• İçerik Kategorilerimiz

 • Anket

  Kazakistan'da "renkli devrim" olma ihtimali var mı?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 • ankara web tasarim

  Kazakistan’ın Kömür Rezervleri 300 Yıl Yeter

  28 Kasım 2017

  kömürKazakistan Meclisi Milletvekilli Albert Rau, Kazakistan’da 1 Aralık’ta kutlanacak İlk Cumhurbaşkanı Günü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen oturum sırasında ülkenin kömür rezervlerinin yaklaşık 300 yıl ömrü bulunduğunu belirtti. Kazakistan’ın özellikle son yıllarda enerji alanındaki başarılarına değinen Rau Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Enflasyon Rusya’nın 3 Katı

  28 Kasım 2017

  enflasyon kazakistan

  Kazakistan’da enflasyonun komşu ülkeler Rusya ve Kırgızistan’dan son üç yıldır daha yüksek arttı.  Bu yılın ekim ayının sonuçlarına göre, Kazakistan’da yıllık enflasyon oranı %5.4.Öte yandan,  Kazakistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) komşusu Rusya’daki  mal ve Devamını okuyun »


  Nazarbayev Baharda Türkiye’de Olacak

  28 Kasım 2017

  nazarbayev erdoğan

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekili Ahmet Aydın, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in önümüzdeki sene Türkiye’ye resmi ziyarette bulunmasının beklendiğini belirtti. Astana ve Ankara arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve Devamını okuyun »


  Kazakistan Merkez Bankası Pırlantalı Sikke Tedavüle Çıkarttı

  28 Kasım 2017

   

  иэкд Kazakistan Merkez Bankası (MB) “Dombıra” adlı 500 tenge değerinde gümüş hatıra sikkenin bir tarafından Kazakistan’ın milli çalgısı olan dombıra ve üstünde Kazakça ve Rusça Kazakistan

  Cumhuriyeti, diğer tarafında ise dombra çalanın eli ve üstünde notaların olduğu  pano bulunmakta ve Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Araç Tescilinde Değişiklik Yapıldı

  28 Kasım 2017

  araba muayenesi kazakistanKazakistan İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede geçerli olan Araç Kayıt Ve Araç Kimlik Numarasına Göre Tescil Kuralları Değişikliği yapıldı. 27 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe giren söz konusu değişikliklere göre Devamını okuyun »


  Kazakistan’ın Kuzeyi Güneyinden 21 Kat Fazla Alkol Tüketiyor

  28 Kasım 2017

  votka

  İklimle alkol tüketimi arasında söylenegelen bağ Kazakistan’da bir araştırmada da doğrulandı. Finprom.kz araştırma merkezi tarafından yapılan incelemelere göre Kazakistan’ın daha soğuk iklime sahip kuzey kısmındaki  Akmola Bölgesi’nde Devamını okuyun »


  Atambayev’den yeni bir şarkı daha: Güz valsi

  28 Kasım 2017

  valiDaha önce de duygusal şarkılarıyla adından söz ettiren eski Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev’in ‘Kuzgu vals’ (Güz valsi) isimli yeni şarkısı YouTube’da yayınlandı. Önceki günlerde görevini eski başbakan Sooronbay Ceenbekov’a devreden Devamını okuyun »


  Nazarbayev: Astana Müzakerelerinin Sağladığı Fayda Ortada

  16 Kasım 2017

  nazarbayev mülakat veriyorKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Astana’da düzenlenen Suriye konulu müzakerelerin sağladığı faydanın ortada olduğunu söyledi.  Nazarbayev, “Astana müzakerelerinin şimdiye kadar yedi turu Devamını okuyun »


  Kazakistan Senato Başkanı: Kırgızistan’a Abluka Uygulanması Söz Konusu Değildir

  16 Kasım 2017

   

  Kasim_Jomart_Tokayev_ Parlamentonun üst kanadı Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev, Kırgızistan’a abluka uygulandığına ilişkin Kırgız basınında çıkan iddiaları değerlendirdi.Tokayev, “Atambayev’in (Kırgızistan Cumhurbaşkanı) Kazakistan’a ilişkin kirli saldırgan histerik açıklamaları ülkelerimiz arasındaki ilişkileri olumsuz etkiliyor. Devamını okuyun »


  Kazak Eşcinselin hayatı konulu film BM Film Yarışması’nda Birinci Oldu

  16 Kasım 2017

   

  Kazakistan’daki eşcinsel bir gencin hayatını anlatan film, Birleşmiş Milletlerin  (BM) düzenlediği film yarışmasında birincilik ödülünü aldı. BM tarafından Genç Yapımcı Filmleri Yarışması düzenlendi. gey

  Devamını okuyun »


  Kazak Diplomat Paris’te 76 Milyon Dolara Daire Aldı İddiası!

  16 Kasım 2017

  parisKazakistan Dışişleri Bakanı, Paris Büyükelçiliği’nin bir çalışanının Fransa’nın başkentinde 76 milyon dolarlık daire satın alındığına ilişkin iddiaları yorumladı.Kazakistan’ın Paris Büyükelçiliği’nin bir çalışanının Fransa’nın başkentinde 76 milyon dolarlık bir daire satın alması, Devamını okuyun »


  Kazakistan’da Borat Mayosu Giyen Turistler Gözaltına Alındıktan Sonra Para Cezasına Çarptırıldı

  16 Kasım 2017

   

  çeh  Kazakistan’ın başkentinde film kahramanı Borat’ın mayolarından giyen Çek turistler gözaltına alındı. Astana’nın meydanların birinde I LOVE ASTANA yazısının yanında fotoğraf çekimi düzenleyen Çek turistlere  yaklaşık 60 avroluk para cezası kesildi.Kazak basınında bu olay büyük tepkilere sebep oldu. Hatırlanacağı üzere, Sacha Baron Cohen’in bir Kazak televizyoncuyu oynadığı Borat filmi tüm dünyada Devamını okuyun »


  IMF’nin Kazakistan Büyüme Beklentisi %4

  5 Kasım 2017

  385815İMF, 2017 sonu itibarıyla Kazakistan’ın GSYİH’sinin  büyümesinin %4 düzeyinde olmasını bekliyor. İMF Orta Asya ve Orta Doğu Departmanı Başkanı Juha Kahkonen, Kazakistan’ın finansal sektöründe reform yapması istikrarlaştırma çalışmalarının yürütmesi şartıyla Devamını okuyun »


  Kazakistanlılar Avrupalılara göre 8,5 yıl daha az yaşıyor

  5 Kasım 2017

   

  yaşlı insanlar Kazakistanlıların ortalama ömür süresi Avrupalılara göre 8,5 yıl daha kısa. Bununla birlikte, Kazakistan’da  erkekler kadınlara göre 9 yıl daha az yaşıyor. Kazakistan Sağlık Kalkınma Merkezi Başkanı Aynur Aiyıphanova, konuyla ilgili şunları söyledi:

  Devamını okuyun »


  Masimov, Nazarbayev’in talimatıyla iktidardaki Nur Otan Partisi üyeliğinden çıkartıldı

  5 Kasım 2017

   

  Kazakistan Başbakanlığını yıllarca üstlenen ve son bir yıldır Kazakistan İstihbarat Kurumu(KNB) Başkanlığını yürüten Karim Masimov, iktidardaki Nur Otan Partisi’nin üyeliğinden çıkartıldı. Konuyla ilgili talimatı Cumhurbaşkanı Nursultan
  karim masimov basına açıklama

  Devamını okuyun »


  Kazakistan’dan Kalkan İlk Tren Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’ndan Türkiye’ye ulaştı Orta Asya radikalleşiyor mu? Putin ve Nazarbayev, Astana-7′yi konuştu