• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Orta Asya Bülteni

  25 Ağustos 2010

  Türkkazak.com Orta Asya Haftalık Bülten, Bülten No:1, 25 Ağustos 2010

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Anadolu Ateşi Taşkent’te

  Türkiye’nin dünyaca ünlü dans grubu Anadolu Ateşi, Taşkent’i yakmaya hazırlnayor. Grup, bu yıl bağımsızlığının 19. yıl dönümünü kutlayacak olan Özbekistan’da sahne alacak. Anadolu Ateşi’nin Taşkent’teki gösterisi 19 Eylül’de ülkenin en büyük kültür merkezi İstiklal Sarayı’da yapılacak. 4 bin 200 koltuk kapasiteli salonda en son Türkiye’den İbrahim Tatlıses sahne almıştı.

  Özbekistan’da faaliyet gösteren UCell GSM operatörü sponsorluğunda gelecek gösteride, yaklaşık 150 kişi görev alacak. Gösterinin internet üzerinden de satılan biletlerinin fiyatı 50 ile 400 bin Sum (30-250 dolar) arasında değişiyor.

  Anadolu Ateşi’nin tarihi İpek Yolu güzergahındaki Taşkent’te ilk gösterisi olacak. Taşkentlilerin büyük ilgi göstermesinin beklendiği gösterinin biletlerinin çoğu satışmış durumda. (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Özbekistan Kırgız Sınırındaki Askeri Birliği  Güçlendirdi

  15 Ağustos tarihinde Özbekistan, Kırgızistan’ın Oş Eyaleti  yakınındaki Özbek-Kırgız  sınırındaki askeri birliği güçlendirdiği açıklandı.

  Oş Sınır Komutanlığı tarafından verilen bilgiye göre; söz konusu uygulamaların her iki ülkede yakında kutlanacak olan   Bağımsızlık Bayramı nedeniyle  gerçekleştirildiği açıklandı.

  Bilindiği üzere; 31 Ağustos 1991 tarihinde Kırgızistan, aynı yıl 1 Eylül’de ise Özbekistan resmi olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

  Kaynak: CA-News Orta Asya Haber Ajansı

  Tacikistan’ın Dış Ticaretinde Türkiye ve Kazakistan Eşit Ağırlıkta

  Tacikistan’ın dış ticareti ocak-temmuz aylarında 2 milyar doları aştı. Söz konusu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,5 oranda artış gösterdi.

  Tacikistan İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülke dünyanın 90 ülkesi ile ticari ilişkilerde bulunuyor. Ocak-Temmuz döneminde 640 milyon dolar değerinde ürün ihraç ederken, 1 milyar 368 milyon Dolar değerinde ürün ithal edildi. Tacikistan’ın Bağımsız Devlet Topluluğu’ndaki en önemli partnerleri Rusya (499 milyon dolar), Kazakistan (136 milyon dolar) ve Ukrayna (88 milyon dolar) olurken, diğer yabancı ülkeler arasında ise Çin (499 milyon dolar), Türkiye (136 milyon dolar) ve İran (102 milyon dolar) oldu.

  Bu arada, Tacikistan’da söz konusu dönemde enflasyon oranı yüzde 3,7 olurken, gıda ürünlerinin fiyatında yüzde 3,6 oranda artış yaşandı.(Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  “Tengenin Aşırı Güçlenmesini Önlemek İçin Piyasadan Tenge Aldık”

  Nazarbayev MB Başkanı Marçenko ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Servisi’nin verdiği bilgiye göre; Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, 18 ağustos 2010 tarihinde Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marçenko’yu kabul  ettiği kaydedildi.

  Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Marçenko, Nursultan Nazarbayev’e  bankanın faaliyeti ile ilgili genel bilgi verdi.

  Basına konuşan Marçenko, finansal piyasalarda durum çok istikrarlı. Tek bir problem var, o da bankaların ekonomiye kredi vermekten kaçınması. Kazakistan hükümeti tarafından bu konuda iki program hazırlandı. Umuyoruz ki,  bu iki programın uygulanması ile önümüzdeki sonbahar aylarında istenilen sonuçlara varacağız. Bankaların, reel sektöre açacakları kredilerin toplam hacmi artacak, dedi.

  Ayrıca, ülkede enflasyon oranının düşük olduğunu söyleyen Marçenko şöyle konuştu:  Ağustos ayında, milli para biriminin aşırı hızlı güçlenmesini önlemek için iç piyasalardan tenge satın aldık .’

  Kaynak: Zakon Haber Hortalı

  Özbekistan’ın Dış Ticaretinde  Kazakistan 3., Türkiye 5. Sırada

  Özbekistan’ın dış ticaretteki en büyük partneri Rusya oldu. Rusya, bu ülkenin dış ticaretinden aldığı %27′lik payla ilk sırada yer aldı. Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre bu yılın ilk altı ayında Rusya ile gerçekleşen dış ticaret hacmi 2 milyar 667 milyon dolar olarak kaydedildi. Bunun bir milyar 859 milyon doları ihracat, 807 milyon doları ise ithalat olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yarımında Özbekistan’ın dış ticaretinde ikinci sırada yer alan ülke ise Çin oldu. Özbekistan’ın bu süre zarfında Çin’le gerçekleşen dış ticareti yüzde 8,3′lük payla 818 milyon Dolar olarak kaydedildi. Özbekistan’ın dış ticaretti önemli partnerleri sıralamasında Rusya ve Çin’i komşu Kazakistan takip etti. Kazakistan’ın Özbekistan’la olan dış ticareti yüzde 7,6′yla 748 milyon Dolar olarak gerçekleşti.Bu arada Özbekistan’ın ilk altı aydaki toplam ticaret hacmi ise 9 milyar 825 milyon dolar olarak kayıtlara geçildi. Bunun 6 milyar 185 milyonu ihracat, 3 milyar 640 milyon doları da ithalat oldu. Özbekistan’ın dış ticaret hacminin geri kalanının 568 milyon doları Güney Kore’yle, 440 milyon doları Türkiye’yle ve 409 milyon doları ise Afganistan’la yapıldı.(Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Rusya’ya En Çok Otomobil İhracatı Yapan 7. Ülke Özbekistan Oldu

  Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ülkelerinin önde gelen otomotiv üreticisi olan Özbekistan’ın Rusya’ya olan otomobil ihracatı arttı yüzde 17 oranında arttı.

  Devlet İstatistik Komitesi (DİK) Özbekistan’ın bu yılın ilk altı ayında Rusya’ya binek otomobil ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında arttığını açıkladı. Son artışla Özbekistan’ın 2010′nun ilk altı ayında Rusya’da sattığı otomobil adeti 32 bin 316 olarak gerçekleşti.

  Özbekistan’ın Andican vilayetindeki Asake GM Özbekistan Otomobil Fabrikası’nda geçen yılın aynı döneminde Rusya’ya 27 bin 642 adet ihraç edilmişti.

  Özbekistan, bu miktardaki otomobil satışıyla, Rusya’ya giren yabancı otomobiller arasında yedinci sırada bulunuyor. Özbekistan’dan Rusya’ya giden otomobiller arasında ilk sırada Nexia markasını yer alıyor.

  Öte yandan Özbekistan’ın Ocak-Haziran dönemindeki otomobil üretimi oranı ise geçen yıla göre yüzde 13.6 oranında artarak 102 bin 597 adet olarak gerçekleşti.

  Sıfır otomobil fiyatlarının modeline göre 7 bin ile 40 bin Dolar arasında değiştiği Özbekistan’da, Matiz, Nexia, Damas, Lacetti ve Chevrolet markasıyla “Captiva”, “Epica” ve “Tacuma” modellerinden araçlar üretiliyor.

  Diğer yandan Özbekistan’ın üretimine yeni başlayacağı ‘Chevrolet Spark’ modelindeki yeni binek aracı ise 25 Ağustos’ta piyasaya sürülecek.

  Asake GM Özbekistan Otomobil Fabrikası, yıllık 250 bin adet araç üretim kapasiteli.

  Özbekistan, 2009′da, küresel ekonomik krize rağmen otomotiv sektörünü canlı tutmayı başarmış ve bir önceki yıla(2008) oranla yüzde 5.1′lik artışla 205 bin 11 adet binek otomobil üretmişti.(Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Rusya’daki Yasak Orta Asya’yı da Etkiledi

  Rusya’nın karşı karşıya olduğu kuraklık ve ardından başlayan yangınlar sonrasında buğday ihracatına yönelik aldığı kısıtlama kararı Orta Asya’yı da etkiledi.

  Rusya’nın ’15 Ağustos itibariyle yıl sonuna kadar buğday ihracatına yasak getirdiği’ açıklaması bölgede fiyatları artırdı. Orta Asya’nın buğday ambarı olarak bilinen Kazakistan ise buğday ihracatında azalmaya gitti. Bu yıl 14 ile 15 milyon ton arasında buğday üretimi yapması beklenen Kazakistan , yurt içi talebi ve stok durumunu da göz önünde bulundurarak ihracatı kıstı. Kazakistan 2010-2014 aralığında yıllık ortalama buğday ihracatını 6-7 milyon tona çekti. Bu miktar daha önce 8 ile 12 milyon ton arasında değişiyordu.

  Bu arada buğday konusunda dışa bağımlı olan ve yılda ortalama 1 milyon ton dolayında buğday üretimi yapabilen Kırgızistan’da ise un fiyatı yükseldi. Son artışla ülkede bir kilogram kaliteli unun fiyatı yaklaşık 22 Soma (50 sent) ulaştı. İlgililer, un mamullerinde görülen fiyat artışı, Rusya’nın buğday ihracatını geçici olarak durdurmasına bağladı.

  Rusya’nın buğday ihracatına yönelik yaptırımı Özbekistan’da da etkisini gösterdi. Başkent Taşkent pazarlarında bir kilogram unun fiyatı kalitesine göre bin 200 ile bin 400 sum arasında değişiyor.(55-65 sent). Bölgenin bir diğer ülkesi Tacikistan da Rusya’nın buğday ihracatı kısıtlamasından etkilendi. Tacikistan’da daha önce 80 somai dolayında seyreden 50 kilogramlık bir çuval unun fiyatı yaklaşık 120(27 dolar) somaniye dayandı.

  Orta Asya’da buğday ve buna bağlı olarak un fiyatının daha da yükselmesi bekleniyor. (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Tacikistan’da 25 mahkum hapisten kaçtı. Tacikler, Rusya ve Afganistan’dan Yardım Talebinde Bulundu

  Tacikistan’da 25 dinci militanın, 5 gardiyanı öldürüp hapisten kaçtığı bildirildi.

  Tacik yetkililer, kaçan mahkumlar arasında darbe girişimi nedeniyle hapis cezası alanların da bulunduğunu açıkladı. Bir yerel yetkili “Duşanbe’deki cezaevinde gardiyanlara saldırıp silahlarını alan mahkumlar sabaha karşı kaçtı. Bir gardiyan öldü, 25 mahkum kamuflaj kıyafetleriyle kaçtı” dedi.

  Aynı yetkili, mahkumların daha sonra cezaevi yakınlarındaki bir karakola saldırdığını ve 4 gardiyanı öldürüp otomobillere binip gittiklerini kaydetti.

  Tacikistan İçişleri Bakanlığı da, “Bu tehlikeli suçlular birkaç araçla Duşanbe’den ülkenin doğusundaki Raht Vadisi istikametine kaçtı. Buradan komşu Afganistan’a geçmeleri olası” açıklamasında bulundu. Rus İtar-Tass ajansının haberine göre, Tacikistan Milli Güvenlik Komitesi başkan yardımcısı Kasim Gafarov , basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya ve Afganistan’dan yardım istediklerini belirtti.

  Gafarov, kaçan mahkumların arasında Tacik vatandaşlarının yanı sıra Rus ve Afgan vatandaşların da bulunduğunu kaydetti. Mahkumların fotoğraflarının ülkenin bütün güvenlik güçlerine gönderildiğini ifade eden Gafarov, devlet kanallarında da mahkumların fotoğraflarının yayınlanacağını bildirdi.

  Dün gece yaşanan iki ayrı saldırıda toplam 5 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği ve 25 mahkumun da kaçırıldığı belirtiliyor.

  Bu olaydan sonra Devlet Başkanı İmamali Rahman acil güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, İçişleri Bakanı Abdurahim Kahharov başkanlığında operasyon merkezi oluşturuldu.

  Kaçan mahkumların 20 Ağustos’ta Tacikistan Yüksek Mahkemesi tarafından 10 ila 30 yıl arasında hapis cezasına mahkum edildiğini kaydedildi. Mahkumlar geçen yıl başkent Duşanbe’ye 140 kilometre mesafedeki bölgede yapılan operasyonda yakalanmıştı.

  Afganistan ile 1349 kilometrelik bir sınırı paylaşan Tacikistan’da durum, iktidar ile dinci militanlar arasındaki iç savaştan sonra 1997′de imzalanan barış anlaşmasından beri hassas. İç savaşta 150 bin kadar insan hayatını kaybetmişti.

  Kaynak:hürriyet.com.tr, haberler.com

  Kırgızistan, Özbekistan’dan Petrol ve Doğal Gaz Yatakları Talep Ediyor

  Kırgızistan, kapı komşusu Özbekistan’dan petrol ve doğal gaz yatakları talebinde bulunuyor.

  Kırgızistan, Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva’nın imzaladığı yeni bir kararnameyle, yıllardır Özbekistan petrol ve doğal gaz şirketi ‘Özbeknetegaz’ tarafından işletilen bazı petrol ve doğal gaz yataklarının iadesi isteniyor. Otunbayeva Kırgız tarafına ait olduğunu ileri sürdüğü yatakların iadesinin bir an önce gerçekleşmesini istiyor.

  Kırgızistan, ‘Özbeknetfegaz’ tarafından işletilen ve Kırgızistan sınırına yakın ‘Soh’ ve ‘Çon Kara Kalça’ petrol ve doğal gaz yataklarının kendilerine ait olduğunu iddia ederek iadesini istiyor. Kırgız yetkililer söz konusu yataklarının iadesine ilişkin müzakerelerin 1992′de başladığını ve şimdiye kadar bir netice alınmadığını dile getiriyor.

  Kırgız tarafının verilerine söz konusu petrol ve doğal gaz yatakları 1955′te faaliyete geçmiş. Bişkek’in iddiasına göre kendi petrol ve doğalgaz yatakları Sovyet rejimi tarafından Özbekistan’a kiraya verildi. Söz konusu yataklardan günde 40 ton petrol ve 6 bin metreküp de doğal gazın çıkartıldığı belirtiliyor. Bişkek yönetimi Özbekistan’ın şimdiye kadar bu yataklardan 450 milyon Dolar gelir elde ettiğini söylüyor.

  Uzmanlar ise adı geçen yatakların tartışmalı yerde olduğunu ve o bölgede iki ülke arasındaki sınıra daha kesinlik kazandırılmadığını belirtiyor. Uzmanlar, bu sorunun görüşmeler yoluyla hal edilmemesi durumunda iki ülke arasında yeni bir gerilimin yaşanmasının kaçınılmaz olacağını dile getiriyor.

  Konuyla ilgili Özbekistan tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  İrmatov: Türkiye’de Derbi Yönetmek İsterim

  Özbekistan’ın dünyaca ünlü hakemi Ravşan İrmatov Türkiye’de derbi yönetmek istediğini söyledi.

  Türk futbolunu yakından takip ettiğini dile getiren Özbek hakem İrmatov, CİHAN Muhabiri’ne özel açıklamalarda bulundu.

  Afrika 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nda yıldızı parlayan 33 yaşındaki hakem Revşan İrmatov, Türk futbolunu yakından takip ettiğini ve önemli bir derbide görev almak istediğini söyledi. Daha önce 2008 ve 2009′da peş peşe iki defa Asya’nın en iyi hakemi seçilen İrmatov, “Türkiye’ye gidip maç yönetmek her hakemin isteği olsa gerek.” dedi.

  Türkiye milli futbol takımını da takip ettiğini de dile getiren İrmatov “Sadece liginiz değil, milli futbol takımınız da kendinden çok söz ettirmekte. Onun da başarılı oyunlarına şahit olmuşum. Türkiye’de futbol gerçekten oldukça yüksek düzeyde.” ifadelerini kullandı.

  Ünlü Özbek hakem, Türkiye’de maç yönetme konusunda ise “Yabancı bir hakem olarak tabiî ki bir başka ülkede görev almak sevindirici. Türkiye’de maç yönetme konusunda teklif gelmesi durumunda kabul ederim, hele hele yöneteceğim bir derbi olacak olması daha da büyük arzum. Böyle bir derbide görev almak benim içine çok ilginç. Olacak böyle bir teklife evet derim. Derbide yer alacak takımlar benim için fark etmez. Hangi oyuna teklif edilirsem gider görev alırım” şekline konuştu.  (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Özbekistan Kupası Scolari’nin Eski Takımı Bunyodkor’un

  Bu yıl 18.si oynanan Özbekistan Kupası’nı Brezilyalı çalıştırıcı Luiz Felife Scolari’nin eski takımı Bunyodkor kazandı.

  Yerel saatle 21:00′de Taşkent’te oynanan final maçında Bunyodkor ve ülkenin güneyindeki Karşı vilayetinin Şurtan takımı Pahtakor Stadı’nda karşı karşıya geldi.

  Karşılaşmayı Özbekistan’ın dünyaca ünlü hakemi Ravşan İrmatov’un yönetti. İki takımın ihtiyatli bir oyun sergiledikleri karşılamanın ilk yarısı gölsüz sona erdi.

  İkinci yarıda rakibine karşı daha atak ve etkili bir oyun sergileyen Bunyodkor 63.dakikada oyundaki gol sessizliğini bozdu. Bunyodkor’un Ahıska Türkü oyuncusu Timur Kapaze’nin sol kanattan ceza sahasına yaptığı ortada topa iyi yükselen Bunyodkor’un Mekadonyalı oyuncusu Stevitsa Ristich güzel bir kafa vuruşuyla topu filelere gönderdi. ve takımı 1-0 öne geçiren Göle imza attı.

  Bu arada golden sonra sevincini formasını çıkararak sergileyen Ristich, hakem İrmatov’dan sarı kart gördü. Hakemin elini sıkan Ristich. kart kararını gülerek karşıladı.

  Karşılaşmanın kalan dakikalarında taraflardan başka gol gelmeyince 63.dakikada atılan gol aynı zamanda karşılaşmanın skorunu ilan etti. Bu sonuçla Bunyodkor Özbekistan kupasını ikinci kez müzesine götüren taraf oldu.

  Hakemin bitiş düdüğüyle sahada büyük sevinç yaşandı. Birbirine sarılan futbolcu ve idareciler kupanın sevincini paylaştı. Futbolcular çalıştırıcıları Mircelal Kasımov’u havaya kaldırarak kupa sevincine ortak ettiler.

  Bunyodkor’a kupasını daha sonra Özbekistan Futbol Federasyonu Başkanı Mirabrar Osmanov atılan konfetiler eşliğinde takdim etti. Kupa sevinciyle toplu fotoğraf çektiren futbolcular, daha sonra kupayı alarak statta tur attı. Kupayı tribünlerdeki taraftarlarına götüren futbolcular bu sevinci onlarla da paylaştı.   (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Asya Kalkınma Bankası’ndan Tacikistan’a 252 Milyon Dolarlık Destek

  Asya Kalkınma Bankası (AKB), Orta Asya ülkelerinden Tacikistan’ın ekonomisine destek vermek amacıyla yeni işbirliği programını onayladı. AKB ile Tacikistan arasında önümüzdeki 5 yıl için yeni işbirliği programı hazırlandı. Tacikistan, bu program çerçevesinde ilk üç yılda 252 milyon Dolar hibe desteği alacak.

  Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, görev süresi sona eren AKB’nin Duşanbe temsilcisi Makoto Ojiro ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili işbirliği konularını değerlendiren taraflar, 1998 yılında başlayan ikili işbirliği ilişkilerin durumundan gayet memnun olduklarını belirtti.

  Asya Kalkınma Bankası, 12 yıllık işbirliği döneminde Tacikistan’ın ekonomisine destek vermek amacıyla 500 milyon Dolar değerinde kredi ve hibe yardımında bulundu. AKB’nin temin ettiği finans kaynağı ile ülkede bir dizi ekonomik ve sosyal projeler, özellikle enerji ve ulaşım alanında bazı projeler hayata geçirildi.

  Makoto Ojiro’nun Duşanbe’de çalıştığı 2007 yılından bu yana bu ülkeye 240 milyon Dolar hibe sağlandı. Halihazırda, Tacikistan ile AKB arasında yeni işbirliği programı hazırlandı. Banka, program çerçevesinde 252 milyon Dolar para yardımında bulunma sözü verirken, bu paranın enerji güvenliği, ulaşım ve özel sektörün geliştirilmesi, bölgesel işbirliği projelerinde kullanılacağı kaydedildi. (Cihan Haber Ajansı)

  Kaynak:haberler.com

  Medvedev Türk Sınırında Askeri Mezarlık Açtı. Erivan’dan da İstediğini Aldı

  20 Ağustos 2010  tarihinde Ermenistan başkenti  Erivan’da Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü gayri resmi zirvesi açıldı. Zirvede, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü(KGAÖ) üye ülkeleri Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan devlet başkanlarının özellikle Kırgızistan’daki durumu ele alacakları bildirildi.

  Azattık Radyosu’nun verdiği bilgiye göre; Ermenistan’a gelen Rusya Cumhurbaşkanı Dmitriy Medevedev özel olarak Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüştükten sonra Gümrü’de bulunan Rus askeri üssünün 2044 yılına kadar Ermenistan’da kalmasına yönelik anlaşmanın yapıldığı bildirildi.

  Medevdev ve Sarkisyan tarafından imzalanmış olan protokole göre, söz konusu Rus askeri üssü hem Ermenistan’ın  hem de Rusya’nın savunmasını sağlayacak.

  Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Srdyukov: Askeri üs için herhangi bir kiralama ücreti ödenmeyecek, her şey karşılıksız, dedi.

  Bilindiği üzere; 1995 yılında Gümrü’de Rus askeri üssü kurulmuş ve ilk anlaşmaya göre, Rus askeri üssünün 2015 yılına kadar Ermenistan’da kalması planlanıyordu.

  Öte yandan, Medvedev 19. yy.’da Rus-Türk savaşlarına katılan Rus subayların gömülü olduğu Gümrü ‘Şeref Tepesi’ Askeri Mezarlığı’nın açılış törenine de katılacağı duyuruldu. Gezi de Medvedev’in  Erivan’daki Sözde Soykırım Müzesini de ziyaret edeceği duyuruldu.

  Kaynak: Segonya Gazetesi, Ca-News Haber Portalı, Ermenistan’ın Sesi

  Astana’daki Kazakistan-Türkiye Maçının Bilet Fiyatları Belli Oldu

  EURO 2012 grup eleme maçlarının fikstürü belirlenirken A Gubu’nda Türkiye ilk maçını Kazakistan ile 3 Eylül Cuma günü deplasmanda oynayacak.

  Kazakistan Futbol Federasyonu’nun verdiği bilgiye göre; Türkiye- Kazakistan Milli Takımlarının maçı Kazakistan başkenti Astana’nın ‘Astana Arena’ stadyumunda yerel saatle 22:00’de başlayacak.

  Bilet fiyatları konusunda ise, şu bilgi verildi:

  Batı tribün, 1. kategori- 10.000 KZT,

  Batı tribün, alt sıralar -5.000 KZT,

  Batı tribün, üst sıralar -3.000 KZT,

  Kuzey tribün -2.000 KZT,

  Güney tribün -2.000 KZT,

  Doğu tribün, alt sıralar -5.000 KZT,

  Doğu tribün, üst sıralar -3.000 KZT,

  Kuzey-Doğu ve Kuzey- Batı tribün -500 tenge

  Bilet satışları Astana- Arena Stadyumu kasaları, «Business and Sport Travel» şirketi ofisi tel: 727 276 1111 ve www.zakazbiletob.kz web sitesinden gerçekleştirilmekte.

  Türkmenistan’ın 90 köprüsünü 287 Milyon Dolara Bir Türk Şirketi Üstlendi

  Türkmenistan karayollarında köprü inşaatı projelerini üstlenen Türk şirketi, NATA Group şirketlerinden Net Yapı, ihalesini aldığı ve inşaatları süren 90 karayolu köprüsünü 2 yılda tamamlamayı hedefliyor.

  Şirket, Türkmenistan’ın 5 ayrı eyaletindeki karayollarında, irili-ufaklı 90 köprü inşaa ediyor. Betonarme ve çelik köprü inşaatlarında sona yaklaşıldığı ve köprülerin toplam maliyetinin 287 milyon 500 bin dolar olduğu belirtildi. Şirketin Genel Müdürü Cüneyt Kandemir, ülkenin 5 ayrı bölgesindeki 1.850 kilometrelik karayolunda ilk defa bir Türk şirketinin köprü inşaatı yaptığını söyledi. Ayrıca, Türkmenistan’da ilk defa asmalı çelik köprü kurduklarını belirten Kandemir, yeni teknolojileri uygulayarak Türkmenistan’a  yüzyıllar boyu kullanabilecekleri  eserleri hediye ettiklerini söyledi. Ülkede ilk defa kurulan asmalı çelik köprülerin, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında toplanan bakanlar kurulu toplantısında da  gündeme geldiği ve projelerden övgüyle söz edildiği belirtildi.

  Kaynak:hurriyet.com.tr

  Berdimuhammedov’un Hayatı Tacikçe’ye de Çevrildi

  Türkmenistan’da “ Dedenin Hayallerini Hayata Geçiren Torun” adlı kitabın Tacikçe’ye çevrilmesi üzerine çeviri kitabın tanıtımı Aşkabat’ta yapıldı.

  Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdımuhamedov’un hayatını anlatan  kitap bundan önce birçok dile  çevrilmişti.

  Söz konusu kitapta , Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın, Türkmenistan’ı geliştirmek üzere diğer ülkelerle kurduğu kardeşlik ilişkileri ve kapsamlı uluslararası işbirliğini geliştirmek üzere takip ettiği dış politika anlatılmakta.

  Kaynak: Ca-News Haber Ajansı

  Tacik Dışişleri Bakanı Astana’da

  23 Ağustos tarihinde Tacikistan  Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi’nin Astana’ya geldiği kaydedildi.

  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Aksar Abdrahmanov’un verdiği bilgiye göre; Tacikistan  Dışişleri Bakanı’nın 23-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceği resmi ziyaret sırasında Kazakistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlenecek. Toplantı sırasında iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve ekonomik ve bilişim alanlarındaki işbirliği ile ilgili konularının görüşülmesi planlanmakta.

  Ayrıca, iki ülke arasında  ileride diplomatik misyon binalarının yapımı için karşılıklı olarak arazi bağışlanmasına dair bir protokol imzalanmasının da planlandığı bildirildi.

  Kaynak: Segodnya Gazetesi

  Asya Kış Olimpiyatları İçin 10.000 Seyirci Bekleniyor

  Asya Kış Olimpiyatları’nı izlemek için Kazakistan’a gelecek olan turistlerin sayısının 10.000’i bulacağı tahmin ediliyor. Kazakistan’da düzenlenecek olan  7. Kış Asya Oyunları 2011 Yönetim Kurulu başkanı Anatoliy Kulnazarov: Tahminimize göre, ülkemize 10.000 turist gelebilir. Gelen turistler otel-konaklama sorunuyla karşılaşmayacaklar. Astana, Almaata ve yakınlarında bulunan yerleşimler gelen turistleri konak etmeye hazır. Lazım olursa, özel sektör de konaklamada yardımcı olabilir. Bazı turistleri Çimbulak’ta konaklayabilir bu konu üzerinde çalışıyoruz, dedi.

  Kazakistan Turizm Derneği Başkanı Raşida Şaykenova ise: Kazakistan’a gelen her turist  2.000 dolar civarında para harcayacak.Gelen turistlerin büyük bir kısmı Asya ülkelerinden olacak, dedi

  Kaynak: gazeta.kz

  Türk Resmi Heyeti Kırgızistan’da

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Hakkı Akil Başkanlığı’ndaki heyet, Bişkek, Celalabad ve Oş kentlerinde temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a geldi.

  Türk Havayollarına ait tarifeli uçakla Bişkek’e gelen Büyükelçi Hakkı Akil başkanlığındaki heyeti, Bişkek Manas Uluslararası Havaalanı’nda Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile Türk Büyükelçiliği yetkileri karşıladı.

  Heyette, Dışişleri, İçişleri, Milli Eğitim Bakanlıkları temsilcilerinin yanı sıra, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Kızılayı’ndan üst düzey yetkililer yer alıyor.

  Türk heyeti bugün Bişkek’te, geçiş hükümetin Başbakan Birinci Yardımcısı Amangeldi Muraliyev ile Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakpayev ile ayrı ayrı bir araya gelecek.

  Heyet ayrıca, 24 Ağustos Salı günü Kırgızlar ile Özbekler arasında haziran ayında çatışmaların yaşandığı güney Oş ve Celalabad eyaletlerinde incelemelerde bulunacak.

  Oş kentinde güneyin imarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Cantoro Satıbaldiyev tarafından kabul edilecek olan heyet, iki ülke arasında müşterek hazırlanan eylem planını da görüşecek.

  Aynı gün Celalabad’ı ziyaret edecek olan heyet, Oş kentinde Türk heyeti adından iftar verilecek. Kırgızistan’ın güneyinde yaşayan yaklaşık 15 bin Ahıska Türkünün temsilcileriyle de bir araya gelecek.

  Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile görüşmesi planlanan heyet, Bişkek’teki Türk üniversitelerini ziyaret edecek ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Murafaddin Sakimov ile bir araya gelecek.

  Üç günlük temasların ardından heyet, 26 Ağustos’ta Türkiye’ye dönecek.

  Kaynak: hürriyet.com.tr

  “Orta Asya Bülteni” için 1 Yorum

  1. irina diyor ki:

   MERT EKİCİ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI TURİZM TEKSTİL İNŞAAT EMLAK OTOMOTİV TERCÜMANLIK SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
   Şirket / İş Tanımı
   MERT EKİCİ Yönetim Danışmanlığı San.ve Tic.Ltd.Şti özellikle Rusya-Kazakistan-Kıgızistan-Azerbaycan-Gürcistan-Ukrayna ve Moldova daki partner şirketler ile anlaşmalı uluslararası kurumsal bir şirkettir.Özellikle Doğu Bloku ülkelerindeki katıldığı yatırım ve gayrimenkul fuarları ile ufkunu genişletmeyi prensip olarak benimsemiştir.Ayrıca bu ülkelerden gelen yabancı uyruklu kişilerin Türkiyedeki bürokratik işlemlerinde (Yabancılar şube-Tapu Kadastro-Defterdarlık-Noter vb.) kendilerine danışmanlık hizmeti verilmektedir.Yine Türkiyede bulunan yabancı uyruklu kişilerin çalışma izinleri,vatandaşlık işlemleri gibi konularda danışmanlık hizmeti verilmektedir.
   tel 0242 241 41 21
   cep 0534 911 75 29 irina
   saygılar

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın