• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Astana’daki Zirvede Hindistan ve Pakistan ŞİÖ Üyesi Oldu

  12 Haziran 2017

  222

  Kazakistan’ın başkenti Astana’da 8-9 Haziran’da yapılan ŞİÖ Devlet Başkanlarının yanı sıra savunma bakanları da katıldığı ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi sona erdi. Zirve sonucu Pakistan ile Hindistan’ın örgüte tam üye olması kararı onaylandı.

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlığında Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen zirveye Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şefket Mirziyoyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi katıldı.  Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj’un gözlemcilik yaptığı toplantıya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres de iştirak etti.

  Zirvenin ana gündemini Pakistan ile Hindistan’ın örgüte üyelik sürecinin tamamlanması, küresel ve bölgesel güvenlik, ŞİÖ devletleri arasındaki ticari, ekonomik, kültürel, insani ilişkilerin geliştirilmesi konuları oluşturdu.

  Zirvenin açılış konuşmasını yapan Nazarbayev, Hindistan ile Pakistan’ın örgüte üye olmasıyla örgütün sorumluluğu altındaki nüfusun 3 milyara ulaştığını belirterek, “Böylece örgüt Shanghai sekizlisi olarak kurumsal kalkınmasının yeni aşamasına geçti.” ifadesini kullandı.

  Bazı bölgelerde ve ŞİÖ’ye yakın bölgelerde jeopolitik gerginliğin arttığına dikkati çeken Nazarbayev, “Bu bağlamda ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi’nin uluslararası terörle mücadele bildirgesi zamanında atılan bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

  Nazarbayev, ŞİÖ devletleri arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin artması gerektiğini ve bunun örgütte serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasını sağlayacağını söyledi.

  Ayrıca Nazarbayev, BM Güvenlik Konseyi 2017-2018 dönemi daimi olmayan üyesi olan Kazakistan’ın bölgesel ve küresel sorunların çözülmesi için gerekli tüm çabayı sarf edeceğine dikkati çekti.

  “Hindistan ve Pakistan 2 yılda tüm şartları yerine getirdi”

  Rusya Devlet Başkanı Putin, ŞİÖ’yü genişletme kararının 2015′te Rusya’da yapılan Ufa zirvesinde alındığını hatırlatarak, “İki yıl içinde Hindistan ile Pakistan tüm gerekli şartları ve prosedürleri yerine getirdi. Şimdi bizim hedefimiz yeni ortaklarımızın, ŞİÖ kapsamında devam eden çok planlı çalışmalara katılımına destek sağlamak.” ifadesini kullandı.

  ŞİÖ devletlerinin sınırlarında güvenliğin sağlanmasının, örgütün öncelik verdiği konulardan olduğuna dikkati çeken Putin, “Terör ve aşırıcılığın arttığı dünyada, terör ideolojisini yok etmek için tüm önlemlerin alınması gerekiyor.” diye konuştu.

  Kazakistan, 2017-2018 ŞİÖ dönem başkanlığını Çin’e devretti.

  ŞİÖ’nün üye sayısı Hindistan ve Pakistan’ın katılımıyla 8′e çıktı.

  ŞİÖ, 2001 yılında Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan tarafından kuruldu. Örgüt, üye devletler arasında siyasi, ticari, ekonomik, bilim, kültür, eğitim ve başka alanlarda karşılıklı iş birliği ve güveni pekiştirmeyi amaçlıyor.

  Türkiye 6-7 Haziran 2012′de Beijing’de düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde oy birliğiyle diyalog ortaklığına kabul edilmişti.

  ŞİO’nun 8 üyesinin yanı sıra 4 gözlemcisi ve 6 diyalog ortağı bulunuyor.

  Gözlemci ülkeler, Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan’dan oluşuyor.

  Örgütün diyalog ortakları ise Türkiye, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka ve Ermenistan.

  Kaynak: http://turkish.cri.cn/1781/2017/06/09/1s183544.htm

  Yorum yapma kapalı.