• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Air Astana İlk 6 Ayda Hızlı Büyüdü

  8 Ağustos 2017

  2221Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana 2017’nin ilk altı aylık dönemine ilişkin sonuçları geçtiğimiz günlerde Air Astana Başkan ve CEO’su Peter Foster açıkladı. Buna göre Air Astana ilk 6 ayda uluslararası yolcu taşıma sayısında %22, iç hat yolcu taşıma sayısında %4, genel yolcu trafiğinde %12, kargo taşımada %22 Almatı ve Astana transit trafiğinde ise %62’lik bir artış sağladı. Bu dönemde  bir milyonu iç hat olmak üzere yaklaşık 1,9 milyon yolcu taşındı.

  Sonuçlarla ilgili olarak konuşan Peter Foster şunları söyledi: “Kazakistan ekonomisi iki zor yılın ardından ılımlı bir büyüme gösteriyor ve ekonominin çeşitlenmeye devam etmesi nedeniyle bunun hızlanmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, bizler için uluslararası yolcu artışı en cesaret verici olan şey, özellikle de transit ağlar bakımından. Astana EXPO 2017’nin vize kısıtlamalarını daha da kolaylaştırması, Astana’daki Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı’ndaki yeni terminal ve havayolundaki olumlu gelişmelerin devam etmesi,hepsi güçlü trafik kazanımını sağlamak için birleşti. “

  Foster şöyle devam etti: “Kazakistan’daki yüksek yakıt fiyatlarının yol açtığı maliyet baskısı arttı, ancak havayolu birim maliyeti çok rekabetçi olmaya devam ediyor ve uzun menzilli büyük pazar işlerindeki payımızı arttırmamızı sağlıyor. Bu, dış pazarda ürün kalitemizin artan farkındalığının sağlanmasıyla desteklenmekte ve yine ‘ Orta Asya ve Hindistan’ın En İyi Havayolu, ‘ Skytrax Ödülü’nü de kazanmış bulunmaktayız. Uçak içi entegre internet bağlantısının tanıtımı da dahil olmak üzere ürün geliştirmelerini sunmaya devam ediyoruz ve en son 2018 sonbaharında beş yeni Embraer E2 bölgesel  jeti satın almak için bir anlaşma imzalamış bulunuyoruz. Bu yakıt verimli hava aracı, teslim süreci devam etmekte olan Airbus 320 NEO ailesi uçak ile birleştirildiğinde, verimlilik ve ürün kalitesinde sürekli gelişim sağlayacak “dedi.

  Bilgi notu: 2002’de faaliyete geçen Kazakistan’ın ulusal havayolu şirketi Air Astana 60′tan fazla iç ve dış hatla uçuş gerçekleştirmektedir. Şirket 2001 sonlarında kurulmuş ve 15 Mayıs 2002′de faaliyete geçmiştir. Filosu Boeing 767, 757, Airbus A319, A320, A320neo, A321 ve Embraer 190 uçaklarından oluşan Air Astana, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Doğu Avrupa’da Skytrax tarafından 2012′de düzenlenen  World Airline Awards’da prestijli 4 yıldız derecesi verilen ilk havayolu şirketi oldu ve aynı yıl Orta Asya’ve Hindistan’ın  En İyi Havayolu seçildi. Her iki başarı 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında tekrarlandı.

  Yorum yapma kapalı.