• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Atırau

  01 Ağustos 2010
  Atırau, eski adı Guriev, Hazar Denizi ve Ural Nehri(Kazakça Jayık, Türkçe Yayık Nehri) kıyısında bulunan Batı Kazakistan şehridir. Petrol bulunana kadar balıkçı kasabası olan ve havyarı ile meşhur bir şehirdi. Atırau, Aktau ile birlikte Kazakistan’ın Hazar ve Ural Nehri deltasındaki başlıca liman şehridir. Şehir merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 20 metredir.

  Ural Nehri’nin coğrafi olarak Avrupa ile Asya’yı ayırması sebebiyle şehrin bir kısmı Avrupa bir kısmı da Asya sınırları arasında kalmaktadır.2007 yılı nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 154.100 kişidir. Eyaletin nüfusu da 464.699 kişidir. Kışları soğuk ve karlı, ocak ayı ortalaması -8 ila -11 derece arası, yazları Kazakistan’a geneline göre uzun ve sıcaktır, temmuz ortalaması 24-25 derecedir. Yıllık yağış miktarı 100-200 mm arasındadır. Bölgedeki büyük nehirler; Ural (2.534 km), Emba (712 km), Sagız (511 km) ve Oyil (800 km) uzunluğundadır. Bölgedeki en büyük göl Inder Gölü olup 110.5 kilometrekaredir. Başkent Astana’ya Atırau’nun uzaklığı 1.810 km’dir.

  Atırau bölgesi maden ve mineraller açısından zengin bir bölgedir. Kazakistan’da bulunan 214(2006 yılı verisi) petrol sahasının 88 tanesi Atırau bölgesinde bulunmaktadır. Hazar ve Ural Nehri kıyısında olması münasebetiyle balıkçılık sektöründe de Kazakistan’da lider durumdadır. Ural-Hazar balıkçılık alanında nesli tükenmeye yüz tutmuş olan değerli Mersin balığı ve dünyaca meşhur siyah havyar da Atırau bölgesinden yabancı ülkelere ihraç edilmektedir.

  Şehrin tarihçesine baktığımızda, 1640 yılında Ural Nehri ağzında olmasından dolayı önce balıkçı kasabası olarak kurulmuş, kale yapımı ile askeri olarak önem kazanmış ardından zaman içinde tren yolunun yakından geçmesi ile şehir büyümüştür. Bölgede petrolün bulunması ile büyüme daha da hızlanmıştır. Şehrin adı 1992 yılına kadar Guriev idi. Kazakların meşhur besteci ve büyüğü Kurmangazi Sagurbayev’in mezarı/türbesi de burada bulunmaktadır.

  “Atırau” için 10 Yorum

  1. Salmanx diyor ki:

   Guzel mekan gitmek lazim.

  2. umay diyor ki:

   Türkiye türkleri genelde çok yobbaz,kültürsüz ve kaba bu yüzden sevilmiyorlar .Gittikleri yerde kadınları taciz ediyorlar,mutfakları yeterince temiz olmuyor….Ortadogu kültürünü Asya ya getirmeye çalışıyorlar

  3. tncy diyor ki:

   bizim kamyon şoförlerinin birçoğu kandaşlarımızın bize duydukları güveni suistimal edip bir yetimhane dolusu piç bıraktılar kazakistanda. bizi sevmemeleri için başka sebebe gerek var mı??

  4. BİLGİ diyor ki:

   Atyrau güzel bir kasaba.Tabii en güzeli bu küçük kasabada türk restoranları ve türk yemeklerini yiyebileceginiz geniş bir secenege sahip.Bu kasabada insanlar türkleri pek sevmedikleri dogru ama bunun da nedeni var .Boşuna bu insanlar bize antipati duymuyor.Biz türk milleti olarak gittigimiz yerde rahat durmadıgımızdan kaynaklanıyor olabılırmıs sızce.2004-2005 yıllarında bizi hayranlıkla seyreden insanlar gün gectıkce nefret duymaya basladı.Nedeni her gördügümüz kadını kızı potansıyel aferdersınız orospu gözüyle bakmamız en büyük sebeplerden biri.Tabii sadec atyrau sehrıne özgü degil aynı sekilde azeri kardeşlerimiz içinde gecerlidir.Aynı davranişları bizim ülkemizde yabancı biri yapsa eminim çogu genc linç girişiminde bulunur.
   Sahsen ben bu kasabayı seviyorum ve orda yaşadıgım süre içersinde talıhsiz bir olay yaşamadım.Yeterki karınızdakı insana saygılı olmak ve orada bir yabancı oldugunuzu unutmamanız gerekir.

  5. serdar diyor ki:

   selam lar ben kazakistana gitmek isityorum mülteci olarak nasil gidebilirim yardim eden olursa sevinrim

  6. ahmet demir diyor ki:

   ALİ KARALİ SANIRIM RİZELİ VE TIR ŞÖFÖRÜ OLABİLİR.. BİLGİ VEREBİLİRSE MEMNUN OLURUM…05357484237

  7. ahmet demir diyor ki:

   BU YIL İÇİNDE KAZAKİSTANA MOTOSİKLETLE KARAYOLU ÜZERİNDEN…GÜRCİSTAN .AZ. B CAN ATAU…PLANLIYORUM..YORUMLARA BAKINCA ..ŞEVKİM KIRILIYOR..ACABA ÇOKMU N OLUMSZ..

  8. Apalon diyor ki:

   Atyrau nun nakadar mukemmel oldugu kisiden kisiye degisir, bence de sivrisinek yuvasi, camur deryasi. Eh tabi ki baska guzellikleri de vardir. Bakmasini bilene. Ayrica Turkler hakkinda hersey guzel de insanlik zayif, hodukluk had safhada, is yapmak, yemek yapmak, guzel bir vatana sahip olmak baska sey, entel olmak, kibar olmak, durust olmak, yerine gore davranmayi bilmek vs baska sey. Turklerde bulamadklari ya da bulmakta zorlandiklari seyler bunlar. Ha onlar da bulunmaz Hint kumasi mi degil tabi ama kultur anlayisimiz uyusmuyor. Neyse, konu cok genis ve sosyal boyutlu. Anlamak zorunda hissetmemek lazim.

  9. ali karaali diyor ki:

   en sevdim yer atiau cok ozlemisim
   esim ateraudan

  10. mert diyor ki:

   atırau mükemmel bir yer kötü oan tek şey bu şehirdeki insanların türkleri pek sevmedikleri değişik bir örgütleşmiş bir toplum saygılarına diyecek yok ama çoğu bilinçsiz insanlarında olmadığı bir yer değil resmen namkörler ve rüşvetciler türk yemeklerini yerler türk mallarını isterler türkiyede cennet gibi yaşarlar ama kardeşim türkleri sevmezler bu nasıl iş ben anlamıyorum ..

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın