• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistanlılar Avrupalılara göre 8,5 yıl daha az yaşıyor

  5 Kasım 2017

   

  yaşlı insanlar Kazakistanlıların ortalama ömür süresi Avrupalılara göre 8,5 yıl daha kısa. Bununla birlikte, Kazakistan’da  erkekler kadınlara göre 9 yıl daha az yaşıyor. Kazakistan Sağlık Kalkınma Merkezi Başkanı Aynur Aiyıphanova, konuyla ilgili şunları söyledi:

  “Kazakistan’da ortalama ömür süresi 72 yıl olurken Avrupa’da bu gösterge 80,6  yıl olarak değerlendiriliyor.”

  Kazakistan’da kadın ve erkek ömür süresine değinen yetkili, “Kazakistan’da erkekler kadınlara göre 9 yıl daha az yaşamakta. Erkeklerin ortalama ömür süresi 67,5 yıl olurken kadınların 76,5 yıl.”dedi.

  Aiyıphanova’nın belirttiklerine göre, erkeklerin ömür süresinin kadınlara göre daha kısa olması,  enfeksiyon hastalıklarından kaynaklanıyor. Yetkili, “Şeker hastalığı, tansiyon ve diğer benzer  kronik hastalıklar söz konusu. Kazakistan’da  ayrıca intihar vakaları ve  trafik kazaları da özellikle 15-29 yaş aralığındaki vatandaşlarımız için büyük risk teşkil ediyor.”dedi.

  Kazakistan’da son beş yılda 16.940 kişi intihar etti, intihar edenlerin 13.568’i de erkekti. Konuyla ilgili yapılan anket sonuçlarına göre de intihar vakalarının büyük bir kısmının sebebi ise aile sorumluluğunun üstlenilmemesi.

  Yorum yapma kapalı.