iktidarı ne zaman devredeceğini açıklamadı. 24 yıldır Kazakistan’ı yöneten Nazarbayev, 1989 yılında Kazakistan Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri olarak göreve atandı. Aralık 1991 yılında ise bağımsızlığını elde eden Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2016 yılında Nazarbayev 76 yaşında olacak.

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

  Kırgızistan’dan Nato’ya Geçiş İzni

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, “Kırgızistan Hükümeti ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ile Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti’nin yüklerini Kırgızistan toprağından kara taşıtları ile taşımasına ilişkin 22 Mayıs 2012’de Şikago’da  imzalanan anlaşmayı onayladı.

  Bahsedilen anlaşma, Afganistan-Tacikistan-Kırgızistan-Kazakistan transit yoluyla Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti’nin (İSAF) yüklerini kara taşımacılığı ile nakletmeyi öngörmekte.  Yasaya uygun olarak, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli olan yurt içi işlemlerin tamamlandığını NATO’ya bildireceğini açıkladı.

  Kaynak: kabar.kg

   

  Kazakistan’da ilk 6 ayda GSYİH %5.1 oranında büyüdü

  Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov, bu yılın ilk yarısında Kazakistan’ın GSYİH’nın %5.1 oranında büyüdüğünü açıkladı.  Kazakistan Parlamentosu oturumunun açılışında  bilgi veren Ahmatov, Bu yılın ilk beş ayında  GSYİH %5 oranında büyümüştü. İlk altı aylık sonuçlara baktığımızda ise gayri safi yurtiçi hasıla %5.1 büyürken sanayi hacmi endeksi % 1.8 oranında arttı.  Oldukça  olumlu bir şekilde sabit varlık yatırımları (%8 oranında) da artmakta.  2013 yılının ilk altı ayında enflasyon oranı %2.7 olarak kaydedildi, dedi. Ülkedeki madencilik ve imalat sektörünün zor bir dönem yaşadığını belirten Bakan, Madencilik ve petrol ve doğalgaz sektörü oldukça kötü bir dönemden geçmekte. Daha öne belirlenmiş petrol ve doğalgaz üretimi tempolarının da  gerisindeyiz, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Araçta Cep Telefonu İle Konuşan Sürücünün Ehliyetine El Konulacak!

  Kazakistan yetkilileri tarafından ülkede 1996 yılında kabul edilen  ve halihazırda  uygulanmakta olan Trafik Yasası’nı uluslararası standartlara göre yeniden ayarlamaya çalışıyor. Geçen hafta İçişleri Bakanlığı’nda yeni  Trafik Yasası’nın tasarısı masaya yatırıldı ve tartışıldı. Ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yeni  Trafik Yasası tasarısı Meclis’de komisyona sunulduğu açıklandı. Komisyon oturumu esnasında  söz konusu tasarının da onaylandığı açıklandı.  Yeni yasada tüm trafik kurallarının daha katı olacağı ve aynı zamanda sürücüler ve trafik polisleri ilişkisinde yeni bir düzen oluşturacağı açıklandı.

  Vatandaşlara trafikte kural ihlali yapmamaları hususunda daha büyük sorumluluklar yükleyen yeni yasa tasarısına göre, cep telefonunun özel araçların sürücü koltuklarında kullanılması yasak olacak. Cep telefonu ihlali yapan sürücülerin de ehliyetlerine 6 ay süreyle el konulacak. Bununla birlikte, İçişleri Bakanı Kasımov, yeni yasa tasarısının tamamen hazır olmadığı ve  daha değişikliklere uğrayacağını da açıkladı. Öte yandan, Trafik Yasası konulu Meclis oturumu esnasında  araçlarda sigaraya karşı radikal yasakların uygulanması da teklif edildi.

  Kasımov, sigara içerek araç kullananlara ceza uygulanmasının  getirilmesini masaya yatırılıp daha ayrıntılı bir şekilde tartışılması gerektiğini belirtti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazak Devlet Radyosu’nun Bu Haftaki Konuğu IATI Kazakistan Genel Müdürü

  Her hafta Perşembe günleri Almatı saati ile 15:35’de Kazakistan Devlet Radyosu’nda (Almatı FM-101) Türkçe olarak yayımlanan programın bu haftaki konuğu Türkiye’nin en büyük online bilet ve otel satış sistemi IATI Kazakistan’ın ve ve Daphne Travel International’ın Genel Müdürü Mete Şarlak olacak. Söyleşide Türkiye ve Kazakistan turizm ilişkileri konusu ele alınacak. Uluslararası Türkel Gazetesi’nin de baş editörü olan Doç.Dr Ramiz Meşedihasanlı ve Höküme Halilova tarafından hazırlanan programa e-posta ve telefonla da soru ve merak ettiklerinizi iletebilirsiniz. E-posta:turkelyeni@yahoo.com, irtibat telefonları 8 701 344 27 71, 8 701 344 27 72, 8 778 366 12 05

  Canlı yayın için:  www.kazradio.kz

  Kazakistan’da Perşembe günleri yayınlanan program Kırgızistan’da Manas FM’de(102.9) Bişkek saati ile Salı günleri 17.00’de yayınlanmakta.

   

  Türkkazak.com, Bülten No:73, 3 Temmuz 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Cameron’un Kazakistan Ziyaretinde 1,8 Milyar Euroluk Anlaşma

  -Rusya’dan Fırlatılan Füze Kazakistan’ın Balhaş Poligonunu Hedef Aldı

  -Kazakistan’ın İhracatında Türkiye 4.

  -Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye Gidecekleri Uyardı

  -Kazakistan’ın dış borcu arttı

  -Öksüz çocuklar için bekâretini açık artırmayla 10.000 dolara satışa çıkarttı!

  -Yabancılar Kazak vizesinin pahalılığından şikayet ediyor

  -‘Offsohre Leaks’ Belgelerinde 64 Kazak

  -Almatı’da Yangın

   

  Cameron’un Kazakistan Ziyaretinde 1,8 Milyar Euroluk Anlaşma

  Pazar günü Atrau’ya gelen ve Kaşagan petrol yatağındaki rafinerinin açılışına katılan İngiltere Başbakanı David Cameron dün Astana’da idi. Nazarbayev’in Atrau’da karşıladığı ziyaretin resmi temasları ve karşılaması Astana’da gerçekleşti.  Kaşagan’da İngiliz Başbakanı’nın açılışına katıldığı petrol işleme merkezi İngiliz ortaklı Shell’in bir projesi ve yeni açılan tesiste günlük 450.000 varil petrol ve 8.8 milyar metreküp doğalgaz işlemesi yapılabilecek kapasitede. Tesiste 2.500 kişi çalışmakta. Açılışta konuşan Cameron “İngiliz Shell firmasının bu projeye destek vermesi memnuniyet verici. İngiliz şirketleri petrol doğalgaz alanında özellikle Kuzey Denizi’ndeki zor şartlarda tecrübe edinerek gelişkin teknolojiye sahip oldular. Biz Kazakistan ile sadece petrol ve doğalgaz alanında değil, eğitim kültür alanında da ortaklık yapmayı stratejik önceliklerimiz arasında sayıyoruz.” dedi. BBc’ye göre iki ülke arasında Cameron’un ziyareti sırasında yapılan anlaşmalar 700 milyon poundu (yaklaşık 1,8 milyar Euro) buldu. Cameron Kazakistan’dan Pakistan ve Afganistan’a geçecek.

   

  Kazakistan’ın İhracatında Türkiye 4.

  Kazakistan 25.5 milyar dolarlık ihracatıyla dünya ihracat sıralamasında  40. sırada yer aldı. Konuyla ilgili Kazakistan  Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, Kazakistan’ın  ihracat coğrafisi 120 ülke  olup 111 ülkeye hazır ürünlerinin ihracatı gerçekleşmekte.  Kazakistan ihracatının, tüm dünya  temposuna göre, daha  yüksek hız ile gerçekleşmekte olduğu da açıklandı. 2008-2012 döneminde  Kazakistan’da ortalama yıllık ihracat  büyümesi % 7 oranında seviyede olurken dünya ortalama yıllık ihracat  büyümesi % 6 oranında düzeyde kaydedildi.

  Kazakistan’ın en çok  ihracat yapmakta olduğu ülkeler başında Çin, Rusya, İsviçre, Türkiye ve Almanya bulunmakta. Çin’e bakır, demir alaşım ürünleri, Rusya’ya uranyum, bakır ve çelik, İsviçre’ye petrol ürünleri, altın ve gümüş, Türkiye’ye bakır, çinko ve petrol gazları ve Almanya’ya demir alaşımları ihraç edilmekte.

   

  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye Gidecekleri Uyardı

  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarının Mısır’a tatile gitmemelerini isterken Türkiye’ye gidecekleri de uyardı. Bakanlık  tarafından yapılan basın açıklamasında, Mısır’da  hükümete karşı  protesto eylemlerinin sürme ihtimalinin yüksek olması

    nedeniyle  30 Haziran -7 Temmuz tarihleri arasında vatandaşlarımızın Mısır’a tatile gitmemesini öneriyoruz, denildi. Bununla birlikte,  protesto eylemlerin düzenlenmesi durumunda Mısır’da bulunan Kazak vatandaşların  ülkesine dönebilmesi için hazırlıkların yapıldığı da açıklandı. Türkiye’ye gelince ise, kısa süre önce Sky Airlines’ın iflasıyla yaşanan olayları hatırlatan(Antalya’da mahsur kalan yolcular Kazakistan acil Durumlar Bakanlığı tarafından ülkeye getirilmişti) Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Janbolat Usenov, Türkiye’ye gidenlerin,   uçak bileti ve otel rezervasyonlarının  ödemesinin yapılıp yapılmadığını bir daha kontrol  etmelerini tavsiye etti. Usenov, son zamanlarda yaşanan olaylar göz önüne alındığında, Türkiye’ye gitmek isteyenlerden   çalıştıkları seyahat acenteleri tarafından  alınan tur, otel ve uçak biletlerinin   ödendiğini bir  kez daha  teyit etmelerini istiyoruz,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Kazakistan’ın dış borcu arttı

  Orta Asya’nın en büyük ekonomisine sahip Kazakistan’ın toplam  brüt dış borcunun 139 milyar 953 milyon dolara yükseldiği açıklandı.  Kazakistan Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, 31 Mart 2012 itibarıyla Kazakistan’ın brüt dış borcunun  yıl başından bu yana  %2.12 oranında artarak139.953 milyar dolar olduğu belirtildi.  Bu rakamın 31 Aralık 2012’de ise 137.051 milyar dolar olduğu  açıklandı. Bununla birlikte, belirtilen dönem içinde   toplam  brüt dış borcun  kamu ve kamu garantili payın % 4,  kamu garantisiz borcun toplam dış borç içindeki oranının ise  % 96  olduğu belirtildi.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Öksüz çocuklar için bekâretini açık artırmayla 10.000 dolara satışa çıkarttı!

  Dünya basınına konu olan 20 yaşındaki Brezilyalı bir kızın bekaretinin 780 bin dolara bir Japon’a  satması Kazakistan’da da yankı buldu.  İnternette Satılık Bekaret başlıklı ilanlar sıklaştı. Hukuk Fakültesi öğrenci Almatı sakini  Madina adında genç bir bayan ilk cinsel deneyimini 10.000 dolar ödeyecek  biriyle yaşamaya hazır olduğunu söyleyerek Brezilyalı bayanın açtığı yoldan ilerledi; fakat amaç para kazanmak değil: Yardım. Madina bekareti için  elde edilecek parayı  öksüz çocukları yaz kampına göndermek için kullanmayı düşünüyor.

  Okumak için bekaretini satışa çıkaran Brezilyalı Catarina Migliorini tarafından  başlatılan açık artırma bir Hintli, iki ABD’li ve bir Japon’un arasında kıran kırana geçen yarışı 780 bin dolar (1.4 milyon TL) veren Japon kazanmıştı. Genç güzelin yaşadıkları Thomas Williams Prodüksiyon firması tarafından belgesel haline getirilecek.  Migliorini, “Ben fahişe değilim. Sadece insanlara yardım etmek için böyle bir şey yaptım” dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Rusya’dan Fırlatılan Füze Kazakistan’ın Balhaş Poligonunu Hedef Aldı

  Rusya’dan fırlatılan ve Kazakistan’a düşen askeri deneme füzesi kamuoyunun büyük tepkisine neden oldu. Haziran  başında Rusya’nın Kapustin Yar Poligonu’ndan  (Astrahan yakınlarında) deneme amacıyla  fırlatılan füze  Kazakistan’ın Balhaş Poligonu’nda belirlenmiş bir hedefe  isabet etmişti. Bugüne kadar Kazak basınında olayla ilgili hiçbir haber yayınlanmadı; olayla ilgili ilk haberler geçtiğimiz günlerde Rus basınında yayınlanınca olay Kazak basınının da gündemine oturdu.  Kazak halkı en çok ulusal basının bu konuda sessizliğini  koruyup olay ile ilgili haberin sadece Rus basınında yayınlanmasından rahatsız. Konuyla ilgili Kazak tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Kazak basınında ise bir takım aydınların tepkisi dile geldi. Kazak yazar  Oljas Suleymenov: ‘Bu rahatsız edici bir durum. Her zaman Kazakistan’ın nükleer  çöplüğe dönüşmesine karşıydık, şimdi ise  komşu ülkelerin  topraklarımızda  askeri teçhizatlarını denemelerine tabii ki karşı çıkacağız.

  Sovyet döneminde yapılmış  anlaşmaların yeniden gözden geçirilmesi için  ülke yönetimimize başvurmamız lazım,dedi. Kazakistan’da  gerçekleştirilen askeri denemeler konusunda halka yapılan bilgilendirmenin oldukça az olmasından rahatsız olan Muhtar Tayjanov, Rusya,   ülkemizde kullandığı 7 poligonun kirasına  yıllık sadece 27 milyon dolar veriyor. Bölgede çocukların hasta doğmaları ve gebe kadınlarda sık sık düşüklerin yaşamasına bakılırsa bu kabul edilebilir değil,dedi. Siyaset uzmanı Rasul Jumalı da,   bu olayın Rus basınından öğrenildiğini ve bunun oldukça rahatsız edici olduğunu dile getirdi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Yabancılar Kazak vizesinin pahalılığından şikayet ediyor

  Geçtiğimiz günlerde Libya’nın Astana Büyükelçisi Vazgen Kavlakian’in, Kazakistan Hükümeti’ne başvurarak yatırımcıların Kazak vizesini almak için şeffaf koşullarının yaratılmasını istediği biliniyor. Yabancılar için en büyük sıkıntı aracısız neredeyse  

  hiçbir şekilde Kazakistan vizesinin alınamaması. Megapolis Dergisi de, 2017 yılında  Kazakistan’ın ev sahipliği yapacağı Expo 2017 Uluslararası  Expo Fuarı’nın düzenlenmesi nedeniyle Kazakistan’ın  vize ücretlerinin artabileceğini yazdı. Astana Turizm Derneği’nin verilere göre, Kazakistan vizesi ücreti  aracılık hizmetleri de dahil ortalama ücreti 300 ila 400 dolar arasında değişmekte. Bu arada, dünyada ortalama  vize ücretlerinin 50 ila 100 dolar arasında olduğu da düşünülünce Kazak vizesi pahalı vizeler arasında. Ülkedeki seyahat acenteleri de Megapolis Dergisi ile hem fikir olup 2017 yılına doğru Kazakistan vizesi ücretlerinin daha da artabileceğini düşünmekte. Öte yandan, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı’ndan verilen bilgiye göre, Kazakistan vizesinin tüm harçlar dahil olan ücreti 7.000 tenge civarında (yaklaşık 50 dolar). Yetkililer, vize alma prosedürünün  aracısız gerçekleştirilebileceğine ve vize başvuruların internet  ortamında yapılabileceğine özellikle vurgulamakta.  Başka bir deyişle,  aracılarla neredeyse  8 katına çıkan vize ücreti ödemek istemiyorsanız vize alma prosedürlerini kendiniz internet üzerinden yapabileceğimizi iddia etmekteler

  ‘Offsohre Leaks’ Belgelerinde 64 Kazak

  Dünya gündemini sarsan ‘offshore leaks’ belgelerinde 64 Kazakistan merkezli şirket ve ülkede oldukça tanınan simanın bulunduğu ortaya çıktı. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICToplam 170 ülkedeki 130 binden fazla milyonerin paravan şirketler ve offshore

  hesaplarla nasıl vergi kaçırdığı ortaya çıkaran gazeteciler, bu isimleri açıklamaya başladı.

  Kamuoyuna açıklanan belgelerde IJ) dünya gündemini sarsan belgeleri yayımladı.Kazakistan’da yaşayan ve offshore şirketine sahip olan  kişilerin  ikametgah adresi de dahil  ayrıntılı bilgiler  bulunmakta. ‘Offshore leaks’ belgelerinde toplam 64 Kazak vatandaşı yer alıyor.  ICIJ  resmi sitesinde ayrıca, offshore şirketlerinin diğer şirketleriyle bağlantıları konusunda da bilgi de  verilmekte.

  Ca News haber sitesindeki  http://www.ca-news.org/news:1071469 linkini tıklayarak ‘offshore leaks’ belgelerindeki Kazakistan vatandaşlarının tam listesi ve ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Almatı’da Yangın

  27 Haziran, sabah saat  10.00’da Almatı’nın Kabanbay Batır ve Seyifulin caddelerinin kesiştiğinde köşede Rixos Otel’in karşında  benzin taşıyan aracın ağaca çarpması sonucu büyük patlama yaşandı. Patlama sonucunda  olay yerine yakın park edilmiş 12 binek araç ve köşede bulunan binanın  6 katı alev aldı. Benzin taşıyan aracın 1968 doğumlu şoförünün hayatını kaybettiği açıklandı. Olay ile ilgili basına bilgi veren Almatı Valisi Yardımcısı Yuriy İlyin, benzin taşıyan araç Helios şirketine ait. Aracın patlaması sonucunda  etrafda bulunan 12 binek araba ve köşede bulunan evin 6 katı yandı. Yangın sonucu binanın 20 dairesi de oldukça büyük ölçüde zarar gördü,dedi. Yangının söndürülmesi için 350 itfaiye yetkilisi ve 40 itfaiye arabasının kullanıldığı bildirildi.

  Patlayan aracın şoförünün alkollü olduğu tahmin ediliyor. Yetkililer tarafından olay üzerine incelemeler  devam ederken Helios Şirketi, benzin taşıyan aracın ağaca çarpması  nedeniyle meydana gelen patlamadan doğan zararları karşılayacağını açıkladı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

  ©türkkazak.com

   

  Türkkazak.com, Bülten No:72, 21 Haziran 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -ŞİÖ Kazakistan’da tatbikat yaptı

  -BM: Kazakistan nüfusu hızla yaşlanmakta.

  -Air Astana tekrar Orta Asya ve Hindistan’ın En İyi Havayolu Seçildi

  -Kırgızistan Parlamentosu kızların ebeveyn izni olmadan yurtdışına çıkışını yasakladı

  -Kerimov: Kazakistan ve Özbekistan Birbirlerine Rakip Değildir!

  -Kazakistan Nüfusu 17 milyonu aştı.

  -Kazakistan ordusu nereden silahlanıyor?

  -Kadınlarda emeklilik yaşının yükseltilmesi 2018 yılında uygulamaya girecek

  -Kazak turistleri için en riskli ülke Türkiye!

   

  ŞİÖ Kazakistan’da tatbikat yaptı

  Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye ülkelerin terörle mücadele gücünün artırılması için, dün (13 Haziran) Kazakistan’da terörle mücadele ortak tatbikatı düzenlendi.  Tatbikata ŞİÖ’e üye ülkelerin güvenlik ve haber alma kuruluşlarından temsilciler katıldı. Tatbikata ev sahipliği yapan Kazakistan’ın Ulusal Güvenlik Komitesi Basın Müdürlüğü, tatbikatın ŞİÖ ülkelerinde terörle mücadele birliklerinin eşgüdüm düzeyini yükseltmeyi ve terörle mücadeleden sorumlu kuruluşlar arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığını bildirdi. ŞİÖ Terörle Mücadele İdaresi, Haziran 2004′te, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te oluşturulmuştu. Teröre, bölücülüğe ve aşırı dinciliğe karşı mücadele etmek, geleneksel olmayan güvenlik tehditlerine direnmek ve bölgede istikrarı korumak, öteden beri ŞİÖ çerçevesinde yapılan çok taraflı işbirliğinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

  www.turkish.cri.cn

   

  BM: Kazakistan nüfusu hızla yaşlanmakta.

  BM’nin tahminlerine göre; 2050 yılına doğru Kazakistan nüfusunun %25’ten fazlasını yaşlılar oluşturacak.  Kazakistan Meclisi’nde Sosyal ve Kültürel Gelişim konulu oturum esnasında konuşma yapan milletvekili Nadejda Petuhova, Birleşmiş Milletler  verilerine göre, Kazakistan Nüfusu Hızlı Yaşlanan Ülkeler Kategorisinde  bulunmakta. 2050 yılına doğru Kazakistan nüfusunun %25’ten fazlasını yaşlı nüfusu olacak ve bu nedenle ülkede yaşlılığa bağlı bir çok hastalık artabilir, dedi. Öte yandan, yaşlı nüfusun getirdiği önemli sağlık sorunlarının yaratacağı maliyet de tedirginlik yaratıyor,dedi. Hatırlanacağı üzere, Kazakistan nüfusu 1 Eylül 2012 tarihi itibarıyla  16.800.000 kişiye ulaştı.

  2012 yılında toplam nüfus artışı  % 0.8  olarak gerçekleşmişti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Air Astana tekrar Orta Asya ve Hindistan’ın En İyi Havayolu Seçildi

  Geçen yıl da Skytrax ödülüne layık görülen Air Astana bu sene de aynı ödüle layık görüldü. Paris’te düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden öncü 40 havayolu şirketinin katıldığı Le Bourget Air Show’da ödülü alan Air Astana Başkanı Peter Foster “Kendini Air Astana’ya adamış 4.000’den fazla çalışanımız adına dünyanın en iyi havayolu ödülünü kabul etmekten dolayı büyük onur duyuyorum. Bu ödül, bizim Orta Asya’daki öncü havayolu olduğumuzu bir kez daha teyit etmiş oldu” dedi.  Air Astana bu sene ilk defa en iyi servis hizmeti ödülü olan Le Bourget ödülüne de layık görüldü. Bu ödülün belirlenmesinde dünyanın değişik ülkelerinden yolcuların Airline Quality sitesindeki oyları etkili olmakta.

  www.airastana.com

   

  Kırgızistan Parlamentosu kızların ebeveyn izni olmadan yurtdışına çıkışını yasakladı

  Kırgızistan milletvekilleri, 23 yaşını doldurmamış kızlara ülke dışı seyahat etmeyi kısıtlayan yasa tasarısını onayladı. 23 yaşını doldurmamış kızların ülke dışına çıkabilmeleri için artık anne-baba veya eşinin izni gerekecek. Kısıtlamalar öğrenim, tedavi veya ilgili belgelerin olması halinde çalışma amaçlı durumları kapsamayacak. Söz konusu yasa tasarısı, Cokorku Keneş’e (Kırgızistan parlamentosu) 2013 yılının başında Sosyal Demokrat Partisi milletvekili Irgal Kıdıraliyeva tarafından sunuldu. Kıdıraliyeva tasarıyı sunarken, yurtdışında Kırgızistan kızlarının emeğinin sıkça sömürüldüğünü, Türkiye, Güney Kore ve Arap ülkelerinde ise seks kölesi olarak kullanıldıklarını belirtti ve yeni yasanın amacının “kızları psikolojik ve fiziksel etkiden korumak olduğu gibi namus ve onurlarını korumak” olduğunu açıkladı.

  Turkish.ruvr.ru

   

  Kerimov: Kazakistan ve Özbekistan Birbirlerine Rakip Değildir!

  Geçtiğimiz Cuma günü Özbekistan’ı ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile buluştu. Buluşma sonrası Kerimov yaptığı açıklamada iki ülkenin rakip olmadıklarını ve iki ülkenin amaç ve şartlarının tamamen farklı ve birbirlerini aşmak olmadığını söyledi. Kerimov’un konuşmasından bazı satırbaşları: “Bir yarış yok…iki ulus tamamen farklı doğal kaynaklara sahip. Özbek tarımının belkemiği pamuk iken, Kazak tarımı buğday üretimine dayanmakta. Bizim ortaklığımızın uzun dönemli ekonomik ve kültürel hedefi iki ulusun stratejik ortaklık seviyesine ilişkileri getirebilmek.” Dedi. 

  İki lider Orta Asya’daki güncel gelişmeler ve su kaynakları konusunda da görüş alışverişinde bulundular. Nazarbayev görüşme sonrası yaptığı açıklamada iki ülkenin Orta Asya’nın istikrarına doğrudan etki yaptığını söyledi. Nazarbayev ayrıca iki ülke arasında serbest ticaret bölgeleri oluşturmanın gerekliliği konusuna vurgu yaptı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan Nüfusu 17 milyonu aştı.

  Kazakistan İstatistik Kurumu Başkanı Alihan Smailov, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı olan Orta Asya’nın en büyük, dünyanın ise 9. büyük ülkesi olan Kazakistan nüfusunun 17 milyonu  aştığını söyledi. Konuyla ilgili basına bilgi veren Alihan Smailov,  

  Son sayıma göre, Kazakistan nüfusu 1 Mayıs 2012 tarihi itibarıyla  16.990.000 kişiye ulaştı. Aylık nüfus artışı  yaklaşık 20 bin kişi olmasına göre ön tahminlere bile gerek kalmadan ülke nüfusunun 17 milyonu  aştığını söyleyebilirim, dedi. Bu yılın ikinci yarısında Kazakistan nüfusunun   17 milyonluk sınırı geçtiğini belirten Smailov, 1 Mayıs tarihinde  yapılan nüfus  sayımını göz önünde bulundurarak halihazırda ülke  nüfusumuz 17 milyon 10 bin kişi civarında, dedi. İstatistik Kurumu’nun verilere göre, ülkede nüfus artışı doğal büyümeden sağlanmakta. Ülkede  doğum oranı sürekli artmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Kazakistan ordusu nereden silahlanıyor?

  Kazakistan savunma bütçesini son yıllarda artan GSMH artışına bağlı olarak sürekli makul ölçüde yükseltmekte. Son yıllarda savunma için harcamaların genellikle ordu ve askeri ekipmanın modernizasyonu alanında gerçekleştirildiği açıklandı.

  Kazakistan genelde silah ve askeri teçhizatları Rusya, Beyaz Rusya ve NATO ülkelerinden satın alırken modernizasyon için ise  ABD, Fransa, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerin kapısı çalınıyor.  Bununla birlikte, son zamanlarda savunma alanında  Polonya ve İtalya ile  işbirliği de oldukça hızlı bir şekilde gelişmekte.

  2011 yılında Kazakistan ile Fransa tarafından yılda 10 ünite kapasiteli çok amaçlı EC-145 tipi helikopterlerin üretim tesisi kuruldu.  Tesiste üretilecek 45 helikopterin Kazakistan tarafından satın alınacağı açıklandı.

  2012 yılında Kazakistan ve Türkiye arasında savunma alanında  varılan anlaşmaya göre ise , Astana’da kurulacak  Kazakhstan Aselsan Engineering fabrikası termal görüntüleme  ve  gece görüş cihazları üretecek. Türk malı silahlı Kobra araçlarının Türk-Kazak ortak yapım üretiminin Astana yakınlarında başlatılması da planlanılıyor. Bununla birlikte, Türkiye merkezli Yonca Onukо şirketi ile Kazakistan devleti arasında Mangistau Eyaleti’nde askeri bir tersane kurulmasına dair anlaşmanın yapıldığı da biliniyor.

  Kazakistan’ın silahlanmanın üç döneme ayrılmış durumda:

  2004 -2007 yıllar arasında  Kazakistan’a Rusya’dan maliyeti 141 milyon dolarlık olan askeri teçhizatının ithalatı gerçekleşti.

  Yukarıda belirtilen dönem içinde Kazakistan’a ABD tarafından  46 milyon dolar ve Beyaz Rusya tarafından 18 milyon dolar tutarında  askeri teçhizat ithalatı yapıldı. 

  2008- 2011 döneminde Kazakistan’a  en çok askeri teçhizatı ithalatı gerçekleştiren  ülkeler arasında ise Rusya (382  milyon dolar), İsrail (82 milyon dolar) ve Beyaz Rusya (58 milyon dolar) bulunmaktaydı.

  Ön tahminlere göre, 2012-2015 döneminde  Kazakistan’a en çok askeri teçhizatı ithalatı gerçekleştirilecek ülkeler arasına  Rusya(258 milyon dolar), Fransa (256 milyon dolar) ve Güney Kore(100  olacak milyon dolar) girecek.

   Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Kadınlarda emeklilik yaşının yükseltilmesi 2018 yılında uygulamaya girecek

  Hatırlanacağı üzere Emeklilik yaşını yükseltmeyi öngören ve kadınlarda da emeklilik yaşını 65’e çıkartmak isteyen Kazakistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı geçtiğimiz ay Almatı’da yumurtalı saldırıya uğramıştı. Sonrasında kadınlarda emeklilik yaşının yükseltilmesini teklif eden ve bu konuda bir yasa çıkartarak Nazarbayev’e gönderen Kazakistan Hükümeti’nde bu yasa tasarısı Çalışma Bakanı’nın Nazarbayevce görevden alınmasına yol açmıştı. Nazarbayev toplumda çok tepki çeken kadınların emeklilik yaşının yükseltilmesinin kademeli uygulanması gerektiğini açıklamıştı. Hükümet Nazarbayev’in isteğini yerine getirdi.

  Nazarbayev’in talimatı üzerine, tek emeklilik sisteminin kurulması ve emeklilik yaşının yükseltilmesini  öngören yasanın 2018 yılında yürürlüğe gireceği açıklandı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazak turistleri için en riskli ülke Türkiye!

  © Kazak turistleri için en riskli üç ülke açıklandı. Geçtiğimiz hafta Antalya’da bir otel havuzunda 5 yaşındaki bir Kazak çocuğun boğularak hayatını kaybetmesi sonrası Karavan Gazetesi’nde yayınlanan bir yazı da Türkiye en riskli ülke ilan edildi.  Gazete’deki yazıda turizm açısından yüksek riskli ülkeler sıralamasında Türkiye liste başı.  Türkiye’nin havuzlarda salgın vakaları ve yaralanma olaylarının sıkça rastlanmasından dolayı en yüksek riskli ülke ilan edildiği açıklandı.

  Kazak turistleri için en tehlikeli üç ülke  sıralamasında Türkiye’den sonra Tayland ikinci ve Kırgızistan üçüncü sırada yer aldı.

  Yüksek riskli ülkeler sıralaması şöyle:

  1. Türkiye: Yaralanma sayısında lider olmasına rağmen Türkiye’yi en çok tercih edilen tatil yeri. 

  Geçen yıl  havuzlarda  Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Salgını tespit edildi. Çocuklar en çok su kaydıraklarında travma almakta.

  Bir otelde (haberde isim verilmemekte) balkondan düşerek bir çocuk yaşamını yitirdi. Yukarıda belirtilen kazanın sebebi ise, balkonun sağlam olmayan korkulukları.

  2. Tayland:  Bu ülkede en çok gıda zehirlenmesi meydana gelmekte. İnsanlar  Tayland mutfağına hazır olmadıklarını anlayamamakta. Bununla birlikte alkol zehirlenmesi vakaları da görülmekte. Fillerin üstünde gezme nedeniyle de sık sık travmalar yaralanmalar olmakta.

  3. İssık-Kol (Kırgızistan:

  Kırgızistan’a giden turistlerin çoğu tur olmadan tatili geçirir. Bu tür seyahatlerde sigorta söz konusu değildir.  Yaralanmalar, güneş alerjisi ve diskolarda dövüşmeli kavgalar şikayetler arasında, denildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  “Cami Yerine Kreyş Yapılsın”

  Kadın ve erkek arasında evlenmeden beraberliğin sürdürülmesine ve kürtaja  karşı olan Kazakistan Parlamentosu üyesi Jumatay Aliyev, ateizm dersi verilmesini ve cami yerine kreyş yapılması gerektiğini geçtiğimiz gün Meclis’te dile getirdi.  Ülkede camilerin inşa edilmesi yerine kreş ve anaokullarının inşa edilmesinin gerektiğini belirten  Aliyev, Güçlü bir devlet olmalıyız. Büyük bir ulus olmak için nüfusumuzu artırmak gerekir. Halihazırda çok cami inşa ediliyor.  Neden kreş ve anaokulları inşaa edilmesi yerine cami kuruluyor ve bu camilere anne babalarının isimleri veriliyor?

  Bununla birlikte Aliyev, okullarda ateizm dersi  verilmesi gerektiğini de belirtti. Aliyev, Burada din dersi hakkında konuşacaksak ateizmden de söz etmeliyiz. Dini eğitim yapılan okullarda ateizm dersi verilmekte;  başka okullarda da bu ders verilmeli. Sabahtan akşama kadar camide  bulunmak  – bu eğitim değil, dedi.

  Din konusunun oldukça ince olduğunu dile getiren Aliyev,  Bu konu  kapsamlı değerlendirmeleri gerektirmekte. Tüm halkımız bu konuyu değerlendirmeli. 2025 yılına doğru ülkemizin  ismi değişebilir. Herkes Kazakistan’ı kendi vatanı olarak görmekte ve bir  gün pasaportlarımıza vatandaşlarımızın milleti yazılmayacak (TK-Sovyetler Birliği döneminden kalma bir uygulama olarak Kazakistan dahil BDT ülkelerinde  her vatandaşın hangi milletten olduğu pasaportlara  yazılmak zorunda)   ve biz o günü de göreceğiz, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:71, 13 Haziran 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Türk İşadamlarıyla Toplantı Yapması Beklenen Bakanı Nazarbayev Görevden Aldı

  -Tarkan ve Patricia Kass’ın Astana Konseri İptal

  -Kazak Meclis Başkanı Gül ve Erdoğan’la Görüştü

  -Türk Şirketi İflas Etti 1.000 Kazak Antalya’da Kaldı

  -Türk Şirketi İflas Edince Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı Türkiye’ye Uçak Kaldırıyor

  -Dünyada  En Rekabetçi  Ülke Sıralaması’nda Kazakistan 34.

  -Yabancı Televizyon Kanalları İçin  de %50’den Fazla Kazakça Yayın Zorunluluğu Teklifi

  -Almatı’da 10 AVM inşaatı donduruldu.

   

  Türk İşadamlarıyla Toplantı Yapması Beklenen Bakanı Nazarbayev Görevden Aldı

  Kazakistan’daki Türk işadamları ile biraraya gelmesi beklenen Kazakistan İş ve Sosyal Güvenlik Bakanı Serik Abdenov dün Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından görevinden alındı. Kazakistan Türk İşadamları Derneği(Katiad) tarafından Kazakistan’da yaşayan Türklerin vize ve oturum izni sorunları başta olmak üzere sıkıntılarının Serik Abdenov’la konuşulacağını duyurduğu ve önce 10 Haziran’da yapılması planlanan ve ardından 13 ya da 14 Haziran’da yapılacağı duyurulan açıklamadan kısa süre sonra bakan görevden alındı. Kazak basınında çıkan haberlere göre bakanın görevden alınma sebebi kadınlarda da emeklilik yaşını 65’e çıkartan “reform” yasası. Kazakistan parlamentosu tarafından kabul edilip onay için Nazarbayev’e yollanan yasa tasarısı 7 Haziran’da Nazarbayev tarafından reddedilmişti. Kazakistan’da tepki ile karşılanan yasa tasarısının ardında basının ön plana çıkardığı iki isim bulunuyordu: Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marçenko ve İş ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Serik Abdenov. Nazarbayev’in Abdenov’u görevden alması sonrası bazı politik uzmanlar hükümetin istifa etmesi gerektiğini basında dile getirmekteler. Bakanı görevden alan Nazarbayev’in Merkez Bankası Başkanı Marçenko’ya da soğuk olduğu basında yazılmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Tarkan ve Patricia Kass’ın Astana Konseri İptal

  Astana’nın bu yıl 15. kuruluş yıldönümü kutlaması çerçevesinde  dünya çapında tanınmış sanatçıların katılımıyla Astana’da görkemli bir şov hazırlanması  bütçe yetersizliği nedeniyle sadeleştirildi. 6 Temmuz 2013 tarihinde  Astana  Başkent Günü  kutlaması çerçevesinde  Astana’da daha önce  yapılması planlanan Türk pop yıldızı Tarkan ve Fransız yıldız Patricia Kass’ın konserlerin gerçekleştirilemeyeceği öğrenildi. Meta.kz haber sitesi, sponsorlar tarafından finanse edilen konserler gönüllü sponsorların olmamasından dolayı yapılamayacağını yazdı. Başkentlileri, şehrin ana meydanında yapılacak açık hava konserlerinde Rus ve Kazak sanatçıları coşturacak.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Nurlan Nigmatullin, Gül ve Erdoğan’la Görüştü

  Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclis Başkanı Nurlan Nigmatullin resmi ziyaret kapsamında Ankara’da. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi-TÜRKPA’nın 4’üncü toplantısına katılacak olan Meclis Başkanı, ziyaret kapsamında etkinliklere katılıp, görüşmelerde bulunuyor.  Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclis Başkanı Nurlan Nigmatullin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ile Kırgızistan ve Azerbaycan Meclis Başkanları, 10 Haziran 2013 Pazartesi günü Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atatürk anıtına resmi törenle çelenk koydu.

  N. Nigmatullin, resmi ziyaret kapsamında TBMM Başkanı C. Çiçek ile ikili görüşme gerçekleştirdi. N. Nigmatullin, görüşme esnasında, dost ve kardeş Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu, bunu Kazak halkı ile yönetiminin hiç bir zaman unutmayacağını ve kalplerinde taşıyacağını belirtti.  Bu vesile ile Kazakistan Devlet Başkanı N. Nazarbayev’in selamını getirdiğini ifade eden N. Nigmatullin, içten konukseverliği için Meclis Başkanı’na teşekkür etti.

  Cemil Çiçek ise konuk Meclis Başkanı’nı ve beraberindeki heyeti Türkiye’de görmekten son derece memnun olduğunu ifade ederek, geçtiğimiz yıl Kazakistan’a yapmış olduğu resmi ziyaretin üst düzeyde organizasyonu ve gösterilen samimi konukseverlik için teşekkür etti. Kazakistan’ın son yıllarda kat ettiği büyük başarılardan övgü ile söz eden Cemil Çiçek, bunların Devlet Başkanı N. Nazarbayev’in dirayetli ve akılcı yönetimi ile gerçekleştiğinin altını çizdi.  TBMM Başkanı “Sayın N. Nazarbayev sadece Sizin değil, tüm Türk dünyasının lideridir. O Türk Dünyasının Aksakalıdır” dedi.

  N. Nigmatullin ve beraberindeki heyet, resmi ziyaret kapsamında, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

  Konuk heyet daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

  K.C. Ankara Büyükelçiliği Basın Bülteni

  Türk Şirketi İflas Etti 1.000 Kazak Antalya’da Kaldı

  Türkiye Kazakistan’ın gündeminden düşmüyor. Önce Taksim Gezi Park’ta başlayan protestolar manşet olurken, bir süre sonra bu sefer deTürk şirketinin  iflas etmesiyle Antalya’da mahsur kalan 1.000 Kazak turist Kazak medyasının gündeminde. Türkiye merkezli Sky Airlines’in İflas Etmesi Kazak yolcularını etkiledi. İflas nedeniyle Kazakistan’dan Türkiye’yebütün uçuşlarını durduran Sky Airlines pek çok yolcuyu mağdur etti. Halihazırda yaklaşık 1.000 Kazak turist Antalya’dan Kazakistan’a geri dönemiyor.

  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi Başkanı Nurjan Aytmahanov, Kazakistan’ın Antalya Konsolosluğu’ndan tarafımıza verilen bilgiye göre, Sky Airlines’ın seferlerini durdurması, 5 Haziran 2013 tarihinde 1.000 Kazak vatandaşının Antalya’dan Kazakistan’a mahsur kalmasına neden oldu. Kazakistan’ın Antalya Konsolosluğu ülkeye dönemeyen vatandaşlarına yardım etmek için tüm tedbirlerin alındığı bildirdi.,dedi.

  Bununla birlikte, Sky Airlines’ın Kazakistan’nın temsilcisi Quatitum Tours sezon başında Kazakistan’dan Türkiye’ye Sky Havayolları’ndan 10.000 koltuk aldıklarını açıklamıştı(http://www.haberler.com/rotarsiz-ucuslar-talebi-artirdi-4494872-haberi/). Kazak basınında çıkan haberlere göre Quatitum Tours, Sky Airlines’ın iflası sonrası yolcuların mağduriyetini gidermek üzere  charter uçuşları gerçekleştiren   Scat ve Atlas havayollarıyla anlaşarak turistlerin ülkesine dönmesini sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.

  ‘En İyi Ödülü’ Almıştı

  2010 ve 2011 yıllarında üst üste World Travel Awards tarafından Avrupa’nın en iyi charter şirketi seçilen Sky Airlines, 15 Ocak 2011’de yurt içi tarifeli seferlere başlamıştı. Fakat aynı yıl ağustos ayında aldığı ani kararla iç hatlardan çekilen şirketin 2012’te 16 uçaklık bir filoyla hizmet verdiği belirtilirken bu yıl operasyonlarını 5 uçakla haftada 70 sefere çektiği kaydedildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Türk Şirketi İflas Edince Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı Türkiye’ye Uçak Kaldırıyor

  Turizm sezonu başında ortaya çıkan iflas ve sonrasında yaşanan binlerce mağduriyet Kazakistan’da ülkemizin itibarını sarsmaya devam ediyor. Kayı Grubuna bağlı Sky Airlines’ın ekonomik gerekçeler ile uçuşlarını durdurduğunu açıklaması üzerine halen bu havayolu ile Türkiye’ye tatil için gelen  1.000’den fazla Kazak turist Antalya’da mahsur kaldı. Sky Airlines’ın Kazakistan temsilcisi Türklerin işlettiği Quatitum Tours’un mahsur kalanlar için çözüm üretecekleri açıklaması da sonuçsuz kalınca devreye Kazakistan hükümeti girdi. Kazakistan Hükümeti, 5 Haziran’dan itibaren Antalya’dan ülkesine dönemeyen binlerce Kazak turisti evlerine ulaştırmak için Acil Durumlar Bakanlığı’na ait iki uçak göndereceğini açıkladı.

  Kazakistan  Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı İset İsekeşev kendine ait olan facebook sayfasına şöyle bir duyuruda bulundu: ‘Kazakistan Hükümeti kararıyla Türkiye’den Kazakistan’a dönemeyen  Kazakistan vatandaşların ülkeye ulaştırması için  Acil Durumlar Bakanlığı’na ait iki uçak gönderilecek. Mahsur kalan  turistlerin çoğu  kadın ve çocuklardan ibaret.’ İlk uçuşun 8 Haziran tarihinde yapılması planlanıldığı açıklandı. Aynın dokuzunda ikinci, onunda üçüncü ve on birinde  dördüncü seferin gerçekleştirileceğini belirtildi.

  Turizm sezonu başlar başlamaz ortaya çıkan bu durum hem Türkiye’nin hem de Türk şirketlerinin Kazakistan’daki itibarını sarstı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Dünyada  En Rekabetçi  Ülke Sıralaması’nda Kazakistan 34.

  Uluslararası İş Geliştirilme Enstitüsü tarafından Dünyanın En Rekabetçi Ülkeleri  Sıralaması yapıldı. Bu yıl sıralamada 60 ülke değerlendirildi. Sıralama çalışmaları esnasında ülkelerin kurumsal yapılanması, piyasalarının etkinliği, eğitim imkanları, inovasyon yatırımları ve pazar büyüklüğü gibi bir çok kriter gözün önünde bulundurarak  değerlendirmeler yapıldı.

  Birinci ABD, ikinci İsviçre ve üçüncü sırada Hong Kong  olurken Kazakistan 34. sıraya yerleştirildi. 2012 yılında 51. sıraya yerleştirilen Kazakistan bu yıl Rusya ve Ukrayna’yı oldukça geride bıraktı. Rusya’nın 42. ve Ukrayna’nın 49. sırada bulunduğu açıklandı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Antalya’da Mahsur Kazak turistlerin ülkeye dönüş maliyeti 1 milyon doları geçiyor

   

  Kazakistan Hükümeti’ne, 5 Haziran’dan itibaren Antalya’dan ülkesine dönemeyen binlerce Kazak turisti evlerine ulaştırmak için Acil Durumlar Bakanlığı’na ait Türkiye’ye  iki uçağın gönderilmesinin maliyetinin  bir milyon doları aşacağı belirtiliyor.  Kazakistan Turizm Derneği’nden(KTA) verilen bilgiye göre,  Antalya’dan ülkesine dönemeyen Kazak turistleri evlerine ulaştırmak için toplam 4  uçak seferinin gerçekleştirilmesi planlanılıyor. Türkiye’den Kazakistan’a çift yön bir uçak seferin gerçekleştirilmesinin maliyeti  130 bin dolar civarında olacağının ve yaklaşık 8 sefer yapılmasının gerekli olduğu hesaplandı. Kazakistan  vatandaşlarına hitap eden Kazakistan Turizm Derneği Başkanı, Kazakistan Hükümeti’nin, Türkiye’de mahsur kalan tüm turistlerin ülkeye dönebilmesi için  gerekli tedbirleri aldığını söyledi. KTA Başkanı, tüm turistlerin uçak firmalarının iflası dahil olmak üzere sigorta yaptırmalarının artık zorunlu olması gerektiğinin ortaya çıktığını da belirtti. Daha önce belirtildiği gibi, Antalya’dan ülkesine dönemeyen Kazak turistlerin evlerine ulaştırılması devlet tarafından karşılanacak. Devlet tarafından harcanacak geri dönüş  maliyetinin Sky Airlines’ın Kazakistan temsilcisine yansıtılıp yansıltılmayacağı henüz açıklığa kavuşmadı.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

   

   

   

  Yabancı Televizyon Kanalları İçin  de %50’den Fazla Kazakça Yayın Zorunluluğu Teklifi

   

  Kazakistan Ulusal Khabar Kanalı Başkanı  Aydos Ukibayev, ülkede yayın yapan tüm yabancı televizyon kanalları için  Dil Dengesi Uygulaması zorunluluğunun getirilmesini teklif etti. Halihazırda Kazakistan merkezli radyo ve televizyonlar için uygulanan yayınların en az %50’si Kazakça kuralının bu sefer isim belirtilmese de Rusya merkezli Kazakistan’da da yayını olan kanal ve radyolar için uygulanması teklif edildi. Kısa süre önce  Kazakistan Parlamentosu oturumu esnasında ülkede geçerli olan Televizyon ve  Radyo Kanalları Yasası gündeme geldi. Kazakistan’da yayın yapan tüm yabancı televizyon kanalları için  Dil Dengesi Uygulaması zorunluluğunun getirilmesini teklif eden Khabar Kanalı Başkanı  Ukibayev, Dil Dengesi Uygulamasına göre, Kazak dilinde televizyon içerik miktarı en az yüzde 50 olmalı. Ülkede geçerli olan yasalarda  Dil Dengesi Uygulaması sadece yerli kanallar için öngörülmüştü. Uygulamaya göre, Kazak dilinde yayınlar diğer dillerinde yapılan  yayınlardan  daha az olmamalı. Bu tür gereksinimler yerli televizyon ve radyo kanalları için geçerliyse, yabancı medya  için yasama düzeyinde  aynı değişikliklerin yapılması gerekli, dedi.

  Söz konusu teklifin oldukça ciddi ve güncel olduğunu belirten Parlamento üyesi Bijanov ise,  Konu üzerinde Eğitim Bakanlığı ile çalışacağız, dedi.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Almatı’da 10 AVM inşaatı donduruldu.

  Orta Asya’nın finans ve kültür merkezi Almatı’da son zamanlarda adeta mantar gibi ortaya çıkmaya başlayan bazı alış veriş merkezlerinin inşaat süreleri uzayınca Almatı Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından AVM  inşaatları için verilen proje onayının  zaman aşımına uğradığını açıkladı . Bu nedenle şehirde  yaklaşık 10 AVM’nin inşaatı durduruldu.

  Aralarında  Espalanda AVM, Alma-Ata AVM, Prime Plaza Almaty AVM, Kristal AVM, А’port AVM, Maxima 2 AVM, Kempinski Bayterek AVM, MC Plaza AVM, ZERE AVM, Ramstore-2 AVM bulunmakta.

  Halihazırda Almatı’da 26 faal AVM bulunmakta. Bu yıl sonuna doğru üç tane daha AVM  eklenecek. Rozbakiyeva ile Al-Farabi caddelerin kesişiminde Mega -2, Rihard Zorge caddesinde Mart ve Kunayeva ile Mametova caddelerin kesiştiğinde Talipoff alış veriş merkezlerinin açılması bekleniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:70, 7 Haziran 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Kazak Basınında Türkiye’deki Protestolar

  - Air Astana Türkiye’de ki 10. Yılını Hilton Otelin Gün Bahçesinde Verdiği Davet ile Kutladı!

  -Atambayev’den Kolluk Kuvvetlerine:  Celalabad’da Göstericilere Karşı Güç Kullanmaktan Sakının

  -Başbakan Yardımcısı: Kimya sanayi yabancıların ellerine verilsin

  -Kazakistan Müslümanlar Birliği Başkanı gözaltına alındı.

  -Sakaların Prensesi’nin Lahiti Bulundu

  -Kazak Sporcu Dünya 2.’liği Madalyasını Evinin Tadilatı İçin Satışa Çıkardı

  -Özbekistan BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasına katıldı

   

   

  Air Astana Türkiye’de ki 10. Yılını Hilton Otelin Gün Bahçesinde Verdiği Davet ile Kutladı!

  Kazakistan’ın Ulusal bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana Türkiye ‘de ki 10. Yılını, yolcu acentalarının, kargo acentalarının , partnerlerinin ve Air Astana çalışanlarının katıldığı bir davetle Hilton otelinde kutladı. Davete TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev ve Kazakistan Cumhuriyeti Başkonsolosu Arslan Dandibayev de katıldılar. Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Elif Ağfaloğlu’nun sunuculuk yaptığı davette, Türkiye Müdürü Karlygash Omurbayeva ,Air Astana’nın toplamda geçen 11 yıl içerisindeki başarılarından ve gelişiminden söz ederken, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türkiye’ye, 1 milyar 350 milyonluk Çin’den 20 bin turist gelirken, 17 milyonluk Kazakistan’dan 360 bin turist geldiğine dikkat çekerek, “İki kardeş ülke olarak, her konuda ilişkilerimizi geliştirmeliyiz” dedi. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’da ‘’iki kardeş ülke arasında düzenlenen uçak seferlerinin daha fazla olması gerektiğini ve Türk Turizminin her yönden, iyi tatil için Kazak turistlere hizmete hazır olduğunu daha fazla Kazak turist gelmesini istediklerini ,Kazakistan ile yapılacak işlerde her zaman yardıma hazır olduklarını ‘’ belirtti. Bölge Müdürü Michael Whitehead de misafirleri selamlayarak ,davete katıldıkları için ve destekleri için teşekkür etti.

  Konuşmaların sonunda Büyükelçi Canseyit Tüymebayev , TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a ,Türkiye Müdürü Karlygash Omurbayeva’ya ve Bölge Müdürü Michael Whitehead’e plaket ve madalya sunarak katkıları ve çalışmaları için teşekkür etti.

  Misafirlerin canlı müzik eşliğinde keyifli vakit geçirdikleri davet,2012 yılında satışlarıyla üstün performan göstermiş 25 yolcu ve kargo acentasına ödüllerinin taktim edilmesi , pasta kesimi ve hediye çekilişinin ardından  son buldu.

  www.airastana.com

   

  Atambayev’den Kolluk Kuvvetlerine:  Celalabad’da Göstericilere Karşı Güç Kullanmaktan Sakının

  Kırgızistan’da geçen haftadan beri ülkenin güney kesiminde devam eden çatışmalar konusunda ülkenin Cumhurbaşkanı Atambayev’den yatıştırıcı tavır. Kırgız kolluk güçleri ile yaptığı toplantıda Atambayev, şu anda miting yapanlara karşı güç kullanmaktan sakınmak gerekir, dedi. Toplantıda kolluk kuvvetlerinin yöneticilerinin durumu hakkında ve Celalabad şehrinde ve Barpı köyünde durumu düzenlemek için alınan tedbirler doğrultusunda raporları dinlendi. Atambayev, “Şu anda göstericilere karşı güç kullanmaktan sakınmak gerekir. Ancak, bu eylemlerin organizatörlerinin ve katılımcılarının tüm yasadışı hareketlerini tesbit etmek ve belgelemek gerekir, madem ki onlar yüzlerce Kırgızistanlının haklarını kısıtlamaktadır, ülke ekonomisine önemli ölçüde zarar getirmektedir. Suçlular mutlaka yasaya uygun ceza almalı, istisnalar olmamalı”, diye vurguladı. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Aygıtı Bilgi Politikası Bölümü bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı, Isık-Göl bölgesinin Ceti-Ögüz ilçesindeki olağanüstü hal rejimini iptal etme hakkında kararnameyi de  imzaladı.

  Kaynak: kabar.kg

   

   

  Başbakan Yardımcısı: Kimya sanayi yabancıların ellerine verilsin

  ©Kazakistan Başbakan Yardımcısı Kayrat Kelimbetov,  Kazakistan’ın kimya sanayisi alanında faaliyet gösteren fabrika ve faal olan doğal yataklarının işletilmesinin yabancıların ellerine verilmesini teklif etti. 3 Haziran 2013 tarihinde Kazakistan Hükümeti oturumunda Sanayi ve  İleri Teknoloji Bakanı Aset İsekeşev’den sonra konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Kayrat Kelimbetov,  Aset İsekeşev bugün dedi ki, kimya sanayisi alanında gerçekleşmekte olan tüm projelerin maliyeti milyonlarca dolar. Yatırımcıların ülkeye çekilmesi  ve risk paylaşımına odaklanmamız lazım. Riskleri yatırımcıların üstlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda piyasaları kuran ve oluşturan dünyanın dev şirketleri  tüm gerekli mekanizmalarını biliyor ve uyguluyorlar. Kazakistan’ın kimya sanayi alanında faaliyet gösteren fabrika ve faal olan doğal yataklarının işletilmesini yabancıların ellerine hiç korkmadan vermemiz lazım, dedi.

  Bu adımla Kazakistan’ın kazanacağını iddia eden Kelimbetov,  kimya sanayisi alanında ayrıca Gümrük Birliği’ne üye olan ülkelerle işbirliğinin artırılmasının gerektiğini de söyledi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazakistan Müslümanlar Birliği Başkanı gözaltına alındı.

  ©Radyo Azattık( Özgürlük),  3 Haziran 2013 tarihinde ilginç çıkışları ile sürekli ülkenin gündeminde olan  Kazakistan Müslümanlar Birliği Başkanı Murat Telibekov’un Almatı’da göz altına  alındığı açıklandı. İddialara göre, Telibekov’un göz altına  alınma sebebi adı  açıklanmayan bir vatandaşın şikayette bulunmasından  kaynaklanmakta. Bostandık semti karakol merkezine  başvurup şikayette  bulunan vatandaş,  Telibekov’un onu izinsiz protesto eylemine katılmaya iknaya uğraştığını iddia etti. Radyo Azattık, Telibekov’un Bostandık semti karakol merkezinde bulunduğu, cep telefonun kapalı olduğu ve ona avukatlarıyla görüşmesine izin verilmediği bildirildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazak Basınında Türkiye’deki Protestolar

  Kuyuya düşen kedi için canlı yayın araçlarını gönderip dakikalarca yayın yapan Türkiye’deki televizyon ve yayın kuruluşları altıncı gününe giren Gezi Parkı eylemlerini hala görmese de Gezi Parkı eylemlerine ilişkin haberler Kazak basınında yayınlanmaya devam ediyor. Haberlerden ziyade yorumların dikkat çektiği dünkü yayınlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “protesto gösterilerinin arkasında yabancılar var” sözü dün Kazak basınında ön plana çıktı. Nur.kz, tengrinews.kz, zakon.kz’den derlenen haberler ve yorumlardan bazı başlıklar şöyle; Başbakan Erdoğan, ülke genelinde düzenlenen protesto eylemlerin düzenlenmesinde dış güçlerin parmağının olduğundan şüpheleniyor. Başbakan’ın Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda “Türk istihbaratı kışkırtıcıları arıyor”, dedi.

  Bir başka haberde de Erdoğan’ın sosyal paylaşım sitelerini  “Toplum için En Korkunç Tehdit”  olarak adlandırdığı ön plana çıkarıldı. Erdoğan’ın olaylar için açıkça ana muhalefet partisini de suçladığı belirtilmekte. Türkiye’nin 60 yerinde hükümete karşı şu ana kadar gerçekleşen en büyük protesto eylemlerinin devam ettiğinin belirtildiği haberde sadece İstanbul’da 1.000 yaralı olduğu belirtiliyor. Cami ve restoranların yaralılara tıbbi yardım vermek üzere revirlere dönüştürüldüğü de belirtilmekte. En kanlı çatışmaların Beşiktaş’ta gerçekleşmekte olduğu belirtilirken, dün ilk can kaybının yaşandığından da bahsedildi.

  Okuyucu yorumlarında ise vurgu T.C. Hükümeti’nin Suriye politikalarına idi.

  Кошмамбет 21:49

  Suriye’de gerçekleştirilen olaylarında dış güçlerin parmağının var olduğu düşünülüyor (Türkler)Erdoğan başkaların işlerine karışmanın kötü olduğunu şimdi mi anlamaya başlıyor?

  КСИР 22:29

  Atılan bumerang Erdoğan’a geri döndü. Esat’la alay etmemeliydi ve Suriye’nin işlerine karışmamalıydı.

  Conradus Cattanius 19:58

  Esad’a gülmemeliydi.

  Азамат 20:08

  Çoktan istifa etmeliydi… Türkiye  ABD’nin kölesi oldu

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Kazak Basınında Türkiye’deki Halk Hareketi

  İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda başlayan, tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılan olaylar hafta sonu olmasına rağmen Kazak basınında da geniş yer buldu. Gerçi Türkiye medyası(Bu medyaya Türk diyemediğimiz için Türkiye diye nitelendiriyoruz) olayları görmezden gelip Türk halkının İstanbul’daki olayları Norveç televizyonundan izlemesine yol açsa da dünya basını olayları birinci sıradan gördü. Kazak basınında da vurgu barışçıl amaçlarla parktaki ağaçların kesilmesine karşı yapılan protestoların birkaç gün içinde hükümet karşıtı halk hareketlerine ve gösterilere dönüştüğü yönünde. Haberlere yorum yapan yüzlerce Kazak da Gezi Parkı direnişine desteklerini ifade ettiler. Kazak basınında haberler genellikle Rus basını ve BBC alıntılı olarak yayınlandı. Inform.kz, news.kz, nur.kz, tengrinews.kz’den yapılan alıntıların bir kısmı şöyle;

  Kazak ve Rus medyasının tabiriyle yerel  eylem ülke çapında hükümet karşıtı protestoya dönüştü. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere, yurdun büyük bir bölümünde yapılan protesto gösterilerinde Gezi Parkı’nı aratmayan görüntüler yaşandı.

  İstanbul’un Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkan grubun başlattığı protestolar İstanbul sınırlarını aştı. Bununla birlikte, protestocuların Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Bodrum başta  olmak  üzere  ülke genelinde Türkiye başbakanı Tayyip Erdoğan’ın izlediği politiğini protesto ettikleri belirtiliyor. Ülkenin toplam 48 vilayetinde protesto gösterileri düzenlendi.

  Protestocular,  Antalya’da  polislere taş atarak  birkaç halk otobüsüne  zarar verdi.

  Muhalefet güçlerinin kalesi olarak sayılan İzmir’de 500 kişi tarafından AKP  iktidar partisinin ofisini taşladı. Edirne’de protestocular de geçici olarak  AKP  iktidar partisinin ofisine ele geçirdi.

  Kazak basınında BBC News kaynaklı yayımlanan haberde: ‘İstanbul’un iki köprü üzerinden 40.000 kişi geçti. Şehir trafiği tamamen durdu. Bir anda şehir sanki  ayaklandı ve hareket etmeye başladı. İstanbul halkı  tencere ve tavalara vurarak ve ıslık çalarak tepkilerini gösteriyordu, denildi.

  İstanbul’daki isyanların bastırılması için  Antalya’dan bile polislerin gönderildiği ve polis tarafından protestoculara biber  gazın kullanıldığı, protestocuların ise, polislere Molotof kokteyli ve taşları atıklarını bildiriliyor.

  Olaylarda yaralananların olduğu, Eskişehir’de 100, İstanbul’da 63 ülke genelinde ise, 939 kişinin göz altına alındığı ve ifade alındıktan sonra serbest bırakıldığı yazılmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Sakaların Prensesi’nin Lahiti Bulundu

  ©Kazakistan arkeologları tarafından yeni bir keşif yapıldı.

  Doğu Kazakistan’da Orta Asya ve Doğu Avrupa’da yaşamış atlı göçebe Saka halkının kalıntıları ortaya çıkarıldı. Arkeologlar tarafından kazı esnasında bir mezar bulundu. Mezarın içinde Sakalar dönemine ait lahitin olduğu tespit edildi.

  İlk tahminlere göre lahit içinde 3-4. yüzyıla ait Sakaların prensesine ait kalıntıların bulunmakta olduğu düşünülmekte.  Mezarın içinde değerli eşyalar, takı, çanak ve çömleklerin yanı sıra nerdeyse hiç bozulmamış baş tacı da ortaya çıkarıldı. Baş tacının, 1969 yılında kazı esnasında Almatı şehri yakınlarında bulunan  Altın Adamı’nın altından yapılmış Saukele adında şapkasına benzemekte olduğu açıklandı. Daha ayrıntılı  incelemeler için  kazı esnasında çıkarılan tüm keşifler Almatı’da bulunan arkeoloji laboratuvarına gönderildi.

  Bununla birlikte, mezarın yanında  kafası  ve sağ eli kesilmiş bir iskeletin bulunması bu kazı çalışmasına esrarengiz bir hava da vermekte.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

   

  Kazak Sporcu Dünya 2.’liği Madalyasını Evinin Tadilatı İçin Satışa Çıkardı

  Kazak sporcunun madalyasını satmaya çalışması büyük tepkiyle karşılandı.

  Evde tadilat yapmak için paraya ihtiyaç duyan  1998 yılında Dünya Buz Hız Pateni Şampiyonluğu esnasında gümüş madalya alan Lyudmila Prokaşina madalyasını satmaya kalktı.  Halihazırda Pavlodar şehrinde oturan Prokaşina’nın, İçişleri Bakanlığı’na bağlı  yerel kurumlarından birinde yarbay olduğu öğrenildi. Madalya için  istediği ücreti açıklamayan Prokaşina basın mensuplarına şöyle konuştu: ‘Satışa çıkardım, faka ücretini henüz belirlemedim. Arkadaşlarım kızıyor bana. Para yardımında bulunmak istiyorlar. Anne babamın evinin inşaatını bitirip tadilat yaptırmam lazım. Tadilat için en az 10 milyon tenge gerekli, dedi.  ’

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Özbekistan BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasına katıldı

  Geçtiğimiz hafta Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te gerçekleştirilen  BDT ülkeleri hükümet başkanları toplantısı esnasında Özbekistan’ın BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasına katılmasını öngören protokolün imzalandığı açıklandı. Özbekistan, Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasını imzalayan dokuzuncu ülke oldu. 18 Ekim 2011 tarihinde  BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması,  Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova ve Tacikistan tarafından imzalandı. BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın, Kırgızistan ve Tacikistan parlamentoları tarafından hala onaylanmadığı da biliniyor. Söz konusu  anlaşmanın, serbest bölge üyelerinin bölgede tam ve etkin entegre etmesi için gerekli koşulların sağlanarak uygun şartları sağlanması öngörülüyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

   

  “Haftalık Bülten” için 3 Yorum

  1. Özer S. ÖZGÜÇ diyor ki:

   Merhaba Efendim,
   Saygıdeğer Cumhurbaşkanım Nursultan Nazarbayev geçlere islam dinini iyi anlayın demiş. Çok doğru. Bu konuda Türkçe yazılmış Hakkı YILMAZ Beğin İşte Kuran ve İniş sırasına göre Kuran Mealini Kazakçaya çevirmek lazım düşünülürse bu konuda ilgililerle tanıştırabilirim. Ayrıca Atatürkün Kuran anlayışını iyi tahli,l etmek lazım bu konudada Sedat ŞENERMAN Beğ ehildir bilgilerinize takdim eder saygılar sunarım.
   Özer S. ÖZGÜÇ
   + 90 532. 302 46 04
   http://www.tubikam.com

  2. Antalya Türkiye
   Son verilere göre Antalyaya gelen Turist sayısı Rusyanın ardında ikinci sıraya yerleşmesi bizi mutlu ediyor. Kazak kardeşlerimizin ikinci değilde birinci sırada olmasını arzuluyorum. Türkiye kazak kardeşlerimizde ikinci vatanıdır. Çünkü aynı toplum gözüyle bakıyoruz. Türkiyenin gelişmiş olanaklarına sahip olmalarını, ve yatırımlarını buraya yapmalari bizleri sevindırmektedir. selamlar.
   Cafer Akkus

  3. ali kandakoglu diyor ki:

   Adres :merkez / /karabük
   Gsm : 0536 672 64 50
   Ev : 0542 318 9715
   E-Mail : kandakoglum@hotmail.com

   Kişisel bilgilerim:

   Uyruğum : T.C.

   Doğum Yerim : ÇERKEŞ

   Doğum Tarihim : 17 / 05 / 1974

   Askerlik Durumum : 1994 / 1996

   Medeni Durumum : Bekar

   Kariyer hedefim:

   1987 DE ORTA OKULU BIRAKIP TEORİ ELEKTRİK ATÖLYESİN DE İŞE BAŞLADIM.TEORİ ELEKTRİK ATLÖYESİNDE ARZA,MOTOR SARIMI,BAKIM ONARIM,PANO MONTAJ VE TESSAT İŞLERİNİ YAPMAKTA OLAN KARABÜKTE BULUNAN DEMİR ÇELİK ARZA VE MOTOR SARIMINI YAPAN BİR NUMARALI İKİ ORTAKTAN OLUŞAN BAYRAM AYDIN VE YUSUF KALYONCU PATRONLARIM. ÇOK BÜYÜK GELİŞİM YAPTILAR.5 YIL ÇALIŞTIM .KENDİMİ İSPATLAMAK İÇİN VE HAFTALIGIM AZ OLDUGU İÇİN ÇIKTIM.

   1992 DE VERGİLİ DEMİR ÇELİKTE VARDİYA DA ELEKTRİK USTASI OLARAK İŞE BAŞLADIM.13 AY ÇALIŞTIKTAN SONRA VERGİLİNİN KARABÜK TE OLAN İKİ CEMİR ÇELİK TEN BİRİNİ KAPATINCA İŞÇİLERİ ÇIKARDILAR ELEKTRİKÇİLERİDE ÇALIŞAN FABRİKADA ÇALIŞMAYA BAŞLADIK TADİLATTA OLDUGU İÇİN MEKANİK,TESSAT MONTAŞ İŞLERİNİ YAPTIKTAN SONRA FABRİKA ÇALIŞMAYA BAŞLADI.FAZLA ELEKTRİKÇİ OLDUGU İÇİN ÇIKIŞIMIZ VERİLDİ.
   1993 DE PELENKOGLU ANLAŞIP 5 AYRI YERDE TEKSTİL ATÖLYESİ KURULACANI SÖYLEYİP İŞE BAŞLADIK.HER BİRİ 250/300 KİŞİLİK ATÖLYE MEKANİK VE ELEKTRİK VE MONTAJ İŞLERİNİ YAPTIM.HEMEN FALİYETE ALINIP ASKERE KADAR ÇALIŞTIM.

   İş Deneyimlerim:
   1- 1996 DA ASKERDEN GELDİM.PELENKOGLUNUN TAVSİYESİYLE CUMHUR KAHRİMANIN YANINA GİDİP TEKSTİL KURACANI VE İŞLERİNİ YAPMASINI İSTEDİ PARASAL KONUDA ANLAŞTIKTAN SONRA İŞE BAŞLADIM. MEKANİK,ELEKTRİK,MONTAŞ İŞLERİNİ BİTİRDİKTEN SONRA FALİYETE ALINDI.29/09/2000 TARİHİNE KADAR ÇALIŞTIM.MAAŞTA ANLAŞAMADIGIM İÇİ İŞTEN AYRILDIM.

   2- 2000/2004 BAŞARAN DEMİR ÇELİKTE VARDİYA ELEKTRİK USTABAŞI OLARAK İŞE BAŞLADIM.7 AY DEGİŞMEDEN GECE VARDİYASINDA ÇALIŞTIM ÇİFT VARDİYA OLAN BAŞARAN TEK VARDİYAYA DÜŞÜNCE GÜNDÜZ VARDİYASINA GEÇTİM BİR YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA TEK KALDIM. ENGİN BAŞARAN PATRONUMUZ ÇİFT VARDİYA OLACAZ DEYİP BANA ELEMAN BULMAMI SÖYLEDİ.BEN DE BEN HER İKİ VARDİYAYA BAKIRIM DEDİM VE ÖYLE DE OLDU ÇİFT VARDİYAYA BAKTIGIM İÇİN ÇİFT MAAŞ ALIYORDUM. HADDE BİR ARA DURDU. VE SADECE ELEKTRİKÇİ ,OFİS VE CAYCI ÇALIŞIYORDUK.2004 TE İŞTEN ÇIKTIM.

   3-2004 /2005 TE RAMSEY TAKIM ELBİSE FABRİKASI EK BİNASINDA ÜÇ ARKADAŞ OLARAK İŞE BAŞLADIK MEKANİK,TESSAT VE MONTAJ YBİTTİKTEN SONRA ARKADAŞLAR ÇIKTI. EN SON BEN 2005 SON AYLARINA KADAR ÇALIŞTIM VE İŞ BİTTİ.
   4-2006 DA İLK YURT DIŞI SEMBOLÜN TAŞARONU OLAN ORBİT FİRMASIYLA PALIŞ VERİŞ MERKEZİNDE PANOCU OLARAK İŞE BAŞLADIM.4 AY SÜREN MONTAŞ VE BAGLANTILAR İŞ BİTİMİ OLARAK DÖNÜŞ YAPTIOM.

   5- 2007 DE KIBRISTA MERİT OTEL PROJESİN DE ELEKTRİK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPTIM.YAPTIM.OTELİN FALİYETE ALINDI SORUNSUZ TESLİM EDİLDİ.

   6-2009 DA AHSEL HOL. KAZAKİSTAN ALMATADA OLAN PROJELERİNDE GÖRE VİLLA VE 1200 KONUT OLAN PROJELERİNDE ELEKTRİK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPTIM. BİTİRİP DÖNÜŞ YAPTIM.
   7-2010 IRAKTA OLAN YÜKSELİN TAŞARONUYLA KONKASÖR ELEKTRİK FORMENLİ YAPTIM ÜÇ AY ÇALIŞIP MAAŞLAR YATMADIGI İÇİN DÖNÜŞ YAPTIM HALEN ALACAGIM VAR.
   8-EN SON LİBYADA MEAMMAR FİRMASINDA KONUT,CAMİVE HASTANE PROJELERİNDE ELEKTRK FORMENİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYDIM Kİ MAALESEF LİBYANIN İSTEMEDİGİMİZ GELİŞMELER OLDU VE İÇ SAVAŞ ÇIKMSIYLA DÖNÜŞ YAPTIK.

   Sertifikalarım
   1- KALFALIK
   2- USTALIK
   3- USTA ÖGRETİCİ BELGEM VAR

   Referanslar:
   1-ÜNKAR SEF 05324214921 MEAMMAR ŞANTİYE ŞEFİ
   - GÖKHAN ALBAYRAK 05423033977 AHSEL ELEKTRİK MÜHENDİSİ
   2-ALİ YILDIRIM 05545891585 ORBİT ELEKTRİK MÜHENDİSİ
   3-GÖKHAN BEY 05372230365 MEAMMAR MEKANİK MÜHENDİSİ