• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Haftalık Bülten

  02 Ağustos 2010

  Türkkazak.com, Bülten No:69, 30 Mayıs 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -EBRD Kazakistan’ın 2013 Büyüme Tahmini Düşürdü

  -Kazak Diyanet İşleri Başkanı: Kazak Gençler Terör Örgütlerine Çekiliyor

  -Tarkan ve Patricia Kass Astana’ya Geliyor

  -Yurtdışında Eğitim Gören Kazakların Sayısı 67.000

  -Kcell’in Başkanı Değişti; Fakat Başkan Yine Bir Türk

  -Kazakça Üniversiteye Girişte Zorunlu Olacak

  -Kazakistan’da Özel-Devlet Üniversiteleri Ücretleri Eşitleniyor

  -1.800 Yıllık Sakalar’a Ait Kılıç Almatı’da Satışa Çıktı

  -Air Astana Dünyanın En İyi 20 Havayolu Listesinde

  -Boston Olayları Sonrası Kazak Öğrencilere ABD’den Vize Redleri Başladı

  -Tek göz dairelerin kirası 500, iki odalı dairelerin ise 750 dolar

   

   

  EBRD Kazakistan’ın 2013 Büyüme Tahmini Düşürdü

  ©Bu yıl küresel ekonomideki istikrarsızlık eski Sovyet ülkelerinde önce Rusya’ya olumsuz yansıdı. Rusya’nın ekonomik göstergelerinin düşmesi haliyle ticaretinin yoğun olduğu Kazakistan, Beyaz Rusya ve eski BDT ülkelerini de etkilemekte.

  Avrupa Kalkınma Bankası(EBRD)  uzmanlarına göre,  Rusya GSYİH’sinin  azalması, başta Kazakistan olmak üzere komşu ülkeleri etkileyecek. Bu bağlamda, Avrupa Kalkınma Bankası  tarafından  daha önce  yayımlanan Kazakistan ekonomisinin büyümesi konusundaki ön tahminleri  yeniden gözden geçirdi ve şu bilgi verildi: Önceden  planlanıldığı gibi Kazakistan’ın net GSYİH’sinin  % 6 oranında  değil % 4.9 oranında büyüyebileceği tahmin ediliyor.

  Avrupa Kalkınma Bankası’nın  yeni tahminlerini değerlendiren  Kazakistan Ekonomi ve Bütçe Planlanma Bankanı Yerbolat Dosayev, 2013 yılının ilk dört  ayında  gerçekleşen GSYİH büyümesi % 5 oranında olarak kaydedildi. Bu yılın ikinci yarında da   GSYİH’in % 6.8 oranında artması mümkün olabilir diye düşünmekteyiz,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazak Diyanet İşleri Başkanı: Kazak Gençler Terör Örgütlerine Çekiliyor

  Kazakistan Devlet Din İşleri Başkanı Kayrat Lama, bazı Kazak gençlerinin Orta Asya’da faaliyet gösteren Mücahidin ve Jund El Halife benzeri terör örgütü cemaatlere  kandırılarak katıldıklarını açıkladı. 17 Mayıs’da “Terörizme Karşı İslam” adlı konferansa katılan Lama, Geçen sene terörle bağlantılı  dini aşırılık faaliyetinde bulunan 105 kişinin tutuklandığını belirtip, Orta Asya’da örgütlenen Jund El Halife ve Mücahidin cemaati saflarına katılan ve bu saflarda sözde gizli savaş, cihat maksadıyla bu örgütlere Kazakistanlı gençleri aldatarak katıyorlar, dedi. Bazı ülkelerin muhtemel Kazakistan’da dini aşırılık kaynakları üzerinde yoğunlaşmalarına karşın Kazakistan’da mevcut durumun stabil olduğunu; bununla birlikte dini inançlar kullanılarak devlete ve topluma karşı vatandaşların yönlendirilmeye çalışıldığını söyledi. Ülkenin batısında bu grupların planladıkları terör eylemlerinin ortaya çıkarılıp önlendiğini belirten Lama, güvenlik birimlerinin bu aşırıcı yeraltı örgütlerin izini sürdüklerini söyledi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Tarkan ve Patricia Kass Astana’ya Geliyor

  Astana’nın bu yıl 15. kuruluş yıldönümünün kutlanması nedeniyle  dünya çapında tanınmış sanatçıların katılımıyla Astana’da görkemli bir şov hazırlanacak. 6 Temmuz 2013 tarihinde  Astana  Başkent Günü  kutlaması çerçevesinde  Kazakistan’da çok sevilen  bu sene Türk pop yıldızı Tarkan ağırlanacak. Tarkan dışında Fransız yıldız Patricia Kass ve Rusya’dan Valeriy Leontyev, Aleksandr Serov, Layma Vaikule, Nikolay Baskov, İgor Krutoy, Filip Kirkorov ve İrina Alegrova gibi şarkıcıların da gelmesi bekleniyor. Tarkan’ın konseri 5 Temmuz, Patricia Kass’ın  konseri  ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Konuyla ilgili bilgi veren  Astana Başkent Günü  kutlanmasının organizasyonları koordinatörü Talgat Kolbachev,  Bu yıl inanılmaz büyük bir organizasyon hazırlanmakta. Rus, Türk ve Fransız sanatçıların katılımıyla düzenlenecek konserler başkentlileri coşturacak. Patricia Kass’ın Kazakistan’a  gelmesi ayrıca, bu yılın Kazakistan’da Fransa Yılı olarak ilan edilmesini de simgelemekte, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   Yurtdışında Eğitim Gören Kazakların Sayısı 67.000

  Kazakistan’da yurt dışında okuyan öğrencilerin sayısı her sene artıyor. Resmi verilere göre, yurtdışında okuyan öğrencilerin sayısı 30.000. Resmi olmayan verilere göre ise, yurt dışında  eğitim gören  Kazakistanlıların sayısı 67.000. Kazakistan Uluslararası Eğitim Programları Merkezi Başkanı Sayasat Nurbek, Halihazırda yaklaşık 67 bin Kazakistanlının yurt dışında eğitim gördüğünü bu rakamın içinde dil okulları için giden öğrencilerin de bulunduğunu açıkladı. Nurbek, Kazakistan vatandaşlarının genellikle Avrupa ülkeleri, Rusya ve Kuzey Amerika’yı okumak için tercih ettiklerini söyledi. Nurbek, Kazakistan’da yurt dışında eğitim görme isteği çok arttı. Aslında  yurt dışında okuyan öğrencilerin tam sayısını bilebileceğimiz bir sistem de mevcut değil. Yurtdışında okuyan Kazakistanlıların daha net sayılabilmesini sağlayan bir mekanizma oluşturulmasını planlıyoruz.  Kazak öğrencilerin eğitim görmek için en çok  Avrupa ülkelerini tercih ettiğini söyleyen Nurbek, Çin’de yaklaşık 900 ve Malezya’da  3 bin öğrencimiz okumakta.  Öğrencilerimizin % 10’nu Güney Asya ülkeleri, % 20’si Kuzey Amerika’yı, % 30’u Rusya’yı ve % 40’ı  Avrupa Ülkelerini tercih etti, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kcell’in Başkanı Değişti; Fakat Başkan Yine Bir Türk

  Kazakistan’ın mobil iletişim pazar lideri olan Kcell’in başkanı değişti.

  Kcell, 1998 yılında Turkcell’in Kazak Telekom ile oluşturduğu Kazakistan’ın en büyük GSM operatöründen birisi. Kcell’in CEO’luğu yanında Avrasya Bölgesi Başkan Yardımcılığı ve Orta Asya Bölgesi CEO’luğunu yürüten Veysel Aral, TeliaSonera Avrasya Bölgesi Başkanlığı’na atandıktan sonra yerine Ali Ağan getirildi.

  1 Haziran 2013 tarihinden itibarıyla resmi olarak göreve başlayacak Ağan 20 yılı aşkın süredir çeşitli ülkelerde finans ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışmış olan üst düzey bir yönetici. Son olarak Özbekistan’daki Ucell’de görev yapmaktaydı; daha önce ise Azercell CEO’luğunu yürütmüştü.

  Stuff Dergisi’ne yeni görevi ile ilgili yaptığı açıklamada “Dünya hızla değişiyor. Telekomünikasyon sektörünün şu an ne tür zorluklarla karşılaştığını biliyoruz. Kcell bu değişen dünyada müşterileri için vazgeçilmez olmayı hedefliyor. Operasyonel etkinlik, müşteri odaklılık, global pazar trendlerinin izlenmesi gibi kavramları profesyonel bir ekiple harmanlayarak bu hedefi gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazakça Üniversiteye Girişte Zorunlu Olacak

  Türkiye Kazak eğitim sistemini inceleyip Türkiye’de uygulamayı tartışırken, Kazaklar Kazak ailelerin memnun olmadığı sistemde değişikliklere gidileceğini açıkladılar. Liseyi bitiren öğrencilerin üniversitede okumak için Tek Ulusal Testi’ne  (ENT)   girmesi zorunlu tutulan  Kazakistan’da 2015 yılında eğitim sisteminde bir dizi yenilikler yapılacak.

  Konuyla ilgili bilgi veren Eğitim Bakanlığı  Eğitim ve Bilim Denetim Komitesi Başkanı Serik İrsaliyev, Liseyi bitiren öğrenciler Tek Ulusal Testi’ne girmek zorunda. 2015 yılından itibaren sistem değişecek, sınavda zorunlu olacak dersler her yıl değişmekle birlikte Kazakça zorunluluğu olacak, dedi. Kazak anne babaları tarafından beğenilmeyen ülkede birkaç yıl önce  uygulanmaya başlatılan  Tek Ulusal Testi’nin, öğrencilerin gerilmesine sebebin olduğu düşünülmekte.

  Anne babaların, son sınıf  öğrencilerin sadece   Tek Ulusal Testi’nde bulunan derslere önem verilmesinden dolayı rahatsız  olduğu biliniyor.

  Öğrencilerin tüm disiplinlere aynı seviyede önem vermelerinin istendiğini belirten İrsaliyev ayrıca, 2015 yılında Tek Ulusal Testi’nin 2 aşamada gerçekleşeceğini de söyledi.

  İrsaliyev, Testin ilk aşaması okullarda gerçekleşecek. İkinci aşamada ise, öğrenciler  merkezi bir testten geçecek, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan’da Özel-Devlet Üniversiteleri Ücretleri Eşitleniyor

  Üniversite sınavlarının yaklaştığı ve binlerce Türk öğrencinin de Kazakistan’da okumak için araştırma yaptığı bir dönemde  Kazakistan’daki üniversite ücretlerinde yeniden düzenlenme yapılıyor. 2013-2014 eğitim yılının başından itibaren geçerli olmak üzere  ülkenin tüm üniversitelerinde  eğitim ücretleri eşit olacak. Kazakistan Eğitim Bakanlığı’nın kararı üzerine ülke çapında özel üniversitelerde bedelli öğrenim ücretleri devlet üniversitelerinki ile eşitlenecek.  Bakanlık, Özel ve devlet üniversitelerinin öğretim ücretlerinin aynı düzeyde  olması eğitim kalitesinin artırılmasını sağlayacağı  düşündüğünü açıkladı. Konuyla ilgili bazı özel üniversiteler tarafından yapılan açıklamalara göre, öğrenim ücretlerin eşitlenmesi sadece  yeni eğitim yılında üniversiteye başlayacaklar için uygulanacak.

  Yıl başında Eğitim Bakanlığı ayrıca, bu yılın sonuna kadar ülke çapında  özel üniversitelerin sayısının 100’e indirileceğini de bildirdi.

  Son  birkaç yıldır Kazakistan eğitim sistemini elden geçirmeye çalışıyor. Bu süre zarfında   Kazakistan’da 90’lı yıllarda mantar gibi ortaya çıkan özel üniversiteler  devlet tarafından düzenlenmiş özel denetimlerden geçirilip bunların büyük kısmının lisansları geri alındı. Bu yeni düzenlemelerle ülkede  yüksek eğitimi bitirdiğine dair diploması olan binlerce işsiz gencin  sayısını azaltmak, üniversite mezunu işsizliği azaltarak öğrencilerin gerçekten kaliteli  eğitim almaları amaçlanıyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  1.800 Yıllık Sakalar’a Ait Kılıç Almatı’da Satışa Çıktı

  Kazakistan’da sanal ortamda 5. yüzyıla ait Sakalar döneminden kalma  kılıç 30.000 euroya satışa çıktı. İnternette satışa çıkarılan Akinak’ın (kılıç) değeri da 30.000 euro olarak belirlendi. Adı açıklanmayan Almatı sakini tarafından 5. yüzyıla ait tarihi değeri oldukça yüksek kılıcın  orijinal olduğu Almatı Kosteyev Müzesi tarafından doğrulandığı iddia edildi.

  Müze yetkilileri bu konuda ise, her hangi resmi açıklama yapmadı.

  ExpressK Gazetesi’ne röportaj veren satıcı: : Kabile ya da aile içinde nesilden nesile  geçen ve bana intikal eden kılıcın değerini 30.000 euro olarak belirledim. Özel alaşım sayesinde 1800 yıldır sağlam kalabildi bu kılıç. Akinak oldukça iyi durumda. Açıkçası onu satmak istemezdim, fakat şu anda kredi borçlarım yüzünden zor durumda bulunuyorum. Kılıcımın bir Kazak vatandaşı tarafından satın alınıp ait olduğu topraklarda kalmasını istiyorum. Yabancıya satmam, dedi.

  Sakalar: Orta Asya’da ve Doğu Avrupa’da yaşamış atlı göçebe bir  halktır. Bazı kaynaklara göre Pers kökenli bazı kaynaklara göre ise Türk kökenli bir halk olduğu belirtilmektedir.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Air Astana Dünyanın En İyi 20 Havayolu Listesinde

  Kazakistan milli havayolu Air Astana dünyanın en iyi 20 havayolu listesine girdi. Amerikan kaynaklı Business Insider tarafından yayınlanan ve Singapur Havayolları’nın ilk sırayı aldığı listede Air Astana “Dünyanın En İyi Havayolları” arasında 18. sırada Lufthansa ve Etihad

   Havayolları’nın önünde yer aldı. Sıralama, temizlik, uçuş konforu, uçuş esnasındaki aktiviteler, kabinin durumu, yemek ve hizmet kalitesi gibi kriterler değerlendirilerek belirlendi. Dergide “Makul bir fiyatta iyinin iyisi havayollarını belirlerken seyahat esnasında iki önemli kriteri de dikkate aldık: Birincisi uçakta zaman geçirebilme ve zamanında kalkış ve iniş” denildi. Air Astana’nın yolcu tatmin puanı 100 üzerinden 74 olurken, dakiklik skoru ise 82 olarak açıklandı. Hatırlanacağı üzere listede son 10 sırayı alan havayollarını da geçtiğimiz gün haber yapmıştık(http://turkkazak.com/site/?p=31423) ve bu havayollarının 4 tanesi Orta Asya menşeili havayolları idi.

   

   

  Boston Olayları Sonrası Kazak Öğrencilere ABD’den Vize Redleri Başladı

  Work and Travel(Çalış ve Gez) programı ile yaz dönemi için ABD’ye gitmek isteyen 40 Kazak öğrenciye ABD vizesi verilmedi. Kazak öğrencilerin iddialarına göre, vizenin verilmemesi Boston’daki olaylardan kaynaklanmakta. Hatırlanacağı üzere Boston’da geçtiğimiz ay gerçekleşen bombalı saldırıların faili olduğu iddia edilen Tsarnayev kardeşlerin Kazakistan’da yaşamış oldukları ve ABD’deki en yakın arkadaşlarının da ABD’de okuyan Kazakistanlılar olması ve bunların iki tanesinin de delilleri karartmaya çalıştığı iddiası ile tutuklanmıştı. İddialara göre, vizelerin neden  reddedildiğine dair açıklama  , Kazakistan’da Work And Travel Programı ile uğraşan temsilci  firmaya ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. ABD’nin Astana Büyükelçiliği tarafından ise  bu iddialar doğrulanmadı.

  31. Kanal’a röportaj veren bir öğrencinin velisi, Çalış ve Seyahat Et Programı ile ABD’ye gitmek isteyen öğrencilere  Kazakistan’da yardım eden şirkette 200.000 tengeden fazla ödeme yaptık, ama son gün  tarafımıza  vize reddi var açıklandı. Aynı şirket, yaklaşık 40 Karagandalı öğrenciye de vize verilmediğini açıkladı, bunun sebebi tarafımızca merak ediliyor, dedi.

   

   

  Tek göz dairelerin kirası 500, iki odalı dairelerin ise 750 dolar

  ©Almatı ve Astana’nın emlak piyasasında fiyatlar sürekli artmaya devam ediyor. 2013 yılının Mayıs ayında gayrimenkul kira  fiyatları  önceki yılın aynı dönemine göre % 1 oranında arttı.  Kazakistan İstatistik Ajansı, 2013 yılının Mayıs ayında gayrimenkul kira  fiyatlarının da  önceki yılın aynı dönemine göre % 1 oranında arttığını açıkladı. Almatı’da tek ve iki odalı dairelerin aylık ortalama kiraları mayıs ayı başı itibari ile sırasıyla yaklaşık 500 dolar ve 750 dolar oldu.  Satış fiyatlarına gelince, eski apartman dairelerinin ortalama satış fiyatlarının % 1.5 oranında artış gösterdiği açıklandı. Yeni apartman dairelerinin ortalama satış fiyatlarının ise  % 1.4 oranında arttığı bildirildi.Araştırmalar, Astana ve Almatı şehri için yapıldı.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:68, 15 Mayıs 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Orta Asya’dan Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçecek demiryolunun ilk etabı açıldı

  -Kazakistan’ın En Büyük Ticari Ortağı Çin.

  -Almatı ve Astana’dan Çevre Ülkelere Uçuşlar Artıyor

  -Boston Olayında Kazak Öğrenci İçin 5 Yıl Hapis İsteniyor

  -Almatı’da Göç Yasası’nı ihlal eden 11 yabancı gözaltına alındı!

  -Kazak Rekortmen 15. Çocuğunu Doğurdu

  -Kazakistan’da İlk Kadın General Rütbe Taktı!

  -Ülkeye gelen-giden hatta transit geçen herkes sıkı  kontrol edilsin!

  -Kazakistan’da Havaalanları  Yönetimi Yabancı Uzmanlara Verilecek

  -Güney Kazakistan’da Bugüne Kadar Çıkarılan En Büyük Hazine Bulundu

  -Asgari Ücret 17.179 Tenge

  -Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlamalar Kazak basınında

   

   

  Orta Asya’dan Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçecek demiryolunun ilk etabı açıldı

  11 Mayıs cumartesi günü Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı N. Nazarbayev ile Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov, Orta Asya’yı Basra Körfezine bağlayacak Kuzey-Güney Demiryolu Projesi’nin ilk etabı olan Kazakistan-Türkmenistan hattını resmi törenle açtı.  Açılış töreni, Kazakistan’ın Türkmenistan sınırındaki Serhatyaka Beldesi’nde gerçekleştirildi.

  2007 yılında başlayan projenin ilk bölümünü, Kazakistan, kendi sınırları dâhilindeki 146 kilometrelik hattı inşa ederek tamamlamıştı. Hattın toplam uzunluğu 930 kilometre olup, inşa çalışmalarına Türk şirketleri de katılmakta.

  Projenin, İran sınırları içindeki 82 kilometrelik son etabının ise 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte, Orta Asya’dan Avrupa’ya giden yol, Türkiye üzerinden geçerek kısalmış olacak. Ayrıca bu proje, Körfeze mal taşıyan ülkelerin yolunu da 600 kilometre kısaltacak.  İki günlük resmi ziyaret için başkent Astana’ya gelen G. Berdimuhammedov, Kazakistan Devlet Başkanlığı Sarayı Akorda’da resmi törenle karşılandı.

  Resmi ziyaretle Kazakistan’da bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov, resmi temaslarda da bulundu. Kazakistan temasları kapsamında mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

  Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov’un Kazakistan’a yaptığı ziyareti önemsediklerini söyledi. Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini kaydeden N.Nazarbayev, Türkmenistan’ı stratejik ortak olarak gördüklerini belirtti.

  Ticaret hacmini arttırmak maksadıyla birçok ortak proje üzerinde anlaştıklarını ve bir dizi işbirliği anlaşması imzalandığını kaydeden N.Nazarbayev, şu anda 345 milyon dolar olan ticaret hacminin açılışı yapılacak yeni demiryolu hattı ile daha da artacağını vurguladı. N.Nazarbayev, Türkmenistan-Kazakistan-Çin Gaz Boru Hattı’ndan Çin’e gönderilen 40 milyar metreküp gazın gelecekte 65 milyar metreküpe çıkarılması konusunda Türkmen mevkidaşı ile anlaştıklarını ifade etti.

  Tarihi bir açılış yaptıklarını kaydeden N.Nazarbayev, Uzen-Etrek-Korgan demiryolu hattı sayesinde, İran üzerinden Avrupa’ya ve Basra Körfezi’ne, Rusya üzerinden de Avrupa’ya açılma imkânı doğduğunu dile getirdi.

  Konuk Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov ise kardeş ve dost Kazakistan’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkmenistan’ın uluslar arası ve bölgeyle ilgili konularda Kazakistan ile ortak hareket ettiğini kaydeden Berdimuhammedov, ziyaretinin temel amacının Kazakistan ile ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu vurguladı. Kazakistan’ın bölgede Türkmenistan’ın en öncelikli ortaklarından biri olduğunu ifade eden Berdimuhammedov, görüşmelerde Orta Asya ve Hazar Bölgesi’nde istikrar ve güvenin sağlanması ve bölge vizyonunun arttırılması ile Afganistan ve Aral meselelerini ele aldıklarını kaydetti. Nazarbayev ve Berdimuhamedov’un katılımıyla iki ülkeyi birbirine bağlayan Uzen-Etrek-Korgan (Kuzey-Güney) Demiryolu Hattı’nın açılışı gerçekleştirildi. Kazakistan’ın Türkmenistan ve İran ile ortaklaşa inşa ettiği bu demiryolu hattı, bölge ülkeleri için ekonomik ilişkilerin canlandırılması ve yeni pazarlar oluşturulması açısından önem taşıyor.

  K.C. Ankara Büyükelçiliği Basın Bülteni’nden Düzenlenmiştir

   

  Kazakistan’ın En Büyük Ticari Ortağı Çin.

  Gerçi Çin’in de Orta Asya’daki En Büyük Ticari Ortağı Kazakistan. Çin Halk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Gao Huçen resmi bir ziyaret için Astana idi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Kazakistan’a yakın zamanda resmi ziyarette bulunacağı söyleyen konuk bakan, Kazakistan Maliye Bakanı Bolat Jamişev ile 2020 yılına kadar Kazak-Çin ticaret ve ekonomik işbirliğinin kalkınması  ve geliştirmesini kapsayan  kısa ve uzun vadeli  planın imzalanması için hazırlıkları ele  aldı. Çin Maliye Bakanı Gao Huçen, Kazak-Çin ikili ilişkilerinin oldukça  başarılı bir şekilde tüm yönlerde gelişmekte olduğunu, Huçen, Çin’in  Orta Asya bölgesindeki en büyük ortağının Kazakistan olduğunu. Öte yandan, Kazakistan’ın en büyük ticari partnerinin de  Çin olduğunu söyledi. İki ülke tarafından kabul edilen “Yatırımların Karşılıklı Teşvik Etmesi ve Korunması Anlaşması”nın daha da geliştirilmesi için karar alındığı ve buna ilişkin çalışmaların Xi Jinping’in Kazakistan ziyaretine kadar tamamlanacağı açıklandı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Almatı ve Astana’dan Çevre Ülkelere Uçuşlar Artıyor

  Yaz aylarının gelmesiyle beraber artarn yolcu trafiğini karşılamak üzere Astana ve Almatı’dan belli noktalara uçuş sayısının arttırıldığı açıklandı. Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana’dan yapılan açıklamaya göre; Almatı’dan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e haftalık uçuş sayısı altı, St. Petersburg’a beş, Tiflis’e beş, Kiev’e beş, Astana’dan Bakü’ye üç ve Yekatirinburg’a beş adet uçuş gerçekleştirileceği açıklandı. Uçuş günleri ve saatleri ise şöyle olacak;

   

  Almatı-Tiflis

  Destinasyon    Günler             Kalkış Varış

  ALA-TBS       1, 2      09:40   11:50

  4, 5, 7 19:30   21:40

  TBS-ALA       1, 2      12:50   18:30

  4, 5, 7 22:40       04:15+1

   

  Haziran itibariyle Аstana’dan Bakü’ye uçuş sayısı 3′e çıkartılacaktır.

  Destinasyon    Günler             Kalkış Varış

  TSE-GYD      1, 4, 6 21:35   23:50

  GYD-TSE      2, 5, 7 00:50   04:40

   

  Haziran itibariyle Almatı’dan Ukrayna başkenti Kiev’e uçuş sayısı haftada 5′e çıkartılacaktır.

   Destinasyon   Günler             Kalkış Varış

  ALA-IEV       1, 4      11:30   13:35

  2, 5, 7 18:25   20:30

  IEV-ALA       1, 4      14:40   22:15

  2, 5, 7 21:40       05:15+1

   

  Air Astana ile Yekaterinburg uçuşları Haziran itibariyle haftada kez gerçekleştirilecektir.

  Destinasyon    Günler             Kalkış Varış

  TSE-SVX       2, 3, 5, 7          11:15   13:15

  SVX-TSE       2, 3, 5, 7          14:15   16:05

   

  Air Astana Аlmatı’dan Rusya’nın kültür başkenti Sankt Petersburg’a uçuş sayısını Haziran itibariyle haftada 5′e çıkartacaktır.

  Destinasyon    Günler             Kalkış Varış

  ALA-LED      1, 3, 4, 6, 7      18:15   21:40

  LED-ALA      1, 3, 4, 6, 7      22:40      05:45+1

   

  1 Nisan 2013 itibariyle Аlmatı – Тaşkent uçuşları toplam 6′e sefere çıkartılmıştır.

  Destinasyon    Günler             Kalkış Varış

  ALA-TAS      2, 3, 4, 5, 7      09:45   10:30

  1          09:50   10:40

  TAS-ALA      2, 3, 4, 5, 7      12:00   14:35

  1          12:10   14:40

   

  Ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için: www.airastana.com

   

   Boston Olayında Kazak Öğrenci İçin 5 Yıl Hapis İsteniyor

  ABD’de okuyan Boston’daki olaya karıştığı iddia edilen Dias Kadirbayev ve Azamat Tazhayakov adlı Kazak öğrenciler geçtiğimiz hafta ABD’de gözaltına alındı. Kadirbayev’in avukatının yaptığı açıklamaya göre, Kazak öğrenciler bombalamaya karışmakla suçlanmıyorlar. Savcı, Kazak öğrencileri bombalama olayı sonrası Tsarnayev’in(iddialara göre Boston bombacısı) yurttaki eşyalarını kaldırarak soruşturmayı engellemekle suçlanıyorlar. Avukat, bu suçtan dolayı Kazak öğrencilerin 5 ila 8 yıl arası hüküm giyebileceğini ve yaklaşık 250.000 dolar da kefalet ödemek zorunda kalacaklarını açıkladı. Kazak öğrenciler bütün iddiaları yalanlamaktalar. Duruşma 22 Mayıs’ta görülecek. Tsarnayev ile sınıf arkadaşı olan Tazyakov’un babası önceki gün oğluyla ABD’de görüştü ve oğlunun bu olayla ilgili olmadığına dair bir açıklama yaptı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

  Almatı’da Göç Yasası’nı ihlal eden 11 yabancı gözaltına alındı!

  Almatı Göç Polisi Turksib Departmanı tarafından düzenlenen operasyon esnasında Kazakistan’da geçerli olan Göç Yasası’nın ihlal ettiği tesbit edilen 11 yabancı göz altına alındı. Şirket bazında ihbara dayalı olarak yapılan denetimde  Almatı merkezli Şin-Lane firmasına denetim yapıldı. Denetim sonucunda şirkette  yasadışı çalıştığı tesbit edilen 11 Özbekistan  vatandaşı  5 gün süreyle göz altına alındığı açıklandı. Adı geçen şirkete dava açıldığı ve dava sonucunda mahkeme kararıyla şirkete Göç Yasası İhlal ettiği gerekçesiyle  1 milyon 731 bin tenge tutarında para cezasının kesildiği polis yetkilileri tarafından  belirtildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazak Rekortmen 15. Çocuğunu Doğurdu

  Temirtau şehrinde Kazakistan’ın doğum rekortmeni annesi oturuyor.

  Temirtau sakini Olga Fige 15. çocuğunu doğurdu.  Olga 20 yıllık evliliği içerisinde 14. doğumunu yaparak 15 çocuğa sahip oldu ve bir rekor kırdı. Geçtiğimiz hafta doğum yapan Olga Fige ,  3 kilo 200 gram doğan  yedinci kız çocuğunu dört gözle tüm ailenin beklediğini söyledi. Gazetecilerle aile düzeni ve mutluluğunu paylaşan 8 kız ve 7 erkek çocuğuna sahip olan Olga, ailemiz zengin değil. Orta  gelirli bir aileyiz. Bizim esas zenginliğimiz çocuklarımızdır, dedi. Olga, 19 yaşında olan en büyük oğlunun hem lisede  okuduğu hem de eve yardımcı olmak üzere çalıştığını ve onunla  gurur duyduklarını söyledi.

  Temirtau Hastanesi Doğum Bölümü’nün verilerine göre, 15 çocuğa sahip olan  Olga Fige, bir doğumunda ikiz doğurması sebebiyle toplam 14 doğum yaptı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazakistan’da İlk Kadın General Rütbe Taktı!

  7 Mayıs tarihinde Kazakistan’da Kazakistan Silahlı Kuvvetleri kurulmasının yıldönümü  nedeniyle ülke çapında  kutlamalar yapıldı. Vatan Savunucuları Günü başkent Astana başta olmak üzere bütün yerleşim yerlerinde askeri geçit törenleri eşliğinde kutlanmasının yanısıra askerler terfi ve rütbe aldı.  Vatan Savunucuları Günü münasebetiyle  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katılımıyla  Astana’daki tören esnasında Kazak Halkını Vatan Savunucuları Günü ile kutlayan Nazarbayev, Kazakistan Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan askerlere ödül ve başarı belgeleri dağıttı. Kazak ordunsun tarihinde ilk kez  bir kadın da  general rütbesi aldı.  General rütbesi verilen Kazakistan Silahlı Kuvvetleri’nin Yasal İstatistik ve Genel Savcılık Özel Kayıtlar Komitesi Başkanı eski albay yeni general Suale Aytpayeva’yı tebrik eden Nazarbayev, ülkede vatani görevini yapan askerlere sağlık ve mutluluklar diledi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Ülkeye gelen-giden hatta transit geçen herkes sıkı  kontrol edilsin!

  ABD’de okuyan Boston’daki bombalama olayına karıştığı iddia edilenler arasında  Kazak öğrencilerin bulunması, bombacı olduğu iddia edilen kişilerin bir dönem göçmen olarak Kazakistan’da yaşamış olması değişik tepki ve tedbirlere yol açıyor. Boston olayını değerlendiren Kazakistan milletvekili Gani Kasımov,  ülkede göçmen kontrollerinin artırılmasının gerektiğini söyledi. Hem dış hem de  iç göç kontrollerinin sıkılaştırılmasını teklif eden Kasımov, Kazakistan ilk defa  terör eylemleriyle  geçen yıl karşılaştı. Daha önce  oldukça sakin  ve gamsız yaşadık. ABD de dahil diğer ülkeler terörle mücadele ise, artık terör bu ülkeler için sıra dışı olmayan bir iş haline geldi. ABD’nin terörle mücadele yöntemlerini kullanmamız lazım, dedi.  Terörizme karşı mücadele için yeni uygulamaların hazırlanmasını teklif eden Kasımov, Yeni hazırlanacak tedbirlerin başında ülkeye gelen yabacılar için uygulanmakta olan  giriş prosedürlerindeki özellikle güvenlik önlemlerinin artırılması.  Güvenlik önlemleri sadece öğrencileri değil,  yabancı  işçileri ve turistleri de kapsamalı.  Ülkeye gelen, ülkeden gidenler ve hatta ülkeyi transit olarak geçenler her açıdan sıkı şekilde kontrol edilmeli.,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kazakistan’da Havaalanları  Yönetimi Yabancı Uzmanlara Verilecek

  Kazakistan Ulaştırma ve Komünikasyon Bakanlığı, 2013 yılının Temmuz ayının sonuna doğru devlete ait 11 havaalanının yönetiminin yabancı uzmanların  ellerine verileceğini açıkladı. Ulaştırma ve Komünikasyon Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kazakistan’da  Birleşik Devlet Havaalanı Yönetim Şirketi (ulusal operatör) kuruldu. Kazakistan havaalanlarında güvenlik, yüksek kalitede hizmet ve  uluslararası standartlara uygun havaalanı altyapısının sistematik gelişimini sağlayacak şirketin bünyesinde alanında profesyonel ve deneyimli yabancı uzmanlar çalıştırılacak.

  Halen bu şirket tarafından Kazakistan Temir Jolı (Ulusal Demir Yolu) ve Kokşetau, Kostanay, Petropavl ve Astana havaalanları  yönetim süreci bu şirket tarafından ayarlanmakta.

  Kızılorda, Semey, Ust-Kamenogorsk, Çimkent, Atırau, Aktobe ve Pavlodar’da bulunan devlete ait havaalanlarının yönetimi Birleşik  Devlet Havaalanı Yönetim Şirketi’ne  bu yılın Temmuz ayının sonuna kadar  verilecek.

  Kazakistan’da toplam 20 havaalanı faaliyet göstermekte. Faal olan 20 havaalanından 11’i devlete ait ve  15 tanesi de  uluslararası statülü havaalanı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Fransız askerleri Tacikistan’dan çekiliyor

  Fransa’nın, nisan ayında başlattığı Tacikistan’dan askerleri geri çekme işlemini 1 Temmuz 2013 tarihine kadar tamamlayacağı belirtildi. Haberi, Fransa Savunma Bakanlığına atıfla, Tacikistan haber ajansı Asia-Plus geçti. Fransa, Afganistan’daki uluslararası gücü desteklemek amacıyla 2001 yılında Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye 200 kişi ve birkaç kargo uçağından oluşan askeri birliğini göndermişti. Transit işlemlerini yürüten grup, NATO askerleri için yük taşımacılığı ve teslimatını sağlıyordu. Benzer görevi, Kırgızistan’da konuşlandırılan Amerikan üssü de gerçekleştiriyor. Duşanbe’de ayrıca Fransa’nın Mirage savaş uçakları bulunuyordu, ancak birkaç yıl önce bu uçaklar Kandahar’a aktarıldı.

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

  Nazarbayev:  Beş Yıllık Kalkınma Planı Hazırlayalım

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yabancı yatırımcıların ülkeye çekilmesi amacıyla ek yatırımlar için yeni düzenlemeler hazırlanmasını ve eldeki mevcut kaynakların kullanımının artırılmasına yönelik mekanizmaların yeniden  oluşturulması konusunda  hükümete talimatlar verdi. Ülkede gerçekleşmekte olan endüstriyel-yenilikçi kalkınma programının uygulanmasına ilişkin toplantı düzenleyen Nazarbayev, sanayi sektöründeki güncel durumu ve bu alanın gelişmesi için yeni  beş yıllık kalkınma programının hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Batı ülkelerindeki ekonomik krizin Kazakistan ekonomisinin gelişimini etkilediğini belirten Nazarbayev,  Madencilik, metalürji  ve kimya sanayi ürünlerinin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle  bütçe gelirimiz azaldı. Bu bağlamda, hükümet bütçe planlanmasını yeniden  yapmak zorunda. Ayrıca, krize karşı daha önce hazırladığımız tedbirleri gözden geçirip bugünkü koşullarda  onların ne kadar uygun olup olmadığına bakmamız lazım, dedi.

  Ülke ekonomisinin gelişimini sağlayıp  işsizliğinin artmasına izin verilmemesini hedefleyen Nazarbayev, Dünya çapında gerileme sürecinde  ülkemizde gerçekleşmekte olan büyük yatırım projelerine yatırımların azalması hissedebilir. Bu konu oldukça ciddi. Kazakistan Hükümeti’ne ekonomimizin büyümesi ve  halkın istihdamının sağlanması için  çeşitli yolları denemeli, dedi. Bununla birlikte, turizm sektörü de dahil hizmet alanında en çok  istihdamın sağlanmakta olduğunu vurgulayan Nazarbayev,  bu sektörlerin gelişmesine  önem verilmesinin gerektiğini belirtti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Asgari Ücret 17.179 Tenge

  Kazakistan İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre , Kazakistan’da 2013 yılı Nisan ayı itibarı ile asgari ücretin 17.179 tenge olduğu bildirildi.  Açıklamada, 2013 yılı Nisan ayında asgari ücret tutarının bir önceki aya göre % 0.2, bir önceki yılın Nisan ayına göre ise % 8.8 oranında artış gösterdiği belirtildi. Tüketimin minimum standartlarda tutulması durumunda hesaplanan asgari geçim düzeyi rakamında ağırlığı olan ürünler ve yüzdesi şöyle: Hesaplanan tutarın  % 23.5’i  et ve balık, % 16.3’ü yağ ve yumurta,  % 10.4’ü  sebze ve meyve, % 7.7’si ekmek  ve tahıl ürünleri  ve % 2.1’i çay ve baharat. Asgari ücretin dolar olarak karşılığı da yaklaşık 115 dolar.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Güney Kazakistan’da Bugüne Kadar Çıkarılan En Büyük Hazine Bulundu

  Kazakistan’ın güneyinde şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük hazine bulundu.

  Ülkenin güney kesiminde bulunan Sayram eski şehir kalıntılarının olduğu yerde kazı çalışmaları esnasında  tandır olarak kullanılan yerde  Kazakistan’da şimdiye kadar  ortaya çıkartılan en büyük hazine bulundu. Tahminen 15. ve 18. yüzyılına ait olan  gümüş sikkeler, inci ve değerli taşlarla  kaplı altın takılar  iki seramik  testide bulundu.

  Bulunan hazinenin  hangi yüzyıla ve kime ait olduğunun daha net bir şekilde tespit edilmesi için Kazak Arkeoloji Kurumu’na  gönderildi. Konuyla ilgili bilgi veren Arkeoloji Kurumu Temsilcisi Janna Suleymanova, Hazinenin hangi yüzyıla ait olduğunun tespit edilmesi için çalışmalar yapılacak. Gümüş sikkeleri ve altın takıların üzerindeki taşların değerinden ziyade, bütün bu bulunanlar  bizim için tarihi olarak çok değerli.  Söylemek istediğim şu ki,  bu hazine son 20 yıl içinde Kazakistan’da bulunan en büyük hazine, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Kırgızistan’da Kazaların 1/5’i Sağdan Direksiyonlu Araçlarla Yapılıyor

  Kırgızistan’da 2012 yılında 5.804 adet trafik kazası meydana geldiği ve bu kazalarda toplam 1.69 kişinin hayatını kaybetttiği ve 8.510 kişinin de yaralandığı açıklandı. Kırgız Ulusal Kanalı Kabar’da yayınlanan ve Kırgızistan Trafik Devriye Hizmeti basın bürosundan açıklanan verilere göre kazaların %20’si sağdan direksiyonlu araçlarla yapıldı. Bu 1.024 kazanın 359’u Bişkek’te, 290’ı  Çüy bölgesinde 290 adedi ise  Celalabad bölgesinde oldu ve  bu kazalarda  180 kişi öldü ve 1684 kişi yaralandı. 2013’ün ilk 4 ayında da sağdan direksiyonlu araçların karıştığı 305 kazada 45 kişi hayatını kaybederken, 489 kişi ise yaralandı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlamalar Kazak basınında

  11 Mayıs 2013’de Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde eş zamanlı olarak patlatılan bombalar nedeniyle resmi verilere göre 46 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Konuya ilişkin olrak Kazak basınında genellikle Rus haber ajanslarına dayanarak yayımlanan haberlerde T.C. Dışişleri Bakanı Davudoğlu’nun “Türkiye, Reyhanlı’daki patlamalarının ardından  her türlü tedbir alma hakkına  sahip “açıklaması ön plana çıkarıldı. Kazak basını, bölgede tansiyonun tırmandığına dikkat çekti. T.C. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in “Reyhanlı’da  terör eylemlerine karışan şahıslar tespit edildi  ve bunların Suriye istihbarat servisleri ile bağlantıları var” açıklamasına da yer verilerek Recep Tayyip Erdoğan’ın olay nedeni ile Nato’nun acilen toplanmasının şimdilik gerek olmadığına dair sözleri de yer buldu.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:67,  2 Mayıs 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Nazarbayev: Kazakça Ülkenin Çimentosu

  -Orta Asya yeni kuş gribi tehlikesi altında.

  -Türk Kredisi Bişkek’e  Yol Olacak

  -Boston Bombacıları 2002’ye Kadar Kazakistan’da Yaşamış!

  -Türkiye Almatı’da ŞİÖ’nün Diyalog Ortağı Oldu

  -Kazakistan Ermenileri Sözde Soykırım Etkinlikleri Gerçekleştirdi

  -Doğu Türkistan Ekonomisinin Büyüklüğü 125 Milyar Dolar

  -Astana-Bişkek Arası Uçuşlar Başladı

   

   

  Nazarbayev: Kazakça Ülkenin Çimentosu

  Çarşamba günü gerçekleştirilen Kazakistan Halklar Asamblesi’nde konuşan Nazarbayev ülkedeki halklar arasındaki çimentonun Kazak dili olduğunu söyledi. Nazarbayev “Biz Kazakistan’da yaşayan etnik gruplar arasındaki kültürel farklılığı sürdürecek koşulları dikkatli bir şekilde yarattık. Kazak topraklarında 100’den fazla etnik grup birleşik bir şekilde yaşıyor. Bu farklılıktan tek bir millet yaratmak için bir çimento gereklidir. Bugün, ulusu birarada tutan çimento Kazak dilidir” dedi. Nazarbayev konuşmasına şöyle devam etti: “ Sıklıkla çok etnikli ülkelerden söz ediyoruz…Örneğin, ABD’ye Çin’den, Arap ülkelerinden, Asya’dan gidenlerin hepsi Amerikalı’ya dönüşüyor ve hepsi İngilizce’yi benimsiyor. İngiliz dili burada birleştirici öğe. Aynı şey Fransa, Almanya ve diğer devletlerde de geçerli… Yıllar içinde Kazakistan içindeki ortam da değişti. Biz de özellikle gelecek nesiller için dilin bizleri birleştirici öğe olmasını birinci önceliğimiz olarak önümüze koymak durumundayız” dedi.

  Nazarbayev konuşmasının devamında Kazakça ile ilgili tonunu biraz yumuşatarak konuşmayı şöyle sürdürdü: “Bu topraklar etnik orijinine bakmaksızın burada yaşayan herkes için bir fırsatlar ülkesi olacaktır. Burada Kazak dilinin yayılması doğal yollarla olacaktır, zorlama ile değil…Öyle ki, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991’den beri Kazakistan’daki etnik gruplar kendi dillerini, geleneklerini ve kültürel aidiyetlerini güçlendirdiler…Tek bir etnik grup bile dilini yitirmedi. Birçok dilde basın-yayın ve tiyatrolar bulunmaktadır dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Orta Asya yeni kuş gribi tehlikesi altında.

  Çin’de, kuş gribinin yeni türü olan H7N9 virüsü yayılıyor. Kuş gribinin yeni türü olan H7N9 virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20′ye ulaştı, karantina altında tutulan 70 kişinin ise tedavileri sürmekte. Çin’deki kuş gribi vakaları  Orta Asya ülkelerinden en çok  Kırgızistan’ı etkiledi. Çin’den Kırgızistan’a aylık 10 bin ton tavuk etinin ihraç edilmekte olduğu biliniyor.  Tavuk ihracatında Çin,  ABD’den sonra Kırgızistan’ın ikinci en büyük tavuk eti ithalatçısı. Ölümle sonuçlanan kuş gribi vakaların nedeniyle ise, Kırgızistan Hükümeti  Çin’den tavuk eti ithalatının tamamen durdurulduğu açıkladı. Çin, resmi olarak H7N9 virüsünün insanlarda görüldüğünü geçen ayın sonunda açıklamıştı. Virüsün kaynağının kanatlı hayvanlar olduğunun tespit edilmesinin ardından birçok bölgede kanatlı hayvanların satıldığı pazarlar kapatılırken, 20 binden fazla kanatlı hayvan itlaf edilmişti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Türk Kredisi Bişkek’e  Yol Olacak

  Türkiye’nin Kırgızistan’a vermiş olduğu 30 milyon dolar tutarındaki kredinin ilk dilimi ile Bişkek’in yollarının düzenleneceği açıklandı. Bişkek Belediye Başkanı İsa Ömürkulov Kırgız Ulusal Kanalı Kabar’a verdiği demeçte Türkiye’nin verdiği kredi ile bu yıl Bişkek’te 27 kilometre otoyol yapılacağını açıkladı.

  Yaptığı açıklamada, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek 30 milyon dolar Türk kredisini kullanmaya başladı. Ömürkulov, “Bu paraya 10’dan fazla yol onarılacak. Kredinin ilk taksiti 123 milyon som oldu. Şu anda başkentte ve şehir etrafındaki oturulan bölgelerde yol yapımına hazırlıklar yapılıyor”, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Boston Bombacıları 2002’ye Kadar Kazakistan’da Yaşamış!

  ABD’nin Boston eyaletinde gerçekleştirilen maratonu kana buladığı iddia edilen, biri ölü diğeri yaralı olarak ele geçirilen Rusya vatandaşı Çeçen kökenli iki kardeşin ailesiyle birlikte uzun süre Kazakistan’da yaşadığı ortaya çıktı. Ailenin 2002 yılına kadar Kazakistan Almatı’da yaşadığı, ardından göç ettikleri açıklandı. İddialara göre zanlıların ABD’deki arkadaşları arasında olan Kazak milletvekilinin oğlu da ABD’de gözaltına alındı. Hikaye şöyle; 1980’lerde   askerlik yapmak üzere Kazakistan’a gelen  Anzor Tsarnayev, genç Zubeydat ile tanıştıktan kısa süre evlendi. 2002 yılına kadar Kazakistan’da yaşayan  Tsarnayev çiftinin  iki oğlu ve bir kızı oldu.Tamerlan en büyük çocuktu, Bela  ortanca ve Djohar en küçük çocuklarıydı.

  26 yaşındaki Tamerlan Tsarnayev Almatı’da okudu. Akrabalarının anlattıklarına göre, Tamerlan iyi niyetli her zaman hayat dolu bir çocuktu.  2002 yılında Anzor ve  Zubeydat çifti küçük oğlu Djohar ile Amerika’ya turistik vizeyle gidip sığınma istedi. 12 ay sonra Tamerlen ve Bela da ailesinin yanına gidip Amerika’ya yerleşti. Kazak basınına göre, Yeni ülkede dil bilmeyen Tsarnayev ailesi büyük zorluklarla karşılaştı. Tamerlan Tsarnayev  bir kolejde okumaya başlayıp kendini boksör olarak geliştirmeye başladı, fakat başarılı olmadı ve okuldan atıldı. İddialara göre, 2007 yılında Tamerlan radikal İslamcılarla irtibata başladı; Kazak basınında otoriter bir anne olarak bahsedilen annesinin oğlunun radikal İslamcılar ile irtibatını teşvik ettiği iddia edilmekte.

  ABD’de Atırau Milletvekilinin Oğlu Tutuklandı İddiası

  Öte yandan, Kazak basınında ayrıca, ABD New Bedford’da “Terrorista#1″ (bir numaralı terörist) yazılı özel plaka taşıyan BMW marka bir otomobilin sahibi olan Kazakistan asıllı iki kişinin de tutuklandığı bildirildi. Tutuklananlardan birisinin babasının ise Atırau milletvekili  olduğu açıklandı. Tutuklanan Kazak gençlerin Tamerlan ve  Cohar Tsarnayev’in arkadaşları oldukları da iddialar arasında.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Türkiye Almatı’da ŞİÖ’nün Diyalog Ortağı Oldu

  T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kazakistan ziyareti sırasında 26 Nisan’da  Davutoğlu ve ŞİÖ Genel Sekreteri Dimitri Mezentsev’in Almatı’da imza attıkları protokolle Türkiye’ye ŞİÖ’nün diyalog ortağı statüsü tanındı. Protokol, Afganistan sorunuyla ilgili olarak Kazakistan’da düzenlenen İstanbul Süreci Bakanlar Konferansı’nın bitiminden sonra imzalandı. Türkiye 21 Ekim 2011 tarihinde ŞİÖ’ne “diyalog ortaklığı” statüsü ile ilgili resmi başvurusunu  ŞİÖ Genel Sekreterliği’ne yapmıştı. Türkiye’nin yıllardır süren AB üyelik müzakerelerinden farklı olarak ŞİÖ’de bu konudaki karar kısa bir sürede alındı.

  Çin’in Şanghay kentinde 1996’da toplanan Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın kurduğu “Şanghay Beşlisi”, 2001’de Özbekistan’ın da dahil olması ile Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dönüştü. Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ın gözlemci üye olduğu ŞİÖ, 2008’de aldığı kararla “diyalog ortaklığı” statüsü oluşturmuş idi. Türkiye, Beyaz Rusya ve Sri Lanka’nın ardından üçüncü diyalog ortağı ülke oldu.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Kazakistan Ermenileri Sözde Soykırım Etkinlikleri Gerçekleştirdi

  Almatı, Astana, Aktobe, Kostanay, Öskemen ve Kırgızistan’ın Bişkek şehirlerinde Sözde Ermeni Soykırımı’nın 98. yılı etkinlikleri düzenlendi. News.am’ın haberine göre Kazakistan’da faaliyet gösteren 14 Ermeni derneği tarafından organize edilen etkinlikler çerçevesinde Almata’da bulunan Ermeni «Luys» Merkezi alanında bulunan anıta çiçekler kondu, Sp. Karapet Kilisesinde bir ayin gerçekleştirildi. Karaganda kenti yakınında bulunan Spassky Anıt Kompleksinde bulunan Ermeni anıtı yakınında farklı kent ve köylerden gelen Kazakistan’lı Ermeniler çelenk ve çiçekler koyup saygı duruşunda bulundular. Astana, Aktobe, Kostanay, Oskemen ve Kazakistan’ın diğer kentlerinde de anma etkinlikleri düzenlendi. Bişkek’te Kırgız Ermeni toplumu katılımıyla bir anma etkinliği gerçekleştirildiği açıklandı.

   

  Doğu Türkistan Ekonomisinin Büyüklüğü 125 Milyar Dolar

  Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi ekonomisinin büyüklüğü 2012 yılında 753 milyar yuana (yaklaşık 125 milyar dolar) ulaştı. Uygur Özerk Bölgesi İstatistik Bürosu Başkan Yardımcısı Wang Yue, Uygur  ekonomisinin büyüklüğünün 2012 yılında 753 milyar yuana ulaştığını bildirdi. Wang Yue,  yaptığı açıklamada Merkezi Hükümetin Çalışma Toplantısı’nın ardından, bölge ekonomisinin son üç yılda üst üste 100 milyar yuan ek hasıla yarattığını vurguladı. Bu dönemde Uygur Özerk Bölgesi’nde büyümenin ülke ortalamasının üstünde gerçekleştiğine dikkat çeken Wang Yue, bölgenin böylece ülke sıralamasında 29′uncu sıradan 11′inci sıraya çıktığına işaret etti. Wang Yue, Uygur Özerk Bölgesi’nde kişi başı gelirin 2009-2012 döneminde 2920 dolardan 5372 dolara yükseldiğini vurgulayarak, daha evvel alt gelir grubunda yer alan bölge halkının Dünya Bankası standartlarına göre orta gelir grubuna çıktığını söyledi.

  Kaynak: turksih.cri.cn’den türkkazak.com tarafından düzenlenmiştir

   

   

  Astana-Bişkek Arası Uçuşlar Başladı

  Kazakistan’ın  milli havayolu Air Astana 23 Nisan’dan Bişkek’e uçmaya başladı. Haftada 3 sefer karşılıklı yapılacak uçuşlar Embraer 190 tipi uçaklarla gerçekleştiriliyor.  Salı, Perşembe ve Pazar günleri yapılacak Astana-Bişkek seferinin süresi yaklaşık iki saat süreceğini açıkladı.

  Astana’dan Bişkek’e ekonomi sınıfında gidiş dönüş uçuş bileti fiyatları tüm havayolu ve diğer vergiler dahil 37.708 tengeden başlamakta olup, business sınıfı uçuşlar 89.708 tengeden itibaren satışa sunuluyor.

  Ayrıntılı bilgi ve fiyat için: www.airastana.com

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:66, 25 Nisan 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Kazakistan Eğitim Bakanı Kazakistan’ın en iyi  üniversiteleri listesini açıkladı

  -Kazakistan’ın Rezervleri 87 milyar dolara ulaştı.

  -Orta Asya’nın En Büyük Turizm Fuarı Almatı’da Başladı

  -Karaganda’da Askeri Uçak Düştü

  -Nazarbayev’den Kazak Demokrasisi Tanımı: Bardağın Yarısı Dolu

  -Hızlı Tren 2017’ye! Almatı-Astana 5 Saat!

  -8 yaşından büyük araçların Kazakistan’a ithali yasaklanıyor

  -Almatı-Kostanay Uçuşları Başlıyor

  -Ermenistan Suriyeli Ermenileri Karabağ’a Yerleştiriyor

   

   

  Kazakistan Eğitim Bakanı Kazakistan’ın en iyi  üniversiteleri listesini açıkladı

  Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen uluslararası eğitim ve kitap fuarı esnasında basın mensuplarıyla buluşan Kazakistan Eğitim Bakanı Bakıtjan Jumagulov, ülkenin en iyi  dört üniversitesini açıkladı. 2012 yılında ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan ve yenilikçi  gelişime odaklı üniversitelerin bilim faaliyetlerinin devlet tarafından finanse  edildiğini belirten Jumagulov, rektörlerimiz güçlü ve çözüm üretici. Üniversitelerimiz zamanla  bilimsel gelişimin  itme gücü haline gelmekte. Üniversitelerin ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan ve yenilikçi  gelişime odaklı bilim faaliyetlerinin desteklenmesi  yerli üretim için çok önemli. Potansiyelimiz oldukça yüksek, dedi. Konuşmasının devamında Jumagulov, ülkede Nazarbayev Üniversitesi’nden sonra  en iyi  üç üniversitenin Al Farabi Kazakistan Milli Üniversitesi (KAZNU), Gumilyev Üniversitesi (ENU) ve Satpayev Üniversitesi KAZNTU olduğunu söyledi. Jumagulov, bilim ve yeniliği gelecekteki gelişim için bir model olarak kabul eden Nazarbayev Üniversitesi’nden sonra ülkenin en iyi üç üniversite Al Farabi Kazakistan Milli Üniversitesi, Gumilyev Üniversitesi ve Satpayev Üniversitesi, dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

  Kazakistan’ın Rezervleri 87 milyar dolara ulaştı.

  1 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Kazakistan Ulusal Milli Fonu’nun döviz aktifleri 87 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Hükümeti oturumu  esnasında konuşma yapan Ekonomi ve Bütçe Planlanma Bakanı  Yerbolat Dosyaev, 1 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Ulusal Milli Fonu’n(rezervlerin) toplam aktifleri döviz karşılığı varlıklar dahil  Kazakistan’ın uluslararası  döviz rezervleri % 9.1 oranında artış göstererek 87 milyar dolara ulaştı. Ülkeye döviz girişi, ihracat gelirleri olarak gerçekleşerek ödemeler dengesinin korunmasına da olumlu bir  şeklide katkıda bulundu, dedi.

  Dosayev, Dünya ekonomisindeki durum üzerine yapılan incelemeler, son 6 ayda gelişmiş  ülkelerin  küresel büyüme için önemli olan Avro Bölgesinin dağılması ve ABD’de ‘mali uçurum’ krizi gibi iki büyük tehlikeyi ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bu bağlamda, dünya  finansal piyasalarındaki durum düzelmiş görünmekte; fakat  birçok ülke için  bu düzelme reel sektörün gelişmesine yol açmadı, diye ekledi. Bununla birlikte Dosyaev, ülke ekonomisinin büyümesiyle ilgili ön  tahminleri de dile getirdi. Dosyaev’in belirttiklerine göre,  2013 yılının ilk altı ayında  net Kazakistan’ın GSYİH’sinin  % 5 oranında artış gerçekleşmesi bekleniyor. Bu yılın ikinci yarısında ise  % 6.8 oranında artacağı tahmin ediliyor. Yıl başında Ekonomi ve Bütçe Planlanma Bakanlığı,  2013 yılında Kazakistan’ın net GSYİH’sinin  % 6 oranında artacağının tahmin edildiğini  açıklamıştı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Orta Asya’nın En Büyük Turizm Fuarı Almatı’da Başladı

  Bu yıl 13.’si düzenlenen Orta Asya’nın en büyük fuarı KITF (Kazakistan Uluslararası Turizm Fuarı) dün kapılarını Almatı Atakent sergi ve fuar merkezinde ziyaretçilere açtı. 43 ülkeden 203 firmanın stand açarak katıldığı fuarda Türkiye dahil 19 ülke de ayrıca ülke standı açarak katılıyor. 24-26 Nisan tarihlerinde açık olacak fuara Kazakistan’da yerleşik Türk turizm firmaları, Türkiye, Tayland, Rusya, BAE, Yunanistan’dan firmalar başta olmak üzere toplam 43 ülkeden firma iştirak ediyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Kazakistan’da yerleşik en büyük Türk turistik firmalarından Daphne Travel International’ın ve IATI Kazakistan’ın Genel Müdürü Mete Şarlak, fuara her yıl ilgi ve katılım artarak devam etmekte. Bu sene 10. defa katılacağımız fuarda Türkiye’nin Kazak turistler tarafından yine en çok ilgi çeken ülke olacağını düşünüyorum, dedi. THY ile Air Astana’nın Mayıs 2013’de yürürlüğe girecek anlaşması sonrası Kazak yolcuların İstanbul merkezli dünyanın çeşitli destinasyonlarına taşınacak olmasının, Kazaklar için Türkiye’nin ikinci bir ülke gibi olmasının yolunu açacağını, geçen sene yaklaşık 400.000 Kazak ziyaretçinin ülkemizi ziyaret ettiği göz önüne alınırsa bu durumun bu rakamı daha da yukarı çıkarmasını beklediklerini söyledi. Şarlak ayrıca, ülkemizin Kazakistan’da Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’mizin üstün gayretleri sayesinde çok iyi tanıtıldığını, son yıllarda il bazında tanıtım yapmak üzere Kazakistan’a gelen resmi görevlilerin de arttığını, bunun ülkemizin Kazakistan’daki bilinirliliğini ve destinasyon çeşitliliğini arttırdığını sözlerine ekledi. Kazakistan Genel Satış Acenteliği’ni yürütmekte oldukları, Türkiye’nin en büyük bilet-otel online satış sistemini  fuarda üç gün boyunca Kazak acentalara tanıtacaklarını belirten Şarlak, halihazırda 200’den fazla Kazak acentası bu sisteme dahil oldu, fuardaki tanıtım ve eğitim ile bu rakamı sene sonunda 800’e çıkartmayı hedefliyoruz, dedi. 26’sına kadar açık olan fuara tüm Orta Asya’dan 1.300’den fazla acentanın ziyaretçi olarak katılacağı tahmin ediliyor.

   

  Karaganda’da Askeri Uçak Düştü

  Karaganda Eyaleti’nde MIG-31 tipi askeri uçak düştü, 1 ölü var. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, önceki gece eğitim uçuşu yaptığı sırada saat 22.00 sularında Karaganda Eyaleti’nin Setsk Bölgesi’nde Prostornoyev yerleşim birimi yakınlarında düştü. Uçuş esnasında pilot albay M. Yedigeev ve binbaşı R. Galimjanov uçakta bulunmakta idi. Her ikisi de uçak patlamadan önce kendilerini uçaktan atmalarına rağmen albay ölürken, binbaşı kazada yaralandı, denildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Nazarbayev’den Kazak Demokrasisi Tanımı: Bardağın Yarısı Dolu

  Nursultan Nazarbayev dün Finlandiya Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sonrası açıklamada, Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra uzunca bir süre birinci önceliğinin sadece ayakta kalabilmek olduğunu söyleyerek, “Biz bunun dışında başka bir şey düşünmedik. Fakat şimdi Kazakistan 130 farklı etnik grubun bir arada yaşadığı örnek bir ülke. Bunların hepsi eşit hak ve özgürlüğe sahip. Biz inanıyoruz ki Batı’da ve özellikle Finlandiya’da var olan demokrasi ve özgürlük bizim yolumuzdaki nihai hedeftir. Biz bu yolda ilerliyoruz. Bir filozoftan alıntı yapacak olursak bardağımızın yarısı dolu, diğer yarısını doldurmaya çalışıyoruz.” dedi. Nazarbayev  Kazakistan’ın Batı tipi demokratikleşmeyi hedeflediğini ve Finlandiya örneğini rehber edindiğini  söyleyerek “Tabii ki Kazakistan gelişmiş ülkeler ailesine katılmaya çalışıyor. Biliyorsunuz ki Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niisto’nun da belirttiği gibi, Finlandiya bu yolu 100 yılda aldı. Kazakistan’ın bağımsızlığı henüz 20. Yılında. Biz inanıyoruz ki Kazakistan Finlandiya’nın attığından daha büyük adımlar atacak.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

  Hızlı Tren 2017’ye! Almatı-Astana 5 Saat!

  Mevcut durumda Orta Asya’da şimdilik sadece Özbekistan’da bulunan hızlı tren seferleri 2017’de Kazakistan’da da devreye girecek. Almatı-Astana arasında yapımına bu sene başlanan ve yolu yaklaşık 400 km kısaltarak 1.011 km’ye düşürecek yeni tren yolunun 2017’de Kazakistan’da düzenlenecek EXPO 2017 Fuarı’na yetiştirilmesi planlanıyor. Kazak Demiryolları yaptığı açıklamada, uçakla 80 dakika süren, erken gelme, bilet-pasaport kontrol ve bagaj alımı ile bu sürenin 3, 3,5 saat arasında değiştiğini, yeni hızlı tren ile Almatı-Astana arasının toplam 5 saat süreceğini ve uçakla rekabet edeceklerini ve fiyatlarının da daha makul olacağını açıkladı. Halihazırda Almatı-Astana arası trenle 12 saat sürmekte ve bu şekilde yol 7 saat kısalmış olacak.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

   

  8 yaşından büyük araçların Kazakistan’a ithali yasaklanıyor

  Kazakistan Hükümeti tarafından çevre koruma alanında  alınan  çabalar kapsamında, ülkede  çevreye daha duyarlı Avrupa standartlarına uygun  motorlu araçların kullanılması  amacıyla alınan  düzenlemeler uygulanmaya başlanacak. 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Kazakistan’a 8 yaşından büyük araçların ithali yasaklanacak. Ülke Orta Asya’nın en büyük 2.el araç pazarına sahip, yaklaşık 3 yıl önce sağdan direksiyonlu araçların ithalini yasaklayan Kazakistan’ın bu kararıyla ülkede 2.el araçların fiyatlarının da artması beklenmekte. Kazakistan Hükümeti’nin 6 Şubat 2013 tarihinde alınan  kararıyla ülkede Euro-3 standartlarına uymayan ve 2005 yılından önce üretilen  otomobillerin gümrük işlemlerinin yapılmayacağını açıklandı. Kazakistan’ın, 1 Ocak 2014 tarihinde  Euro-5 standartlarına geçmesi öngörülüyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

   

  Almatı-Kostanay Uçuşları Başlıyor

  Kazakistan’ın en kuzeyinde bulunan yaklaşık 220.000 nüfuslu Kostanay ile Almatı arasında uçak seferleri önümüzdeki aydan itibaren başlıyor. Uçuş süresinin yaklaşık 2 saat 20 dakika olması bekleniyor.  Kazakistan’ın milli havayolu Air Astana 18 Mayıs 2013’te Almatı – Kostanay içhat seferlerini başlatacağını ve yeni hattaki uçuşların karşılıklı olarak haftada 4 sefer olarak gerçekleşeceğini açıkladı. Air  Astana’dan verilen bilgiye göre uçuşlar karşılıklı olarak

   

  Uçuş Nosu        Destinasyon           Günler     Kalkış            İniş      Uçak tipi

  KC 437           Almatı – Kostanay      1..4       19:55 22:15    E 190

  KC 437           2          16:40   19:00   A 319

  KC 435           6          13:25   15:40   A 320

  KC 438           Kostanay – Almatı      1..4      23:15   01:30+1 E 190

  KC 438           2          20:05   22:20   A 319

  KC 436           7          05:25   07:40   A 320

  Fiyat, tarifeler ve ayrıntılı bilgi için için www.airastana.com

   

  Ermenistan Suriyeli Ermenileri Karabağ’a Yerleştiriyor

  Ermeni haber sitesi news.am’da yayınlanan bir habere göre, Suriye’deki çatışmalardan kaçan Suriye Ermenilerin bir kısmının yaklaşık 20 yıldır Ermenistan işgalinde bulunan Azerbaycan’a bağlı Karabağ’ın  Kaşatagh yöresine yerleştiriliyor. Şimdilik 30 ailenin yerleştirileceği bilgisi verilen haberde, işgal altındaki Karabağ’a bağlı Kaşatagh idari alanı yönetici vekili Artuş Mkhitaryan: Dağlık Karabağ Kaşatagh yöresi yeniden iskanının 1994 yılında başladığını, o zaman herşeyin daha kolay olduğunu kaydederek ″Bugün yeni yerleşimciler, daha fazla taleplerde bulunmaktalar; biz hazırız ve onların tüm taleplerini karşılamak üzere tüm olanaklarımızı kullanıyoruz ″ dedi. Olanakların sınırlı olduğunu söyleyen Mkhitaryan ″Tek artımız iklim ve çevre koşulları″ dedi. Mkhitaryan, Suriye Ermenisi 30 ailenin yöreye iskan ettikleri bilgisini vererek ″Onlara geçici konutlar tahsis ediliyor. Halihazırda Berdzor’da 3 konut inşa ediliyor, önümüzdeki günlerde Suriyeli Ermeniler buraya taşınacak. Birkaç ay içinde Kovsakan’da 12 konutlu bir bina ve 9 konutlu bir ev diğer bir köyde  hazır olacak.″ dedi.

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:65, 17 Nisan 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -Kazakistan’ı nüfusun %13’ü terk etmek istiyor.

  -Nazarbayev: Ülkede 9 Milyon Kişinin Aylık Geliri 240 Dolar. Buna Olsun Varsın Diyemeyiz!

  -Kazakistan’ın 7 Şehri Daha Ucuz Tarife İle İstanbul’a Bağlandı

  -Putin: Baykonur fiziki ve ahlaki açıdan   eskidi

  -Uranyum Üretimi %25 Artıyor

  -Mayıs’ta 4 Gün Fazladan Tatil Yapılacak

  -Nazarbayev Samruk Kazına’nın Bankalara Finansmanını Yasakladı

  -Kazakistan’da Türk Dizisi Sevdası Artarak Devam Ediyor

  -Femen Bu Sefer Kazakistan’a El Attı

   

   

  Kazakistan’ı nüfusun %13’ü terk etmek istiyor.

  Uluslararası araştırma şirketi Gallup World, aralarında Kazakistan’ın da yer aldığı 12 eski Sovyet ülkesini kapsayan göçmenlik konulu araştırma sonuçlarını yayınladı. 2010-2012 yılları arasında 41 bin  kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmaya göre, eski Sovyet ülkeleri arasında yaşadığı ülkeyi en çok terk etmek isteyenlerin Ermenistan vatandaşları olduğunu da (% 40) ortaya koydu. Araştırmaya göre, Kazakistanlıların ise % 13’ünün yaşadığı ülkeden göçmek istediği açıklandı. BDT ortalamasının %15 olduğu dikkate alınırsa, bu oran diğer ülkelere göre makul düzeyde kalmış görünmekte. Sıralamanın  ikincisi Moldova (%32), üçüncüsü Ukrayna ( %21), dördüncüsü Beyaz Rusya (%17) ve beşincisi Kırgızistan (%16) oldu. Sıralamanın sonunda ise, Tacikistan (%13), Türkmenistan (%6) ve Özbekistan (% 5) yer aldı.  Ankete katılanların ortalama % 15’i ülkelerini terk etmek isterken; buna gerekçe olarak hayat standartlarını iyileştirme arzusunu (% 52) ifade ettiler. Ankete katılanların aynı zamanda % 13’ü yurtlarını çocukları için terk etmeye hazır olduklarını da kaydettiler. Yanıt verenlerin % 10’u ise iş bulamaması veya işe kabul sorunları sebebiyle ülkesini terk etmeye hazır.Gerekçeler arasında düşük sosyal güvenlik düzeyi (%4), akrabalarına yakın olma veya insan haklarına saygı gösterilen ülkelerde yaşama arzusu (%3) da yer almakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan Bu Yıl Petrol Üretimini %50 Arttırıyor

  Enerji alanında dünya çapında  en yüksek maliyetli olan projelerin  başında Kazakistan’ın Hazar Denizi havzasında işlettiği Kaşagan Projesi’nin tamamen hayata geçirilmesiyle birlikte  ülkede yıllık petrol üretiminin de artırılması bekleniyor. Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov,  Kazakistan’da Kaşagan Projesi sayesinde  2020 yılına kadar  yıllık petrol üretiminin 120 milyon ton seviyesine ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Ahmetov, Bu yıl  Haziran ayında Kaşagan Projesi hayata geçirilecek. Tengiz petrol yatağı genişletilecek. Bütün bunlar, yıllık petrol üretimini 120 milyon ton seviyesine ulaştırmamızı  sağlayacak. Halihazırda ülkede  yıllık petrol üretimi 82 milyon ton, dedi. Bu durumda yıllık petrol üretimi yaklaşık %50 artmış olacak.

  Ahmetov sözlerine şöyle devam etti: 2012 yılında Kazakistan’da doğal gaz kondensantı dahil toplam 79.211 milyon ton petrol üretildi. 2011 yılında ise, bu göstergeler  % 1.1 oranında daha düşüktü.

  Son 40 yıl içinde keşfedilen ve işletmeye açılan projelerin en büyüğü olan Kaşagan Petrol ve Doğalgaz Çıkarım ve Üretim Projesi’nin geliştirilmesi için  toplam  116 milyar dolar kullanıldı. Kaşagan Projesi’nin işletilmesiyle Kazakistan Ulusal Petrol ve Doğalgaz  Şirketi Kazmunaygaz,  İtalyan Petrol Devi Eni,  ABD merkezli Exxon Mobil ve Hollanda-İngiliz ortaklığı Shell Şirketinin uğraşmakta olduğu biliniyor.

  Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz yatakları arasında bulunan Kazakistan’ın  en büyük faal  petrol üretim yatağı Tengiz Atırau şehrine  350 kilometre uzaklıkta bulunmakta. 1979 yılında işletilmeye başlanan Tengiz petrol yatağı, Kaşagan pertol yatağından daha küçük olup  ülkenin 2. en büyük petrol yatağı sayılmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan’ın 7 Şehri Daha Ucuz Tarife İle İstanbul’a Bağlandı

  Aktarmalı uçuşlar için İstanbul çıkışlı uçuşlarında saat değişikliği yapan ve iç hat uçuşlarını da buna uygun olarak ayarlayan Air Astana bundan böyle, Pavlodar, Karaganda, Çimkent, Kzılorda, Öskemen, Aktobe ve Kostanay şehirlerinden Almatı ve Astana aktarmalı Türkiye uçuşlarını düzenlediğini ve bu yöndeki uçuşların fiyatlarını düşürdüğünü açıkladı. Yeni tarife ile aşağıda ismi belirtilen şehirlerden İstanbul’a gidiş-dönüş vergiler dahil fiyatlar şöyle; Çimkent, Kızılorda 458, Öskemen 467, Karaganda 470, Pavlodar 476, Aktöbe 486, Kostanay 506 euro.

  www.airastana.com

   

  Kazakistan’da Türk Dizisi Sevdası Artarak Devam Ediyor

  Daha önce Meksika dizileri ve Hint filmlerine ilgi duyan Kazak halkı, son yıllarda Türk dizilerine merak sardı.  Kazakistan’da Türk dizilerine olan ilgi de devamlı giderek artıyor. Son birkaç yıl boyunca her gün yeni Türk dizilerinin ekrana geldiği Kazakistan’da yayımlanan bazı Türk dizileri reyting rekorları kırıyor.  2012 yılında yapılan araştırmalara göre   Kazakistan’da  bir günde toplam 10 saat Türk dizisi gösterildiği ortaya çıkmıştı. Türkkazak.com olarak

  Kazakistan’da yayın yapan  ve en çok izlenen televizyon kanalları  gözden geçirdik ve  ülkede  hangi Türk dizileri hangi kanallarda gösteriliyor bunu araştırdık. Sonuçlar şöyle:

  Ulusal Khabar Kanalı: Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl

  31. Kanal: Akasya Durağı, Samanyolu, Fatmagül’ün Suçu Ne? ,Yer, Gök ve Aşk.

  KTK: Sıla, Eve Dönüş

  Astana TV: Sırlı İstanbul

  El Arna: Melekler Korusun

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakların  Rum Kesimi’nde 1 Milyar Doları Var

  Bu açıklama Kazakistan Merkez Bankası Başkanı G. Marçenko tarafından yapıldı. Karapara cenneti olarak bilinen ve bankalarında 86 milyar dolar mevduat barındıran Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçtiğimiz günlerde AB’nin baskısıyla 100.000 euronun üstündeki mevduatlarda %40 kesinti yapmış, bu durum başta Rusya olmak üzere Güney Kıbrıs bankalarında yüklü mevduatları bulunan birçok BDT ülkesi vatandaşını etkilemişti.  Konuyla ilgili kendisine soru sorulan Marçenko, 2012 yılı sonu kayıtlarına göre Güney Kıbrıs’ta Kazakistan’ın toplam yatırım tutarının 1.162 Milyar dolar olduğunu, bu tutarın 513 milyon dolarının doğrudan yatırım, 22 milyon dolarının portföy yatırımı ve 627 milyon dolarının ise diğer yatırımlar kapsamında Güney Kıbrıs’ta bulunduğunu açıkladı.

  YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Nazarbayev: Ülkede 9 Milyon Kişinin Aylık Geliri 240 Dolar. Buna Olsun Varsın Diyemeyiz!

  10 Nisan 2013 tarihinde Astana’nın Cumhurbaşkanlığı Köşkü Akorda’da Nazarbayev başkanlığında düzenlenen Girişimciler Konseyi Toplantısı  esnasında  ülke ekonomisinin gelişmesini artırmaya ve yerli girişimcilerinin teşvik edilmesine yönelik konuların  yanı sıra Kazakistan’ın mevcut durumu  ve halkın refah seviyesi de ele alındı. Zengin ile fakir arasındaki gelir uçurumunu dile getiren Nursultan Nazarbayev,  Kazak Hükümeti’ne  ülkenin zengin ile fakir kesimi arasındaki farkın azaltması için çalışma yapmaları talimatını verdi.

  Nazarbayev, kişi başına düşen GSYİH pek önemli değil. Ülkemizde ne kadar  zengin ve ne kadar fakirin olduğuna bakmamız önemli. Bu konu üzerinde bazı araştırmalar yaptım, dedi.

  Nazarbayev’in belirttiklerine göre,  Kazakistan’da faaliyet göstermekte olan köylülerin % 36’sinın ortalama aylık geliri 30 bin tenge olurken % 8’nin ise 15 bin tenge civarında. Bununla birlikte, ülkede ortalama aylık geliri 15 bin tenge olan kişilerin sayısı  1.5 milyon, ortalama aylık geliri 30 bin tenge olan kişilerin sayısı  6 milyon ve ortalama aylık geliri 36 bin tenge(240 dolar) olan kişilerin sayısı  9 milyon olduğu belirtildi.

  Tüm bu göstergeler dikkate alınıp bunun üzerine  araştırma yapılması gerektiğini söyleyen Nazarbayev, Tüm bunlara olsun varsın diyemeyiz. Ekonomi  ne için çalışıyor?, dedi. İş yapmanın kolaylaştırılması için idari engellerin azaltılması sürecini eleştiren Nazarbayev, Kazak  girişimciliğinin, ulusal ekonominin itici gücü haline gelmesini istedi.

  Kazak  girişimciliğinin, ulusal ekonomisinin itme gücü haline gelmesi gerektiğini  söyleyen Nazarbayev, Kazak Hükümeti’nden ülkede iş yapmanın kolaylaştırılması için idari engellerin azaltılmasını istedi.

  Nazarbayev, Kazak  girişimciliği, ulusal ekonomisinin itici gücü haline gelmeli.  Kazak  girişimciliğinin ekonomideki oranını  en az iki kat artırmamız lazım. Bu da  ekonomimizin  güvenliği ve istikrarının  göstergesi olur, dedi.

  İş işbirliği  ve iş girişimleri ile ilgili destek için gerekli koşulların yaratılmasını isteyen Nazarbayev, iş yapma sürecinde bürokrasi engellerin kaldırmasının yavaş olmasını da eleştirdi. Nazarbayev,  Bu engelleri kaldırmaya ne kadar kaldırmaya çalıştık olmuyor. Hükümet ne kadar derse bu sefer iş yapmanın kolaylaştırılması için idari engellerin % 30’nu kaldırdık. Her şey aynı yerde dönüp duruyor, dedi.

  Nazarbayev ayrıca,  Kazakistan’ın, dünyanın en büyük  30 ekonomi arasına girme hedefine ulaşmaya çalıştığını hatırlattı. Nazarbayev, Bizim için bu büyük bir hedef  ve bu nedenle  bu tür  sorunları artık çözmemiz lazım, dedi.

   

  Femen Bu Sefer Kazakistan’a El Attı

  Geçtiğimiz günlerde Putin ve Merkel’i protesto için Almanya’da bu ikili karşısında soyunan Ukraynalı kadın hakları savunucusu Femen üyeleri protesto için Kazakistan’a da gözlerine kestirmiş. Kazakistan’ı ziyaret etmek isteyen Femen Grubu  temsilcisi Yana Gutsol,  Gelin Kaçırma Geleneğini duyduk. Kadınlar bu geleneğe karşı çıkamıyor. Düşünüyoruz ki, Kazak kadınlar bunu hak etmiyor. Femen olarak Kazakistan’da bu duruma dikkat çekmek üzere protesto düzenleyebiliriz. Fakat  tek istenilen şey, Kazak kadınların isteği ve cesareti, dedi.  Geçtiğimiz yaz, Kazakistan’da da Femen grubu benzeri bir grup kurulmuştu.

  Kazak Femen grubu bu zamana kadar Astana’da sadece  konserler ya da gece kulüplerinde soyunmaktalar. Kazak Femen’in kurucuları, Astana’da üniversite öğrencisi olan dört genç kız,   küresel sorunlara kadın bakışını göstermek üzere soyunduklarını söylemekteler.

  Kazak usullü Femen grubunun üyesi Rauşan  gazetecilere grubun  ne için kurulduğunu şöyle  anlattı:

  Üniversiteden mezun olduğunda mütercim olacağını söyleyen Rauşan, Femen’in sık sık  kendi protesto eylemlerini striptiz  şovlarına dönüştürdüğünü söylenir ve eleştirilir. Bizim için ise, soyunmak  çok önemli değil. Göstereceğimiz eylemleri hazırlarken daha çok dram üzerine çalışıyoruz. Fakat  ‘saklı olan şeyleri’ göstermekten de çekinmiyoruz. Önemli olan,  seyircilere göstermek istediğimiz şey olayın  manasını aktarmak, dedi.

   

   

  Putin: Baykonur fiziki ve ahlaki açıdan   eskidi

  29 Mart’ta Kazakistan Başbakan Yardımcısı Kayrat Kelimbetov yıl sonuna kadar Baykonur ile ilgili tüm sorunları çözeceklerini açıklamıştı. Yaklaşık 15 gün sonra Putin’den bu konu ile ilgili farklı bir çıkış geldi. Rusya’da  2030 yılına doğru kurulması planlanan Vostochnıy adlı uzay üssünün reklamını yapan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Rusya’nın, Kazakistan’dan kiraladığı Baykonur üssünün  artık hem fiziki hem de ahlaki olarak oldukça eskidiğini söyledi. Uluslararası Uzay İstasyonu ekibiyle video bağlantısı vasıtasıyla iletişim kuran Putin, ülkede Plesesk ve Vostochnıy adlı   uzay  üslerinin kurulmasıyla ilgili bilgi verdi. Putin, İleride ülkemizdeki uzay  üslerini sadece Rus yetkililer değil ABD ve Avrupalı  meslektaşlar tarafından da kullanılacağını umut ediyorum. Uzay üsleri için uygun yer seçimi yapmak amacıyla uzun uzun düşündük ve Amur’da (Rusya’nın doğusu) bu konu ile ilgili büyük çalışmalara başladık, dedi. Basın mensuplarının sorularına cevap veren Putin, ileride Baykonur’un da kullanılanacağını söyledi.

  Putin, Uzay faaliyetlerimizi öyle düzenleyeceğiz ki, ileride Kazak meslektaşlarımızla birlikte Baykonur uzay üssü de tarafımızca  kullanılacak,dedi. Halihazırda Rusya, uzay araçlarının büyük bir kısmını Kazakistan’da bulunan Baykonur’dan fırlatmakta. 2030 yılına doğru Rusya kendi uzay  üslerini Rusya içinde kurmayı planlıyor. İleride Rusya’nın, uzaya araçlarının % 90’ını Plesesk ve Vostochnıy adlı   uzay  üslerinden ve %10’unu Kazakistan’da bulunan Baykonur uzay üssünden  fırlatmayı planladığı biliniyor. Dünyanın en eski ve büyük uzay fırlatma üssü Baykonur,  Rusya tarafından yıllık 115 milyon dolar kira ile 2050 yılına kadar kiralanmıştı. Halihazırda Baykonur’da 70 bin insan yaşarken, bunların yüzde 40′ının Rusya vatandaşı olduğu biliniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

  Kazakistan İlk Çeyrekte %4.5 Büyüdü

  Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada cari yılın 1.çeyreğinde Kazakistan’ın GSYİH’nın ilk çeyrekte %4.5 büyüdüğü açıklandı. İlk çeyrekteki büyümede dikkat çekici olan hizmet sektörü büyümesinin mal ve sanayi büyümesinin çok üstünde gerçekleşmiş olduğu.  Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakan Yardımcısı Madina Abılkasımova: “Bu durumda, ülkemizin gerek mal gerekse hizmet üretiminde olumlu değişiklikler yaşadığını görüyoruz. Mal üretiminde %1,1’e varan, hizmet sektöründe ise %6,5’e varan ilerlemeler mevcut. Mevcut oranın %1,9’u oluşturan sanayi sektörünün büyüme temposu GSYİH’nın büyümesini sağlayan asıl faktörlerden bir tanesi sayılır.” dedi.

  Ükedeki madencilik ve imalat sektörünün de iyi yönde geliştiğini belirten Bakan Yardımcısı, “Bu tempo ila devam edecek olursa Kazakistan’ın GSYİH büyümesi  yıl sonunda planlanıldığı  gibi %6 oranında büyüyecek ” dedi.

  Kaynak: Katiad Haber Bülteni’nden Düzenlenmiştir.

   

   

  Nazarbayev Samruk Kazına’nın Bankalara Finansmanını Yasakladı

  Ülkede 2000 yılında oluşturulan ve ülkenin doğal zenginliklerinden elde edilen kamu gelirlerinin bir kısmının toplandığı ve ülkenin en büyük fonu olan ve tamamen Kazak devletinin kontrolündeki, Merkez Bankası tarafından denetlenen Samruk Kazına’nın bankalara finansman sağlamasına Nazarbayev’den red. Yaklaşık 5 yıl önce ülkede baş gösteren ekonomik kriz sonrası batan bankaların bir kısmı devletleştirilerek, Şekerbank’ın %34 hissesine sahip BTA Bank dahil, Samruk Kazına fonuna devredilmişti.  Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada Nursultan Nazarbayev’in, Nazarbayev’in ulusal petrol fonundaki varlıkların finansal fonların desteklenmesinde kullanımını kati suretle yasakladığı açıklandı. Nazarbayev 27 Aralık 2012’deki Halka Sesleniş konuşmasında da bu fonda toplanan paraların yurtdışındaki bankalarda yatacağına, ülke içinde küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi olarak verilmesi gerektiğini açıklamıştı. Nazarbayev’in bu açıklamaları Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde 100.000 euro üstü  bankalarda yatan paraların %40’ına Rum yetkililer tarafından el konulması sonrası yapması dikkat çekti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

  Uranyum Üretimi %25 Artıyor

  Kazakistan, 2017 yılına kadar uranyum üretimini yıllık 25 bin tona çıkarmayı hedefliyor.

  Dünya’nın en büyük ikinci uranyum rezervlerine sahip ülke konumumda bulunan Kazakistan’da, son yıllarda uranyum üretimi konusunda hızlı bir artış yaşanmakta.

  2012 yılında  20.900 bin ton uranyum üretimi gerçekleştiren Kazakistan, bu  yıl  22.812 bin ton, 2017 yılında 25.600 bin ton uranyum üretmeyi planlıyor. Kazakistan Nükleer Enerji Ajansı tarafından 2012-2016 dönemi için yayımlanan strateji planında, Kazakistan’da üretilmekte olan uranyumun miktarı ile ülkenin uranyum üretiminde hedeflerine ulaştığı ve önümüzdeki yıllarda bu oranın artacağı belirtildi. Verilen bilgiye göre,  2013 yılında  Kazakistan’da  uranyum üretimi  22.812 bin ton, 2014 yılında 24.019 bin ton, 2016 yılında 25.602 bin ton seviyesine ulaştırılacak. Dünyada uranyum rezervleri bakımından Avustralya ilk sırada , Kazakistan ikinci ve Kanada  üçüncü sırada yer alıyor. Kazakistan geçen yıl dünyada üretilen uranyumun yüzde 37’ini gerçekleştirdiği biliniyor. Geçen yıl tüm dünyada  tahminen 55.7 ton uranyum üretildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

  Mayıs’ta 4 Gün Fazladan Tatil Yapılacak

  Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov tarafından  2013 yılı Mayıs Ayı Tatil Günleri Kararnamesi onaylandı. Ülkede  1 Mayıs tarihinde Kazakistan  Halklar  Birliği  Bayramı  ve  7 Mayıs’ta bu yıl resmi ulusal tatil olarak kabul edilen Vatan Savunucuları Günü  kutlanacak.

  Başbakanlığının resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre, 9 Mayıs tarihinde Kazakistan’da Zafer Bayramı’nın kutlaması  9 ila 12 Mayıs tarihlerinde arasında perşembe, cuma, cumartesi ve pazar  günleri toplam 4 gün tatil yapılacak. Kızıl Ordunun İkinci Dünya Savaşı’nda  faşist Alman ordusunu yendiği gün olarak kabul edilen 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 68. yıldönümü Kazakistan’da düzenlenecek etkinlikler ile kutlanacak ve savaşa katılan gaziler için de ayrı anma törenleri düzenlenecek. Öte yandan, 4 Mayıs cumartesi günü  de mesai tam gün olacak.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. ©türkkazak.com

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:64, 4 Nisan 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -“Yabancı Yatırımcılar Kazakistan’da Ne İş Yapar ? Bizim Üzerimizden Kim Para Kazanıyor?”

  -Almatı ile Saat Farkı 3’e Düştü

  -Paul Mccartney  5 Milyon Dolara Kazak Milli Marşını Söyleyecek

  -Arselor Mittal Şirketi’ne  504 milyon tengelik ceza

  -Kırgızistan Gümrük Birliği’ne Gözlemci olarak girmeyi bekliyor

  -Kelimbetov:  Yıl sonuna kadar  Baykonur ile ilgili tüm sorunları çözeceğiz

  -Almatı Caz Festivali Başlıyor

  -Çuvaş mitolojisinde dünyanın yapısı

   

   

  “Yabancı Yatırımcılar Kazakistan’da Ne İş Yapar ? Bizim Üzerimizden Kim Para Kazanıyor?”

  Yabancı Yatırımcılar Kazakistan’da Ne İş Yapar ? başlığıyla nur.kz’de yayınlanan makaleye göre, son bir yıl içinde  ülkede yabancı yatırımcıların sayısı % 90 oranında artış gösterdi. Ülkedeki yabancı yatırımcıların artışından duyulan rahatsızlığın belirtildiği makalede çeşitli meslek dallarında ülkede faaliyet gösteren Türklere de değiniliyor ve “Bizim üzerimizden Kimler Para Kazanıyor?” sorusu soruluyor. Makale şöyle; Yakın zaman içinde ülkeye yabancı yatırımcı gelişinin daha da artması beklenirken iç piyasada yerli işadamları tüketiciler için mücadele veriyor. Maalesef,  yabancılar birçok alandan yerli işadamlarının çekilmesini sağladı. Bazı  yerli şirketler ise, büyük yabancı şirketlerle birleşmek zorunda kaldı. Makalede yabancı yatırımcıların artmasının artı ve eksileri uzun uzun sıraladıktan sonra  “Bizim Üzerimizden Kim Para Kazanıyor?”, sorusu sorulmakta.

  Bu soruya  verilen cevab ise şöyle: ‘Ülkemizde yabancılar için birçok ‘lezzetli’ lokma var. Eskiden  yabancı yatırımcılar  daha çok ticaret alanına yatırım yaparken bugünlerde ise,  yatırımlar  farklı alanlara yöneldi. Kazakistan İstatistik Ajansı’nın  son verilerine göre,  ülkede toplam 32.680 yabancı şirketin resmi tescili bulunmakta. Ülkede yabancı yatırımcıların başında Rusya gelmekte. Kazakistan’da  Rus sermayeli toplam 9.458 şirket faaliyet göstermekte. Belirtilen rakamdan sadece 67 şirketin büyük olduğu belirtilmekte. Rus sermayeli şirketlerin çoğunun,  gıda, konfeksiyon ve makine ekipmanı alanlarında faaliyet göstermekte olduğu belirtildi.

  Kazakistan pazarının şirket sayısı bakımından en büyük  2. oyuncu ise Türkiye oldu. Yetkili makamlarda resmi tescili olan 4.000 dolayında  Türk sermayeli şirketin % 80’inin küçük ölçekli olduğu açıklandı. Türk iş adamlarının, en yoğun faaliyet gösterdiği alanlar inşaat sektörü, ticaret ve eğitim alanları olduğu bildirildi.

  Bununla birlikte, son yıllarda Türklerin kuaförlük alanını neredeyse işgal ettiği de yazıldı.  2.781 şirket tescili bulunan Çinli şirketler ise, Kazak pazarının üçüncü en büyük oyuncusu olarak değerlendirilmekte.

  Öte yandan, Çinli işadamlarının çoğu Baraholka’da (Halk arasında -Çin Pazarı) faaliyet gösterdiği,  Hollandalı işadamlarının ise çiçekçilik ile uğraştığı da belirtildi.

  Ülkede faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler tarafından  resmi makamlara  faaliyet alanı ile ilgili verilen bilgiye göre yabancı şirketlerin faaliyet alanları şöyle: 3.560 ticaret, 925  inşaat , 560 imalat, 325 ulaştırma ve depolama, 239 emlak, 182 hizmet, 158 iletişim ve komünikasyon  ve 110 şirket finans ve sigorta alanlarında faaliyet göstermekte.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan’da Ekonomik Gidişat İyi. Tasarruflar %23 Arttı

  Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Almatı’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkünde Nursultan Nazarbayev, Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marçenko tarafından  sunulan 2012 yılı için Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Bankası Raporu’nu inceledikten sonra  ülkenin mali durumunu değerlendi. Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marçenko ile görüşen Nazarbayev, ülkenin bankacılık sektörü,  Merkez Bankası’nın faaliyetleri, dış borçlanması ve uluslararası varlıkların çeşitlendirilmesi konusunda bilgilendirildi. Görüşme esnasında Nazarbayev’e ülkenin son ekonomik gelişmeler ile ilgili bilgi  veren Marçenko, 2012 yılının sonuçlarına göre  temel makro ekonomik  göstergelerin oldukça olumlu olduğunu belirtti. Marçenko,  Bankacılık sektörünü konuşursak  bankalarımızın kredileri geçen yıl  % 13 oranında artarken son iki yıl içinde toplam % 29’luk büyüme temposu gösterdiler. Avrupa’daki kredi oranları ise  % 10 seviyesinde düşmüş durumda. ABD’de  bu göstergeler % 10 ve İngiltere’de  % 5 düzeyinde.

  Bununla birlikte, ülkemizde halkımızın tasarrufları % 23.8, sigorta primleri % 20.5 ve  emeklilik fonlarının varlıkları  da % 20.2 arttı,dedi.

  Uluslararası ekonomik gelişmeleri değerlendiren Marçenko, Tüm dünyada  finansal  istikrarsızlık varken  ekonomimizin büyüme oranı % 6. Bu göstergeler  oldukça optimal. Enflasyon belirlenen sınırları aşmadı, milli para birimimizin kuru  istikrarlı bir seviyede ve ekonominin kredilendirmesiyle birlikte bankaların sermayeleri de artmakta,dedi.

  Öte yandan Nazarbayev, tüm olumlu göstergelerin yanı sıra  belli konularda kararların alınması gerektiğini söyledi.

  Nazarbayev, Ana amacımız ekonominin büyümesi. Hükümet ve Merkez Bankası  ekonomik büyüme temposunun azalmaması için çaba göstererek koordineli bir şekilde  hareket etmeli. Bununla birlikte,  emeklilik sisteminin geliştirilmesi ve  tek emeklilik  fonunun oluşturulması  konusunu artık çözmemiz lazım,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Almatı ile Saat Farkı 3’e Düştü

  Kazakistan’ın yaz saati uygulamasını iptal etmesi ile kış döneminde Almatı, Astana ile Türkiye arasında 4 saate çıkan fark dünden itibaren yeniden 3 saate düştü. Yaz saati uygulamasına devam eden Türkiye’de saatler 27 Ekim 2013 pazar günü saat 04:00’da yeniden geri alınacak. Böylece Astana-Almatı ile saat farkı da 27 Ekim’den itibaren yeniden 4 saate çıkacak.

   

  Paul Mccartney  5 Milyon Dolara Kazak Milli Marşını Söyleyecek

  Beatles grubunun efsanevi üyesi Paul Mccartney Kazak milli marşını okuyuacak. Geçen sene Kazakistan milli marşının okunması ile ilgili olarak birkaç skandal yaşanması sonrası Kazak yetkililer harekete geçti ve tüm dünyada Kazakistan milli marşının tanınması için marşı seslendirmek üzere  İngilizlerin meşhur sesi Paul Mccartney ile anlaştı. Kazakistan’ın, Paul Mccartney’in Kazak milli marşını seslendirmesi için 5 milyon dolar ayırdığı ve  bu konuda gerekli anlaşmanın da imzalandığı açıklandı.

  Konuyla ilgili bilgi veren Kazak Devlet Sembolleri Ajansı  Başkanı Janzuak Anurov’un belirttiğine göre  Kazak dilinde milli marşın seslendirilmesi için Mccartney yoğun Kazakça kurslara katılacak. 6 aylık Kazakça dil kursundan sonra milli marşı aksansız  söyleyebileceğine inanılan Mccartney’in  ayrıca EXPO 2017’nin tanıtımı sürecinde Kazakistan’ın tanıtımı için de çalışacağı belirtildi.

  Hatırlanacağı üzere, geçen yıl Kuveyt’te düzenlenen Uluslararası Kuveyt Emiri Atıcılık Turnuvası’nda çok büyük bir skandal yaşanmıştı. Atıcılık branşında altın madalya kazanan Kazakistanlı Maria Dimitriyenko podyuma çıktığında, ülkenin ulusal marşı yerine 2006 yılında çekilen Borat filmindeki uydurma Kazak milli marşı çalınmış ve bu durum Kazakistan’da tepki çekmişti.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Arselor Mittal Şirketi’ne  504 milyon tengelik ceza

  Kazakistan’da dünyanın en büyük 70. şirketi  olan  çelik üreticisi Arselor Mittal Şirketi’ne  504 milyon tengelik ceza kesildi. Ekoloji Bakanlığı Karaganda Departmanı tarafından 2012 yılının Aralık ayında Arselor Mittal Temirtau Şirketi’nde denetim çalışmaları düzenlendi. Denetim sonucunda şirkette çevresel uyum ihlalinin tespit edildiği açıklandı. Konuyla ilgili Ekoloji Bakanlığı yetkililerinin açıklamasında, çevreyi kirletici maddelerin çözümlenmemiş  emisyonu şeklinde havaya atılması sonucunda bölgeye zarar verilmekte,denildi.

  Olay üzerine dava açıldı. Mahkemeye  Arselor Mittal Temirtau Şirketi temsilcilerinin  katılmamasına rağmen şirkete mahkeme kararıyla çevreye zarara uğrattığı gerekçesiyle 504 milyon tenge tutarında  cezanın kesildiği açıklandı.

  Dünyanın en büyük 70. ve Kazakistan’da da büyüklük açısından ilk ona giren Arselor Mittal Şirketi’nin Temirtau, Karaganda, Akmola ve Kostanay  şubeleri faaliyet göstermekte. Şirketin Temirtau şehrinde çelik fabrikasının, Karaganda Eyaleti’nde   8 kömür yatağının ve Karaganda, Akmola ve Kostanay eyaletlerinde toplam 8  maden yatağının  bulunduğu biliniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kırgızistan Gümrük Birliği’ne Gözlemci olarak girmeyi bekliyor

  Geçtiğimiz hafta Bişkek’te Kırgızistan-Avrasya Entegrasyon Süreci konulu bir konferans düzenlendi. Kırgızistan Başbakanı Jantoro Satıbaldinov’un başkanlığında gerçekleştirilen  konferansa Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi ülkelerden  çok sayıda katılımcının yanı sıra  Rusya Federasyonu Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov da katıldı. Konferans esnasında  Avrasya Entegrasyon Süreci çerçevesinde Kırgızistan’ın  Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya tarafından kurulu olan Gümrük Birliği’ne üye olması ile ilgili  konular ele alındı. Konferans sonucunda basına bilgi veren  Kırgızistan Başbakanı Satıbaldinov, “En kısa süre içinde Kırgızistan Gümrük Birliği’ne gözlemci statüsüyle girecek. Ummuyoruz ki, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya tarafından  ilgili karar alındıktan altı ay sonra  yetkililer üyeliğimizi ayrıntılı olarak  değerlendirecek.”,dedi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kelimbetov:  Yıl sonuna kadar  Baykonur ile ilgili tüm sorunları çözeceğiz

  Bu sözler Kazakistan başbakan yardımcısı Kayrat Kelimbetov’a ait. Kelimbetov: Kazakistan ve Rusya  yetkilileri Baykonur  Uzay Üssü konusunda  görüştü ve bu yıl sonuna kadar tüm  sorunların giderileceğine anlaştı,dedi.

  28-29 Mart  tarihlerinde Kazakistan’ın Baykonur şehrinde Kazak ve Rus yetkililerin katılımıyla  1. Kazak Rus Hükümetler arası Baykonur Komisyonu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda Rusya ve Kazakistan arasında Baykonur’un kullanılması yönünde yeni bir anlaşmanın hazırlanması ve  Baykonur uzay üssünde yürütülecek işbirliği ile ilgili konuların yoğun olarak görüşüldüğü açıklandı. 1. Kazak Rus Hükümetler arası Baykonur Komisyonu Toplantısı sonucunda basın mensuplarıyla görüşen  Kazakistan Başbakan Yardımcısı  Kayrat Kelimbetov,  yıl sonuna kadar  Baykonur ile ilgili tüm sorunların çözüleceğini söyledi. Kelimbetov, Baykonur Kompleksi ve şehir düzeni ile ilgili işbirliği  konusundaki sorunlarımızı  karşılıklı çıkarları gözününde bulundurarak çözeriz,dedi. Öte yandan, toplantıda  Rusya’yı temsil eden Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov şöyle konuştu: ‘Rusya ve Kazakistan cumhurbaşkanlarının talimatı üzerine  birden çok konu üzerinde durduk. İki ülke arasında Baykonur’un kullanılması yönünde yeni bir anlaşmanın hazırlanmasına öncelik  verildi, dedi. Mayıs ayında  Nazarbayev –Putin görüşmesinin gerçekleşeceğini belirten Şuvalov, Baykonur Uzay Üssü Faaliyet Haritası’nı geliştirerek  yeni bir anlaşmanın hazırlanmasını mayıs ayına kadar tamamlanmasını planlıyoruz, dedi. Sovyetler Birliği döneminde yapılan Baykonur üssü, birliğin dağılması ile Kazakistan sınırları içinde kalmıştı. Dünyanın en eski ve büyük uzay fırlatma üssü Baykonur,  Rusya tarafından yıllık 115 milyon dolar kira ile 2050 yılına kadar kiralanmıştı. Halihazırda Baykonur’da 70 bin insan yaşarken, bunların yüzde 40′ının Rusya vatandaşı olduğu biliniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Almatı Caz Festivali Başlıyor

  3-5 Nisan tarihlerinde 6.’sı yapılacak  olan Almatı Uluslararası Caz Festivali Töle Bi-Kaldayakova köşesinde bulunan Devlet Filarmoni Salonu’nda  başlıyor. 2008’den beri geleneksel olarak düzenlenen festivale Türkiye’den piyanist Baki Duyarlar ve kuarteti katılıyor. Bilet fiyatları 1.000 ila 5.000 tenge arasında değişmekte olup, festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.jazz.kz  ve 291 80 48 numaralı telefondan edinebilirsiniz.

   

   

  Çuvaş mitolojisinde dünyanın yapısı

  Avrupa kısmının ortasında yer alan Türk soylu halkı olan Çuvaşistan Cumhuriyeti’nin yerli halkı Çuvaşların mitolojisi pagan özelliklerini korumakta. Ona göre dünya üç gökyüzü, bir yeryüzü ve üç yeraltı toplam olarak yedi tabakadan ibaret.Çuvaş efsanelerine göre Evren en üstteki tabakada yaşayan baş yaratıcı tanrı Sulti-tura tarafından yaratılmış. O ayrıca kendisine yardımcı tanrıları, kilden insanları yaratmış, Evrendeki her şeyin hükümdarıymış.

   ‘Tura’ sözcüğünün kaynağı eski Türk Tengri’ye uzanıyor. Eski Çuvaşların inançlarına göre Sulti-tura iyiliği, Şuytan ise kötülüğü simgeler.

  Üst dünyada velilerin ve doğmamış çocukların ruhları yaşıyor. İnsan öldüğünde ruhu çok dar köprüden gökkuşağına doğru geçerek üst dünyaya çıkar. Çok günah işlemişse insan ruhu dar köprüden alt dünyaya cehennemin dibine düşer. Alt dünyada günahkarların ruhlarının kaynadığı dokuz kazan bulunuyor. Mitolojik kahramanlar yeryüzünde bulunan ‘kakar’ denilen deliklerden geçerek cehenneme iner ve yakınlarını oradan kurtarmaya çalışırdı.

  Gökyüzü tabakalarında cennetin sahipleri, en üstünde ise Güneş bulunuyor.

  Eski Çuvaşların inançlarına göre farklı halkların yaşadığı yeryüzü kare şeklindeymiş. Çuvaşlar, halkının yeryüzünün ortasında bulunduğuna inanırdı. Gökyüzü Çuvaşların kutsal saydıkları hayat ağacına ve altın, gümüş, bakır ve taş sütuna dayanırmış. Bu dört sütunun üzerinde her birinde ördeğin üçer civciv çıkardığı yuvalar varmış. Kare yeryüzünün her kenarında insanları kötülükten koruyan bahadırlar bulunuyormuş.

  Yeryüzünün kıyılarını yalayan okyanusun köpüren dalgaları sürekli karayı yıkıyormuş. Eski Çuvaşlar, ‘yeryüzünün ucu Çuvaş toprağına ulaşınca Kıyamet Günü yaşanacak’ diye söylerdi.

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

  Türkkazak.com, Bülten No:63, 27 Mart 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  -“Nazarbayev’den Demokratik Olmasını İsterken Biz Neden Totaliter Bir Parti Haline Geldik”

  -İstanbul – Almatı seferlerinin saatleri değişti

  -Kazakistan’da Adam Başı Günlük Sigara Tüketimi Rekor Kırdı

  -Nazarbayev’den Kadınlara: Yakışıklı Erkekten İyi Koca Olmaz

  -Cebinde 5.5 Milyar Doları Olan Yatırımcı Aranıyor

  -Air Astana’nın Almatı ve Astana’dan Kiev Uçuşları Başlıyor

  -ATF Bank 500 milyon dolara Almatı Valisi’nin damadına satıldı

  -Gümrük Birliği’nden ilk şikayet eden Kazakistan oldu

  -THY ve Air Astana Ortak Uçuşlar Konusunda Anlaşma Yaptı

  -Nevruz Köjesi Nasıl Yapılır?

  -Bu ay  itibarı ile  yaklaşık 40 televizyon kanalın yayına yasağı geldi

   

   

  Kazakistan’da Adam Başı Günlük Sigara Tüketimi Rekor Kırdı

  Kazakistan Sigara ile Savaşanlar Ulusal Derneği’nin açıklamasına göre her bir Kazak vatandaşının günlük ortalama sigara tüketimi 9 adedi buldu. Derneğin açıklamasına göre son 10 yılda ülkedeki sigara tüketimi yaklaşık 8 kat arttı. Yetişkin Kazak erkeklerinin %65,3’ü, kadınların ise %20’si sigara kullanmakta. Dernek raporuna göre her yıl sigara kullanımından kaynaklanan sağlık sorunlarının tedavisi için de yıllık 76 milyar tenge(yaklaşık 510 milyon dolar) harcanmakta. Geçtiğimiz yıllarda sigara satışlarının okullar, sağlık kuruluşları ve spor merkezlerinin en az 500 metre ötesinde satılması gündeme gelmiş; fakat sigara satışı yapan yaklaşık 60.000 bayinin karşı çıkması sonrası geri adım atılmıştı.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  “Nazarbayev’den Demokratik Olmasını İsterken Biz Neden Totaliter Bir Parti Haline Geldik”

  Almatı’da 20 Mart 2013 tarihinde düzenlenen Ulusal Sosyal Demokrat Partisi (OSDP) 10. Kongresi büyük bir skandalla başladı. Kongreye Azat Partisi’nin bazı üyelerinin davet edilmemesi ve  Ulusal Sosyal Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Amirjan Kosanov’un toplantı salonuna girmesine izin verilmemesi büyük tepkiye neden oldu. Bilindiği üzere, 2009 yılında Kazakistan’ın iki muhalefet partisi Azat Partisi ile  Ulusal Sosyal Demokrat Partisi birleşmişti. Birlik içinde hareket eden Azat Partisi Başkanı Bulat Abilov ve   Ulusal Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Jarmahan Tuyakbay’ın birleşen yeni muhalefet partisinin statüsünün resmileştirilmesi  için tüm çabalara rağmen Kazakistan İçişleri Bakanlığı yeni partinin resmileştirilmesine  onay vermemişti. Resmi makamlarda tescili olmayan, fakat son 3 yıl içinde sesi oldukça gürleşen partinin ilk çatlağı  ise kısa süre önce hissedildi.  Facebook sosyal paylaşım sitesinde kendine ait  sayfada Ulusal Sosyal Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Amirjan Kosanov olay ile ilgili şöyle açıklama yaptı:

  ‘ ‘Dünkü’ fikir arkadaşların seni kongreye sokmuyorlarsa bu büyük hainlik. Siyasi açıdan bu kabul edilemez. Halihazırda Kazakistan’da muhalefet güçleri zaten  etkin, tutarlı, ilkeli ve birleşik olarak algılanmıyor. Son yapılanlardan sonra ortaya çıkan durum  ise,  bizi eleştirenlerin ağızlarına sakız verdi.

  Nazarbayev’den onun izlediği rejiminin demokratik olmasını istiyoruz. Kendimiz ise neden totaliter bir parti hale geldik?  Beni bırakın,  partinin herhangi başka bir üyesinin kongreye gelip kendi fikirlerini söylemeye hakkı yok mu? Bütün bunlar entrika sonucu ve bu olay sadece Ulusal Sosyal Demokrat Partisi değil tüm Kazak muhalefetini olumsuz olarak etkiler.  Halkın gözünden düşürür.

  Ülke çok önemli bir dönemi geçirmekte. Kazakistan, cumhurbaşkanının veliahdının açıklanmasını beklemekte. Ülkede etkileşim güçleri  tarafından çeşitli oyunlar oynanıyor. Elit çalkalanıyor. Yarın  beklenmedik her türlü olaya tanık olma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle ülkenin muhalif ve demokratik  güçlerinin birliği gerekebilir.   Bu zamanda  muhalefeti çökertmek siyasi açıdan doğru değil ve sorumsuzca bir davranış.  .’

  Kazak basınına göre, Ulusal Sosyal Demokrat Partisi (OSDP) 10. Kongresi’ne beklendiği gibi 500 katılımcı yerine sadece 161 delege katıldı. Oy birliğiyle partinin yeni başkanı olarak  Jarmahan Tuyakbay’ın seçildiği  ve yeni faaliyet planının kabul edildiği öğrenildi. Olay ile ilgili basına bilgi veren Jarmahan Tuyakbay,  Ulusal Sosyal Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Amirjan Kosanov’un  kongreye girmesine izin verilmemesinin sebebinin, bir yıldır partinin ortak çalışmalarına katılmaması olduğunu belirtti.

   

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Nazarbayev’den Kadınlara: Yakışıklı Erkekten İyi Koca Olmaz

  Nursultan Nazarbayev’den  8 Mart dolayısıyla kadınları tebrik için kabulü sırasında yaptığı konuşmada kadınlara tavsiyeler. Nazarbayev : “ Büyük bir sır açıklamayacağım, her kadın tabii ki aşk, huzur ve mutlu bir aile ister. Kadınlar gibi erkekler de bunu ister. Erkekler her zaman mükemmel kadını, kadınlar da mükemmel erkeği arar. Bazıları herkesin dikkatini çekeceği için güzel kadınlardan iyi eş olamayacağına inanır. Fakat bu tarz bir düşünce yakışıklı erkekler için doğru olabilir. Bir erkeğe  sorduğunuzda sarışın mı esmer kadınlar mı daha güzel diye, size düşünmeden gri saçlı kadınların daha iyi olduğunu söyleyecektir…. Ben inanıyorum ki her kadının kendine has bir aklı ve eşsiz güzelliği var, işte bunun için biz kadınlarımızı ve onların kişiliklerini çok takdir ediyoruz”, dedi. Nazarbayev konuşmasının sonunda 19. Yüzyılın Alman başbakanı Otto Von Bismark’ın sözleri ile bitirdi: “En güzel kadın en çok çocuk doğuran kadındır”.

  Renat Taşkınbayev

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Cebinde 5.5 Milyar Doları Olan Yatırımcı Aranıyor

  Kaşagan’dan Amerikalı Ortak Ayrılmak İstiyor. Kazakistan’ın en zengin petrol yataklarının bulunduğu Kaşagan projesinden Amerikalı ortak ConocoPhillips ayrılmak istiyor. Tüm dünyada  Milenyum Projesi olarak adlandırılan Kaşagan Projesi’nin hayata dönüştürülmesi ve  faaliyete geçmesi öncesi proje ortaklarından birinin projeden ayrılma isteğinin açıklanması Kazak basınında “endişe verici” bir sendrom olarak değerlendirilmekte. Yaklaşık 3 ay  önce ülkenin petrol sektöründe kilit projelerinde yer alan ConocoPhillips ve Norveç merkezli Statoilgibi yabancı şirketleri  projelerin hisselerini satacağını açıkladı. Hisselerin satışa çıkarılması sonrası şimdiye kadar bu hisselere alıcı çıkmadı. Uzmanlara göre ConocoPhillips’in Kaşagan Projesi’nden ayrılması için cebinde 5.5 milyar doları olan bir müşterinin bulunmamasını olumsuz şekilde değerlendirmekte. Kaşagan Projesi’nin hayata dönüştürülmesi öncesi  proje ortaklarının projeden ayrılma isteğini açıklanması Kazakistan’ın yatırım için karlı bir ülke imajının sarsılması  teşebbüssü olarak algılanılıyor.

  Öte yandan, ConocoPhillips’in Kaşagan Projesi’nden ayrılma isteği nedenleri arasında şirketin Teksas’ta petrol üretime başlatılması  niyetinin olduğu da söyleniyor.  2009 yılında Barak Obama’nın  Teksas’ta dondurulmuş  petrol yataklarının yeniden işletilmesi talimatının Teksas  merkezli ConocoPhillips’in memleketine dönme isteğini artırdığı düşünülmekte.

  Yabancı sermaye çıkışı ile ilgili olarak geçen sene de bankacılık ve enerji sektörü başta olmak üzere  buna benzer gelişmeler yaşanmıştı. Kazakistan’dan  yabancı yatırımcıların çekilmesinin yanı sıra ülkede bilenen yabancı yatırımcıların yerine kimin geleceği sorusu da kafaları karıştırmakta. Gayri resmi kaynaklarına göre Avrupa’dan yatırımcıları yerine Hindistan, Çin, Orta ve Doğu Asya ve Avrupa yatırımcılarının gelebileceği düşünülmekte. Halen İtalyan ortaklı ATF bankın kime satılacağına dair spekülasyonlar ekonomi çevrelerinde konuşulmakta.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  Air Astana’nın Almatı ve Astana’dan Kiev Uçuşları Başlıyor

  2012’nin sonunda Ukrayna’nın Aerosvit havayolu şirketinin iflas etmesi sonrası Kazakistan’dan Ukrayna’ya uçuşlarda büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana 31 Mart itibari ile Almatı-Kiev ve 01 Nisan itibari ile Astana-Kiev uçuşlarını başlatacağını açıkladı. Air Astana’dan yapılan açıklamada Almatı çıkışlı uçuşlar A-320 ve Astana çıkışlı uçuşlar Embraer 190 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek. Almatı-Kiev uçuşları Salı,Cuma ve Pazar olmak üzere haftada 3 defa karşılıklı yapılırken Astana-Kiev uçuşları da pazartesi ve Çarşamba olmak üzere haftada 2 defa gerçekleştirilecek. Fiyat ve bilgi için: www.airastana.com

   

   

  Naomi Campbell’in Hyde Park’taki Yeni Evinin Kazak Komşuları

  Kazak basınında ünlü manken Naomi Campbell ile  Rus milyarder sevgilisi Vladislav Doronin  ilgi odağıydı. Bu ilginin sebebi ise Campell’a Londra’da komşu olan Kazaklardan dolayısıyla. Kısa süre önce Rus oligarkın sevgilisine İngiliz kraliyet ailesinin yaşam alanı Hyde Park yakınında  bir daire satın aldı. Naomi Campbell’in yeni dairesinin komşuları arasında Kazak zenginlerin bulunması ise, Kazak basınında gündeme geldi. Bilindiği üzere, Hyde Park civarlarında satılan konutların fiyatları inanılmaz derecede yüksek. Haberde, Hyde Park civarlarında satılan konutların bir metre kare için verilen ortalama fiyatı 6.000 sterlin civarında. Naomi Campbell’in yeni komşuları arasında Ukrayna’nın en zengini 18 milyar dolarlık serveti ile Forbes listesinde 39′uncu sırada olan Rinat Ahmetov, Kazakistan Kazakhmıs Maden Şirketi’nin sahibi Vladimir Kim ve Kazak şarkıcı Anar Aytjanova bulunmakta, denildi. Londra’da satılan gayrimenkullerin %6-10 arasının alıcılarının BDT ülkelerinden olduğu, bunların ne kadarının ise Kazakistan’dan olduğunun ise tam olarak bilinmediği belirtiliyor. Yalnız Kazak zenginlerinin gözdesinin Londra olduğu da biliniyor.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  İstanbul – Almatı seferlerinin saatleri değişti

  31 Mart tarihinden itibaren Air Astana’nın İstanbul çıkışlı Almatı uçuşlarının kalkış saati 18:40 olarak değişiyor. Air Astana’dan yapılan açıklamada saat değişikliğinin sebebinin yolculardan yoğun talep gören Çimkent, Aktöbe, Öskemen, Kızıl-Orda gibi Kazakistan iç hat destinasyonlarına daha iyi bağlantı sağlayabilmek amacıyla yapıldığı açıklandı. Air Astana’dan yapılan açıklamada saat değişikliği ile  iç hat seferleri dışında Omsk, Novosibirsk, Orenburg, Samara, Delhi, Duşanbe ve Urumçi’ye de daha uygun bağlantı sağlanacağı belirtilmekte. Almatı’dan İstanbul’a uçuşlar da Almatı saatiyle 14.50’de yapılacak. İstanbul’a iniş saati ise 17.30 olacak.

  İstanbul’dan 18.40’da Almatı’ya hareket eden uçuşlar ise Almatı’ya 03.00’de inecek. Ayrıntılı bilgi için: +90 (212) 343 49 61, 465 53 93 ve www.airastana.com

   

  ATF Bank 500 milyon dolara Almatı Valisi’nin damadına satıldı

  İtalyan bankacılık devi ve aynı zamanda Yapı Kredi Bankası’nın büyük ortağı olan Unicredit Kazakistan’daki bankası ATF Bank’ın çoğunluk hissesinin satıldığına dair haberler Kazak basınında gündeme geldi. Kazak basınında, “ATF Bank’ın Başkanlığına Filipinli Muhasebeci Getirilecek” başlıklı habere göre, 15 Mart 2013 tarihinde Milano’da  Kazakistan merkezli KazNıtrogenGaz Şirketi ile Unicredit Bankası arasında satış anlaşması imzalandı. Böylece Almatı Valisi Ahmetjan Yesimjanov’un damadına ait KazNıtrogenGaz Şirketi, ATF Bank ATF Bank’ın % 99.75 hissesini satın aldı. Resmi olmayan kaynaklara göre, satış fiyatının yaklaşık 500 milyon dolar tuttuğu tahmin ediliyor. Öte yandan haberde , ATF Bank’ın başkanlığına Filipinli işadamı Tony Espin’in getirileceği de belirtildi. Halihazırda  Kazakistan’ın en büyük bankalarından sayılan ATF Bank’ın ülkede toplam 17 şube ve 11 satış ofisi bulunmakta olup bankada toplam 3.300 kişi istihdam edilmekte.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Gümrük Birliği’nden ilk şikayet eden Kazakistan oldu

  Kazakistan, kendisini Gümrük Birliği içinde bulunan Rusya, Beyaz Rusya arasında en rahatsız konumda olan ülke konumunda olduğu Kazak basınında yazılmaya başlandı. Son verilere göre 2012’de Kazakistan ile Gümrük Birliği üyeleriyle  arasında en düşük  ticaret hacmi gerçekleştiği açıklandı.  Kazakistan’ın, Rusya ve Beyaz Rusya ile 2010 yılında  %29 ve 2011 yılında % 33 oranında artan ticaret hacminin artışı azalarak  2012 yılında  %  8.5 oranında  artış ile toplamda 68,5 milyar dolar oldu. Üç ülke arasındaki ticarette Kazakistan en  çok şekerleme  ve alkol ürünleri ihracatında ayrımcılık yapıldığını düşünmekte. Rusya Kazakistan’da yoğun olarak üretimi yapılan bu ürünlerin kendi iç piyasasına getirilmesine izin vermiyor. Kazakistan’ın üretmiş olduğu özellikle gıda maddelerinin ihracatında üç ülke arasında teknik sebeplerden dolayı sorunlarla karşılaşıldığını düşünen Kazak tarafı Rusya’nın bu ürünlere uyguladığı giriş yasağından rahatsız. Bahsi geçen ürünlerin Rusya ve Beyaz Rusya’ya ithalatında KDV’de Kazakistan’a farklı muamele yapıldığı Kazak basınında gündeme geldi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Nevruz Köjesi Nasıl Yapılır?

  Nawrız Köje – Nevruz Bayramında sunulan sofraların en kıymetli yemeklerinden  biridir. Nevruz çorbası 7 farklı gıdadan yapılmaktadır. 7 sayısının uğuruna, bolluk ve refahın simgesi olduğuna inanan Türk halklarında çorbaya katılan gıdanın en az 7 tane olmasına dikkat edilmiştir…Nevruz çorbasının nasıl yapıldığını anlatmadan önce neler eklendiğini tek tek gözden geçirelim.

  Kazak halkı batıl inançlara önem vermektedir ve çorbaya katılan gıdalara da manevi anlam yüklemektedir.

  Su: ‘hayat bir nehir gibi, nesiller de nehir gibi yayılsın, gelişsin’ olarak açıklanabilir.

  Süt veya ayran: ak bol olursa gönlümüz de temiz olur demişler. Kazak halkının milli yemeklerinin çoğu – mesela qatık, qurt, qımız, şalap – sütten yapılır. Kazak kelimesinde bile ‘ak’ ekinin bulunması bu ürüne verilen önemi belirtmektedir.

   

  Qurt (kurutulmuş peynir çeşidi): qurt kazak mutfağında birçok yemeğe katılır. Çok ve az kurutulmuş olarak kullanılır. Qurtun, güc ve sağlık kaynağı olduğuna da inanılır.

  Et: Kazak halkı hayvancılıkla iç içe yaşamış olduğundan, et kazak halkının ana yemeği sayılmaktadır. ‘Kazan dolsun, kaynayan et bol olsun’ sözü de buradan gelmektedir. Özellikle kışın son ayları için bırakılmış olan ‘sür et’ – kurutulmuş et, sucuk, qazy-qarta*, da Nevruz çorbasının ana katkısı sayılır.

  Arpa:  Arpanın mide hastalıkları için faydalı olduğu söylenir, sürekli olarak kullanıldığında hastalıkları önlediğine inanılır. Ve en iyi ekmeğin arpa unundan yapıldığına da inanılır. Arpa ile birlikte insanlar Nevruz çorbasına insan buğday ve darı da katarlar.

  Pirinç: pirinç te sağlığa faydalı, iç organları temizleme özelliğine sahip doğal madde zengini bir ürün. Pirince yüklenen manevi anlam da, ‘bir damardan üremiş  pirinç gibi neslimiz çok olsun’ dileğidir.

  Tuz: Kazak medeniyeti söz sanatına dayanır. Kazak, tatsız söz soylemez. ‘Tuz – yemeğin tadını, atasözü – konuşmanın tadını getirir’ diye boşuna dememişler .

   

  Bunlardan bahsetmemize rağmen, çorbaya sadece 7 madde katılacak diye katı kural veya sınırlama yoktur. İnsanlar çorbayı elinde bulunan gıdalardan yapbilir, yeter ki bu gıdanın sayısı 7 altında olmasın. Nevruz bayramında evde çorba pişirmek gelenektir. Akraba ve komşular birbirlerini ziyarete gider ve mutlaka o evde sunulan çorbadan tadarlar. Hatta, bazı misafirler kendi çorbalarından bir parça getirerek diğer çorbaya katabilir. Bunun anlamı da birliğimiz güçlensin, çorba gibi birbirimize karışalım, çorba tadında dostluğumuz olsun, bollukta yaşayalım anlamındadır. Çorbayı da mutlaka keseye tam doldurarak getirirler, bunun anlamı da ‘yeni yılla gelen bolluk azalmasın’ demektir. Ve tabii ki, bu şekilde dolu gelen keseyi misafir mutlaka bitirmesi gerek, yoksa ‘bolluk’ kaçar derler.

  Nevruz çorbası tarifi (en basit):

   

   

   

   

   

   

   

   

  İçindekiler: 1 kilo et, qazı-qarta, 100gr buğday ve arpa, 100gr pirinç ve darı, tuz, 3 litre su, 1 litre süt veya ayran ve suda bekletilerek yumuşatılmış 3-4 adet qurt.

  Kazanda et ürünleri kaynatılır. Et kaynadıktan sonra mutlaka ilk köpüğün süzülmesi şarttır. Et 2 saat kadar pişmeye bırakılır ve sonra süzülür. Et suyuna önceden güzelce yıkanmış buğday eklenir ve 5 dakika kadar kaynatılır. Sonra pirinç ve arpa eklenir ve tekrar 5 dakika kadar pişirilir ve üzerine darı eklenir. Tuz eklenır ve pişmeye bırakılır. Sonra ocaktan kenara soğumaya alınır. Pişmiş et doğranır ve etsuyuna ayran ve kurt ile birlikte katılır ve karıştırılır. İsteyen ev eriştesini de katabilir ve damak tadına göre bazı baharatlar ekleyebilir. Çorbamız servise hazırdır. Afiyet olsun!

  Nevruz kutlu olsun!

  Hazırlayan: Karlygash Omurbayeva

  *Qazı-qarta, genellikle yılkı etinden hazırlanan et ürünleridir. Qazy yılkı’nın kaburga etlerinden baharatlar katılarak hazırlanan ve bağırsaklara doldurulup kurutulan ettir. Qarta ise, katmerlı kalın bağırsaktan yapılır. Sofrada iştah açıcı olarak ana yemek öncesi sunulur.

  Air Astana Türkiye Müdürü Karlygash Omurbayeva’ya  tarif ve sunum için teşekkür ederiz

   

  THY ve Air Astana Ortak Uçuşlar Konusunda Anlaşma Yaptı

  Kazakistan’ın milli havayolu Air Astana ile Türkiye’nin milli havayolu THY arasında Kazakistan ile Türkiye arasında gerçekleştirdikleri uçak seferleri ile ilgili codeshare anlaşması dahil işbirliğine doğru ilk adımı  attıklarını bildirdi. İyi niyet anlaşması İstanbul’da Air Astana Başkanı Peter Foster ile THY Genel Müdürü Dr. Temel Kotil tarafından imzalandı. Almatı-İstanbuş ve Astana-İstanbul istikametinde ortak uçuşlar anlaşması Mayıs 2013’ten itibaren geçerli olacak. Uzun süredir planladıkları önemli bir adımı hayata geçirdiklerine dikkat çeken Air Astana’nın Başkanı Peter Foster, “THY, İstanbul’da çok önemli bir merkez oluşturdu. Yolcularımız bölgede İstanbul üzerinden uçacak. Bir de olayın farklı bir yönü var. Skytrax’in yaptığı araştırmaya göre THY Avrupa’nın, Air Astana da Orta Asya’nın en iyi hizmetini sunuyor” dedi. THY Genel Müdürü Temel Kotil ise, “Böyle bir ortaklık adımından çok memnunuz. Air Astana başarıyla büyümesini sürdürüyor. Filosu çok yeni ve standartları gayet

  yüksek. İki havayolu şirketinin oluşturacağı daha iyi bağlantılar, yolcu memnuniyetini de yükseltecektir. Teknik ve eğitim konusunda da iş birliği yapmak istiyoruz” diye konuştu. Kaynak: Katiad Haber Bülteni

   

   

   

   

   

   

  Türkkazak.com, Bülten No:62, 7 Mart 2013

  E-posta: bilgi@turkkazak.com

  Bülten’den bazı başlıklar: 

  - Merkez Bankası: Orta vadede devalüasyon olmayacak

  -8 Mart ve Nevruz’da Toplam 8 Gün Tatil Var

  -Kazakistan’da İnşaat Yapmak Zorlaştırıldı

  -Air Astana’nın Almatı ve Astana’dan Kiev Uçuşları Başlıyor

  -Kazakistan’da dört bankanın  döviz alım satım işlemlerine yasak getirildi

  -2012 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Kazak turistlerin sayısı 400.000’e ulaştı

  -Astana’dan Bişkek ve Orenburg Uçuşları Başlıyor

  -Kaçak İşçiler Meşrulaştırılıyor

  -Bu ay  itibarı ile  yaklaşık 40 televizyon kanalın yayına yasağı geldi

   

   

  Kazakistan Merkez Bankası: Orta vadede devalüasyon olmayacak

  Japonya’nın para birimi yen’in değerini düşürmesi sonrası dünya ekonomisinde “kur savaşları başladı” yorumları ile benzer şekilde ihracatlarını arttırmak ithalatlarını azaltmak üzere birçok ülkenin benzer yola sapacağı yorumları halen sürmekte. Bunlar tartışılırken Kazakistan Merkez Bankası yetkilileri, ülkenin milli para biriminde istikrarın korunacağını ve orta vadede devalüasyon olmayacağını açıkladı. Merkez Bankası Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, son dört yıldır sıkı bir para politikası izlediğimiz  Kazakistan’ın milli para birimi tengenin durumu oldukça istikrarlı. İhracatımız ve ödemeler dengesinde bir sıkıntı görülmemekte. Bu yüzden Orta vadede devalüasyon için temel önkoşul yok,denildi.

  Bununla birlikte,  Dünya enerji kaynaklarının fiyatlarının korunmasının,  tengenin istikrarlı durumunu daha da güçlendirebileceğini de belirtildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  8 Mart ve Nevruz’da Toplam 8 Gün Tatil Var

  Kazakistan’da mart ayında  hafta sonları dışında toplam 4 gün  fazladan tatil yapılacak.

  8 Mart 2013 tarihinde Kazakistan’da Dünya Kadınlar gününün kutlaması nedeniyle Cuma günü tatil yapılacak. Yani bu hafta Cuma, cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 gün resmi tatil yapılacak. Başkent Astana başta olmak üzere neredeyse tüm şehirlerde ülkede  oldukça fazla önem verilen  Dünya Kadınlar Günü nedeniyle şenlikler düzenlenecek.

  Bununla birlikte bu ay içinde kutlanacak Nevruz Bayramı is resmi bayram olarak 21-23 Mart arasında kutlanan ve bu zaman diliminde resmi tatilin bulunduğu Kazakistan’da, bu sene bayramın son günü 23 Mart’ın  cumartesi gününe denk gelmesiyle tatil bir gün kaydırılacak ve Nevruz’da 5 gün tatil olacak.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com

   

  Kazakistan’da İnşaat Yapmak Zorlaştırıldı

  Kazakistan’da yakın geçmişe kadar 40 bin inşaat şirketi her türlü çalışmaları yapmaktaydı. Ülkede bolca Türk inşaat şirketi en küçüğünden büyüğüne çeşitli inşaat taahhütlerini yerine getirmekte. Hükümet denetimi sıkılaştırmak amacıyla şirketlerin sınıflandırılmasını yaptı. Hükümetin yetkili kurumları tarafından lisanslandırılan sadece 300 şirket büyük projelere imza atabilecekken, daha küçük boyutlu okul ve hastaneleri ise lisans verilmiş olan 2.300 şirket inşaa edebilecek. Bu rakamları yayınlayan Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, geride kalan şirketlerin bu tür çalışmaları yapma hakkının olmayacağını açıkladı. Bakanlığın Konut Politikası Daire Başkanı Kenjebulat Mınbayev, “Teknik ve telif hakkı denetlemesine şart koşulan talepler yasal olarak sıkılaştırılacaktır.

  Katiad Haber Bülteni’nden düzenlenmiştir.

   

  Genelkurmay Kırgızistan’a Askeri Malzeme ve Donanım Hibe Etti

  Türkiye, Kırgızistan silahlı kuvvetlerine askeri malzeme ve teknik donanım verecek. Rus İnterfaks Ajansı’nın Kırgız Savunma Bakanlığı’na dayandırarak yaptığı habere göre; 28 şubat tarihinde Savunma Bakanlığı Ulusal Ordu üssünde Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı tarafından askeri malzeme ve teknik donanımın teslim-kabul töreni yapılacağını bildirdi.

  Söz konusu yardım, Türkiye Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı tarafından iletişim aracı, otomobil donanımı ve mayın arama sistemleri olarak Kırgızistan Savunma Bakanlığı’na, yardım protokolü çerçevesinde teslim edilecek. Askeri malzeme ve donanım, Kırgızistan Savunma Bakanlığı, Sınır Güvenliği İdaresi, İçişleri Bakanlığına Bağlı Kırgızistan Ordusu’na teslim edilecek.

  Kaynak: turkish.ruvr.ru

   

  Air Astana’nın Almatı ve Astana’dan Kiev Uçuşları Başlıyor

  2012’nin sonunda Ukrayna’nın Aerosvit havayolu şirketinin iflas etmesi sonrası Kazakistan’dan Ukrayna’ya uçuşlarda büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana 31 Mart itibari ile Almatı-Kiev ve 01 Nisan itibari ile Astana-Kiev uçuşlarını başlatacağını açıkladı. Air Astana’dan yapılan açıklamada Almatı çıkışlı uçuşlar A-320 ve Astana çıkışlı uçuşlar Embraer 190 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek. Almatı-Kiev uçuşları Salı,Cuma ve Pazar olmak üzere haftada 3 defa karşılıklı yapılırken Astana-Kiev uçuşları da pazartesi ve Çarşamba olmak üzere haftada 2 defa gerçekleştirilecek. Fiyat ve bilgi için: www.airastana.com

   

   

  Kazakistan’da dört bankanın  döviz alım satım işlemlerine yasak getirildi

  Kazakistan’da dört banka için döviz alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine yasak getirildi. Kazakistan Merkez Bankası’nın talimatı üzerine ülkede faaliyet gösteren Sberbank, BankCenterCredit, Timurbank ve Kaspi Bank ve şubelerinde  döviz alım satım işlemlerin gerçekleştirilmesine yasak getirildi. Merkez Bankası Basın Servisi’nden Kazak basınına verilen kısa  açıklamada, 28 Şubat 2013 tarihinden itibaren Sberbank, BankCenterCredit, Timurbank ve Kaspi Bank ve şubelerinde yabancı para ile döviz işlemleri şimdilik durduruldu,denildi. Sberbank geçtiğimiz günlerde Türkiye’de Denizbank’ı satın alan en büyük Rus bankalarından biri, diğer bankaların da Kazakistan’da orta büyüklükte bankalar olduğu biliniyor. Merkez Bankası’nın bu 4 bankanın döviz faaliyetlerini niye durdurduğunu açıklamaması dikkat çekmekte.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  2012 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Kazak turistlerin sayısı 400.000’e ulaştı

  Muğla şehrin ve civarlarını tanıtmak için Kazakistan’da bulunan Muğla Valisi Fatih Şahin  Almatı Valisi, valilik yetkilileri ve  seyahat acenteleri temsilcileriyle bit dizi görüşme yaptı.

  Geçen hafta Türkiye’nin  Almatı Konsolosluğu Kültür ve Basın Departmanı tarafından düzenlenen basın toplantısı esnasında konuşma yapan Muğla Valisi Fatih Şahin, 2012 yılında  Türkiye’yi ziyaret eden 30 milyon turist arasında  400.000 Kazak turistin bulunduğu açıkladı.

  Kazak turistlerin pek fazla tercih etmediği Muğla şehri ve civarlarını tanıtmak için Kazakistan’da bulunan Fatih Şahin  şöyle konuştu, 2023 yılına kadar  ülkemize gelen turist sayısını 50 milyona ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunun için elimizde gereken imkanlarımız var, dedi.

  Şahin, Kazak turistiler en çok Bodrum, Antalya ve Alanya’da tatili tercih ediyorlar. Kazakistan’da Muğla ilçesinde bulunan Marmaris, Fethiye ve Datça gibi safiye yerleri ise az biliniyor.

  Şahin, geçen sene  bölgeye gelen turist sayısı 3.2 milyona ulaştı. Bu rakamının yarısını ise İngiliz turistler oluşturuyor,dedi.

  Muğla şehri ve civarlarını tanıtmak için Kazakistan’da bulunan Fatih Şahin  başkanlığındaki heyet Almatı valisi ve şehirde faaliyet gösteren büyük seyahat acenteleri temsilcileriyle görüştü.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

  Astana’dan Bişkek ve Orenburg Uçuşları Başlıyor

  Kazakistan’ın  milli havayolu Air Astana 16 Nisan’dan itibaren Astana-Orenburg hattında uçmaya başlıyor. Haftada 3 sefer karşılıklı yapılacak uçuşlar Embraer 190 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek. Astana’dan Bişkek’e doğrudan uçuşlar ise 23 Nisan’da başlıyor. Yine Embraer 190 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek uçuşlar haftada 4 sefer karşılıklı olarak gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz hafta şirketten yapılan duyuruda Almatı ve Astana’dan Kiev’e doğrudan uçuşların da 31 Mart’tan itibaren başlatılacağı duyurulmuştu. Ayrıntılı bilgi ve fiyat için: www.airastana.com

   

  Kaçak İşçiler Meşrulaştırılıyor

  Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanı Yerbolat Dosayev Meclis’in genel kurul toplantısında geçen hafta yaptığı konuşmada kaçak yabancı işçileri yasallaştıracak yasa tasarısını teklif etti. Yasa tasarısı kabul edilirse kaçak yabancı işgücünün kontrol altına alınacağını dile getiren Bakan Dosayev, halihazırda sadece tüzel kişiliği olan kuruluşların yabancı işgücünü çalıştırabileceğini hatırlattı. Oysa, birçok Kazak vatandaşı evlerinde çoğu zaman yasa

  dışı olmak üzere yabancı işgücü çalıştırdığını söyledi ve yeni tasarıya göre Kazakistan’da evlerde çalışacak olan yabancı her ay 3.500 Tenge gelir vergisi ödemekle yükümlü olacak. Aynı zamanda Kazak vatandaşı ile çalıştırılacak olan yabancı arasında en fazla bir yıllık

  sözleşme imzalanacağını açıkladı. Kazakistan Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakanı Yerbolat Dosayev şöyle konuştu: “Aylık hesap göstergesinin iki katı kadar bir tutar ödeyerek rahatça çalışmak hem gerçek kişinin, hem de yabancı işçinin işine yarar. Bu şekilde ülkemizde yabancı işgücü çalıştırma konusunda neler olup bittiğinden haberdar olacağız”. Okurlarımıza belirtelim Bakanın bu tasarısı tüzel kişinin çalıştırmadığı, özel şahısların çalıştırdığı işçileri kapsamakta.

  Kaynak: Katiad Haber Bülteni’nden düzenlenmiştir

   

  Bu ay  itibarı ile  yaklaşık 40 televizyon kanalın yayına yasağı geldi

  Kazakistan’da yaklaşık 40 yabancı kanalın yayını durdurulacak. Kazakistan’da  1 Mart 2013 tarihinden itibaren Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nda  kaydını yapmayan yabancı televizyon ve radyo kanallarına erişim engellenilecek. 1 Mart 2013 tarihinde ülke  enformasyon alanının korunması amacıyla kabul edilmiş yeni “Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Üzerine” Kanununa göre,  ülkede yayın yapan tüm yabancı televizyon ve radyo kanallarına yetkili makamlarda resmi kaydını yaptırması için zorunluluk getirildi.

  Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, 1 Mart 2013 tarihi itibarıyla resmi kaydı sadece 159 kanalın yaptığını açıkladı. Russia Today, Bloomberg, World Fashion Channel ve Soyuz gibi kanalların artık yayın yapamayacağı açıklanırken en son resmi kayıt yaptıran kanallar arasında ise  Euronews, Nickelodeon, BBC, CNN’in bulunduğu bildirildi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ.©türkkazak.com,

   

   

  “Haftalık Bülten” için 1 Yorum

  1. erdoğan diyor ki:

   almata şehrinde yapmak istediğimiz işin türü iskele direk kalıp imalatı ve pimapen cam pencere
   kapı ayrıca cam balkon imalatı yapmak istiyoruz telefonum 0538 824 63 58
   gerekli olan sermaye 350 000 dolar

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın