• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistan’da Benzin Sıkıntısı

  10 Ekim 2017

  121Kazakistan’da neredeyse her yıl bu mevsimde baş gösteren “geleneksel” benzin sıkıntısı dönemi başladı. Yetkililer durumun kontrol altında olduğunu belirtse de ülkede akaryakıt sıkıntısı artarak devam ediyor. Ülkede akaryakıt fiyatlarının düzenlenmesinin ardından bazı benzin istasyonlarında benzin satışı durdu.

  Kazakistan Enerji Bakan Yardımcısı Kanat Bozumbayev konuyla ilgili durumu yorumlarken ülkede Ekim ayında akaryakıt fiyatlarının düzenlenmesinin yapıldığını ve bundan dolayı bazı benzin istasyonlarının, fiyatlarla ilgili durumun istikrara kavuşana kadar benzin satışlarını yavaşlattığını söyledi.

  Bozumbayev şunları anlattı: “Benzin satışıyla ilgilenen bazı zincirler, yüksek fiyattan benzin satmaktan korktu ve satmadı. Kazakistan Tekel Kurumu tarafından ise bu şirketlere cezalar kesildi. Cezaların değeri yüzlerce bin tenge.” Bakan Yardımcısının belirttiklerine göre,  bu ay Rusya’dan akaryakıt alımı yapılacak ve akaryakıtla ilgili durum düzelecek. Bozumbayev ayrıca Kazakistan’ın en büyük doğal gaz üretim şirketi Kazmunaygaz’ın, ülkenin doğal gaz için iç ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamadığına da işaret etti.

  Hatırlanacağı üzere, eylül ayının sonunda Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu olan Air Astana, Rusya’dan akaryakıt sevkiyatlarıyla ilgili kritik durumun  Kazakistan’daki düzenli hava trafiğini tehlikeye attığını bildirmiş ve bu tarafımızca haberleştirilmişti. (http://turkkazak.com/site/?p=42985)

   

  Yorum yapma kapalı.