• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazak Petrolünün %25’ini Çinliler Çıkarıyor

  12 Haziran 2017

  jiGeçtiğimiz hafta Astana’da düzenlenen ŞİÖ Zirvesi kapsamında Kazakistan’da bulunan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilen Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile  iki ülke arasındaki ekonomi, yatırım, kültür, teknoloji ve güvenlik alanlarında işbirliği olanakları gibi konuları gündeme getirdi. Nazarbayev görüşmenin sonucunda düzenlenen basın toplantısında,  iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğinin geliştiğini ve Kazakistan’da petrolün yüzde 25′inin Çin şirketleri tarafından çıkarıldığını belirtti. Nazarbayev’in belirttiklerine göre bugüne kadar Kazakistan aracılığıyla Çin’e 100 milyon tondan fazla petrol ve 180 milyar metreküp doğalgaz nakliye edildi.

  İki liderin görüşmesinin ardından film yapımı, Horgos Nehri’nde Çukurbulak sel engelleme barajının inşaatı, bilgisayar ve laboratuvar cihazları gibi alanlarda işbirliği memorandumları imzalandı.  Memorandum sonrası Çinli yatırımcıların, Kazakistan’daki yenilebilen enerji tesislerine yatırım yapmaya hazır olduğu açıklandı. Nazarbayev görüşmenin sonucunda düzenlenen basın toplantısında,  iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliğinin geliştiğini ve Kazakistan’da petrolün yüzde 25′inin Çin şirketleri tarafından çıkarıldığını belirtti.

  Nazarbayev’in belirttiklerine göre bugüne kadar Kazakistan aracılığıyla Çin’e 100 milyon tondan fazla petrol ve 180 milyar metreküp doğalgaz nakliye edildi.

  Astana’da düzenlenen Kazakistan-Çin İş Konseyi Toplantısının sonucunda  iki ülke tarafından 8 milyar dolarlık 20 anlaşma imzalandı.

  Tek Kuşak Tek Yol projesine verdiği destek için Kazakistan’a teşekkür eden Xi Jinping ise  Kazakistan’ın Avrasya kıtasındaki lojistik bir merkez haline geldiğini belirtti.

  Bununla birlikte Cinping, Kazakistan ve Çin’in Horgos-Doğu Koprü Ekonomik Bölgesi, Nurlı Jol  ve diğer ortak projelerdeki işbirliğinin bölge tamamının gelişimine bir ivme kazandırdığını söyledi.

  Türkkazak.com, KAYNAK BELİRTİLMEKSİZİN ALINTI YAPILAMAZ. Ulusal Haber Ajansları-CHA- Dahil.

  türkkazak.com,12.06.2017,23:45:41

  Yorum yapma kapalı.