• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistan “Arktik Soğuklarının” Etkisi Altında… Kurtlar Kuşlar Dondu…

  28 Eylül 2017

  gk180121_040Kazakistan Meteoroloji Kurumu Kazgidromed, “Arktik Soğukları’nın” ülkenin kuzey, merkez, doğu, güney ve güneydoğu bölgelerini etkisi altına alacağını açıkladı.

  Ülkede 11 eyalette soğuk alarmı verildi. Astana’da hava sıcaklığı sıfırın altına eksi 50 dereceye indi.  İ-Phone kullanıcılarının belirttiklerine göre İ-Phone Hava Durumu Uygulaması, Astana ve civarlarında etkili olan rüzgar şiddetinden dolayı hissedilen hava sıcaklığı eksi 60 derece olarak gösteriyor.  Aşırı soğuklar nedeniyle okullarda eğitime verilen ara birkaç kez uzatıldı. Aşırı soğuklar, bölgede evcil hayvanların donma vakalarının artmasına sebep oldu. Donuk yanığı teşhisiyle hastanelere kaldırılan insan sayısı da gittikçe artıyor.

  Son 10 yılda ülke genelinde hava sıcaklığının aynı mevsimde anormal bir şekilde değiştiğine dikkat çeken iklim uzmanları, benzer kışın 2012 yılında yaşandığını söylemekteler. Kazakistan’ın güneyinde ise hava sıcaklığının sıfırın altında eksi 30 indiği biliniyor. Almatı Eyaleti’nde dona çeken soğuklar birkaç köyü susuz bıraktı. Almatı’dan Akjar, Janaturmıs ve Kırgauıldı köylerine giden su boruları tamamen dondu.  Almatı ve civarlarında dizel araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştı. Şehirlerarası yollarda da trafik ulaşımının azaltılması talimatı verildi. Yolcu taşıyan trenlerin ortalama hızına da kısıtlamalar uygulanmaya başladı.

  https://www.youtube.com/watch?v=0m2fw1GaFpw

   

  Yorum yapma kapalı.