• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Tacikistan

  15 Mayıs 2012

  Tacikistan 6 ana başlıkta incelenmektedir:

  1- Temel Bilgiler,

  2-Coğrafik Bilgiler ve İklim,

  3-Nüfus ve Sosyal Hayat,

  4-Doğal Kaynaklar,

  5- Genel Ekonomik Durum,

  6-T.C. Tacikistan Temsilcilikleri Adres ve Telefonları

  1- Temel Bilgiler,

  DEVLETİN ADI: Tacikistan Cumhuriyeti
  BAŞKENTİ: Duşanbe
  YÜZÖLÇÜMÜ: 143.100 km2
  NÜFUSU: 7.000.000
  RESMİ DİLİ: Tacikçe,yaygın olarak Rusça da konuşulmaktadır.
  DİNİ: İslâm
  PARA BİRİMİ: Somoni

  Resmi Tatilleri: 1 Ocak Yılbaşı, 8 Mart Uluslar arası Kadınlar Günü, 21-22 Mart Nevruz Bayramı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 9 Mayıs Zafer Günü, 6 Kasım Anayasa Günü,9 Eylül Bağımsızlık Günü,Ramazan Bayramı,Kurban Bayramı

  TR İle Zaman Farkı: +4 saat

  Vize Rejimi: Karşılıklılık ilkesi gereğince, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 1 aya kadar olan süre için Duşanbe Havaalanında vize verilmesi Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından karara bağlanmıştır. Türk iş adamları, Tacikistan vizesini önceden Tacikistan’da bulunan bir şirketten davetiye sağlamak şartıyla Duşanbe hava alanına varışta alabilirler.

  Turistik Tacikistan vizesi almak için aşağıdaki evrakların hazır olması gerekmektedir:

  Pasaport , 1 adet vesikalık fotoğraf , Şirketin veya teşkilatın antetli kağıdında vize almanın sebeplerini açıklayan yazı ,1 adet doldurulmuş vize başvuru formu , Turistik ve iş vizesi için Tacik makamlarınca gönderilen davetiye ,1 aylık vizenin hazırlanma süresi 3 iş günüdür.

  2-Coğrafik Bilgiler ve İklim,

  Tacikistan konum itibari ile Orta Asya’da yer almaktadır. Doğuda Çin, güneyde Afganistan, batı ve kuzeyde Özbekistan ve Kırgızistan’la çevrilidir. Tacikistan toprakları Asya’nın dağlık iç kesimlerinde yer alır ve sahip olduğu toprağın %93′ü dağdır. Tacikistan topraklarının büyük bölümü dağlarla kaplıdır. Toprakların yarısından fazlasının yüksekliği 3.000 metreden fazladır. Kuzeyde Tanrı Dağlarının batı uzantıları, orta kesimde aynı dağların güney uzantıları, güneydoğuda ise Pamir-Alay dağ silsilesinin buzullarla kaplı dorukları yer alır. Güneydeki dağlar arasında geniş vâdiler bulunur.
  Ülkedeki göller Pamir bölgesinde toplanmış olup sayıları çok azdır. Göllerin en büyüğü denizden 3.960 m yükseklikte yer alan Karakul Gölüdür. Dağlardan kaynak alan sular Sır Derya ve Amu Derya nehirlerinin kollarını meydana getirir. Amu Derya (Ceyhun), ülkenin güney sınırının büyük bölümünü çizer. Diğer önemli akarsu ülkenin orta kesiminden geçen Zerefşan Irmağıdır.

  İklim
  Tacikistan’da sert kara iklimi hüküm sürer. Vâdilerde Astropik bir iklim görülür. Yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Yağış miktarı genelde düşüktür. Senelik ortalama yağış miktarı 150-250 mm arasında değişir. Dağlık bölgelerde kışlar çok soğuk olup, sıcaklığın zaman zaman -46°C’ye düştüğü görülür. Dağlık bölgeler vâdilere nazaran daha az yağış alır. Yağış ortalaması 60-80 mm arasında değişir.

  3-Nüfus ve Sosyal Hayat

  Tacikistan nüfûsu 7.000.000 olup, nüfus yoğunluğu kilometrekareye 37 kişidir. Ülkede nüfus artış hızı çok yüksektir. Tacikistan nüfûsunun % 62′sini Tacikler, % 24′ünü Özbekler, % 8′ini Ruslar, % 6′sını diğer milletler meydana getirir. Ülkenin en büyük şehirleri Duşanbe ve Hocent’tır. Nüfûsun büyük kısmı kışlak adı verilen küçük köylerde yaşamaktadır. Kışlakların çoğunda okul, sağlık, alışveriş ve kültür merkezi vardır.
  Eğitim: Eğitim parasız olup 7-17 yaş arasında mecbûridir. Ülkede meslekî eğitim veren çok sayıda orta öğretim kurumuyla yüksek okul vardır. Tacikistan İlimler Akademisi 1951′de kurulmuş olup, 18 enstitüsü mevcuttur.

  4-Doğal Kaynaklar

  Mâdenler: Yeraltı zenginlikleri bakımından zengin olan Tacikistan’da demir cevheri, kurşun, çinko, antimon, cıva, altın, kalay, tungsten, petrol, doğalgaz ve kömür yatakları vardır.
  Bitki örtüsü: Yeryüzü şekilleri ve iklim şartları sebebiyle son derece zengin bir bitki örtüsüne ve hayvan varlığına sâhiptir. Ülke topraklarında beş binin üzerinde çiçek türü vardır.

  5-Genel Ekonomik Durum

  Mâdencilik, hidroelektrik enerji üretimi, petrol çıkarma ve pamuk işleme başlıca sanâyi kuruluşlarını meydana getirir. Ayrıca gıdâ işleme makinaları, kimyevî maddeler ve halıcılık, sanâyide önemli yer tutar. Örme eşyâ üretimi, ipekli kumaş, halıcılık gibi hafif sanâyi kollarının yanında güç transformatörleri ve kabloları, tarım âletleri üretimi gibi orta ve ağır sanâyi kolları da vardır.

  Tacikistan ekonomisinde tarım birinci plânda yer alır. Başlıca tarım ürünü pamuktur. Pamuk ekiminin büyük bir kısmı sulama ile yapılır. Ayrıca üzüm, susam, buğday, arpa, kavun, sebze yetiştirilir. Hayvancılık da ülke ekonomisinde önemli yer tutar. Küçükbaş hayvan besiciliği ve ipekböcekçiliği yaygın olarak yapılır. Çiçek yetiştiriciliği yaygındır.

  6-T.C. Tacikistan Temsilcilikleri Adres ve Telefonları

  DUŞANBE BÜYÜKELÇİLİĞİ
  Adres: RUDAKI CADDESİ 15 DUŞANBE
  Telefon: + 992-37 221 14 85 – 221 22 08 00 992-37 221 00 36 UYDU:Big Dish 00873762854778/79
  Faks: + 992-37 251 00 12
  turemdus@tajik.net
  http://dusanbe.be.mfa.gov.tr
  Bağlı Birimler

  KÜLTÜR MÜŞAVİRLİĞİ
  Adres: RUDAKİ CADDESİ 15 DUŞANBE
  Telefon: + 992-372 221 45 04
  Faks: + 992-372 51 00 26
  Görev Bölgesi: Bütün Tacikistan

  TİKA TACİKİSTAN TEMSİLCİLİĞİ

  Telman Street First Entry No: 10 Duşanbe TAJIKISTAN
  E-Posta Adresi :
  dusanbe@tika.gov.tr
  Tel: +99 (2372) 21 90 41 – 27 92 08

  Fax: +99 (2372) 51 01 22

  Kaynak: Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği web sitesinden derlenmiştir. http://tajikembassytr.org/

   

  “Tacikistan” için 1 Yorum

  1. saimumin diyor ki:

   alooo

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın