• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Karaganda

  01 Ağustos 2010

  KARAGANDA

  Karaganda, Kazakistan’ın en büyük eyaletinin merkezidir. Güneyinde Güney Kazakistan ve Jambul eyaletleri, batısında Aktobe, kuzey doğusunda Pavlodar, kuzey batısında Kostanay, doğusunda Doğu Kazakistan, güney batısında Kızılorda ve güney doğusunda Almaata bölgesi bulunmaktadır.

  Karaganda, coğrafi olarak Kazakistan’ın merkezinde yer alır ve yaklaşık olarak tüm Kazakistan’ın 1/7 ‘sini kaplar. Ortalama yükselti 400-600 metre arasında değişmektedir. En yüksek dağı Kızıl Ray 1.566 metre, Kent 1.469 metre, Karkaralı 1.403 metre, Ko 1.366 metre ve Ulutau 1.300 metre. En uzun nehirleri Nur 978 km, Sarı Su 769 km’dir. En büyük göl ise Balkaş Gölü’dür.

  2006 tarihli sayıma göre nüfusu 446.200 olup, Almaata, Astana ve Çimkent’ten sonra Kazakistan’ın en büyük 4. kenti durumundadır.

  Geniş kömür ve maden yataklarına sahip bölgede ilk sanayileşme 1856 yılında kömür çıkarımı ile başladı. İngiliz ve Fransız şirketleri bölgede kömür çıkarma işleri ile ilgilendiler. 1929 yılında kömür yanında bakır işletmelerinin de faaliyete girmesiyle kalkınma girişimi hızlandı ve Karaganda SSCB’de Ural bölgesi sanayi tesislerinin baş tedarikçisi haline dönüştü. 1932 yılında Karaganda’yı da içine alan bölge eyalet haline geldi, 1934 yılında şehir olarak tanındı ve 1936 yılında Karaganda Şehri eyalet merkezi olarak ilan edildi. Bu dönemde zorla çalışma kampları ve zorunlu göçte Karaganda önemli bir merkez durumundaydı.

  Karaganda bugün kömür ve madencilik yanında üniversitesi, çeşitli araştırma ve politeknik enstitüleri, tiyatroları, müzesi, meşhur botanik bahçesi ve yerel televizyon kanalları ile Kazakistan’ın en büyük ve gelişmiş şehirlerinden biridir.

  “Karaganda” için 8 Yorum

  1. COŞKUN BEKİROĞLU diyor ki:

   BEN KARAGANDADA ÇALIŞMAK İSTİYORUM

   BEN USTA BOYACILIK YAPTIM

  2. karadenizli gezgin diyor ki:

   hmmm

  3. karadenizli gezgin diyor ki:

   bende bu ay sonuna karaganda ya geliyrum, astana da 2 yıl yaşadum..her yeri güzel…

  4. Adem NİĞDE diyor ki:

   slm arkadaşlar,

   ben Ocak ayında Karaganda Shahtinsk’e gideceğim ama tereddütlerim var. gitmeli miyim yoksa gitmemeli miyim? insanları nasıl, ortam nasıl, tehlike arz eden bir durum var mı bilen varsa yardımcı olabilir mi?

  5. Ali Bolat diyor ki:

   bir ayım geçti bu koca ve güzel ama o kadar da soğuk şehirde bekle yıne gelıyorum

  6. SAIT CANDEMIR diyor ki:

   VALLA YENI GELDIGIM ICIN GEZEMEDIM VE ASIK TA OLAMADIM. DIGER SORUYA GECELIM

  7. çağlar sivas diyor ki:

   acaba kıbrıs mı daha güzel kazakistan mı

  8. yusuf can özbekli diyor ki:

   olabildigince çok güzel bir şehir çünki gerçek aşkı ben orada buldum bunun içinde benim kutsal saydıgım bir yer

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın