• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Pasaport Süresinin Uzatılması

  01 Ağustos 2010

  Pasaport süresinin uzatılması
  Şahsen başvuru gereklidir.
  Açıklamalar
  •    Pasaportların süreleri, üzerlerinde kayıtlı son geçerlilik tarihinden itibaren uzatılmakta olup, uzatma süresi işlemin yapılacağı günden başlamak üzere ileri doğru en fazla 5 yıl olabilmektedir.
  •    Anne veya babanın pasaportunda kayıtlı çocuklardan 7 yaşına kadar uzatma harcı alınmaz. Ayrı pasaportu olan çocuklardan 0-6 yaş arasındakilerden ise uzatma harcı alınır. Ayrı pasaportu olan veya anne ve babasının pasaportunda kayıtlı olan ve yaşadığı ülkede zorunlu eğitime devam eden 7-16 yaş arasındaki çocukların pasaport uzatma işlemlerinden de harç alınmaz.
  •    Mahkeme kararı, evlilik vb. nedenlerle adı, soyadı, nüfus kütüğü, anne veya baba adı, doğum tarihi, doğum yeri gibi kişinin kimliğini belirleyici bilgilerin değişmesi durumunda, şahsın eski kimlik bilgilerini ihtiva eden pasaportunun süresinin uzatılmayarak, yeni pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.
  •    Pasaport sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babanın birlikte Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri veya anne ve babanın birlikte konsolosluğa Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelmemesi halinde bu muvafakatnamenin yerel noter huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir.
  •    38 yaşını doldurduğu halde askerlik hizmetini yapmayan veya yapmış kabul edilmeyen erkek vatandaşlarımızın pasaportları, dövizle askerlik işlemlerini tamamlayabilmeleri amacıyla yalnız bir defa ve azami 6 ay süreyle uzatılabilmektedir.
  Yurtdışında oturma / çalışma izni bulunmayan (turist, şoför vb. amaçlarla geçici olarak bulunan) vatandaşlarımızın pasaport işlemleri dış temsilciliklerimizce istisnai haller dışında yapılmamaktadır. Bu itibarla vatandaşlarımızın seyahatleri öncesinde pasaport sürelerini kontrol etmeleri ve ihtiyaç halinde uzatma işlemini ikamet ettikleri yer Emniyet Müdürlüğünden yaptırmaları önemle tavsiye olunur.

  Doldurulacak Formlar
  MUVAFAKATNAME
  PASAPORT SÜRESİ UZATMA BAŞVURU FORMU
  Başvuru İçin Gerekli Belgeler
  •    Nüfus cüzdanınızın aslı
  •    Pasaportunuzun aslı,
  •    (Erkekler için) Askerlik tecil veya terhis belgesi,
  •    (İşlemi postayla yapanlar için) Pasaport sahibi 18 yaşından küçükse, anne ve babanın birlikte imzalayacakları, yerel noter tarafından onaylanmış çocuğun pasaport almasına anne ve babanın onay verdiklerine ilişkin muvafakatname
  Öğrenciliğine bağlı olarak yurtdışında bulunduklarını belgeleyenlerin pasaport temditleri 1 yıl süreyle harçsız yapılmaktadır. 1 yıldan daha uzun süreli uzatma talep edilmesi halinde pasaport uzatma harcı alınır. Ancak yurtdışında oturma iznini öğrenciliğine bağlı olarak almakla birlikte askerlik görevini henüz yerine getirmemiş veya tecilli olan erkek öğrencilerin pasaport temditleri ise 1 yıl süreyle yapılabilir.
  İşlem Masrafları

  “Pasaport Süresinin Uzatılması” için 14 Yorum

  1. nurullah diyor ki:

   selamunaleyküm
   Arkadaşlar eşim kazakistan vatandaşı pasasortunun yenilenmesi gerekiyor (kazakistan konsolosluğuna gittim )türkiyede pasasortun yenilenmesi için ya burda okuması yada çalışması lazım diyorlar!
   bu konuda bilğisi olan varsa yazmasını rica ederim.
   umarım herkesin sıkıntısı kolay bir şekilde biter….
   0530 371 83 18

  2. Okan diyor ki:

   Şirketimiz uzman kadrosuyla Vatandaşlık Başvurusu, Çalışma ve Oturma İzinleri, İkametgah Tezkeresi Konularında Hizmet Vermektedir.

   Türkiye’de Kaçak Olmayan Kişilere 1 yıl Çalışma izni Çıkartılır Garantili Bir Şekilde .. Çalışma izini Oturum İzinleri Çıkartılır. Bütün sorularınız içinCep Tel: 0212 531 22 10 // 0543 766 0040 OKAN

  3. ceren diyor ki:

   meraba türkmenıstan uyruguyum kendi konsoloslugumuzda pasaport degıştırebılırmıyız onlara soryoruz bışey anlatmadılar ben tc vatandaşiyla 9 aydır evliyım oturma izinimde 2014 senesinin 15 subatına kadar saygılarımla çok teşekkür ederım

  4. ceren diyor ki:

   ben TC vatandaşiyla 1 senedir evliyım oturma izinimde 2014 kadar yalnız benım pasaport sürem dolyor bunu türkmenıstan konsolosluktan degıştirebilirmiyım saygılarımla çok teşekkür ederım

  5. Saniye Demirel diyor ki:

   Selamlar. Burada sorulan sorulara yanıt yok, neden? Benin yardımcım Türkmenistan’lı. Çalışma iznini de aldık. Durumu yasal. Pasaportu süresiz olanlardan. Yenisi ile değiştirmek ister. Ne yapmalı? Konsolosluk telefonlara cevap vermiyor. Ayni durumda olanlardan akıl, yol, tavsiye rica ediyoruz.

  6. muhabbat diyor ki:

   ablam Türkmen vatandaşı ve Uzbekistan vatandaşı ile evli şuan oturma izni var ve yeni Türkmenistan pasaportu almak ister, nasıl alacak çünkü konsoloslar net cevap veremiyorlar almak mümkün mu

  7. şuşa diyor ki:

   selam ben kazakıstan vatandaşıyım pasapotun suresı bıtecek nasıl deyıstıre bılırım yardımcı olusanız sevınırım tesekur ederım

  8. hatice diyor ki:

   Merhabalar ben su an almanada bulunuyorum erasmus ögrencisi olarak pasapórt surem 10 temmuz 2013 te bitecek okulum ise 30 temmuzda ne yapmam gerekiyor 10 temmuza kadar vize alip bittikten sonra mi degistirmem gerekiyor?

  9. gokhan diyor ki:

   merhaba eşim Türkmen vatandaşı, yabancılar şubede, türkmenistan pasaportu süresi 2013′te bitecek ve oturma izni yenileme için pasaportu yenilemeniz gerekiyor dediler. Pasaportu Türkmenistan kurumlarında yeniletebilir miyiz? yardımcı olursanız sevinirim.

  10. sedat kaya diyor ki:

   türkiye de bulunan tüm yabancı vatandaşlara her türlü ikame tezkeresi çalışma izni içşi vizesi süreli ve süresiz oturumları çıkartılır. DÜNYA DANIŞMANLIK ARC.HİZ. BAY AHMET ÖZTÜRK VEYA SEDAT KAYA 0212 632 36. 0533 692 38 60

  11. hakan diyor ki:

   slm eşim özbek vatandası bız turkıyede evlşendık yanlız pasaportu bır senelık özbek konsoloslugunde da bu sure uzatabıulınıyormu ?

  12. yasin elçi diyor ki:

   ben 09 04 2011 tarihinde pasaportumu almatada kaybettim 03 05 2011 tarihinde almata konsoloslugundan aldıgın seyahat belgesi ile tuekiyeye dönüs yaptim tekrar pasaport cıkarmak istiyorum sivas emniyet mudurlügüne pasaport bas vurusunda bulundum14 05 2014 tarihine kadar almata bas konsoluslugunda uzatmiş oldugum pasaportumun sistemde günü bitmiş görunuyor 14 05 2009 tarihinde 5 yıl uzatmıs oldugum pasaporum neden sivas emniyet müdürlüyüne bildirilmedi pasaportumun geri kalan 3 yıllık suresini kullanmak istiyorum ne yapmam gerekiyo

  13. safiyebirinci diyor ki:

   ben safiye birinci benim pasaportum.11.05.2011 bitiyor ben ahıska turkuyum uzatmasını istiyom .bu işlemi nasıl çöze bilirim yardımcı olmanızı istiyom

  14. nurjan diyor ki:

   pasaportımın suresi bitmek üzere. aralığın 2 de özbek büyük elçiliğine baş vurdum, pasaportımın suresi bitmek üzere uzatmam gerekiyor dedim ama o işlemi biz yapamayız diyorlar..pasaport süreside 11.01.2011 de bitecek. onlar bana sen özbekistana gitmemi tavsiye ediyorlar,ama benim gidiş dönüş biletini alacak harç yok. bu işlemimi nasıl çöze bilirim?

  Yorumlarınızın Yönetici Onayını Beklemesini İstemiyorsanız, Üye Olmak İçin Tıklayınız

  Misafir Olarak Yorum Yapın