• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Rusya’nın Jet Yakıtı İhracını Azaltması Kazakistan’da Sıkıntı Yarattı

  27 Eylül 2017

  заправкаKazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu olan Air Astana, Rusya’dan akaryakıt sevkiyatlarıyla ilgili kritik durumun,  Kazakistan’daki düzenli hava trafiğini tehlikeye attığını bildirdi.

  Air Astana Şirketi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Rusya’dan jet yakıtı sevkiyatlarının sona ermesi ve yakında  beklenen Çimkent Petrol Rafinerisi’nin çalışmalarının askıya alınması Kazakistan’daki düzenli hava trafiğini tehlikeye atıyor.”

  Air Astana Şirketi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre jet yakıtıyla ilgili sıkıntılı durumu, Gazprom Neft, Rosneft, Lukoil ve Tatneft gibi şirketlerin jet yakıtı ihracatının ortalama hacminin  bu yıl azaltması sonrası gündeme geldi. Belirtilen şirketlerin 2016 yılındaki jet yakıtı ihracatının ortalama hacmi 44 bin tona ulaşıyordu, bu sene ise 15 bin tona düşürüldü. Kazakistan Enerji Bakanı Aset Magauov ise  durumun kontrol altında olduğunu ve yakın zamanda Çimkent Petrol Rafinerisi’nin çalışmalarının askıya alınmayacağını belirtti. Magauov’un belirttiklerine göre rafineride modernizasyon süreci tamamlanmış vaziyette.

   

   

   

   

   

   

  “Rusya’nın Jet Yakıtı İhracını Azaltması Kazakistan’da Sıkıntı Yarattı” için 1 Yorum

  1. […] Rusya’nın Jet Yakıtı İhracını Azaltması Kazakistan’da Sıkıntı Yarattı […]