• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Nazarbayev: Çin’le ilişkilere büyük önem veriyoruz

  08 Ocak 2018

   

  nazarbayev bagımsızlık gunu Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinin Çin’le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmeye daima büyük önem verdiğini belirtti. Nazarbayev, “Bağımsızlık Çağı” başlığını taşıyan yeni kitabının elektronik versiyonunu kendi internet sitesinde yayınladı.

   

  Nazarbayev, kitapta Kazakistan ve Çin’i hem ekonomik hem de siyasi açılardan dostça komşular, güvenilir dostlar ve yapıcı ortaklar olarak anlatıyor.

  Kazak lider, kitapta ayrıca ülkesinin Nurlu Yol planı ile Çin’in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı girişiminin kaynaşması için ulaşım, sanayi ve Çin’e tarımsal ürün ihracatı gibi alanlarda somut tedbirler alındığına dikkat çekiyor.

  Çin’den gönderilen ve Kazakistan üzerinden Rusya, Avrupa, Orta Asya ve Hazar ülkelerine ulaşan yük trenleriyle yapılan mal taşımacılığının her yıl arttığına işaret eden Nazarbayev, kitabında ülkesinin Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki mal taşımacılığını kolaylaştırmak için Hazar Gölü kıyısında özel bir liman kurduğunu da ifade ediyor.

  Kaynak: turkish.cri.cn

  Yorum yapma kapalı.